Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Pachnidło" Patricka Suskinda

Morderca – pasjonat... Genialny, obłąkany... Możliwe?... Nie wiadomo, czy naprawdę „w przyrodzie” występuje takie „zjawisko”, ale wg Patricka Suskinda i owszem. To właśnie on w swojej, obecnie bardzo znanej większości osób, kontrowersyjnej powieści, pod nieco tajemniczym tytułem „Pachnidło”, powołał do życia bohatera budzącego nader skrajne uczucia u wielu czytających.
I zapewne o to właśnie autorowi chodziło, w końcu „złe wiadomości, to dla wielu dobre wiadomości”, więc zamiast napisać jakąś przesłodzoną historię miłosną, wybrał drogę „szoku literackiego”, tak bowiem znakomita większość czytelników odbiera tę „historię pewnego mordercy”. Wolał pewnie zostać autorem zapamiętanym, choćby nawet „wstrząsowo”, niż miło i łagodnie „zniknąć” razem z wieloma, podobnie miło i łagodnie piszącymi. A może to wcale nie tak, może po prostu miał ochotę napisać akurat taką historię... Nieważne dlaczego, ważne że „cel uświęca środki” i obecnie na „hasło” - „Pachnidło” większość osób reaguje - „No jasne, znam”. Właściwie chyba trudno byłoby odpowiedzieć „z biegu”, dlaczego jest to tak znany i polecany do przeczytania tytuł. Co takiego fascynuje ludzi w tej, osadzonej w XVIII – wiecznym Paryżu, historii człowieka, oględnie mówiąc dziwnego, obdarzonego przez naturę genialnym powonieniem, a przy „okazji” obsesją, straszną obsesją – wynalezienia perfum, tytułowego pachnidła, o zapachu ciała młodej dziewczyny. Oczywistym jest, że „dawczynie” zapachu były przez tego potwora o fenomenalnym węchu mordowane, zaś zbrodnie popełniał bez emocji, na zimno, wręcz z zegarmistrzowską precyzją, co sprawia, że nie każdemu książkę czyta się bez uczucia obrzydzenia. Autor interesująco opisuje życie codzienne we Francji, połowy XVIII wieku, skupiając się na przekazaniu czytelnikowi, jak najdokładniejszego wizerunku swojego bohatera, którym w książce, tak naprawdę nie jest Jan Baptysta Grenouille – odrażający morderca, ale zapach, a raczej wiele jego rodzajów. Podążając za potwornym perfumiarzem przez obrzydliwie cuchnące zaułki Paryża, przez zapachy łąk, pól i lasów francuskiej prowincji, tak fenomenalnie opisane przez Suskinda, że czytając książkę „czuje się” nawet zapach słońca nad koszoną przez wieśniaków łąką, czytelnik odnosi wrażenie, że nagle znalazł się w środku tej historii i „ogląda” ją jako jeden z jej bohaterów. Niesamowite uczucie! Trochę przypomina to koszmarny sen, z którego z ulgą się budzimy, ciesząc się, że tak naprawdę, to się nam nie przytrafiło. „Pachnidło” nie jest, broń Boże, powieścią sensacyjną, choć z powyższego opisu, osoby, które do tej pory jeszcze jej nie czytały mogłyby wyciągnąć taki wniosek „na wyrost”. To raczej próba „psychologicznego studium” mordercy, a nawet szerzej rzecz rozpatrując – morderców, podjęta przez autora. Nie jest to także opracowanie naukowe ani nawet popularnonaukowe, więc jeśli ktoś „nastawia się” na taką formę, będzie rozczarowany – to nie zbiór zbrodni z kronik kryminalnych, tylko fikcja literacka, ale chyba niezła, skoro doczekała się kilku wydań w wielu krajach i kilkunastu milionów egzemplarzy sprzedanych na całym świecie, dzięki czemu nazwisko autora stało się dla tak wielu rozpoznawalne i to do tego stopnia, że właściwie dopiero po lekturze „Pachnidła” sięgają, m. in. po jego wcześniej wydanego „Kontrabasistę”, czy nieco późniejszą „Historię pana Sommera”.
Czym można by to wytłumaczyć ?... Czytając książki człowiek uruchamia właściwie tylko jeden ze swoich zmysłów – wzrok, natomiast Suskind swoją powieścią sprawił, że musimy wręcz, uaktywnić jeszcze jeden – węch. Bo, proszę państwa, tę książkę „się czuje”, ale że temat, jak wcześniej wspomniałam, nie jest „śliczny, uroczy i błogi”, więc i zapach nie zalicza się do tych, które chętnie wdychamy i sprawiają nam przyjemność. „Pachnidło”jest, zresztą już od początku autor tego nie kryje, brudne, odrażające i złe, ale jednocześnie, w jakiś dziwaczny, pokrętny sposób, fascynujące i wciągające. Nie da się tej książki szybko wyrzucić z pamięci, czyta się ją, (może nawet czasem trochę wbrew sobie), żeby dowiedzieć się, jakie zakończenie wybrał autor, jak pokierował losami „swojego” mordercy, jak się skończy ta pogmatwana historia potwora, który przecież też kiedyś był dzieckiem i choć jego los potraktował wyjątkowo parszywie, to w końcu ciężkie życie jest udziałem wielu ludzi, a na szczęście znakomita większość nie przekracza tej cienkiej granicy, nie popada w obłęd i nie napawa się uczuciem radości i szczęścia, popełniając zbrodnie.

I to jest zdecydowanie optymistyczna konkluzja nasuwająca się, wg mnie, po lekturze „Pachnidła”, co nie przeszkadza, że uważam, iż warto sięgnąć po ten tytuł, już choćby tylko dlatego, by w ten sposób „oddać hołd” tłumaczowi, a raczej tłumaczce. Spisała się naprawdę świetnie – tego się nie czyta, to się po prostu widzi i nawet nie trzeba (i nie ma się zbytniej ochoty), po przeczytaniu powieści oglądać filmu, który powstał na bazie ogromnego zainteresowania książką. Jeśli ktoś nie czytał, tylko oglądał, to myślę, że warto by sięgnął po tę lekturę, choćby po to, by po - równać z filmem, ale moim zdaniem nie ma obawy – nie zawiedzie się.

Ewelina Piwińska Moderator DKK przy MBP w Pabianicach FB nr 2

Recenzja książki "Pachnidło" - Patrick Suskind

Historia pewnego mordercy - tak brzmi podtytuł powieści Patricka Suskinda " Pachnidło ".Kim właściwie jest główny bohater Jan Baptysta Grenouille - mordercą, geniuszem, a może " pokurczem " czy " kleszczem " , jak często mówi o nim narrator. Czytelnik zastanawia się nad jego losem od początku naznaczonym piętnem sieroctwa, osamotnienia, braku miłości.
Ludzie wyczuwają inność Jana Baptysty, którego ciało pozbawione jest zapachu, a on sam ma  tak wyczulony zmysł powonienia, że jest w stanie rozpoznawać nawet poszczególne składniki zapachów i to z bardzo dużej odległości. Potrafi je magazynować i katalogować, nigdy nie zapomina. Wędruje ulicami osiemnastowiecznego Paryża, wdychając " opary ludzi i choroby, zapach wody, kamienia, popiołu... setki i tysiące zapachów " . Te przyjemne i odrażające, te ze straganu z rybami , z garbarnii i wreszcie z perfumerii. Tam właśnie trafi bohater, by swym geniuszem zadziwić znanego perfumiarza Baldiniego.
Tu zdobędzie patent czeladnika i stąd wyruszy dalej. Jego celem jest przecież stworzenie najlepszego na świecie pachnidła. Jakie składniki będą do niego potrzebne ? ! Grenouille wie, że musi je zdobyć, liczy się wyłącznie efekt końcowy. Czy zadowoli on najlepszego perfumiarza świata ? Czy da mu władzę nad ludźmi ?
Powieść pozwoli znaleźć odpowiedzi na te pytania. Skłoni do refleksji nad rolą i znaczeniem zapachów w życiu człowieka, nad różnymi sposobami manipulowania ludźmi we współczesnym świecie. Z pewnością wzbogaci wiedzę na temat dawnych sposobów pozyskiwania zapachów, są tu bardzo drobiazgowe opisy procesu tłoczenia, destylowania, np. w kociołku z naczyniem kondensującym tzw. głową Maura !
Wszechwiedzący narrator czuwa, abyśmy nie byli zbytnio zaskakiwani przebiegiem akcji,  czasem z wyprzedzeniem informuje o tym, co nastąpi. Dba, żebyśmy wciąż doświadczali wrażeń olfaktorycznych.

Naprawdę warto poczuć, jak " pachnie " powieść Patricka Suskinda !

Wiesława Kruszek
Uczestnik DKK przy PBP w Sieradzu

Pachnidło - Patrick Suskind

Recenzja powstała na podstawie wypowiedzi klubowiczów

Czym w ogóle jest tytułowe Pachnidło?  Według głównego bohatera zapach tak absolutny i doskonały, że pozwala rządzić, zawładnąć ludźmi. Czy udaje się stworzyć tak perfekcyjny zapach, nie jestem do końca o tym przekonany. Ale od początku, głównym bohaterem książki jest Jan Baptysta Grenouille, człowiek od urodzenia skazany na życie w wyobcowaniu, wyrzucony poza nawias społeczeństwa,  jego całym światem są zapachy, zmysł węchu jest u niego absolutny. Jest geniuszem zapachu, ale co ciekawe, sam nie pachnie. Grenouille oprowadza nas po XVIII wiecznej Francji, a przede wszystkim po Paryżu,  nie drogą zabytków, pięknych miejsc, lecz drogą zapachów, tych miłych, przyjemnych jak i tych najgorszych. Każdy nowo poznany zapach jest wręcz kodowany i rozkładany na czynniki pierwsze w umyśle Jana Baptysty. Jego pasja, obsesja stworzenia najdoskonalszego z zapachów doprowadza go do najgorszych czynów – morderstw. Zabija,  by „odebrać” zapach swej ofierze. Geniusz o psychopatycznych skłonnościach traktujący ludzi przedmiotowo, instrumentalnie liczy się dla niego tyko zapach, doskonały zapach.
Dla jednych mocną stroną „Pachnidła” są opisy zapachów poznawanych i wytwarzanych przez bohatera, zaś dla drugich to zbędna „dłużyzna”. Ale na pewno warto zwrócić uwagę na przedstawiony szczegółowy proces wytwarzania perfum i opisy zapachów, to właśnie czyni tę książkę wyjątkową, tym bardziej że Suskind jest z wykształcenia historykiem. Zapach jest czymś niedotykalnym, ulotnym, nie sposób go w pełni odtworzyć. Czasami bywa tak, że czytający jest w stanie poczuć „nosem” wyobraźni zapach opisywany przez autora. Kolejny aspekt ciekawie opisany w książce to Francja, a dokładnie Paryż z ówczesnej epoki, nie piękny, pachnący i cudowny, ale właśnie brudny i śmierdzący, jakim wtedy był. W ogóle pomysł, aby opisać zapachy i postrzeganie świata właściwie tyko jednym zmysłem - węchem jest fenomenalny. Niestety Suskind nie wykorzystał tego pomysłu całkowicie, koncentrując się na wyżej wymienionych rzeczach stworzył bohatera bez osobowości, wręcz nudnego. Grenouille oprócz genialnego węchu nie ma w sobie nic, brak tu złożoności postaci,  bądź co bądź seryjnego mordercy.
Czy warto sięgnąć po „Pachnidło” Paricka Suskinda? Jak powiedziała jedna z klubowiczek -  „są takie książki, które każdy powinien przeczytać”, do nich zalicza się właśnie „Pachnidło”.

Zbigniew Pacho
Opiekun Dyskusyjnego Klubu Książkowego
przy MBP w Rawie Mazowieckiej

P. Suskid "Pachnidło"

    Świat składa się z milionów woni, które przenikając się wzajemnie tworzą niepowtarzalne związki zapachowe. Z reguły lekceważone, pomijane bądź traktowane jako zupełnie naturalny element otaczającego nas świata nie wzbudzają szczególnego zainteresowania, rzadko bywają tematem dyskusji. Ludzie nie zdają sobie jednak sprawy, że zapach może wpływać na ich humor, nastrój, samopoczucie, zupełnie nieoczekiwanie spowodować lawinę wspomnień. Podświadomie kojarzymy woń z konkretną sytuacją, miejscem czy (i to najczęściej) z ludźmi. Zapach wpływa zatem także na nasze uczucia, potwierdzając tym samym, iż pachnidła nie są jedynie substancją czysto chemiczną, w kontakcie z kubkami smakowymi nie powodującą żadnej widocznej reakcji. Perfumy, podobnie jak sposób mówienia czy poruszania się mogą kształtować nasze zdanie na temat konkretnej osoby już od kilka sekund po poznaniu - ludzi o łagodnym zapachu obdarzamy większym zaufaniem niż tych o pachnidle duszącym, bardzo intensywnym. Wszystko to można zebrać w jedno podsumowujące zdanie - nie zdajemy sobie sprawy, jak ogromny wpływ na nasz każdy dzień mają otaczające nas zapachy. Codziennie w tysiącach drogerii na całym świecie miliony kobiet testuje na swoich nadgarstkach najróżniejsze perfumy. Wszystkie łączy jedna wspólna cecha - pragną być absolutnie niepowtarzalne. Gwarantuje im to pachnidło, które będzie niezwykle charakterystyczne, woń którego błyskawicznie będzie przywodziła na myśl dokładnie tą kobietę. Ludzie doskonale zdają sobie sprawę, iż odpowiednio dobrane daje swego rodzaju władzę. Jeżeli można wyobrazić sobie człowieka, który nie roztacza żadnego zapachu, to czy można pojąć, jak bardzo byłby obojętny, pomijany i absolutnie bez znaczenia?

    Paryż, osiemnasty wiek. Obok straganu z cuchnącymi rybami na świat przychodzi Jan Raptiste Grenouille. Od momentu narodzin wyrzucony jest poza margines społeczeństwa. Po śmierci matki zostaje oddany pod opiekę wynajmowanych mamek - każda z nich widzi w niemowlęciu coś odpychającego, dziwi je że nie wydziela żadnego zapachu. Nikt nie chce brać na siebie odpowiedzialności wychowania dziecka pozbawionego woni, niektórzy doszukują się w całej sytuacji działań diabła spekulując opętanie. Grenouille zmuszony został do życia z dala od paryskiej społeczności, może liczyć jedynie na siebie. Zapomniany bądź pomijany i niezauważony ukrywa przed światem swój niespotykany geniusz - węch absolutny. Jako jedyny człowiek na ziemi potrafi rozpoznać pachnidło nagrzanego kamienia czy rzeki, której prąd rano wydaje się bystrzejszy, bezbłędnie określa zapach palonego szkła. Każdej woni przypisuje niezwykłe znaczenie, otacza swojego rodzaju kultem, odkrywa piękno perfum, które uznane zostały za odrażające, niegodne uwagi.

Jest człowiekiem, ma dwa marzenia. Pierwsze z nich to pragnienie zostania największym  na świecie perfumiarzem. Drugie to destylowanie zapachu z ciał najpiękniejszych dziewic - warunek, którego spełnienie dałoby mu władzę nad umysłem każdej spotkanej osoby. Zakłada bezwzględne dążenie do celu, traktując morderstwo jako najzwyklejszy, najbardziej naturalny i oczywisty sposób wypełniania kolejnych etapów swojego planu.

    Niewątpliwy fenomen dzieła Patricka Suskida zawiera się w ujęciu tematu. Autor opisując osiemnastowieczną rzeczywistość Francji, przedstawia bogatą panoramę społeczeństwa i jego mentalność, koncentrując się na ukazaniu go pod kątem niejako zapachowym, traktując perfumy jako podstawowy element swoich rozważań. Jak wiadomo doznań empirycznych czytelnik powinien doświadczać wszystkimi pięcioma sensorami. Zwykle świat przedstawiony jest wyłącznie za pomocą zmysłu wzroku, niekiedy słuchu. W "Pachnidle" mamy do czynienia z eksperymentem - postać głównego bohatera, ciąg niezwykłych wydarzeń w jego życiu poznajemy niemalże jedynie przez zmysł powonienia. Nieważne są kształty, kolory, ich wielkość. Indywidualizm i niepowtarzalny charakter człowieka zależy od zapachu jaki wydziela, od tego z jakiej mieszaniny woni się składa. Autor prowadzi tak niezwykłą grę słów, że każda strona zdaje się pachnieć inaczej - aromatem parzonej kawy, świeżo wyciśniętego soku z
pomarańczy, gotowanego mleka, zielonej herbaty, zebranego przed chwilą siana. Stosuje określeni, które perfekcyjnie oddają charakter woni teoretycznie bardzo trudnych do opisania (co również jest potwierdzeniem niezwykle bogatej palety wrażeń, sformułowań). Pomaga sobie naturalistycznymi, a tym samym dość mocno wpływającymi na wyobraźnię czytelnika opisami scen. Pomijając zbędną koloryzację ukazuje w sposób bardzo dobitny brutalność zwykłych, przeciętnych mieszkańców Paryża, zaprzecza stereotypowi miasta eleganckiego, kulturalnego.  

    "Pachnidło" jest godne uwagi choćby przez wzgląd na trafne spostrzeżenia Suskida - uświadamia nam, iż na świat patrzeć można nie tylko z jednej perspektywy. Coś, co zdaje się być często mechaniczne, zamknięte w schematach jest takie wyłącznie z naszej winy, ponieważ nie umiemy wyobrazić sobie go innym, wolnym. Książka nie zachwyca fabułą, nie możemy uznać jej za przykład wybitnego europejskiego kryminału. Zakończenie powieści nie jest zaskakujące, a samo przesłanie wydaje się być mało wyszukane. Mimo to dzieło niemieckiego pisarza jest pozycją niewątpliwie ciekawą, wprowadzającą wiele niekonwencjonalnych elementów, zasługującą na chwilę uwagi. Być może poznając historię Grenouilla odkryjesz geniusz perfum również w sobie i poznasz zapachy, o istnieniu których nie miałeś pojęcia.

Ola Arkuszyńska
Uczestnik DKK przy MBP w Tomaszowie Mazowieckim-Klub dla młodzieży
Aleksandrów Łódzki

Biblioteka Publiczna im. Jana Machulskiego  W Aleksandrowie Łódzkim– DKK dla dorosłych
Plac Kościuszki 12
95-070 Aleksandrów Łódzki
tel. 42 276 44 48, 276 40 19
opiekun: Joanna Radek
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biała

Gminna Biblioteka Publiczna w Białej, filia Publiczno-Szkolna w Naramicach – DKK dla dzieci
Naramice 125
98-350, Biała
tel. 43 841 92 06
opiekun: Bożena Leszczyńska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biała Rawska

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Białej Rawskiej – DKK dla dorosłych
ul. Jana Pawła II nr 2
96-230 Biała Rawska
tel. 46 815 94 15
opiekun: Iwona Banasik
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bolimów

Gminna Biblioteka Publiczna w Bolimowie - DKK dla dorosłych
ul. Łowicka 9
99-417 Bolimów
tel. 46 838 03 43
opiekun: Ewa Letka, Irena Śmigiera-Milewska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Brzeziny

Centrum Promocji i Kultury w Brzezinach – DKK dla dorosłych
ul. Sienkiewicza 10/12
95-060 Brzeziny
tel. 46 874 31 31
opiekun: Ewa Kalińska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Działoszyn

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Działoszynie – DKK dla dorosłych
ul. Zamkowa 22
98-355 Działoszyn
tel. 43 843 00 15
opiekun: Emilia Palma
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Działoszyn – DKK dla dorosłych
ul. Piłsudskiego 19
98-355 Działoszyn
tel. 43 841 36 50
opiekun: Teresa Kukla
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Działoszyn – DKK dla dzieci
ul. Piłsudskiego 19
98-355 Działoszyn
tel. 43 841 36 50
opiekun: Agnieszka Godszling

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Działoszyn FB w Trębaczewie – DKK dla dorosłych
ul. Szkolna 4
98-355 Działoszyn
tel. 43 871 41 71, 659 10 50, 508 300 976
opiekun: Elżbieta Tasarz
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Działoszyn FB w Trębaczewie – DKK dla dzieci
ul. Szkolna 4
98-355 Działoszyn
tel. 43 871 41 71, 659 10 50, 508 300 976
opiekun: Marta Starzyńska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kleszczów
Klonowa

Gminna Biblioteka Publiczna w Klonowej
ul. Czajkowska 1a
98-273 Klonowa
tel. 43 820 82 83, 667 020 683
opiekun: Agnieszka Musialska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Konstantynów Łódzki

Miejska Biblioteka Publiczna w Konstantynowie Łódzkim – DKK dla dorosłych
pl. Kościuszki 10
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. 42 211 16 51
opiekun: Ewa Jabłońska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miejska Biblioteka Publiczna w Konstantynowie Łódzkim Filia nr 1 – DKK dla Dzieci i Młodzieży
pl. Kościuszki 10
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. 42 211 16 51
opiekun: Jadwiga Michalska, Karina Katura
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kowiesy

Gminna Biblioteka Publiczna w Kowiesach – DKK dla dorosłych
ul. Kowiesy 86
96-111 Kowiesy
tel. 46 831 70 94, 513 714 428

opiekun: Halina Sikorska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ksawerów

Gminny Dom Kultury z Biblioteką w Ksawerowie – DKK dla dorosłych
ul. Jana Pawła II nr 1
95-054 Ksawerów
tel. 42 207 23 16, 606 480 073
opiekun: Elżbieta Świgulska, Andżelika Baj
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kutno

Miejska Biblioteka Publiczna w Kutnie FB nr 4 – DKK dla dorosłych
ul Dąbrowskiego 10
99-300 Kutno
tel. 24 355 60 35, 607 959 362
opiekun: Urszula Rejs
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Łask

Biblioteka Publiczna im. Jana Łaskiego Młodszego – DKK dla dorosłych
ul. 9 Maja 6
98-100 Łask
tel. 43 675 35 27
opiekun: Renata Grabowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Łęczyca

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy – DKK dla dorosłych
ul. M. Konopnickiej 11 a
99-100 Łęczyca
tel. 24 721 03 57
opiekun: Marek Kamiński
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lgota Wielka

Gminna Biblioteka Publiczna w Lgocie Wielkiej – DKK dla dorosłych
ul. Szkolna 3
97-565 Łódź
tel. 44 680 12 15, 785 606 247
opiekun: Anna Nita
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gminna Biblioteka Publiczna w Lgocie Wielkiej – DKK dla dzieci
ul. Szkolna 3
97-565 Łódź
tel. 44 680 12 15, 785 606 247
opiekun: Anna Nita
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Łódź

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi – DKK dla dorosłych
ul. Gdańska 100/102
tel.: 42 663 03 38, 042 663 03 24
opiekun: Elżbieta Domagalska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteka Miejska w Łodzi FB nr 11 – DKK dla dorosłych
ul. Andrzeja Radka 8
91-040 Łódź
tel. 42 652 19 66
opiekun: Barbara Dzierzbicka
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteka Miejska w Łodzi FB nr 16 – DKK dla dorosłych
ul. Motylowa 13
91-362 Łódź
tel. 42 659 29 93
opiekun: Alina Falk
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteka Miejska w Łodzi FB nr 17 - DKK dla dorosłych
ul. Powstańców Wielkopolskich 3
91-040 Łódź
tel. 42 651 23 08
opiekun: Beata Bogusławska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteka Miejska w Łodzi FB nr 18 – DKK dla dorosłych
ul. Wodnika 7
91–498 Łódź
tel: 42 659 48 63, 695 440 280
opiekun: Martyna Urbaniak
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteka Miejska w Łodzi  Publiczna FB nr 19 – DKK dla dorosłych
ul. Żubardzka 3
91-022 Łódź
tel. 42 651 23 56, 514 137 460
opiekun: Czesława Muchowiecka
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteka Miejska w Łodzi FB nr 23 – DKK dla dorosłych
ul. Perla 9
94-209 Łódź
tel. 42 633 84 68
opiekun: Ewa Dybała
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteka Miejska w Łodzi FB nr 26 – DKK dla dorosłych
ul. Napierskiego 4
tel.: 42 661 49 73, 687 14 16, 533 642 686
opiekun: Danuta Brot
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteka Miejska w Łodzi FB nr 28 – DKK dla dorosłych
ul. Zielona 77
90-765 Łódź
tel. 42 633 92 27
opiekun: Mariola Parzęczewska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteka Miejska w Łodzi FB nr 29 – DKK dla dzieci
ul. Więckowskiego 32
90-728 Łódź
tel. 720 830 420
opiekun: Ewa Sycan
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteka Miejska w Łodzi FB nr 31 – DKK dla dorosłych
ul. Garnizonowa 38
94-029 Łódź
tel. 42 688 14 18

DKK spotyka się w Poleskim Ośrodku Sztuki

ul. Wileńska 37
opiekun: Małgorzata Skwarek-Gałęska, Marcin Filipowicz
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteka Miejska w Łodzi FB nr 31– DKK dla dorosłych
ul.Garnizonowa 38
94-029 Łódź
tel. 42 688 14 18
opiekun: Małgorzata Skwarek-Gałęska,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteka Miejska w Łodzi FB nr 33 – DKK dla dorosłych
ul. Ossowskiego 4
91-089 Łodź
tel. 42 652 19 66
opiekun: Iwona Kozłowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteka Miejska w Łodzi FB nr 34 – DKK dla dorosłych
ul. Politechniki 3a
tel.: 42 630 90 59, 506 941 203
opiekun: Adam Rozmarynowski
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteka Miejska w Łodzi FB nr 43 – DKK dla dorosłych
ul. Próchnika 7
90-408 Łódź
tel. 42 633 51 80
opiekun: Beata Barbus
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteka Miejska w Łodzi FB nr 47 – DKK dla dorosłych
ul. Brzeźna 10
90-303 Łódź
tel. 42 636-11-83
opiekun: Anna Olborska
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Biblioteka Miejska w Łodzi FB nr 52 – DKK dla dorosłych
ul. Ketlinga 21
92-431 Łódź
tel. 42 670 15 27
opiekun: Joanna Tomaszewska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteka Miejska w Łodzi FB nr 52 – DKK dla dzieci
ul. Ketlinga 21
92-431 Łódź
tel. 42 670 15 27
opiekun: Natalia Mrowicka
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteka Miejska w Łodzi FB nr 53 – DKK dla młodzieży
ul. Jurczyńskiego 30 A
92–306 Łódź
tel: 42 672 94 25, 672 93 33, w. 33, 660 463 535
opiekun: Elżbieta Kawula
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteka Miejska w Łodzi FB nr 55 – DKK dla dorosłych
ul. Wilcza 7
90-339 Łódź
tel. 42 256 79 33
opiekun: Anna Rosochacka
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteka Miejska w Łodzi FB nr 55 – DKK dla młodzieży
ul. Wilcza 7
90-339 Łódź
tel. 42 256 79 33
opiekun: Anna Szprengiel
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteka Miejska w Łodzi FB nr 61 – DKK dla dzieci
ul. Tatrzańska  63
93-219 Łódź
tel. 42 252 39 62
opiekun: Marta Pietranek, Aneta Biernacka
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteka Miejska w Łodzi FB nr 62 – DKK dla dorosłych
ul. Tatrzańska  63
93-219 Łódź
tel. 42 252 89 52, 698 963 302
opiekun: Dorota Witkowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteka Miejska w Łodzi FB nr 71 – DKK dla dorosłych
ul. Cieszkowskiego 11a
93-504 Łódź
tel. 42 648 28 89
opiekun: Danuta Piasta
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteka Miejska w Łodzi Publiczna FB nr 72 – DKK dla dorosłych
ul. Kadłubka 40
93-248 Łódź
tel. 42 649 06 19
opiekun: Anna Janiszewska, Dorota Goliń
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteka Miejska w Łodzi FB nr 72 – DKK dla dzieci
ul. Kadłubka 40
93-248 Łódź
tel. 42 649 06 19
opiekun: Ewa Maćkowiak
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Łowicz

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu – DKK dla dorosłych
Stary Rynek 5/7
99-400 Łowicz
tel. 46 837 38 74, 607 198 985
opiekun: Monika Paciorek, Marianna Mońka
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lutomiersk

Gminny Ośrodek Kultury z Biblioteką w Lutomiersku – DKK dla młodzieży
ul. pl. Jana Pawła II nr. 13
Lutomiersk
tel. 43 677 51 29, 605 400 230
opiekun: Marzena Szkudlarek
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lututów

Gminna Biblioteka Publiczna w Lututowie
ul. Klonowska 8
98-360 Lututów
tel. 43 871 41 71
opiekun: Sylwia Tryka
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Maków

Gminna Biblioteka Publiczna w Makowie – DKK dla dorosłych
ul. Główna 3a
96-124 Maków
tel. 46 831 29 40
opiekun: Marianna Łopatka
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Opoczno

Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie – DKK dla dorosłych
ul. Plac Kościuszki 12
26-300 Opoczno
tel. 44 755 30 73, 607 801 797
opiekun: Artur Gołuchowski, Zofia Konecka
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Osjaków

Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie – DKK dla dorosłych
Ul. Częstochowska 22
98-320 Osjaków
Tel. 43 842 33 58
Opiekun: Barbara Domagała
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie – DKK dla dzieci
Ul. Częstochowska 22
98-320 Osjaków
Tel. 43 842 33 58
Opiekun: Małgorzata Dawid
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ozorków

Miejska Biblioteka Publiczna w Ozorkowie FB nr 1 – DKK dla dorosłych
ul. Mielczarskiego 17
95-035 Ozorków
tel. 42 710 31 95   
opiekun: Marietta Kaźmierczak
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pabianice

Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Lorentowicza w Pabianicach – DKK dla dorosłych
ul. Św. Jana 10
95-200 Pabianice
tel. 42 215 53 10
opiekun: Dorota Dorawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Lorentowicza w Pabianicach FB nr 2 – DKK dla dorosłych
ul. Łaska 46/48
95-200 Pabianice
tel. 42 215 76 26
opiekun: Katarzyna Kuchler
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Lorentowicza w Pabianicach FB nr 2 – DKK dla dorosłych osób niepełnosprawnych
ul. Łaska 46/48
95-200 Pabianice
tel. 42 215 76 26
opiekun: Katarzyna Kuchler
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Lorentowicza w Pabianicach FB nr 2 – DKK dla przedszkolaków
ul. Łaska 46/48

95-200 Pabianice
tel. 42 215 76 26
opiekun: Katarzyna Kuchler
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Lorentowicza w Pabianicach FB nr 5 – DKK dla przedszkolaków
ul. św. Jana 10

95-200 Pabianice
tel. 42 215 50 31
opiekun: Paula Michalska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Lorentowicza w Pabianicach FB nr 5 – DKK dla dzieci niepełnosprawnych

ul. św. Jana 10

95-200 Pabianice
tel. 42 215 50 31
opiekun: Paula Michalska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Klub dla dzieci niepełnosprawnych z Zespołu Szkół Specjalnych nr 5

Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Lorentowicza w Pabianicach FB nr 4 – DKK dla dorosłych
ul. 20 stycznia 14
95-200 Pabianice
tel. 42 215 02 74
opiekun: Julita Binkowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Lorentowicza w Pabianicach FB nr 4 – DKK dla przedszkolaków
ul. 20 stycznia 14
95-200 Pabianice
tel. 42 215 02 74
opiekun: Justyna Jarmakowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pajęczno

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Pajęczno – DKK dla dzieci
ul. Wiśniowa 5
99-330 Pajęczno
Tel. 343 111 266
Opiekun: Elżbieta Jędrczak
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Piątek

Gminna Biblioteka Publiczna w Piątku
ul. Rynek 16
99-120 Piątek
tel. 24 722 12 14  
opiekun: Ewa Dąbrowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Piotrków Trybunalski

Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Jerozolimska 29
97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 646 51 79
opiekun: Katarzyna Choja
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim – DKK w Areszcie Śledczym
ul. Jerozolimska 29
97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 646 52 30, 692 052 861
opiekun: Sylwia Sobiechart
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim FB 1 – DKK dla dorosłych
ul. Jerozolimska 29
97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 647 27 64
opiekun: Dorota Bąk
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Radomsko
Rawa Mazowiecka

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Rawie Mazowieckiej – DKK dla dorosłych
ul. Wyszyńskiego 7
96-200 Rawa Mazowiecka
tel. 42 814 36 47
opiekun: Zbigniew Pacho
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rząśnia

Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni – DKK dla dorosłych
ul. 1 maja 16A,
98-332 Rząśnia
tel. 44 631 77 38
opiekun: Joanna Konieczko
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni FB w Białej – DKK dla młodzieży
Biała 59
98-332 Rząśnia
tel. 44 632 23 04, 669 887 035
opiekun: Martyna Żarowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni FB w Kodraniu – DKK dla dorosłych
Kodrań 30
98-332 Rząśnia
tel. 44 631 10 18
opiekun: Agnieszka Szala
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni FB w Stróży – DKK dla dzieci
Stróża 41
98-332  Rząśnia
tel. 609 623 597
opiekun: Magdalena Komór
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sędziejowice

Gminna Biblioteka Publiczna w Sędziejowicach – DKK dla dorosłych
Wieluńska 7
98-113 Sędziejowice
tel. 43 671 12 11
opiekun: Karina Miśkiewicz
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sieradz

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu – DKK dla dorosłych
ul. Żwirki i Wigury 4
98-200 Sieradz
tel. 43 822 36 70
opiekun: Zofia Olechnowicz
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu – DKK Klub Miłośników Fantastyki SAGITTA
ul. Żwirki i Wigury 4
98-200 Sieradz
tel. 43 822 36 70
opiekun: Paweł Jezierski
e-mail: pjezierskiTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miejska Biblioteka Publiczna w Sieradzu FB nr 1 – DKK dla dorosłych
ul. A. Mickiewicza 6
98-200 Sieradz
tel. 43 822 88 85, 828 63 08
opiekun: Katarzyna Pietrych
er-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Skierniewice

Miejska Biblioteka Publiczna im. Wł. St. Reymonta w Skierniewicach – DKK dla dorosłych
ul. Mszczonowska 43a
96-100 Skierniewice
tel. 046 833 69 69
opiekun: Agnieszka Kutermankiewicz-Pawlikowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Wł. St. Reymonta w Skierniewicach  FB nr 2 – DKK dla dzieci
ul. Reymonta 23
96-100 Skierniewice
tel. 798 846 816
opiekun: Katarzyna Jagiełło
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Smardzewice

Gminna Biblioteka Publiczna w Smardzewicach Filia w Wiadernie
ul. Główna 16/18
97-213 Smardzewice
tel. 44 734 40 50
opiekun: Marzena Balcerzyk
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sokolniki

Biblioteka Publiczna Gminy Sokolniki – DKK dla dorosłych
ul. J. Piłsudskiego 1
98-420 Sokolniki
tel./fax. 62 78 45 014
opiekun: Beata Waniek
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stróża

Biblioteka Publiczna w Stóży
Stróża 41
98-332  Rząśnia
tel. 609 623 597
opiekun: Magdalena Komór
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Strzałków

Gminna Biblioteka Publiczna w Strzałkowie - DKK dla dorosłych
ul. Kopernika 2a
97-500 Strzałków
tel. 604 979 295
opiekun: Beata Merta
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Strzelce Wielkie

Gminna Biblioteka Publiczna w Strzelcach Wielkich – DKK dla dorosłych
Częstochowska 7
98-337 Strzelce Wielkie
tel. 34 311 06 39, 694 305 689
opiekun: Daniela Duchowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sulmierzyce

Gminna Biblioteka Publiczna w Sulmierzycach – DKK dla dorosłych
ul. Słoneczna 5
98-338 Sulmierzyce
tel. 44 684 65 30
opiekun: Anita Wawrzyniak
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gminna Biblioteka Publiczna w Sulmierzycach - DKK dla przedszkolaków
ul. Słoneczna 5
98-338 Sulmierzyce
tel. 44 684 65 30, 609 330 230
opiekun: Karolina Bluszcz
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., k.parychniak2interia.pl

Gminna Biblioteka Publiczna w Sulmierzycach - DKK dla młodzieży
ul. Słoneczna 5
98-338 Sulmierzyce
tel. 44 684 65 30, 609 330 230
opiekun: Karolina Bluszcz
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., k.parychniak2interia.pl

Świnice Warckie

Gminna Biblioteka Publiczna w Świnicach Warckich – DKK dla młodzieży
ul. Kościuszki 18
99-140 Świnice Warckie
tel. 63 288 11 39
opiekun: Monika Galankiewicz
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szadek

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Szadku – DKK dla dorosłych
ul. Prusinowska 4
98-240 Szadek
tel. 43 821 59 36
opiekun: Elżbieta Jarczak
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tomaszów Mazowiecki

Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim– DKK dla dorosłych
ul. Mościckiego 6
97-200 Tomaszów Mazowiecki
tel. 44 724 67 39
opiekun: Agnieszka Wojciechowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim– DKK dla młodzieży
ul. Mościckiego 6
97-200 Tomaszów Mazowiecki
tel. 44 724 67 39
opiekun: Izabela Migowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Uniejów

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Uniejowie – DKK dla dorosłych
ul. Bł. Bogumiła 13
99-210 Uniejów
tel. 63 28 88 077
opiekun: Beata Szymczak
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wieluń

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Kruczkowskiego w Wieluniu – DKK dla dorosłych
ul. Narutowicza 4
98-300 Wieluń
tel. 43 843 35 26
opiekun: Barbara Stępień
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wieruszów

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. W.S. Reymonta w Wieruszowie - DKK dla dorosłych
ul. Klemensa Wierusza 7-9,
98-400 Wieruszów
tel. 62 784 16 21
opiekun: Edyta Garczarek
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. W.S. Reymonta w Wieruszowie - DKK dla dzieci
ul. Klemensa Wierusza 7-9,
98-400 Wieruszów
tel. 62 784 16 21
opiekun: Bernadeta Okoń
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Witonia

Biblioteka Publiczna Gminy Witonia – DKK dla dorosłych
ul. S. Starzyńskiego 6
99-335 Witonia
tel. 24 356 47 16
opiekun: Anna Stolarczyk
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wodzierady

Gminna Biblioteka Publiczna w Wodzieradach z siedzibą w Kwiatkowicach – DKK dla dorosłych
Kwiatkowice ul. Łaska 39
98-105 Kwiatkowice
tel. 43 677 30 42
opiekun: Jolanta Grabowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zduńska Wola

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli – DKK dla dorosłych
ul. Łaska 12
98-220 Zduńska Wola
tel. 43 824 94 33
opiekun: Alina Sobolewska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zduny

Biblioteka Publiczna i Dom Kultury Gminy Zduny – DKK dla dorosłych
Zduny 1F
99-440 Zduny
tel. 46 838 76 08
opiekun: Halina Anyszka
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zgierz

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. B. Prusa w Zgierzu – DKK dla dorosłych
ul. Łódzka 5
95-100 Zgierz
tel. 42 716 34 12
opiekun: Małgorzata Frydrych, Jolanta Jędrzejewska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Żychlin

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Marii Kownackiej w Żychlinie – DKK dla doroslych
Al. Racławickie 5
99-320 Żychlin
tel. 24 285 11 69, 24 285 49 79
opiekun: Ewa Andrzejewska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi