Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie z Justyną Bednarek

6 listopada w Galerii ex Libris MBP gościliśmy Justynę Bednarek, autorkę niezwykłej sagi o przebojowych skarpetkach oraz twórczynię niezapomnianej postaci Psinka-Świnka. Pisarka odwiedziła nas celem spotkania z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy PSOUU Koło w Pabianicach. Pani Bednarek bardzo ciekawie opowiadała nam o stworzonych przez siebie bajkowych postaciach, a także o tym, skąd czerpie inspiracje, pomysły i w jaki sposób kształtowała się jej wyobraźnia jako pisarki tworzącej literaturę zarówno dziecięcą, jak i obyczajową. Dla zilustrowania swoich opowieści autorka przedstawiła nam szereg maskotek uszytych na potrzeby spotkań z czytelnikami. Pojawił się więc i Psinek-Świnek, i sprytne kuny, i cała czereda różnokolorowych skarpetek. Zachwyceni goście zadawali mnóstwo pytań, na które autorka wyczerpująco odpowiadała. Justyna Bednarek obiecała, że nas jeszcze odwiedzi. Zatem czekamy i do zobaczenia :)

Spotkanie autorskie z Hanną Cygler

Skąd w Minnesocie wzięli się Kaszubi? Jak swoje pisma urzędowe redagują Szwedzi i dlaczego znana autorka powieści obyczajowych w dzieciństwie spadła z drzewa łamiąc obie ręce? Tego wszystkiego czytelnicy Biblioteki dowiedzieli się w trakcie spotkania z Hanną Cygler.

Podczas rozmowy mogliśmy usłyszeć, którą ze swoich bohaterek autorka lubi najbardziej i którą
z książek pisało jej się najtrudniej. Oprócz ciekawostek na temat powstawania książek Hanny Cygler, mogliśmy poznać też tajniki jej współpracy z wydawnictwami i zmagań z ekranizacją powieści. Pisarka przytoczyła wiele ciekawych anegdot ze swojego życiorysu oraz historii związanych
ze zbieraniem materiałów niezbędnych do tworzenia powieści. Dowiedzieliśmy się także jak wyglądają jej dalsze plany twórcze.

 

Sienkiewiczowski Hajduczek przyjechał do Pabianic

We wtorek 14 kwietnia gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach  była znana aktorka teatralna i filmowa, Magdalena Zawadzka. Podczas spotkania gwiazda promowała swoją książkę Taka jestem i już.

W trakcie rozmowy artystka zdradziła tajniki swojego warsztatu pisarskiego i perypetie związane z nauką obsługi komputera. Okazuje się, że teksty jej książek pierwotnie zapisywane są ręcznie, a później, po wielu skreśleniach i przeróbkach, przepisywane są na komputerze. Pani Magdalena przybliżyła też pabianiczanom kuluary świata filmowego oraz początki i motywacje swej pracy zawodowej. Pytana jednak o szczegóły powstawania scen filmu Pan Wołodyjowski, w których brała udział, nie wyjawiła wszystkich sekretów, otaczając swą pracę mgiełką tajemnicy. Artystka wspominała też swego męża, Gustawa Holoubka, o którym wiele pisze w swych książkach. Na koniec spotkania pani Magdalena złożyła autografy na zakupionych przez pabianiczan książkach i poświęciła chwilę na rozmowę z czytelnikami.

W spotkaniu, które odbyło się w ramach działającego w MBP Dyskusyjnego Klubu Książki współpracującego z Instytutem Książki uczestniczyło 105 osób.

 

 

Jacek Cygan w pabianickiej bibliotece

W pabianickiej bibliotece gościł Jacek Cygan, znany autor tekstów piosenek, wierszy i opowiadań. Jacek Cygan jest również librecistą i tłumaczem.

Autor opowiedział o swoim najnowszym zbiorze opowiadań „Przeznaczenie, traf, przypadek”, w którym zawarł 26 opowieści pełnych barwnych postaci, zaskakujących point i pięknego języka. Pisarz przybliżył pabianiczanom początki swojej kariery i zdradził kilka sekretów z życia muzycznego show-biznesu. Oczywiście nie obyło się bez pytań od publiczności i składania licznych autografów.

W spotkaniu, które odbyło 10 października 2016 r. uczestniczyło 100 osób.

 

Spoglądając na wschód - spotkanie z Andrzejem Stasiukiem

Dzięki działalności Instytutu Książki oraz Dyskusyjnych Klubów Książki gościliśmy w pabianickiej bibliotece prozaika, poetę, publicystę, wydawcę i podróżnika, jednego z najpopularniejszych współczesnych pisarzy polskich – Andrzeja Stasiuka.

Zebranym w Galerii Ex Libris MBP pabianiczanom autor opowiadał o swych podróżach, o miejscowości, w której obecnie mieszka i o tajnikach prowadzenia własnego wydawnictwa z żoną Moniką. Pisarz mówił też o najnowszej książce, nad którą pracuje. Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy pełnej emocji opowieści o postrzeganiu przestrzeni i wschodniej Europy oraz burzliwej przeszłości pisarza. Pytany o lekko ironiczne podejście do swoich bohaterów, Andrzej Stasiuk odpowiedział, że lubi ich i szanuje.

W spotkaniu, które odbyło się 23.09.2013 r. wzięło udział 50 osób.

 

Andrzej Stasiuk jest autorem Murów Hebronu, Dukli, Opowieści galicyjskich, Dziewięciu, Jadąc do Babadag, Taksimu, Dziennika pisanego później i laureatem m.in.: Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1995), Nagrody im. Beaty Pawlak (2004), Nagrody im. Arkadego Fiedlera "Bursztynowy Motyl" (2007), Nagrody Literackiej NIKE (2005). Jego książki tłumaczone są na wiele języków. Jest też autorem licznych felietonów prasowych.
Źródło: http://czarne.com.pl/katalog/autorzy/andrzej-stasiuk

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi