Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Marzenia-warto o nie walczyć - Gaja Kołodziej

Dnia 07.11.2014 roku w naszej bibliotece w ramach spotkań DKK odbyło się spotkanie czytelników z Gają Kołodziej, autorką książek takich jak „Dar”, „Księżniczka w blasku sławy i cieniu obsesji” , „Przemilczenia”, czy dwutomowej serii przygód nastoletniej agentki zapoczątkowanej wydaniem w 2010 roku powieści „Wystrzałowa licealistka”.

Spędziliśmy czas w bardzo przyjaznej atmosferze. Otrzymaliśmy odpowiedzi na wszystkie nasze pytania, a nawet poznaliśmy kilka ciekawostek. W końcu nikt z nas nie wpadł wcześniej  na pomysł, iż Pani, z którą będziemy mieli okazję rozmawiać jest fanką koreańskich dram, czy mangi Dragon Ball.

W trakcie wizyty wspólnie z pisarką omówiliśmy także ulubione tytuły i zgodziliśmy się, w sprawie nieodpowiednio dostosowanych lektur szkolnych, które niestety w większości zniechęcają młodych ludzi do sięgania po literaturę.

Od pisarki dowiedzieliśmy się, jednak przede wszystkim, że warto walczyć o swoje marzenia

i uparcie dążyć do celu, choćby nikt nie wierzył, że nam się uda.

Usłyszeliśmy autentyczną historię

z ust byłej uczennicy gimnazjum, która mimo ograniczeń takich jak dysleksja, wciąż pisała własne historie i rozwijała talent pisarski kiedy tylko mogła (na przykład podczas lekcji matematyki  c: )

W rezultacie udało jej się zostać laureatką znaczącego konkursu literackiego, a następnie opublikować debiutancką powieść. Dziś Gaja Kołodziej jest nie tylko znaną literatką, ale także członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, sama również wspiera początkujących twórców w ich dalszym rozwoju.

Uważam, że spotkanie wiele dało młodzieży na nim zgromadzonej, naprawdę świetnie bawiliśmy się w towarzystwie niezwykle sympatycznej młodej autorki, jaką okazała się być Gaja Kołodziej.

                                                  relacja Agnieszka – uczestniczka DKK dla Młodzieży

„Serce, które mówi prawdę nieubraną w dyplomatyczne fatałaszki, serce, które nie potrzebuje radzić się rozumu i nie jest ambitne, bo przecież ono potrafi tylko kochać.” - Pamiętnik Nastolatki Beata Andrzejczuk

6 czerwca 2013 r., w ramach działającego przy naszej bibliotece DKK dla Młodzieży (istniejemy od 2007 r., dzięki wsparciu ze strony Instytutu Książki, Biblioteki British Council oraz Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego), mieliśmy przyjemność gościć bardzo lubianą autorkę powieści dziecięcych i młodzieżowych Panią Beatę Andrzejczuk.  Spotkanie, które skierowane było do młodzieży szkół podstawowych (SP nr 4, SP nr 111) oraz gimnazjum (Gim nr 28), poprowadziły dwie uczestniczki DKK, Marcelina i Agnieszka, które są wielkimi fankami twórczości Pani Beaty. Dla naszego Gościa było to, tym bardziej szczególne spotkanie, iż doskonale znała się z prowadzącymi, dzięki kontaktom wirtualnym, lecz możliwość osobistej rozmowy przyniosła niezwykłe chwile radości i wzruszenia. Moderatorki spotkania przygotowały pytania do pisarki, które pozwoliły przybliżyć twórczość oraz osobę Pani Beaty.  Niespodzianką dla młodych uczestników imprezy były kalambury dotyczące bardzo lubianej przez młodzież serii: Pamiętnik Nastolatki. Nagrodą zaś za udzielenie poprawnej odpowiedzi były książki, z autografem autorki.  Spotkanie przebiegało w sympatycznej atmosferze.  Pani Beata okazała się cudowną, bardzo otwartą osobą, o przesympatycznym uśmiechu.  Mam wrażenie, że autorka, która tak doskonale umie dotrzeć do młodego człowieka na progu dojrzałości, ma w sobie ogromne pokłady młodości, radości, które w połączeniu z życiowym doświadczeniem tworzą doskonały tandem literacki.

Dziękujemy Pani Beacie Andrzejczuk za całą gamę pozytywnych, ciepłych i radosnych doznań, które towarzyszył temu wyjątkowemu spotkaniu.

Dziękujemy Pani Kindze Siekierskiej, koordynatorowi DKK, działających na terenie województwa łódzkiego, za wszelką pomoc oraz moc spełniania naszych marzeń, w postaci spotkań z niezwykłymi ludźmi. 

Dziękuję moim, dwom perełkom Dokowskim: Marcelinie i Agnieszce za profesjonalne przygotowanie i prowadzenie spotkania.  Jestem z was dumna.

A całej ekipie młodzieżowego DKK, (czyli wszystkim moim perełkom) dziękuję, że jesteście tyle lat ze mną, chcecie przychodzić, rozmawiać o książkach i nie tylko….!!!.  Bez was byłby mi bardzo smutno.

 

"Na słodko..., z powagą w świat nastolatków". Spotkanie z Katarzyną Majgier.

8 czerwca 2011 r. obfitował w wydarzenia, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Tego, bowiem dnia, miała odbyć się po południu premiera spektaklu „Eragon”, a z rana, czekała na nas nie lada gratka. O godz. 9.00 z wizytą przybyła do naszej biblioteki Pani Katarzyna Majgier, autorka wielu poczytnych książek dla nastolatków. Spotkanie odbywało się w ramach młodzieżowego DKK, który już od czterech lat działa przy Filii nr 5. Dzięki udziałowi w projekcie, którego honorowym patronem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, możemy krzewić czytelnictwo poprzez bezpośredni kontakt z twórcą żywego słowa. Takie spotkania dają młodym ludziom możliwość poznania pisarza/pisarki, który/która rozmawia z nim poprzez swoje powieści. I tak było w przypadku Pani Katarzyny Majgier, niezwykle sympatycznej i delikatnej osóbki. Pani Kasia opowiedziała zgromadzonym (uczniom kl. V i VI SP nr 4, 29, 111, członkom naszego DKK oraz członkom DKK działającego przy Filii nr 3 – w sumie ok. 60 osób) o tym jak zaczęła pisać powieści dla młodzieży, jak to jest w dzisiejszym świecie wydać książkę, która, jeśli nie znajdzie się na fali zainteresowania, to, choćby nie wiem, jakich wysokich lotów była, nie zostanie wydana. Opowiedziała nam również o swoich pasjach (fotografowaniu, technice decoupage), ulubionych domowych zwierzątkach szczurkach i nadziejach związanych z dalszym pisaniem. Pomysłów, jak sama powiedziała, na kolejne tomy ma dużo, rodzą się one czasem samoistnie, a czasem przy pomocy zabawnych i tych mniej zabawnych życiowych sytuacji. Gdy ktoś ze zgromadzonej publiczności zadał pytanie czy można zaproponować książki Katarzyny Majgier chłopcom?. Pisarka powiedziała, że oczywiście. W jej wydawnictwach nie ma podziału na książki dla dziewcząt i dla chłopców. Bardzo często bohaterowie powieści Katarzyny Majgier są równorzędnymi partnerami, niezależnie od płci. Dlatego też są, to książki dla nastolatek i nastolatków, którzy chcą czytać o swoich rówieśnikach, o ich problemach związanych z dorastaniem. To nie było spotkanie shomenki, tu nie było pokazu umiejętności aktorskich, to było spotkanie, gdzie płynęła życiowa mądrość, gdzie każde pytanie było ważne, a każda wypowiedź wysłuchana i zrozumiana. To była spokojna, wyważona rozmowa z pisarką, o darze słuchania, wypowiadania się i traktowania młodych ludzi-czytelników jak równorzędnych partnerów do dyskusji.

 

Koniec wizyty, to oczywiście autografy, wpis do kroniki biblioteki, wspólne zdjęcia. W tych jakże miłych chwilach widać całą serdeczności i cichą otwartości Pani Katarzyny Majgier. Te niezwykle szczere, pełne radości momenty, odbierają Ci, którym szczególnie do serca przypadły powieści naszego Gościa.

Pani Kasiu bardzo dziękujemy za miłą wizytę, za delikatność i wrażliwość, którą wniosła Pani, poprzez swoją osobę, a dzięki książkom radość z czytania.

relacja Małgosia Kowalska

"Droga ku realizacji marzeń"

3 października 2012 r., gościliśmy w Filii nr 5, Panią Małgorzatę Gutowską-Adamczyk, autorkę powieści dla młodzieży i dorosłych. Spotkanie z pisarką odbyło się w ramach działającego w naszej placówce DKK dla Młodzieży, który od pięciu lat prowadzi swą działalność. Dzięki udziałowi w projekcie ( Instytut Książki, Biblioteka British Council) mamy możliwość nie tylko czytać i dyskutować o książkach, ale poznawać w bezpośredniej rozmowie wielu wspaniałych twórców. Pani Małgosia bardzo szybko nawiązała kontakt z przybyłą na spotkanie młodzieżą (SP nr 111, Gim nr 28, Gim nr 32) pokonując tym samym pierwsze onieśmielenie. Swobodny sposób bycia, ciekawa rozmowa, którą zachęcała młodych ludzi do czytania i dyskutowania, sprawiła, iż spotkanie przebiegało w wartkiej, żywej atmosferze. Autorka starała się zwrócić uwagę na trudną drogę do realizacji własnych marzeń, opierając się na książce „220 linii”, krasząc dyskusję opowieściami z życia własnej rodziny. Pani Małgosia Gutowska-Adamczyk nawiązała również do słynnej sagi „Zmierzch” prosząc młodzież o wymienienie plusów i minusów powieści. Dzięki aktywnej dyskusji udało się autorce przekazać młodym czytelnikom jak ważne jest czytanie, jak wielka jest potrzebna świadomego wyboru dobrych powieści, które wpływają na całe życie literackie nastolatków. Na koniec spotkania wszyscy ruszyli po autografy naszego Gościa, każdy chciał, choć przez chwilę znaleźć się w pobliżu pisarki, być może po, to by zaczerpnąć inspiracji, a może zamienić słowo więcej z Panią Małgosią?. Któż to wie, to nasza tajemnica….

 

Dziękujemy Pani Małgorzacie Gutowskiej-Adamczyk za wspaniałe spotkanie i niezapomnianą podróż w świat marzeń.

 

Dziękujemy Pani Kindze Siekierskiej za możliwość obcowania z twórcami, którzy zachęcają do realizacji marzeń oraz czytania dobrych powieści.

 

 

 

Spotkanie autorskie z Martą Fox

   9 kwietnia 2010 r. w ramach naszego młodzieżowego DKK (Filia nr 5), gościliśmy znaną i bardzo lubianą pisarkę, poetkę, eseistkę - Panią Martę Fox.  Impreza, w której wzięła udział młodzież z Gim nr 32 (ul. Fabryczna 4), Gim nr 39 (ul. Królewska 13/15), SP nr 29 (ul. Przędzalniana 70), SP nr 111 (ul. Jaracza 44/46), SP nr 170 (ul. Miedziana 1/3), przebiegała w miłej i sympatycznej atmosferze. Pani Marta bardzo szybko nawiązała kontakt z młodymi ludźmi, dla których tworzy powieści, opowiadania, bardzo cenione w środowisku literackim.  „Marta Fox i młodzież” to temat przewodni spotkania, które pozwoliło na „konfrontację” autor-czytelnik, dodajmy, bardzo wymagający młody czytelnik, oczekujący rzetelnej twórczości, nasycenia emocji i zrozumienia młodzieżowego sposobu myślenia.  Pani Marta zdała ten „egzamin na 6 z +”. Młodzi ludzie zadawali wiele pytań, często trudnych, dotyczących tematów tabu, a tak często poruszanych przez pisarkę w powieściach i opowiadaniach. Dzięki, swobodnej rozmowie wiele kwestii wyjaśniło się, wiele emocji znalazło swoje ujście, wiele słów padło z obydwu stron. Pisarka w swoich książkach przemyca w ciekawej fabule, problemy, z którymi spotyka się współczesna młodzież, pojawia się też tak ukochana przez autorkę poezja, wrażliwość na krzywdę młodego człowieka i relacje młodzież-dorośli. Wszystko to stało się przyczynkiem do fascynującej dyskusji, która umożliwiła poznanie naszego gościa od strony prywatnej, jako ciepłej, radosnej, energicznej mamy i babci.  Zadawane pytania, te osobiste i zawodowe, dały nam wszystkim obraz kobiety, która dzieli się z nami – Odbiorcami swą wyobraźnią, poczuciem humoru i dawką pozytywnej energii. A wszystko to po to, by powiedzieć, że trzeba wytrwale dążyć do celu, pokonywać przeszkody i kroczyć drogą marzeń, ku ich realizacji.           

 Koniec spotkania to oczywiście autografy, krótkie wymiany zdań, możliwość pochwalenia się przed Panią Martą np. zeszytem ulubionych lektur, w którym na pierwszym miejscu królują powieści naszego wyjątkowego gościa. To czas na pamiątkowe zdjęcia, uśmiechy, wpis do kroniki Biblioteki. Niestety, wszystko, co dobre szybko się kończy i nadszedł czas pożegnania. Mamy jednak nadzieję, że kiedyś gdzieś spotkamy się ponownie, wtedy powrócą radosne chwile, pełne oczekiwania napięcie, czy pani Marta będzie pamiętać kogoś z nas?. A może…….

Spotkanie z Panią Martą Fox, odbyło się w ramach projektu DKK (Dyskusyjne Kluby Książki),  który jest realizowany przy wsparciu Instytutu Książki, Biblioteki British Council oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pani Marto dziękujemy za poezję,  powieści i opowiadania, za to, że Pani tworzy dla młodych ludzi. Prosimy o jeszcze!

 Pani Kingo dziękujemy za  wspaniałe spotkania autorskie, za Pani wysiłek, życzliwość i pomoc!. Ogromne dzięki!     Bibliotekarze Filii nr 5

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi