Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

PISARSKO-REŻYSERSKO

W ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich, które powołały do życia Dyskusyjne Kluby Książki, nasza biblioteka - Dział Gromadzenia, Opracowania, Udostępniania i Informacji Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Widzew - mogła gościć Pana Janusza Majewskiego – „arystokratę kina”, jednego z najznamienitszych polskich reżyserów, scenarzystów, a także poczytnych pisarzy.

Spotkanie autorskie odbyło się 15 października 2012 roku  o godzinie 17.00, w Czytelni biblioteki przy ul. Ketlinga 21.

Wizyta tak zacnego Gościa to dla działającego klubu wyróżnienie
i wspaniała nagroda oraz okazja do poznania autora, jego twórczości
i artystycznych zamierzeń.

 Spotkanie prowadziła Pani Hanna Grudzińska - dyrektor Wydawnictwa „Marginesy” i wydawca " Zimy w Siedlisku” - kontynuacji kultowej już książki pt.: „Siedlisko”, Małej Matury" oraz  książki kulinarno-towarzyskiej, jaką stworzył małżeński tandem -  Zofia Nasierowska i Janusz Majewski pt.: „Fotografia smaku czyli 24 obiady dla tych, którzy lubią i nie lubią przyjmować gości”.

Nasz Gość oczarował nas opowieścią o czasach beztroskiego dzieciństwa spędzanego we Lwowie, rozbawił wspomnieniami o szkolnych wybrykach. Z zaciekawieniem słuchaliśmy zwierzeń o trudnym dojrzewaniu
w latach okupacyjnej zawieruchy i meandrach polskiej historii.

Janusz Majewski, opowiadając swoją biografię, uchylił rąbka tajemnicy powstania książki „Mała matura” oraz filmu pod tym samym tytułem.

Później były rozmowy o „Siedlisku” i „Fotografii smaku”, naprawdę serdeczne, ciepłe i smakowite…

Na koniec spotkania można było zakupić wspomniane książki pisarza
i otrzymać autograf.

Dziękując za przemiłe spotkanie, obdarowaliśmy naszego Gościa unikatowym wazonem, wykonanym przez artystkę-ceramika Monikę Katarzynę Koprowską. W pewnym wywiadzie Marek Kondrat zdradził, że reżyser
to wytrawny kolekcjoner kufrów, lasek i wazonów.

Dziękujemy za wszystko,

za Dezerterów, Rewiry, Siedlisko,

za każdy tekst i obraz, co bawi i wzrusza,

za sprawą Majewskiego Janusza.

J.L.


Autograf JM

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANEM DANIELEM ODIJĄ

            Spotkanie autorskie z Panem Danielem Odiją w deszczowe, piątkowe popołudnie 21 maja 2010 roku przeszło już do historii. O godzinie 17  w czytelni Działu Gromadzenia, Opracowania, Udostępniania i Informacji Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Widzew powitało pisarza zaledwie siedem osób.

            36-letni pisarz urodził się w Słupsku, tam mieszka, pracuje jako dziennikarz
w tamtejszym Oddziale Telewizji Polskiej, po tamtejszych ulicach spaceruje, przygląda się ludziom, przetwarza napotkane obrazy i zasłyszane rozmowy w głowie - tworzy i zapisuje…

           Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Studiował polonistykę. Członek Klubu Literackiego przy gdańskim oddziale Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Początkowo publikował w takich magazynach literackich jak: "Autograf", "Ha!Art", "Sycyna"
i "Dekada Literacka". Jego poetycka proza znalazła się w antologiach: "Papiery wartościowe" i "Tekstylia. O rocznikach siedemdziesiątych".

           Talent literacki młodego twórcy docenił Wiesław Myśliwski, a pierwszą powieść wydał Andrzej Stasiuk, co wtedy dla pisarza było doświadczeniem z kategorii spełnienia amerykańskiego snu.

Pan Daniel Odija jest autorem dwóch zbiorów opowiadań: "Podróże w miejscu" (2000)  i „Szklana huta” (2005) oraz czterech powieści: "Ulica" (2001), "Tartak" (2003), „Niech to nie będzie sen” (2008) oraz „Kronika umarłych” (2010).

„Za swój debiut - powieść „Ulica” wydaną w 2001 roku otrzymał Pomorską Nagrodą Artystyczną, a także honorową nagrodą Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Natomiast powieść „Tartak” wydana nakładem wydawnictwa Czarne w kwietniu 2003 znalazła się na liście 9 najbardziej cenionych książek prozatorskich roku 2003. Odija został uhonorowany Nagrodą Artusa 2003. „Tartak” również zakwalifikował się do finału Nagrody Nike 2004 oraz został nominowany do Nagrody im. Józefa Mackiewicza. Młody prozaik brał udział w Festiwalu Polococktail, zorganizowanym w Berlinie w czerwcu 2005 roku przez Instytut Książki.” (www.kultura.wp.pl). Jest również stypendystą Willi Decjusza. To wyróżnienie sprawiło, że wraz z reżyserką Agnieszką Olsten, pisarz mógł pracować nad teatralną adaptacją „Tartaku”, co zaowocowało inscenizacją tej powieści w Teatrze Juliusza Słowackiego w Krakowie.

           Ponadto, okazało się, że nasz Gość jest również współtwórcą projektu  „Linie północne”.  „Daniel Odija – Emiter [przyp. J.L. Marcin Dymiter] to połączenie prozy z muzyką, ale nie tylko. To również braterstwo mentalne. Jesteśmy z tego samego miasta – Słupska. Proponujemy słowa i dźwięki, które pomagają nam w kontemplowaniu miejsca naszych narodzin, ujarzmianiu okrutnej siły czasu, poszerzaniu przestrzeni do oddechu. Dajemy muzykę i słowa, które pomagają nam zrozumieć rytm naszej krwi i jej pochodzenie. Pierwsza płyta, która nosi tytuł Linie północne to cykl pieśni do fragmentów prozy z nowej powieści Komedia [przyp. J.L. „Komedia” to roboczy tytuł „Kroniki umarłych”] Daniela Odiji. Pieśń okazała się najbardziej nośną formą, najbliższa tematyce, której tylko dotykamy. Żywioły, przemiany i metafizyka codzienności mieszają się dźwiękami niekończącej się północnej mantry. Osobiste i bezpośrednie, oddalone od teatralnych form i aktorskiej interpretacji. Bliżej nam do gospel i bluesa z delty. Surowe jak linia brzegu. Oto Linie północne.” (www.kultura.wp.pl)

Pisarz chętnie rozmawiał z czytelniczkami, bo obecne były tylko panie, o swoich książkach, czytał krótkie fragmenty swej prozy, by podjąć kolejną dyskusję na temat własnej twórczości.

            Spotkanie z Autorem zostało zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, dzięki Instytutowi Książki oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego W Łodzi, za pośrednictwem – wojewódzkiego, łódzkiego koordynatora  DKK – Pani Kingi Siekierskiej.

            Dziękując za sympatyczne, bardzo bezpośrednie spotkanie, obdarowałyśmy pisarza dwiema akwarelkami z prośbą, by kawałek Łodzi pojechał na Pomorze.

            Pan Daniel Odija pozostawił zaś ślad w bibliotecznej kronice: „Bardzo kameralne i intymne spotkanie, dzięki temu można powiedzieć trochę więcej niż zazwyczaj”.

            Cóż… Kto nie był, nie dowie się więcej…      

P.S.

 „Mam nadzieję, że nigdy nie będę się spieszył z wydawaniem kolejnych książek tylko dlatego, że tak trzeba, bo wymogi rynku. Dla mnie najważniejsze jest to,
że kilkaset osób poświęciło parę godzin własnego życia na przeczytanie moich słów".      
                                                                                                                   Daniel Odija

 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANEM MARKIEM KRAJEWSKIM

W dniu 15 listopada (sobota) 2008 roku o godzinie 1500 w Czytelni Działu Gromadzenia, Opracowania, Udostępniania i Informacji Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Widzew w ramach projektu DYSKUSYJNE KLUBY KSIĄŻKI i za pośrednictwem wojewódzkiego koordynatora DKK - Pani Kingi Siekierskiej odbyło się spotkanie autorskie z Panem Markiem Krajewskim - pisarzem, doktorem habilitowanym filologii klasycznej (do niedawna jeszcze nauczycielem akademickim i pracownikiem naukowym Instytutu Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego) laureatem Paszportu Polityki 2005, zdobywcą Nagrody Księgarzy "Witryna"  za najlepszą książkę 2005 roku oraz Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej 2003 roku.

Pan Marek Krajewski, czyniąc rodzinne miasto drugoplanowym bohaterem swych książek, został uhonorowany tytułem Ambasadora Wrocławia w czerwcu 2008 roku. Ponadto nasz Gość to dżentelmen, fan piłki nożnej, miłośnik gry w brydża i smakosz prostych, męskich potraw - bigosu, gulaszu, żeberek w kapuście.

W przyszłym roku minie dziesięć lat, kiedy to Pan Marek Krajewski wydał swą pierwszą książkę pt.: Śmierć
w Breslau. Od tamtej pory stał się jednym z najpoczytniejszym polskich autorów. Z racji wykształcenia jest specjalistą od łaciny, greki, prozodii i komediopisarza Plauta, z zamiłowania zaś fachowcem od czarnego kryminału, retrokryminału, znawcą topografii Wrocławia i międzywojennej historii Breslau oraz mistrzem w powołaniu do życia indywiduum takiego, jak Eberhard Mock.

Na serię kryminałów o Breslau składa się już pięć powieści: Śmierć w Breslau (1999), Koniec świata w Breslau (2003), Widma w mieście Breslau (2005), Festung Breslau (2006) oraz Dżuma w Breslau (2007). Niebawem ukaże się kolejna powieść. Tu uwaga!!! Część szósta nie będzie miała nazwy miasta Breslau w tytule. Mamy już zatem heksalogię o Eberhardzie Mocku. Czy doczekamy się dekalogii? Ponadto w styczniu 2008 roku ukazał się w księgarniach kryminał Aleja samobójców napisany przez Marka Krajewskiego i Mariusza Czubaja. Tym razem akcja książki dzieje się we współczesnym Gdańsku, a głównym bohaterem powieści jest nadkomisarz Jarosław Pater. Książka to zapowiedź nowego cyklu. Autorski duet już wie,
że kolejny tom ukaże się na początku roku 2009.

Książki Marka Krajewskiego przetłumaczono już na 17 języków, doczekały się wydań m. in.: we Francji, Niemczech, Holandii, Rosji, na Litwie i Ukrainie, Słowacji oraz we Włoszech i Wielkiej Brytanii. Tam porównuje się pisarza do Raymonda Chandlera, Borisa Akunina, Henninga Mankella czy nawet Fiodora Dostojewskiego.

Od kilku lat reżyserzy przymierzają się też, by mroczne śledztwa Eberharda Mocka przenieść na ekran. Zastanawiają się nad tym m. in.: Filip Bajon i Patryk Vega. Czytelnicy zaś spekulują, kto zagra główną rolę: Klaus Maria Brandauer, Janusz Gajos, czy...?
Pisarz od pierwszych chwil spotkania nawiązał sympatyczny kontakt z uczestniczkami DKK oraz czytelnikami naszej biblioteki (19 osób). Swym mocnym, niskim głosem, nienagannymi manierami i pogodnym obliczem uwiódł zwłaszcza piękną część publiczności. Opowieści Autora o sobie, o własnej drodze do zabawy w  pisarstwo zawodowe przerywane były pytaniami uczestników spotkania. Można było dowiedzieć się od Marka Krajewskiego, w jaki sposób zdobywał wiedzę o międzywojennym Breslau (wertowanie starych planów miasta i ksiąg adresowych w Gabinecie Śląsko-Łużyckim Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego), dlaczego nie popełni kryminału, którego realia osadzone byłyby w starożytnym świecie (choć kiedyś myślał i o tym i, że skłonny byłby napisać raczej kryminał o Lwowie). Poza tym pisarz zdradził tajemnicę pisania powieści w duecie oraz przekazał w błyskotliwy, często humorystyczny sposób część tajników procesu tworzenia (przywiązanie do szczegółów, dokładność opisów, wykorzystywanie pomysłów czytelników)  i własnej osobowości - swych lęków (szerszenie) czy upodobań (elegancja, kulinaria, brydż). Tymi ostatnimi obdarzył swego bohatera, choć z pewnością Eberhard Mock nie jest alter ego pisarza...  

Czas z Panem Markiem Krajewskim upłynął bardzo szybko. Na zakończenie można było kupić książki autora, poprosić o dedykację i zrobić pamiątkowe zdjęcie. W podziękowaniu za spotkanie i  pozostawienie w nas cząstki dekadenckiego Wrocławia przekazaliśmy naszemu Gościowi kawałek secesyjnej Łodzi w barwnych akwarelach, przedstawiających Pałac Juliusza Heinzla i Pałac Izraela Poznańskiego, życząc jednocześnie szerokiej drogi  do Rawy Mazowieckiej, gdzie Pana Marka Krajewskiego oczekiwali następni klubowicze DKK.

Po spotkaniu zostały nam przede wszystkim niezapomniane wrażenia, wpis do bibliotecznej Księgi Gości, fotografie i oczekiwanie na kolejną książkę....

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Joanna Lipińska
Moderator DKK przy MBP Łódź-Widzew-Dz.Grom.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ IZABELĄ SOWĄ

21 maja 2009 roku w Czytelni Działu Gromadzenia, Opracowania, Udostępniania i Informacji Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Widzew o godzinie 16.30 rozpoczęło się spotkanie autorskie z Panią Izabelą Sową. To literackie wydarzenie, jakie miało miejsce w naszej Bibliotece, stało się możliwe dzięki projektowi Dyskusyjnych Klubów Książki, wpisanym w wieloletni program "Promocji czytelnictwa", opracowany przez Instytut Książki i British Council, wspierany finansowo przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowany przez biblioteki wojewódzkie.

W tym miejscu należą się wielkie podziękowania dla naszego wojewódzkiego, łódzkiego koordynatora - Pani Kingi Siekierskiej, która działa jak agent największych gwiazd i niezawodny impresario oraz osoba, za pośrednictwem której można na każdym spotkaniu kupić książkę autora.

Na spotkanie przybyły wierne Klubowiczki DKK, czytelniczki i koleżanki po fachu. W spotkaniu udział wzięło 19 osób - same kobiety, co nie zdziwiło Autorki wcale, mimo że z Jej książek nie wieje przecież typową "damszczyzną".

Pani Izabela Sowa jest psychologiem z wykształcenia, znawcą reklamy społecznej, propagatorką wegetarianizmu, zagorzałą kinomanką, ale przede wszystkim współczesną pisarką kojarzoną do niedawna głównie z tzw, owocową serią , która zawiera cztery powieści: trylogię: "Smak świeżych malin", "Cierpkość wiśni", "Herbatniki z jagodami" oraz "Zielone jabłuszko". Obecnie zmaga się z powieścią dla nastolatek.

Dla nieco starszych odbiorców napisała ostatnio "Ściankę działową" - kryminał psychologiczny, trochę humorystyczny,  nieco refleksyjny, z  detektyw Brzytwą w roli głównej. Wiemy już, że będą dwie kolejne powieści z tej serii. Czekamy zatem z niecierpliwością na dalsze dwa  przewrotne, błyskotliwe i nieco ekscentryczne historie kryminalne.
W międzyczasie spod pióra Izabeli Sowy wyszły poruszające opowiadania o niezwykłych losach zwyczajnych ludzi "10 minut od centrum" oraz przezabawna i jednocześnie dająca wiele do myślenia powieść \"Świat szeroko zamknięty". Książki Izabeli Sowy są trochę jak czeski film - śmieszne i nostalgiczne zarazem. Fascynuje język, którym Autorka wytrawnie potrafi się bawić. Wiele zdań z Jej powieści przeszło już
do historii jako sentencje, maksymy, złote myśli.

Pani Izabela Sowa mieszka w Krakowie, ale utrzymuje częste kontakty z rodzinną Stalową Wolą, czego nie zapomnieli Jej mieszkańcy tegomiasta i uhonorowali tytułem Ambasadora Stalowej Woli, Wyróżnienie to odebrała pisarka z rąk prezydenta miasta Andrzeja Szlęzaka 1 kwietnia 2009 roku.

Po krótkiej prezentacji, Nasz Gość, wbrew temu co sam o sobie mówi, że jest człowiekiem nieśmiałym, okazał się osobą niezwykle otwartą na ludzi, co sprawiło że już po chwili spotkanie przerodziło się w sympatyczną, luźną rozmowę pomiędzy Autorką a czytelnikami. Rozmowa toczyła się wokół bohaterów z powieści starszych i tych najnowszych, dotyczyła tajników warsztatu pisarskiego, dawnej Bajklandii i współczesnej Stalowej Woli oraz życia w Krakowie. Troszkę, ale tylko troszkę, niczym poznaniacy, obśmiałyśmy niektóre wady krakusów.

W tak pogodnej atmosferze musiałyśmy kończyć to zbyt krótkie, jak dla nas, spotkanie,  gdyż sam środek Polski - Piątek - czekał niecierpliwie na Panią Izabelę Sowę. Były jeszcze kuluarowe rozmowy, autografy i bardzo osobiste wpisy do książek oraz pamiątkowe zdjęcia. A na pożegnanie obdarowałyśmy Pisarkę, która tworzy głównie w nocy, jak na Sowę przystało, dekoracyjną świecą, by oświetlała wenę twórczą tej uroczej, skromnej i przesympatycznej pisarki.

Joanna Lipińska
Moderator DKK przy MBP Łódź-Widzew-Dz.Grom.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi