W promocję spotkań DKK przy MBP w Łódź Polesie FB 15 prężnie włączył się Poleski Ośrodek Sztuki.

Autorka trafiła na Mikołajki

6 grudnia 2012 roku odbyło się niezwykłe spotkanie klubu DKK. Było takie z dwóch powodów. Po pierwsze były Mikołajki i uczestnicy dyskusji przygotowali małe prezenty, które zostały wrzucone do wspólnego koszyka. W czasie spotkania wszyscy uczestnicy, włącznie z gościem specjalnym, losowali sobie podarunek.   A na stołach królowały ciastka upieczone przez panią Elę. Po drugie w spotkaniu uczestniczyła autorka omawianych książek Monika Sawicka. Dyskutanci przeczytali po kilka książek tej łódzkiej pisarki i kolejno omawiali poszczególne tytuły. A były to: “Kruchość porcelany”, “Kolejność uczuć”, “Mimo wszystko”, “Demi –sec”, “Gra wstępna”, “Serwantka”, “7kolorów tęczy”.  Pani Monika Sawicka pilnie słuchała i robiła notatki. Książki przeważnie się podobały i opinie były bardzo pozytywne. Zarzuty padały raczej pod adresem bohaterek powieści, że takie słabe, że ulegają przemocy. Niestety, sytuacje opisywane w tych powieściach mają odzwierciedlenie w życiu. Pisarka odpowiedziała na wątpliwości i opowiedziała o swojej pracy i spotkaniach jakie odbywa z czytelnikami. Wywiązała się ciekawa i serdeczna rozmowa.

Magdalena Miecznicka

4 VI gościliśmy Magdalenę Miecznicką z promocją debiutanckiej powieści "Cudowna kariera Magdy M.Powieść współczesna". Spotkanie, przy udziale publicznośći, poprowadził Tomasz Bocheński. Autorka bardzo ciekawie opowiadała o swoich wywiadach ze światowej sławy pisarzami jak: Orhan Pamuk czy Doris Lessing.

Rozmowę o jej książce zaczęto od przeprowadzenia analizy krytycznej recenzji Dariusza Nowackiego. Zastanawiano się także nad nietypowością sytuacji, w której recenzent pisze powieść.

Do rozmowy wiele razy włączała się publiczność,między innymi zgłaszając drobne uwagi dotyczące warszatu pisarskiego autorki.

Moderator DKK przy MBP Łódź-Polesie FB nr 15

Małgorzata Szejnert gościem Festiwalu Literatury "Prope mercatum"

26 V gościliśmy Małgorzatę Szejnert z promocją najnowszej książki pt. "Wyspa klucz".Rozmowę z autorką, przy udziale publiczności, poprowadziła Anna Groblińska. Rozmawiano głównie o promowanej książce. Okazało się, że jeszcze mało osób ją znało, ale wszyscy z zainteresowaniem słuchali opowieści o emigrantach przechodzących przez przejście graniczne usytuowane na tytułowej "Wyspie klucz".Autorka mówiła swoim o podejściu do reportażu i realiach związanych z pracą nad książką. Wiele osób pamiętało gościa Ośrodka z dużo wcześniejszych dokonań, np. jako autorkę reportaży publikowanych w tygodniku "Polityka".
Moderator DKK przy MBP Łódź-Polesie FB nr 15

Jacek-Hugo-Bader gościem Festiwalu Literatury "Prope mercatum"

27 V spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem zamknęło VII Festiwal Literatury "Prope mercatum". Rozmowę z gościem na temat jego najnowszej książki pt."Biała gorączka"poprowadził autor książki pt. "Niewidzialni" - Mateusz Marczewski. Rozmowa obu gości Ośrodka była bardzo ciekawym uzupełnieniem lektury fascynującego zbioru reportaży, jakim jest promowana książka. Jacek Hugo-Bader, który po raz pierwszy gościł w Ośrodku, okazał się osobą bardzo dowcipną - w sposób bardzo barwny opowiadał o swoich podróżach po Rosji. Mateusz Marczewski porównywał jego zbiór reportaży do słynnej książki Ryszarda Kapuścińskiego pt."Imperium".

Jacek Hugo-Bader
Moderator DKK przy MBP Łódź-Polesie FB nr 15

Max Cegielski gościem Festiwalu Literatury "Prope mercatum"

Podczas kolejnego spotkania w ramach Festiwalu Literatury gościem Poleskiego Ośrodka Sztuki był dziennikarz Max Cegielski , autor książki "Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu". Autor oprowadzał czytelników po wielkim, wielokulturowym imperium  Stambule. Stambuł dziś dla autora jest rozwijającym się centrum tureckiego kapitalizmu jednak w prastarych murach i zabytkach odnalazł wielokulturowość , pełną rytuałów, niedostępną dla przeciętnego europejczyka.