Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Relacja ze spotkania lutowego "Sto godzin nocy" Anna Woltz

Dnia 27 lutego 2020 roku w Filii nr 53 przy ul. Jurczyńskiego odbyło się kolejne spotkanie DKK. Dyskutowaliśmy o książce pt.: "Sto godzin nocy" Anna Woltz. W spotkaniu wzięły 4 osoby. Powieść opowiada historię Emilii December de Wit, dziewczyny 14-letniej, która wykupuje bilet na samolot i ucieka ze swojego kraju. Swoją ucieczkę zaplanowała do nowego Jorku, po skandalu, który rozpętał jej własny ojciec w Amsterdamie nie ma już dla niej miejsca i życia. Na miejscu jednak musi zmierzyć się nie tylko z przeciwnościami losu, ale prawdziwym żywiołem jakim jest huragan Sandy. Klubowiczom bardzo spodobała się książka.

 

Relacja ze spotkania wrzesniowego - spotkanie organizacyjne

Dnia 26 września 2019 odbyło się w Filii nr 53 kolejne po wakacyjne spotkanie DKK. Było to spotkanie organizacyjne, w którym uczestniczyły 4 osoby. Powitaliśmy nowych Klubowiczów, omówiliśmy zasady przynależności do Dyskusyjnego Klubu Książek. Nowi Klubowicze opowiedzieli o swoich zainteresowaniach czytelniczych, ulubionych gatunkach literackich, autorach oraz nawykach czytelniczych. Na koniec spotkania rozdano uczestnikom książki do przeczytania autorki Igi Wiśniewskiej "Nocny motyl". Najbliższe spotkanie DKK odbędzie się 24 października 2019 o godz. 15:30.

Warsztaty redakcyjo-literackie z Agnieszką Tyszką

W dniu 19 kwietnia 2016 r. w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Widzew, odbyło się spotkanie autorskie z pisarką książek dla dzieci i młodzieży - Agnieszką Tyszką. Spotkanie było połączone z warsztatami literacko-redakcyjnymi . Z racji tego, że w bibliotece działa Dyskusyjny Klub Książek możliwe było przeprowadzenie programu zrealizowanego przy współpracy z Instytutem Książki. W imprezie, uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Łodzi (kl. IV „b”) oraz Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książek. W sumie były 32 osoby. Na początku pisarkę przedstawiła redaktorka wydawnictwa „Akapit Press” pani Magdalena Granosik, tłumacząc, że tworzenie książek jest jedną z wielu magicznych przypadłości Pani Agnieszki. Generalnie wychowywała się wśród wróżek i ma zwyczaj latać na miotle. W dalszej części uczestnicy spotkania mieli możliwość zadać pani Agnieszce przygotowane wcześniej pytania. Dzieci pytały m.in.: o to którą książkę lubi najbardziej, dlaczego zaczęła pisać oraz czy planuje stworzyć publikację dla dorosłych. Kolejnym punktem programu było zaproponowanie dzieciom zabawy w scenopisarstwo. Autorka przeczytała fragment jednej ze swoich książek by pokazać uczestnikom, w jaki sposób konstruować dialogi w powieści. Na podstawie podanych wskazówek młodzi czytelnicy zostali poproszeni o przygotowanie i odegranie swoich scenek. W trakcie prezentowania krótkich etiud nie obyło się bez zabawnych momentów okraszonych dużą dawką śmiechu. Na zakończenie spotkania można było zakupić książkę z dedykacją autorki.

Relacja ze spotkania majowego "Simon oraz inni homo sapiens"

23 maja 2017 roku w bibliotece przy ul. Jurczyńskiego 30 A w Łodzi odbyło się spotkanie Klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książek. Tematem dyskusji była powieść pt.: „Simon oraz inni Homo Sapiens” autorki Becky Albertalli. Książka jest powieścią młodzieżową, opowiadającą o ukrywającym swoją orientację seksualną szesnastoletnim Simonie. Chłopak ma zgraną paczkę przyjaciół oraz udziela się w kółku teatralnym. Nikt z jego znajomych nie zna prawdy o jego zainteresowaniach płcią przeciwną. Kiedy przypadkiem treść wiadomości napisanej przez niego, wpada w niepowołane ręce, istnieje ryzyko, że jego sekret ujrzy światło dzienne. Czy tak się stanie...? Lektura ta zawiera sporo humoru oraz szkolnych dramatów i to wszystko razem sprawia, że czyta się ją jednym tchem. Powieść ta pomimo niecodziennego i trudnego problemu, mile zaskoczyła Klubowiczów. . Następne spotkanie DKK odbędzie się 13 czerwca 2017. Spotkamy się z bohaterami książki autorki Gayle Forman „Zostań, jeśli kochasz”.

Relacja ze spotkania wrześniowego "Licencja na zakochanie" Marcin Pałasz

 

Pierwsze po wakacjach spotkanie DKK w Filii nr 3 odbyło się 24 września 2013 roku. Wzięło w nim udział sześć osób. Rozmawialiśmy o książce Marcina Pałasza pt. „Licencja na zakochanie”. Zanim jednak przeszliśmy do omawiania lektury, każdy z uczestników powiedział kilka słów o sobie. Z radością przywitaliśmy nową uczestniczkę, jak i stałych bywalców spotkań. Potem nadszedł czas na wyjaśnienie czym są Dyskusyjne Kluby Książki
i przypomnienie zasad kulturalnej dyskusji.

Uczestnicy opowiedzieli o swoich wrażeniach z lektury książki Marcina Pałasza. Powieść ocenili jaką lekką, zabawną, choć niezbyt dokładnie oddającą współczesne realia oraz zachowania dzisiejszych trzynastolatków. Bohaterowie „Licencji na zakochanie” spędzają wakacje w mieście. Gucio, pulchny okularnik, stara się przeobrazić w przystojniaka, aby zdobyć serce swej dobrej  „kumpelki”, Lutki. Pomaga mu w tym nowy kolega, Bąbel. Lutka z kolei, przeżywa zauroczenie Piotrkiem, ideałem chłopięcej urody, synem bogatych rodziców, znawcą dobrych manier i koneserem potraw tyle wykwintnych co dziwacznych.  Dziewczyna z czasem dostrzega w swym wybranku poważne wady: otóż chłopak wiecznie narzeka, boi się bakterii, oschle traktuje swego dziadka. Piotrek nie ma właściwie przyjaciół, więc Lutka spędza z nim czas, choć jednocześnie dostrzega przemianę Gucia i jego uczucie do niej. Książka obfituje w bardzo zabawne sceny i dialogi, czyta się ją szybko i przyjemnie. Na pewno rozpogodzi każdego, kto sięgnie po nią w jesienny wieczór.

Na koniec podzieliliśmy się wspomnieniami z naszych wakacyjnych wyjazdów. Kolejną naszą lekturą będzie „Celebrytka” Katarzyny Lewcun, a spotkanie odbędzie się
29 października o godz. 16.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi