Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Złoty pelikan" S. Chwin

Stefan Chwin, Złoty pelikan


Jedna rozmowa. Ktoś zajmuje sobą naszą uwagę w najmniej odpowiednim momencie. Czegoś od nas chce, podczas gdy my nie poświęcamy mu tyle uwagi, ile by należało....

Taka rozmowa przydarza się pewnego dnia Jakubowi. W trakcie egzaminów zaczepia go dziewczyna w sukience z indyjskiej bawełny i sandałkach z rzemykami. Na jej pytania odpowiada zdawkowo, myśląc o czymś zupełnie innym. Kilka tygodni później przypadkowo dowiaduje się o samobójstwie młodej kobiety, niedoszłej studentki prawa... Ta rozmowa staje się punktem zwrotnym w jego życiu. We śnie i na jawie powraca do niego indyjska sukienka i łydka opleciona rzemykiem. Uznaje, że jest winien śmierci dziewczyny i rozpoczyna poszukiwanie kary. Liczy na odgórne potępienie swego uczynku, jasną opinię kogoś obiektywnego, że rzeczywiście zrobił źle, a ukarany będzie wiedział, jak żyć dalej. Nie odkrywa w policyjnych aktach niczego, co pozwoliłoby wymierzyć mu karę. W kilku konfesjonałach nie znajduje niczego, poza zwyczajową pokutą i obowiązkiem zadośćuczynienia. Sam zaczyna więc szukać dla siebie kary. Potrzebuje jej „po lipcu” i zaczyna podświadomie czy świadomie organizować sobie klęskę życiową, bo „w gruncie rzeczy tylko czekamy na klęskę. To właśnie w niej czujemy się jak w domu” [S.Chwin, Złoty pelikan, 2003, str. 159-160]. Pewnego dnia wychodzi z mieszkania, w którym został sam po odejściu żony, i za które od dawna już nie płaci rachunków, i trafia na ulicę. Dworzec i miejskie podziemia stają się jego domem, bezdomna Hilda - jedyną rodziną. Brudnego kloszarda mijają na ulicy dawni znajomi. Spełnia się jego marzenie o zmianie tożsamości i „nagłej, nieobliczalnej przemianie duszy. O, tak! Stać się nareszcie kimś innym.! Ale tak do końca! Żadnych półśrodków!” [str. 147]. Udaje mu się „podejść do lustra i z radością nie rozpoznać siebie” [str. 147]...

Jakuba prześladuje wizja pióra, które brał do ręki, a złota stalówka Pelikana, „zaczynała sama wędrować po papierze. Nie mógł nad nią zapanować. Wypisywała, co chciała” [str. 160]. Zdaje sobie sprawę, że jeden jego podpis wydał wyrok na dziewczynę, jak podpisy władców – „Jeden ruch pióra i tysiące ludzi idą do pieca. Jeden ruch i trafiają za krąg polarny” [str. 240]. Jeden ruch i nie tylko los dziewczyny w indyjskiej sukience, ale i całe jego życie zmienia się diametralnie. Tytułowy złoty pelikan to oczywiście marka wiecznego pióra, ale można także doszukiwać się ukrytych znaczeń. Według Słownika symboli Władysława Kopalińskiego, pelikan symbolizuje m.in. towarzyskość, życzliwość, ale także wyrzuty sumienia, żal, pokutę, wędrówkę; złoto natomiast jest symbolem boskości, boskiej inteligencji, nieśmiertelności, niezniszczalności, doskonalenia i oświecenia duchowego. Może towarzyski Jakub boskim wyrokiem staje się „zranionym Pelikanem czułego sumienia” [str. 86] i odbywa pokutę, zdążając do oświecenia duchowego?

Stefan Chwin zaintrygował mnie już w pierwszym rozdziale, nie wydarzeniami, nie bohaterem, ale stylem pisania. Opisuje miasto i bohatera w sposób, który przypominał mi styl czterowierszy Nostradamusa. Miałam wrażenie, że po każdym kolejnym zdaniu, następne przepowiada przyszłość i zapowiada katastrofę. Potem ten sposób pisania rozmywa się, jest mniej widoczny lub zupełnie zanika. Ale „przepowiednia” się sprawdza, bo los Jakuba staje się tragiczny. Sam autor wspomina w wywiadzie dla portalu merlin.pl o wieloznaczności powieści: „Wcale nie mamy pewności, czy Jakub wybiera los bezdomnego z premedytacją, czy też raczej półświadomie poddaje się okolicznościom, w jakich się znalazł. To jest zresztą ogólniejsza sprawa w mojej twórczości. W moich książkach wiele razy pojawia się pytanie: Gdzie przebiega granica między naszymi świadomymi wyborami drogi życiowej a uleganiem sytuacji, w jakiej się znajdujemy, w jakim więc stopniu my rzeczywiście odpowiadamy za to, co się z nami dzieje? O każdym naszym czynie decyduje splot wielu motywów i okoliczności, choć zwykle lubimy sobie wmawiać, że doskonale wiemy, co i dlaczego robimy w każdej chwili. Dusza ludzka składa się z tysiąca włókien, które niełatwo rozplątać. Nigdy się nie dowiemy więc, czy Jakub świadomie wybrał autodestrukcję w stylu św. Aleksego, czy raczej został popchnięty w autodestrukcję przez splot wydarzeń.” [www.merlin.pl]. Ja odebrałam tę książkę przede wszystkim jako przypowieść o roli przypadku w życiu człowieka, bardziej nawet w życiu tamtej dziewczyny niż Jakuba. Cyganka, która przed laty „zapukała do drzwi willi Tannenheim, wywróżyła mu, że został zrodzony do wyższych przeznaczeń (...)”[str. 7-8]. Może był stworzony do wielkości – miał nadać sens istnieniu dziewczyny w sandałach?

Chwin, laureat wielu nagród (m.in. nagrody im. Kościelskich oraz im. Andreasa Gryphiusa i Paszportu Polityki 1995) nie po raz pierwszy pisze o Gdańsku, choć na kartach powieści ani razu nie pojawia się ta nazwa. Część nawiązań jest łatwiejsza do odkrycia dla gdańszczan lub tych, którzy Gdańsk znają. Postaci, miejsca, opisy przeszłych wydarzeń dotyczących małej ojczyzny autora pozwalają odkryć miejsce akcji także tym, którzy tam nie byli. Szczególnie zwraca uwagę zatopienie miasta w historii i sugestywny opis czarnego rozlewiska w podziemiach fortu, do których zszedł Jakub: „Do pręta przyklejały się podarte afisze miejskiej opery, jakieś nadgniłe formularze urzędu skarbowego, cesarskie dyplomy z nadrukiem Technische Hochschule. Pożółkłe ulotki z grudnia 1970 wzywające do strajku w stoczni, obwieszczenia podpisane przez Alberta Forstera, formularze business-planu na rok 2000. Spod nadpalonych reklam zespołu Rolling Stones czubkiem pręta wyciągnął plakat teatru wagnerowskiego z Zoppot i wyblakłą fotografię Marleny Dietrich z Błękitnego anioła” [str. 210], „(...) rozsuwał przed sobą zżarte przez pleśń protestanckie modlitewniki, podręczniki do nauki rosyjskiego, broszury partyjnych agitatorów. (...). Na ceglanej ścianie zobaczył pionowo wypisane białe cyfry – oznaczenia poziomu wody w podziemnym zbiorniku. Rozpoznał daty. Wojna francusko-pruska, zamach na arcyksięcia Ferdynanda w Sarajewie, traktat wersalski, anschluss Austrii, atak Niemiec na Rosję. A nad tym wszystkim wielki napis: Achtung! Luftschutzraum.” [str. 212]. Zachwycający pomysł!

Inspiracją do napisania książki było m.in. spotkanie, o którym Chwin mówił we wspomnianym wywiadzie: „ Pomysł na Złotego pelikana przyszedł mi do głowy, gdy któregoś wieczora będąc na dworcu w Gdańsku ujrzałem człowieka, z którym kiedyś pracowałem. Ten człowiek na mój widok zaczął uciekać. Był brudny, pijany, obdarty. Wciąż o nim myślę. Nie wiem, co się z nim dalej stało”  [www.merlin.pl]. Z tego wydarzenia zrodził się pomysł powieści udanej pod każdym względem, którą koniecznie trzeba przeczytać.



Sylwia Krieger
DKK przy MBP w Pabianicach

Stefan Chwin Złoty pelikan

"Złoty pelikan" to książka piękna, smutna, metaforyczna, poruszająca. Mimo że akcja powieści rozgrywa się w Gdańsku, autor nie przejmuje się realiami i nie troszczy o prawdopodobieństwo. Jest to Gdańsk trochę wymyślony, baśniowy, niezgodny z mapą. Jak sam Chwin mówi, od zawsze miał zdolność do przenoszenia się w czasie i wcielania w innych ludzi, w inne sytuacje, w inne epoki. Lubi budować z rzeczywistych odłamków topografii świata jedną rzeczywistość, która jest spójna. Powstaje z tego wspaniała rzeczywistość miasta ze snu.

"Złotego pelikana" łatwo pomylić z realistyczną powieścią obyczajową. Chwin stworzył współczesną przypowieść, rodzaj legendy wzorowanej na średniowiecznej opowieści o św. Aleksym. Źródłem pisania dla Chwina były jego kłopoty z religią. Jak sobie ludzie z nią radzą albo nie radzą. Religia jest dla niego kopalnią wyobraźni. Zastanawia się nad sensem ukrzyżowania, czy musiało do niego dojść, co stałoby się, gdyby Jezusa ktoś uratował. Czy wszyscy rodzimy się po to, żeby zostać ukrzyżowani? Oczywiście nie dosłownie na krzyżu, ale w ten czy inny sposób, bo cierpienie w końcu i tak nas dopadnie.

"Złoty pelikan" jest o pułapce etycznej. Sam autor mówi, że nie prowadzi żadnych moralistycznych rozważań, interesuje go po prostu jego własna sytuacja, taka kiedy nie wie co zrobić, żeby w sercu było jasno, gdy nie ma wskazówek, jak postępować. To jest powieść o człowieku, który chce mieć jasno w sercu, bo gdy znajdzie się w pułapce etycznej, nie mając żadnych wskazówek jak postąpić, może uznać, że w takiej sytuacji wolno mu zrobić wszystko, tylko że dusza się gryzie, choć sama nie wie dlaczego. Chwina interesuje kondycja moralna współczesnego człowieka. Pisarz pyta o to, co stało się z duszą dzisiejszego człowieka, z jego religijnością, poczuciem odpowiedzialności i sumieniem.

Głównym bohaterem "Złotego pelikana" jest Jakub. Jako dziecko piękny, dobrze rokujący, wyrasta na naukowca wykładającego na Wydziale Prawa. Wszystko układa się znakomicie: dobra praca, żona, markowe ubrania, drogie wody po goleniu. Lecz pewnego lipcowego dnia wszystko to zaczyna zmierzać ku zagładzie. Pewna dziewczyna upiera się, że w wyniku jego pomyłki nie dostała się na studia. Jest przekonana, że odpowiedziała dobrze. Niestety Jakub, spiesząc się na egzamin, nie chce w ogóle z nią rozmawiać. Pojawiają się u niego wyrzuty sumienia, które lekceważy, usprawiedliwiając się sam przed sobą. Ale ta sprawa powraca, gdy przypadkiem w kawiarni, usłyszał rozmawiających studentów o dziewczynie, która popełniła samobójstwo z powodu tej pomyłki. Sprawa ta zaczyna Jakuba prześladować. Trzykrotnie chodzi do spowiedzi, ale jest niezadowolony z rozgrzeszenia, powinien przecież ponieść karę, czuł się winny śmierci tej dziewczyny. Próbował ją odnaleźć. Przeglądał (dzięki znajomemu policjantowi) zdjęcia samobójczyń, ale nie mógł nawet przypomnieć sobie twarzy tej dziewczyny. Sprawa ta diametralnie zaważyła na jego życiu. Drobne kradzieże w sklepie, rozwód z żoną, marazm, utrata mieszkania, życie na ulicy w nędzy. W końcu na dnie znajduje go dziewczyna, której tak poszukiwał. Jak się okazuje targnęła się na życie po tym egzaminie, ale ojciec znalazł ją i uratował. Natalia opiekuje się troskliwie Jakubem, nawiązuje się między nimi romans. I gdy już wydaje się, że wreszcie będzie normalnie, Jakub umiera.

W książce poruszony jest także problem bezdomności. Jakub mieszkając na ulicy przeżywa rzeczy straszne, upodlenie, poniżenie, wyobcowanie, samotność, rezygnację. Pojawia się także odniesienie do Boga. Ustami Hildy ( bezdomnej) i Natalii, autor pyta jak Bóg może pozwolić na takie zło, do czego jest mu potrzebne cierpienie tych kobiet, nie rozumie boskiej miłości, która objawia się w ten sposób. W tym miejscu odnaleźć można pytanie Chwina - czy wszyscy rodzimy się po to, żeby być ukrzyżowani?

Powieści Chwina nie należą do utworów z tezą, są raczej mądre niż pouczające, raczej podniosłe niż budujące. Mają strukturę pułapki etycznej. Chwin mówi, że pisze o kłopotach, w jakich sam się znajduje i ma nadzieję, że może ktoś kto czyta jego książkę, porozmyśla sobie nad tymi kłopotami. Jego powieści spowija aura smutku, melancholii i nierozstrzygalności, stanowiących o uroku narracji.

Monika Wajman
Moderator DKK przy MBP w Zduńskiej Woli
Aleksandrów Łódzki

Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie Łódzkim

Plac Kościuszki 12
95-070 Aleksandrów Łódzki
tel. 42 276 40 18
moderator: Joanna Radek
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla dorosłych 

Biała

Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni – FB w Białej

Biała 59
98-332 Rząśnia
tel. 44 632 23 04
moderatorka: Martyna Żarowska
e-mail: martynaza[at]interia.pl

DKK dla dzieci

Biała Rawska

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Białej Rawskiej

ul. Jana Pawła II nr 2
96-230 Biała Rawska
tel. 46 815 94 15
moderatorka: Iwona Banasiak
e-mail: mgbpbialarawska[at]poczta.onet.pl

DKK dla dorosłych

Bolesławiec

Gminne Centrum Kultury Biblioteka Publiczna w Bolesławcu

Ul. 11 Listopada 2
98 – 430 Bolesławiec
tel. 62 78 36 054
moderatorka: Barbara Panek
e-mail: gbp@bolesławiec.net.pl

DKK dla dorosłych

Bolimów

Gminna Biblioteka Publiczna w Bolimowie - DKK dla dorosłych
ul. Łowicka 9
99-417 Bolimów
tel. 46 838 03 43
opiekun: Ewa Letka, Irena Śmigiera-Milewska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Brzeziny

Miejska Biblioteka Publiczna w Brzezinach

ul. Św. Anny 36
95-060 Brzeziny
tel. 46 874 21 93
moderatorka: Danuta Bączyńska
e-mail: biblioteka[at]mbp-brzeziny.eu

DKK dla dorosłych

Czarnożyły

Gminny Ośrodek Kultury w Czarnożyłach

Gminna Biblioteka Publiczna w Czarnożyłach
Czarnożyły 48 a
98-310 Czarnożyły
tel. 43 841 62 82
moderatorka: Magdalena Płuciennik
e-mail: biblioczar[at]op.pl

DKK dla dorosłych

Dobroń

Dobrońskie Centrum Kultury

ul. Wincentego Witosa 1a
95-082 Dobroń
tel. 43 677 25 35
moderatorka: Aneta Kupska
e-mail: gbp_dobron[at]wp.pl

DKK dla dorosłych

Domaniewice

Gminny Ośrodek Kultury w Domaniewicach

Ul. Główna 3
99-434 Domaniewice
tel. 46 838 35 13
moderatorka: Elżbieta Szewczyk
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla dzieci

Drzewica

Miejska Biblioteka Publiczna w Drzewicy

ul. Stawowa 27A
26-340 Drzewica
tel. 530 433 887
moderatorka: Urszula Kalużna
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla dorosłych

Działoszyn

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Działoszynie

ul. Zamkowa 22
98-355 Działoszyn
tel. 43 843 00 15
moderatorka: Emilia Palma, Katarzyna Mostowa
e-mail: pbp-dzialoszyn[at]wp.pl

DKK dla dorosłych 

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Działoszyn

ul. Piłsudskiego 19
98-355 Działoszyn
tel. 43 841 36 50
moderatorka: Justyna Panek
e-mail: biblioteka.dzialoszyn[at]gmail.com

DKK dla dorosłych

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Działoszyn

ul. Piłsudskiego 19
98-355 Działoszyn
tel. 43 841 36 50
moderatorka: Agnieszka Godszling
e-mail: biblioteka.dzialoszyn[at]gmail.com

DKK dla dzieci

Galewice

Gminna Biblioteka Publiczna w Galewicach

ul. Wieruszowska 8
98-405 Galewice
tel. 62 78 38 155
moderatorka: Marlena Jeżykowska
e-mail: pbg[at]galewice.pl

DKK dla dorosłych

Gidle

Gminna Biblioteka Publiczna w Gidlach

ul. Pławińska 22
97-540 Gidle
tel. 34 327 28 86
moderatorka: Jolanta Komorowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla dorosłych

Głowno

Miejska Biblioteka Publiczna w Głownie

ul. Kopernika 45
95-015 Głowno
tel. 42 719 17 12
moderatorka: Ewa Fijołek
e-mail: biblioteka.glowno[at]vp.pl

DKK dla dorosłych

Kleszczów

Gminna Biblioteka Publiczna w Kleszczowie

ul. Sportowa 8
97-410 Kleszczów
tel. 44 731 36 54
moderatorka: Ilona Rogaczewska
e-mail: biblioteka[at]kleszczow.pl

DKK dla dorosłych


Gminna Biblioteka Publiczna w Kleszczowie

ul. Sportowa 8
97-410 Kleszczów
tel. 44 731 36 54
moderatorka: Ilona Rogaczewska
e-mail: biblioteka[at]kleszczow.pl

DKK dla dzieci

Gminna Biblioteka Publiczna w Kleszczowie

ul. Sportowa 8
97-410 Kleszczów
tel. 44 731 36 54
moderatorka: Magdalena Plich
e-mail: biblioteka[at]kleszczow.pl

DKK dla dzieci

Gminna Biblioteka Publiczna w Kleszczowie

ul. Sportowa 8
97-410 Kleszczów
tel. 44 731 36 54
moderatorka: Justyna Gawłowska
e-mail: biblioteka[at]kleszczow.pl

DKK dla dzieci

Klonowa

Gminna Biblioteka Publiczna w Klonowej

ul. Czajkowska 1a
98-273 Klonowa
tel. 43 820 82 83
moderatorka: Natalia Kiełbaska
e-mail: biok[at]klonowa.pl

DKK dla dorosłych

Kocierzew

Gminna Biblioteka Publiczna w Kocierzewie Poł. Filia w Boczkach Chełmońskich

Boczki Chełmońskie 84
99 – 414 Kocierzew
tel. 792 33 01 11
moderatorka: Agnieszka Jarka
e-mail: ksiezacki.legion[at]interia.pl

DKK dla dorosłych

Kodrań

Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni – FB w Kodraniu

Kodrań 30
98-332 Rząśnia
tel. 667 195 633
moderatorka: Agnieszka Szala
e-mail: agnes1987a[at]interia.eu

DKK dla dorosłych

Konstantynów Łódzki

Miejska Biblioteka Publiczna w Konstantynowie Łódzkim – Filia nr 1

pl. Kościuszki 10
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. 42 211 16 51
moderatorki: Karina Katura, Anna Bartosik
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla dzieci 

Kowiesy

Gminna Biblioteka Publiczna w Kowiesach

ul. Kowiesy 86
96-111 Kowiesy
tel. 46 831 70 94
moderatorki: Halina Sikorska, Katarzyna Jakubiak
e-mail: biblioteka13[at]op.pl

DKK dla dorosłych

Ksawerów

Gminny Dom Kultury z Biblioteką w Ksawerowie

ul. Jana Pawła II nr 1
95-054 Ksawerów
tel. 42 207 23 17
moderatorki: Elżbieta Świgulska, Andżelika Baj
e-mail: bibliotekagdkzb[at]ksawerow.com

DKK dla dorosłych

Kutno

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie

ul. Wojska Polskiego 5
99-300 Kutno
tel. 24 355 10 12
moderatorka: Anna Szczepanik
e-mail: biblioteka[at]bibliokutno.pl

DKK dla dorosłych

Łask

Biblioteka Publiczna im. Jana Łaskiego Młodszego w Łasku

ul. 9 Maja 6
98-100 Łask
tel. 43 675 35 27
moderatorki: Jolanta Jutrznia, Klimczak Agnieszka
e-mail: wypozyczalnia[at]biblioteka.lask.pl

DKK dla dorosłych

Biblioteka Publiczna im. Jana Łaskiego Młodszego w Łasku – Filia Biblioteczna w Kolumnie

ul. Toruńska 1
98-100 Łask
tel. 43 671 47 27
moderatorka: Magdalena Jarosławska
e-mail: kolumna[at]biblioteka.lask.pl

DKK dla dzieci

Łęczyca

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy

ul. M. Konopnickiej 11 a
99-100 Łęczyca
tel. 24 721 03 57
moderator: Marek Kamiński
e-mail: biblioteka[at]bibliotekaleczyca.pl

DKK dla dorosłych

Leszczynek

Gminna Biblioteka Publiczna im. Józefa Bohdana Zaleskiego

Leszczynek 49 a
99-300 Kutno
tel. 505 688 900
moderatorka: Katarzyna Krzewicka
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla dorosłych

Lgota Wielka

Gminna Biblioteka Publiczna w Lgocie Wielkiej

ul. Szkolna 3
97-565 Lgota Wielka
tel. 44 680 12 15
moderatorka: Anna Nita
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla dorosłych

Gminna Biblioteka Publiczna w Lgocie Wielkiej

ul. Szkolna 3
97-565 Lgota Wielka
tel. 44 680 12 15
moderatorka: Anna Nita
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla młodzieży

Łódź

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi

ul. Gdańska 100/102
tel. 042 663 03 24
moderatorka: Elżbieta Domagalska
e-mail: domagalska[at]wbp.lodz.pl

DKK dla dorosłych

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 2

ul. Łagiewnicka 118 c
91-471 Łódź
tel. 571 553 002
moderatorki: Joanna Kaleta, Agnieszka Jabłońska
e-mail: filia_2[at]biblioteka.lodz.pl

DKK dla dorosłych

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 10

ul. 11 Listopada 79
91-372 Łódź
tel. 571 553 010
moderatorka: Ewelina Uczciwek
e-mail: filia_10[at]biblioteka.lodz.pl

DKK dla dorosłych

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 13

ul. Rojna 39
91-134 Łódź
tel. 571 553 013
moderatorka: Paulina Mikołajczyk
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla dorosłych

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 16

ul. Motylowa 13
91-362 Łódź
tel. 571 553 016
moderatorka: Alina Falk
e-mail: alina.falk[at]biblioteka.lodz.pl

DKK dla dorosłych

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 17

ul. Mackiewicza 35
91-349 Łódź
tel. 571 553 017
moderatorka: Beata Bogusławska
e-mail: filia_17[at]biblioteka.lodz.pl

DKK dla dorosłych

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 18

ul. Wodnika 7
91-498 Łódź
tel. 571 553 018
moderatorka: Blanka Rudnicka
e-mail: filia_18[at]biblioteka.lodz.pl

DKK dla dzieci

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 18

ul. Wodnika 7
91-498 Łódź
tel. 571 553 018
moderator: Michał Jasiński
e-mail: filia_18[at]biblioteka.lodz.pl

DKK dla dorosłych

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 19

ul. Żubardzka 3
91-022 Łódź
tel. 571 553 019
moderatorka: Jolanta Koziróg-Grzanecka
e-mail: filia_19[at]biblioteka.lodz.pl

DKK dla dorosłych

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 23

ul. Perla 9
94-209 Łódź
tel. 571 553 023
moderatorka: Ewa Dybała
e-mail:filia_23[at]biblioteka.lodz.pl

DKK dla dorosłych

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 25

ul. Wileńska 59/63
94-016 Łódź
tel. 571 553 025
moderatorka: Ewa Sycan
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla dzieci

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 26

ul. Kostki Napierskiego 4
94-056 Łódź
tel. 571 553 026
moderatorka: Paulina Machałowska
e-mail: filia_26[at]biblioteka.lodz.pl

DKK dla dorosłych

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 28

ul. Zielona 77
90-765 Łódź
tel. 571 553 028
moderatorki: Mariola Parzęczewska, Magdalena Świątek
e-mail: filia_28[at]biblioteka.lodz.pl

DKK dla dorosłych

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 31

Centrum Twórczości Lutnia
MSK Teofilów Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi
ul. Łanowa 14
90-103 Łódź
tel. 42 652 62 27
moderatorzy: Marcin Filipowicz
e-mail: m.filipowicz[at]msk.lodz.pl

DKK dla dorosłych

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 33

ul. Ossowskiego 4
91-089 Łódź
tel. 571 553 033
moderatorka: Iwona Kozłowska
e-mail: filia_33[at]biblioteka.lodz.pl

DKK dla młodzieży

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 35

ul. Wróblewskiego 67
94-035
tel. 571 553 035
moderatorka: Emilia Cholak
e-mail: filia_35[at]biblioteka.lodz.pl

DKK dla młodzieży

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 35

l. Wróblewskiego 67
94-035  Łódź
tel. 571 553 035
moderatorka: Ewa Skiba
e-mail: filia_35[at]biblioteka.lodz.pl

DKK dla dorosłych

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 47

ul. Brzeźna 10
90-303 Łódź
tel. 571 553 047
moderatorka: Anna Olborska
e-mail: filia_47[at]biblioteka.lodz.pl

DKK dla dorosłych

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 49

ul. Narutowicza 8/10
90-408 Łódź
tel. 571 553 049
moderatorka: Joanna Grzybowska
e-mail: filia_49[at]biblioteka.lodz.pl

DKK dla dorosłych

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 52

ul. Ketlinga 21
92-431 Łódź
tel. 577 470 052
moderator: Michał Bogulski
e-mail: michal.bogulski[at]biblioteka.lodz.pl

DKK dla dorosłych

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 52

ul. Ketlinga 21
92-431 Łódź
tel. 577 470 052
moderator: Natalia Sar
e-mail: natalia.sar[at]biblioteka.lodz.pl

DKK dla dzieci

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 55

ul. Wilcza 7
90-339 Łódź
tel. 571 553 055
moderatorka: Małgorzata Skutecka
e-mail: filia_55[at]biblioteka.lodz.pl

DKK dla dorosłych

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 56

ul. Sacharowa 63
92-518 Łódź
tel. 571 553 056
moderatorki: Natalia Mrowicka, Dagmara Gnyś
e-mail: filia_56[at]biblioteka.lodz.pl

DKK dla dzieci

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 56

ul. Sacharowa 63
92-518 Łódź
tel. 571 553 056
moderatorka: Forszmanowicz Justyna
e-mail: filia_56[at]biblioteka.lodz.pl

DKK dla dorosłych 

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 57

ul. Bartoka 27
92-546 Łódź
Tel. 571 553 057
moderatorka: Zdzisława Wolak
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla dorosłych 

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 58

ul. Zakładowa 50
92-402 Łódź
tel. 571 553 058
moderatorka: Izabela Kwiatkowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla dorosłych

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 61

ul. Tatrzańska 63
93-219 Łódź
tel. 571 553 061
moderatorka: Aleksandra Patora
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla dorosłych

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 63

ul. Tuwima 46
90-021 Łódź
tel. 574 410 063
moderatorka: Anna Stecko
e-mail: filia_63[at]gmail.com

DKK dla dorosłych

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 64

ul. Zaolziańska 49
93-545 Łódź
tel. 571 553 064
moderatorka: Maria Kwiatkowska
e-mail: mariakwiatkowska[at]gmail.com

DKK dla dorosłych

 

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 66/Szkoła Podstawowa nr 109 w Łodzi

ul. Natalii 4
93-318 Łódź
tel. 571 553 066
moderator: Grzegorz Kuran/Ilona Bujnowicz - Szewczyk
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla dzieci

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 72

ul. Kadłubka 40
93-248 Łódź
tel. 571 553 072
moderatorka: Agnieszka Turlakiewicz
e-mail: filia_72[at]biblioteka.lodz.pl

DKK dla dorosłych

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 72

ul. Kadłubka 40
93-248 Łódź
tel. 571 553 072
moderatorka: Katarzyna Stroiwąs
e-mail: filia_72[at]biblioteka.lodz.pl

DKK dla dzieci

Biblioteka Miejska w Łodzi – FB nr 74

ul. Dąbrowskiego 91
93-202 Łódź
tel. 571 553 074
moderatorka: Anna Książek
e-mail: filia_74[at]biblioteka.lodz.pl

DKK dla dorosłych

XXIX LO im. hm. J. Bytnara „Rudego” w Łodzi

Ul. Zelwerowicza 38/44
90-147 Łódź
tel. 42 63 79 419
moderatorka: Magdalena Rzadkowolska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla młodzieży

Łowicz

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu

Stary Rynek 5/7
99-400 Łowicz
tel. 46 837 96 67
moderatorzy: Magdalena Barlak, Piotr Chorążak
e-mail: biblioteka[at]pbplowicz.pl

DKK dla dorosłych

Lutomiersk

Gminny Ośrodek Kultury z Biblioteką w Lutomiersku

pl. Jana Pawła II nr. 13
95-083 Lutomiers
tel. 43 677 51 29; 605 400 230
moderatorka: Marzena Szkudlarek
e-mail: biblioteka[at]lutomiersk.pl

DKK dla dorosłych

Gminny Ośrodek Kultury z Biblioteką w Lutomiersku

pl. Jana Pawła II nr. 13
95-083 Lutomiersk
tel. 43 677 51 29; 605 400 230
moderatorka: Marzena Szkudlarek
e-mail: biblioteka[at]lutomiersk.pl

DKK dla dzieci

Lututów

Gminna Biblioteka Publiczna w Lututowie
ul. Klonowska 8
98-360 Lututów
tel. 43 871 41 71
opiekun: Sylwia Tryka
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Maków

Gminna Biblioteka Publiczna w Makowie

ul. Główna 3a
96-124 Maków
tel. 46 831 29 40
moderatorka: Marzena Kubik
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla dorosłych

Naramice

Biblioteka Publiczno-Szkolna w Naramicach

Naramice 125
98-350 Biała
tel. 43 841 92 06
moderatorka: Bożena Leszczyńska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla dzieci

Opoczno

Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie

ul. Plac Kościuszki 15
26-300 Opoczno
tel. 44 755 25 66
moderatorka: Zofia Konecka, Dorota Grudzień
e-mail: zofkone[at]o2.pl

DKK dla dorosłych

Osjaków

Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie

ul. Częstochowska 22
98-320 Osjaków
tel. 43 842 33 58
moderatorka: Barbara Domagała
e-mail: gbposjakow[at]op.pl

DKK dla dorosłych

Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie

ul. Częstochowska 22
98-320 Osjaków
tel. 43 842 33 58
moderatorka: Małgorzata Dawid
e-mail: gbposjakow[at]op.pl

DKK dla dzieci

Ozorków

Miejska Biblioteka Publiczna w Ozorkowie – FB nr 1

ul. Mielczarskiego 17
95-035 Ozorków
tel. 42 710 31 95   
moderatorka: Marieta Kaźmierczak
e-mail: kazmierczakmarieta[at]gmail.com

DKK dla dorosłych

Pabianice

Miejska Biblioteka Publiczna w Pabianicach

ul. Św. Jana 1
95-200 Pabianice
tel. 42 215 53 10
moderatorki: Ewelina Piwińska, Jagoda Stanisławska
e-mail: mbppab_ksiazki[at]wp.pl

DKK dla dorosłych

Miejska Biblioteka Publiczna w Pabianicach

ul. Św. Jana 10
95-200 Pabianice
tel. 42 215 53 10
moderatorki: Ewelina Piwińska, Jagoda Stanisławska
e-mail: mbppab_ksiazki[at]wp.pl

DKK dla dorosłych osób niepełnosprawnych

Miejska Biblioteka Publiczna w Pabianicach – FB nr 2

ul. Łaska 46/48
95-200 Pabianice
tel. 42 215 76 26
moderatorka: Agnieszka Garus
e-mail: filia2_pabianice[at]wp.pl

DKK dla dorosłych

Miejska Biblioteka Publiczna w Pabianicach – FB nr 2

ul. Łaska 46/48
95-200 Pabianice
tel. 42 215 76 26
moderatorka: Agnieszka Jerzak
e-mail: filia2_pabianice[at]wp.pl

DKK dla dzieci

Miejska Biblioteka Publiczna w Pabianicach – FB nr 4

ul. 20 stycznia 14
95-200 Pabianice
tel. 42 215 02 74
moderator: Anna Woch
e-mail: filia_4[at]wp.pl

DKK dla dorosłych

Miejska Biblioteka Publiczna w Pabianicach – FB nr 4

ul. 20 stycznia 14
95-200 Pabianice
tel. 42 215 02 74
moderator: Beata Stanisławska
e-mail: filia_4[at]wp.pl

DKK dla dzieci

Miejska Biblioteka Publiczna w Pabianicach – FB nr 5

ul. św. Jana 10
95-200 Pabianice
tel. 42 215 23 37
moderatorka: Paula Śpionek
e-mail: filia5_pabianice[at]wp.pl

DKK dla dzieci

Miejska Biblioteka Publiczna w Pabianicach – FB nr 5

ul. św. Jana 10
95-200 Pabianice
tel. 42 215 23 37
moderatorka: Paula Śpionek
e-mail: filia5_pabianice[at]wp.pl

DKK dla dzieci niepełnosprawnych z Zespołu Szkół Specjalnych nr 5

Pajęczno

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Pajęczno

ul. Wiśniowa 5
99-330 Pajęczno
tel. 343 111 266
moderatorka: Elżbieta Jędrczak
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla dzieci 

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Pajęczno

ul. Wiśniowa 5
99-330 Pajęczno
tel. 343 111 266
moderatorka: Magdalena Góral
e-mail: biblioteka-pajeczno[at]wp.pl

DKK dla dorosłych

Parzęczew

Gminna BP w Parzęczewie

ul. Południowa 16
95-045 Parzęczew
Tel. 42 201 18 82
moderatorka: Małgorzata Janas
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla dorosłych

Piątek

Gminna Biblioteka Publiczna w Piątku

ul. Rynek 16
99-120 Piątek
tel. 24 722 12 14  
moderatorka: Katarzyna Skopiak
e-mail: gbp_piatek[at]onet.pl

DKK dla dorosłych

Ochotnicza Straż Pożarna w Piątku

ul. Strażacka 1
99-120 Piątek
Tel. 501 287 619
moderator: Ewa Dąbrowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla dorosłych

Piotrków Trybunalski

Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim

ul.  M. Curie-Skłodowskiej 3
97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 681 40 60
moderatorka: Aneta Pielużek
e-mail: wypozyczalnia[at]biblioteka.piotrkow.pl

DKK dla dorosłych 

Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim

ul. Marii Curie-Skłodowskiej 3
97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 681 40 60
moderatorka: Aneta Pielużek
e-mail: wypozyczalnia[at]biblioteka.piotrkow.pl

DKK dla młodzieży

Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim – FB nr 1

ul. Belzacka 66
97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 647 27 64
moderatorka: Wioletta Trojanowska
e-mail: filia1[at]biblioteka.piotrkow.pl

DKK dla dorosłych

Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim

ul. Marii Curie-Skłodowskiej 3
97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 681 40 60
moderatorka: Sylwia Sobiechart
e-mail: wypozyczalnia[at]biblioteka.piotrkow.pl

DKK w Areszcie Śledczym

Radomsko

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku – FB nr 1

ul. Batorego 3
97-500 Radomsko
tel. 44 682 28 27
moderatorka: Ewa Gaik
e-mail: filia1[at]mbp-radomsko.pl

DKK dla dorosłych

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku

ul. Narutowicza 4
97-500 Radomsko
tel. 44 683 23 08
moderatorka: Renata Barwaśna-Kowalczyk
e-mail: wypozyczalnia.dzieci[at]mbp-radomsko.pl

DKK dla dzieci

Rawa Mazowiecka

Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej

ul. Wyszyńskiego 7
96-200 Rawa Mazowiecka
tel. 42 814 36 47
moderator: Zbigniew Pacho
e-mail: zbigniewpacho[at]vp.pl

DKK dla dorosłych

Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej

pl. Marsz. J. Piłsudskiego 9
96-200 Rawa Mazowiecka
tel. 42 814 36 47
moderatorki: Katarzyna Kwapisiewicz, Agata Sadowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla dzieci

Rząśnia

Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni

ul. Kościuszki 16
98-332 Rząśnia
tel. 510 814 136
moderatorki: Joanna Konieczko
e-mail: asiakonieczko[at]op.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla dorosłych

Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni

ul. Kościuszki 16
98-332 Rząśnia
tel. 510 814 136
moderatorki: Joanna Konieczko, Agata Baran
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla dzieci

Sędziejowice

Gminna Biblioteka Publiczna w Sędziejowicach

ul. Wieluńska 7
98-160 Sędziejowice
tel. 43 671 12 11
moderatorka: Dorota Burzyńska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla dorosłych

Gminna Biblioteka Publiczna w Sędziejowicach

ul. Wieluńska 7
98-160 Sędziejowice
tel. 43 671 12 11
moderatorka: Karina Miśkiewicz
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla dzieci

Sieradz

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu

ul. Żwirki i Wigury 4
98-200 Sieradz
tel. 43 822 36 71
moderatorka: Zofia Olechnowicz
e-mail: zolechnowicz[at]pbp.sieradz.pl

DKK dla dorosłych

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu

ul. Żwirki i Wigury 4
98-200 Sieradz
tel. 43 822 36 71
moderator: Paweł Jezierski
e-mail: pjezierski[at]pbp.sieradz.pl

DKK Klub Miłośników Fantastyki SAGITTA

Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 1 w Sieradzu

ul. Polna 36 a
98-200 Sieradz
tel. 43 822 25 41
moderatorka: Karolina Kurkowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla dorosłych

Miejska Biblioteka Publiczna w Sieradzu – FB nr 1

ul. A. Mickiewicza 6
98-200 Sieradz
tel. 43 822 88 85
moderatorka: Katarzyna Pietrych
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla dorosłych

Skierniewice

Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach

ul. Mszczonowska 43a
96-100 Skierniewice
tel. 46 833 69 69
moderatorka: Agnieszka Kutermankiewicz
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla dorosłych 

Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach – FB nr 2

ul. Reymonta 23
96-100 Skierniewice
tel. 798 846 816
moderatorka: Katarzyna Jagiełło
e-mail: katarzyna_jagiello[at]mbp.skierniewice.pl

DKK dla dzieci

Sokolniki

Biblioteka Publiczna Gminy Sokolniki

ul. Parkowa 1
98-420 Sokolniki
tel. 62 78 45 014
moderatorka: Beata Waniek
e-mail: biblioteka[at]sokolniki.pl

DKK dla dorosłych

Biblioteka Publiczna Gminy Sokolniki

ul. Parkowa 1
98-420 Sokolniki
tel. 62 78 45 014
moderatorka: Roksana Krasoń
e-mail: biblioteka[at]sokolniki.pl

DKK dla dzieci

Stróża

Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni – FB w Stróży

Stróża 41
98-332 Rząśnia
tel. 609 623 597
moderatorka: Magdalena Komór
e-mail: magdalenakomor[at]op.pl

DKK dla dzieci

Sulejów

Miejska Biblioteka Publiczna w Sulejowie

ul. Rynek 1
97-330 Sulejów
tel. 44 616 21 73
moderatorka: Monika Wiórek
e-mail: poczta[at]biblioteka.sulejow.pl

DKK dla dorosłych

Sulmierzyce

Gminna Biblioteka Publiczna w Sulmierzycach

ul. Słoneczna 5
98-338 Sulmierzyce
tel. 44 737 92 15
moderatorka: Anita Wawrzyniak
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla dorosłych

Gminna Biblioteka Publiczna w Sulmierzycach

ul. Słoneczna 5
98-338 Sulmierzyce
tel. 44 737 92 15
moderatorka: Karolina Bluszcz
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla przedszkolaków

Gminna Biblioteka Publiczna w Sulmierzycach

ul. Słoneczna 5
98-338 Sulmierzyce
tel. 44 684 65 30
moderatorka: Karolina Bluszcz
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla młodzieży

Świnice Warckie

Gminna Biblioteka Publiczna w Świnicach Warckich

ul. Kościuszki 18
99-140 Świnice Warckie
tel. 63 288 11 39
moderatorka: Marlena Strychalska
e-mail: biblioteka[at]swinicewarckie.com.pl

DKK dla dzieci

Szadek

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Szadku

ul. Prusinowska 4
98-240 Szadek
tel. 43 821 59 36
moderatorka: Dorota Łapińska, Anna Lesner
e-mail: bibliotekaszadek[at]wp.pl

DKK dla dorosłych

Tomaszów Mazowiecki

Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim

ul. Mościckiego 6
97-200 Tomaszów Mazowiecki
tel. 44 724 67 39
moderatorzy: Agata Pietrzyk, Dominik Piątek
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. czytelnia[at]mbptomaszow.pl

DKK dla dorosłych

Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim

ul. Mościckiego 6
97-200 Tomaszów Mazowiecki
tel. 44 724 67
moderatorki: Izabela Migowska, Joanna Łaska
e-mail: wypozyczalnia[at]mbptomaszow.pl

DKK dla młodzieży

Ujazd

Miejska Biblioteka Publiczna w Ujeździe

ul. Kościelna 24
97-225 Ujazd
tel. 44 719 22 12
moderatorka: Justyna Joachimiak
e-mail: mbp[at]ujazd.com.pl

DKK dla dorosłych

Uniejów

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Uniejowie

ul. Kościelnicka 8/10
99-210 Uniejów
tel. 63 28 88 077
moderatorka: Sylwia Szymańska
e-mail: uniebib[at]op.pl

DKK dla dorosłych

Wieluń

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu

ul. Narutowicza 4
98-300 Wieluń
tel. 43 843 35 26
moderatorka: Barbara Stępień
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla dorosłych

Wieruszów

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Wieruszowie

ul. Klemensa Wierusza 7-9
98-400 Wieruszów
tel. 62 784 16 21
moderatorka: Edyta Garczarek
e-mail: biblioteka[at]mgbp-wieruszow.pl

DKK dla dorosłych

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Wieruszowie

ul. Klemensa Wierusza 7-9
98-400 Wieruszów
tel. 62 784 16 21
moderatorka: Bernadeta Okoń
e-mail: bokon[at]mgbp-wieruszow.pl

DKK dla dzieci

Wierzchlas

Gminna Biblioteka Publiczna w Wierzchlesie

ul. Szkolna 48
98-324 Wierzchlas
tel. 512 699 021
moderatorka: Sylwia Zysiek
e-mail: biblioteka[at]wierzchlas.pl

DKK dla dorosłych 

Biblioteka Publiczna w Mierzycach

Mierzyce 149
98-324 Wierzchlas
Te. 516 159 812
moderatorka: Monika Napieraj- Dubas
e-mail: biblioteka119[at]wp.pl

DKK dla dzieci

Witonia

Biblioteka Publiczna Gminy Witonia

ul. S. Starzyńskiego 6
99-335 Witonia
tel. 24 356 47 16
moderatorka: Anna Stolarczyk
e-mail: biblioteka[at]gminawitonia.pl

DKK dla dorosłych

Wodzierady

Gminna Biblioteka Publiczna w Wodzieradach z siedzibą w Kwiatkowicach

Kwiatkowice, ul. Łaska 39
98-105 Kwiatkowice
tel. 43 677 30 42
moderatorka: Marzanna Wiśniewska
e-mail: gbpwodzierady[at]wp.pl

DKK dla dorosłych

Zapolice

Gminna Biblioteka Publiczna w Zapolicach

ul. Główna 14
98-161 Zapolice
tel. 43 823 19 25
moderatorka: Monika Krata
e-mail: biblioteka.zapolice[at]wp.pl

DKK dla dorosłych

Zduńska Wola

Miejska Biblioteka Publiczna w Zduńskiej Woli

ul. Łaska 12
98-220 Zduńska Wola
tel. 43 823 30 62
moderatorka: Alina Sobolewska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla dorosłych

Zgierz

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zgierzu

ul. Łódzka 5
95-100 Zgierz
tel. 42 716 34 12
moderatorka: Jolanta Jędrzejewska
e-mail: infor[at]mpbp.zgierz.pl

DKK dla dorosłych

Żychlin

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żychlinie

Al. Racławickie 5
99-320 Żychlin
tel. 24 285 11 69
moderatorka: Małgorzata Zielińska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DKK dla dorosłych

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Magdalena Szymańska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi