Spotkanie z Sylwią Chutnik

Z inicjatywy Instytutu Książki działają w Polsce Dyskusyjne Kluby Książki. Taki klub działa także w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu od 2008 roku. W ramach projektu Klubowicze mogą raz w roku zaprosić autora, którego książki zaintrygowały ich. W tym roku sieradzki Klub wymarzył sobie spotkanie z Sylwią Chutnik - pisarką, dziennikarką, felietonistką, działaczką społeczną. Mimo młodego wieku autorka może się już poszczycić licznymi sukcesami: jest laureatką Paszportu Polityki za 2008 rok, a jej trzy książki były nominowane do Literackiej Nagrody Nike.
Spotkanie z Sylwią Chutnik rozpoczęło się od pytania: "W jaki sposób ukazuje Pani Warszawę w swoich książkach? Dlaczego jest to zupełnie inny obraz niż ten, który znamy z telewizji?". Autorka przyznała, że lubi przekornie pokazywać rejony mniej znane i umieszczać na ich tle bohaterów swoich opowieści. Opisana w "Kieszonkowym atlasie kobiet" kamienica przy ulicy Opaczewskiej istnieje naprawdę. W książkach Sylwii Chutnik występują głównie kobiety, ale w kolejnej powieści ma być ukazane środowisko warszawskich cinkciarzy. Autorka opowiadała także o swoim warsztacie pisarskim. Pisze codziennie. Nie czeka na natchnienie, bo często ono zawodzi ludzi pióra. Nauczyła się wymyślać tekst felietonów podczas robienia zakupów lub spaceru z psem. Autorka nie lubi czytać swoich książek, gdy już są wydrukowane. Nie da się bowiem nic w nich zmienić lub poprawić, a twórca nigdy nie jest do końca zadowolony z efektów swojej pracy.
Klubowicze pytali także o ostatnią książkę Sylwii Chutnik - "Jolantę". Co tak naprawdę dolega tytułowej bohaterce? Pisarka przyznała, że zaintrygował ją syndrom dorosłych dzieci rozwiedzionych rodziców. Jolanta pochodzi właśnie z rozbitej rodziny. Być może dlatego nie potrafi być dobrą żoną i matką?

Spotkanie z Sylwią Chutnik odbyło się 19 listopada 2015 r. Współorganizatorami spotkania byli: Instytut Książki i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi.
Serdeczne podziękowania składamy Pani Kindze Siekierskiej z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi za pomoc.