Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie z Agatą Passent

23 listopada 2016 r. w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego przez Instytut Książki Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w skromnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź – Śródmieście Filia Nr 11 przy ul. Próchnika 7 gościliśmy panią Agatę Passent.

Agata Passent jest córką Agnieszki Osieckiej i Daniela Passenta. Dziennikarka, stała felietonistka miesięcznika „Twój Styl” i współprowadząca program o literaturze Xięgarnia w TVN24. Germanistka, ukończyła studia na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge, USA oraz studia na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek „Miastówka”, „Pałac wiecznie żywy”, „dziecko? O matko!”, „Kto to pani zrobił?”. Jest także prezesem Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej. Hobby to tenis ziemny, sport, podróże, gotowanie, lubi długie spotkania z przyjaciółmi, błądzenie po mieście, wystawy sztuki. Pisane przez Agatę Passent teksty charakteryzują się dużym poczuciem humoru, ironią oraz dystansem do otaczającej nas rzeczywistości. Autorka skupia się na obserwowaniu współczesnego stylu życia Polaków, głównie w Warszawie, życiu w stresie dużego miasta oraz zmieniające się normy obyczajowe.

Spotkanie rozpoczęło się od przybliżenia słuchaczom kulis pracy dziennikarza, jak funkcjonuje w dzisiejszych czasach prasa, a zwłaszcza miesięczniki, dlaczego jest tyle reklam i kto ma jaki wpływ na tematykę zawartości.

Pani Agata opowiedziała o swoich studiach w Cambridge, pokusiła się również o porównanie uczelni wyższych w USA i w Polsce, o kształceniu się dzisiejszej młodzieży. Wyjawiła także kiedy i gdzie pracuje : rano w bibliotece, gdyż biblioteki to dla niej wyjątkowe miejsca. Nie zabrakło anegdot z życia rodzinnego oraz wpływie rodziców na jej postawę i na nią samą.

Spotkanie zakończyły wspólne zdjęcia i rozdawane przez naszego gościa autografy.

Sławomir Koper w Łodzi

2 grudnia 2014 r. w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego przez Instytut Książki i biblioteki wojewódzkie w skromnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź – Śródmieście Filia Nr 11 przy ul. Próchnika 7 gościliśmy pana Sławomira Kopra.

Sławomir Koper od kilku lat należy do najchętniej czytanych autorów książek historycznych. Historyk, absolwent Wydziału Historycznego UW. Mieszka w Legionowie, oprócz historii pasjonuje się muzyką i sportem. W 2012 roku „Kobiety władzy PRL” została nominowana do nagrody Bestsellery EMPIKu. W listopadzie 2013 r. został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi za popularyzację historii w społeczeństwie.

Jego książki to idealnie dobrane materiały, pochodzące w dużej mierze z literatury pamiętnikarskiej na kanwie której autor opracowuje swój własny tekst, przedstawiając tę najbardziej ciekawą sferę życia swoich bohaterów. Na przykładzie kilku postaci przedstawia panoramę czasów, w których żyli. Serca czytelników podbił serią o Drugiej Rzeczpospolitej.

 

Autor barwnie i dowcipnie opowiadał o kulisach swojej pracy, a zwłaszcza o zdobywaniu materiałów, o potyczkach z Instytutem Pamięci Narodowej, współpracą w wydawnictwami. Ze słuchaczami podzielił się także niepublikowanymi w swoich książkach anegdotkami z życia ówczesnych i dzisiejszych celebrytów. Na pytanie o wrażenia po otrzymaniu Srebrnego Krzyża Zasługi odpowiedział krótko : przybyło mi wrogów. Nie ulega dyskusji, że popularności panu Koprowi zazdroszczą inni historycy i nawet tego nie kryją. Rekompensatą jest powodzenie wśród ogromnej rzeszy czytelników. W naszej bibliotece miało miejsce 80 spotkanie autorskie pisarza w tym roku, a do końca roku zaplanowanych ma jeszcze sześć. Sławomir Koper jest bardzo pracowity : pisze codziennie po 12-14 godzin, wydał ponad 30 książek w krótkim czasie, praktycznie nie ma teraz czasu na życie osobiste.

Chleba i igrzysk

Na pierwszym w 2012 roku spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Filii Nr 11 MBP Łódź – Śródmieście dyskutowano o książce Suzanne Collins Igrzyska śmierci

Suzanne Collins to współczesna pisarka amerykańska. Karierę rozpoczęła w 1991 r. jako twórczyni telewizyjnych programów dla dzieci.

Na ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem ze stolicą Kapitol i podległymi dwunastoma dystryktami. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między 12. a 18. rokiem życia, by wzięli udział w Głodowych Igrzyskach. Zwycięża uczestnik (jeden!), który przeżyje.

Hasło "Chleba i igrzysk" jest ponadczasowe. Czy to starożytny Rzym, czy futurystyczna przyszłość, ludzi zawsze podniecają igrzyska, które im brutalniejsze i krwawże tym bardziej ekscytujące. W państwie Panem Głodowe Igrzyska to cyniczne, perfekcyjnie przygotowane reality show. Przed wyjściem na arenę zawodnicy muszą najpierw sprzedać swą duszę żądnej krwi gawiedzi.
Katniss, Peeta to główni bohaterowie "Igrzysk". Budzą sympatię, ponieważ są wrażliwi, młodzi, wzrusza łączące ich uczucie. Pogodzenie się ze śmiercią ma większą wartość niż walka o przetrwanie.

Czytając "Igrzyska śmierci" nie mogłam się oprzeć skojarzeniu z filmem "Gladiator" Ridleya Scotta

Maria Czubaszek w Łodzi

9 października 2012 r. w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego przez Instytut Książki i biblioteki wojewódzkie w skromnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź – Śródmieście Filia Nr 11 przy ul. Próchnika 7 gościliśmy panią Marię Czubaszek.

Mówi o sobie „autorka rozrywkowa”. Studiowała na Wydziale Dziennikarstwa. Od 1960 r. związała się z Programem I Polskiego Radia, od 1966 r. rozpoczęła współpracę z Programem III Polskiego Radia, dla którego pisała słuchowiska (m. in. "Dym z papierosa" i „Wyspy Hula-Gula" oraz dialogi "Serwus jestem nerwus" czy "Dzień dobry, jestem z Kobry"). Jest autorką wielu piosenek (m. in. "Bądź mężczyzną", "Kochać można byle jak", "Miłość jest jak niedziela", "Wyszłam za mąż, zaraz wracam" i "Rycz, mała, rycz"). Napisała dialogi do filmów "Filip z konopi" i "Murmurando", była współautorką scenariuszy seriali "Lot 001", "Na Wspólnej" i "Brzyduli". Pisze "Blog Niecodzienny". Poza tym pisuje felietony do różnych magazynów. W 2009 r. z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego odebrała Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Osoba pani Marii Czubaszek budzi wiele kontrowersji, i albo ją się uwielbia, albo nie darzy sympatią. Innej opcji po prostu nie ma. Jest przesympatyczną osobą, pełną ciepła, otwartą dla każdego. I to, co rzuca się od razu w oczy: zero gwiazdorstwa, co jest ewenementem dla osób tego formatu.
Pani Maria barwnie i z humorem opowiadała o swoim życiu prywatnym, twórczości, o książce, którą wydała w ubiegłym roku z Arturem Andrusem. Jak zwykle satyrycznie komentowała bieżące wydarzenia polityczne, dodając anegdotki z życia „wyższych sfer” i zza kulis telewizji, w której bardzo często występuje.

Takich tłumów w naszej bibliotece na żadnym spotkaniu jeszcze nie było. Przybyło ok. 150 osób, a że biblioteka nie należy do największych, ludzie oblegali każde wolne miejsce między regałami. Po spotkaniu ustawiła się bardzo długa kolejka po autograf, autorka z każdym zamieniła kilka słów. Oprawę muzyczną spotkania stanowiły piosenki w wykonaniu Ewy Bem, do których pani Czubaszek napisała tekst.

W Bibliotece gościła pani Marta Fox, poetka, krytyk literacki i teatralny

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w dniu 9 kwietnia 2010 r. w lokalu Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Śródmieście przy ul. Próchnika 7, gościła pani Marta Fox, poetka, krytyk literacki i teatralny, autorka 30 książek (powieści, głównie dla młodzieży, opowiadania, eseje). Najnowsza to „Kobieta zaklęta w kamień”. Pisarka w sposób bardzo otwarty opowiadała o sobie i swojej twórczości. Kameralną atmosferę spotkania (uczestniczyło w nim 12 osób) pani Marta wykorzystała dla zaprezentowania kilku swoich wierszy, ponieważ taka okazja nie często jej się zdarza.

Marta Fox (ur. 01.01.1952 r.) - dziennikarka, jako pisarka zadebiutowała w 1989 r. , wcześniej była nauczycielka w katowickim liceum. Jest laureatką wielu głównych nagród w ogólnopolskich konkursach literackich, swoje utwory publikowała także w licznych czasopismach, m.in. „Odrze”, „Poezji”, „Gońcu Teatralnym”

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Beata Barbus
Moderator DKK przy MBP Łódź-Śródmieście FB nr 11

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi