Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

W promocję spotkań DKK przy MiPBP w Łęczycy prężnie włączyły się:

Prochownia
Retro
www.prochowniazamek.pl www.retrocaffe.pl
   

Spotkanie DKK poświęcone książce „Przedział dla Pań"

Spotkanie DKK poświęcone książce
Anity Nair „PRZEDZIAŁ DLA PAŃ”


W środę 24 lutego o godz. 18:00 w czytelni Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się drugie w tym roku spotkanie DKK. Poświęcone było ono książce „PRZEDZIAŁ DLA PAŃ” Anity Nair. Na spotkanie przybyło sześć osób.

Bohaterką powieści jest Akhila. Jest czterdziestopięcioletnią samotną kobietą. Pochodzi z tradycyjnej bramińskiej rodziny. Nie ma męża, nie ma dzieci, gdyż z chwilą śmierci ojca jako najstarsza z rodzeństwa staje się głową rodziny, i jej żywicielką, kimś, na kim spoczywa odpowiedzialność za krewnych. Zawsze komuś potrzebna, prowadzi spokojne życie, w którym nie ma miejsca na burzliwe uczucia. Dawno zapomniała, że ma swoje sprawy, pragnienia, marzenia. Nawet gdy rodzeństwo dorosło i usamodzielniło się nie zdołała się od nich uwolnić, „bo czy wypada by hinduska kobieta mieszkała samotnie”. Spełnia narzuconą jej rolę, jednak marzy o wolności i uniezależnieniu się, o ucieczce ze świata sztywnych reguł.
Pewnego dnia wsiada do pociągu i ta podroż staje się przełomowym wydarzeniem w jej życiu. W przedziale dla kobiet spotyka pięć kobiet i wysłuchuje ich intymnych opowieści. Kobiety odkrywają przed sobą swoje sekrety. Akhila powoli wnika w życie swoich towarzyszek podróży, które wyjawiają historie swojego życia, swoich miłości, niespełnionych nadziei.

Uczestnicy najwięcej uwagi poświęcili różnicom kulturowym Indii i Europy. Końcową konstatacją spotkania było to, iż mimo, że sytuacja indyjskich kobiet wydaje się trudniejszy niż kobiet w Europie, to nie znając dobrze tamtejszej kultury trudno jest wartościować i oceniać.
Klubowicze zapoznali się także z recenzją omawianej książki. Dyskusja objęła także plany klubu, jeśli chodzi o dobór tematów przyszłych spotkań.


Marek Kamiński

Spotkanie z Małgorzatą Kalicińską w Łęczycy

W środę 15 czerwca 2011 r. o godzinie 19.30 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie ze znaną pisarką Małgorzatą Kalicińską, autorką bestselerowego cyklu rozpoczynającego się od wydanej w 2006 r. powieści „Dom nad rozlewiskiem”, kontynuacją której są wydane w kolejnych latach „Powroty nad rozlewiskiem” i „Miłość nad rozlewiskiem”.

Popełniła także „Fikołki na trzepaku”, wydaną w 2009 - autobiograficzną powieść z czasów dzieciństwa oraz „Widok z mojego okna. Przepisy nie tylko na życie”, wyd. 2010.

Najnowszą „Zwyczajny facet”, wyd. 2010

Autorka opowiadała o sobie, własnych przeżyciach, doświadczeniach, a także o pisarskich inspiracjach. Wyjaśniła, w jaki sposób doszło do napisania pierwszej powieści „Dom nad rozlewiskiem”. Mówiła również o wątkach autobiograficznych w swych utworach, o tym że pisze najczęściej o miejscach które zna. Zdradziła nam, że wiele zdarzeń a nieraz całych historii było zaczerpniętych z życia własnego oraz osób, z którymi autorka zetknęła się osobiście. Najszerzej mówiła o swej najnowszej książce „Zwyczajny facet”.

Przybyli czytelnicy aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadając szereg pytań.

Autorka zachęcała zebranych, by rozpoczęli spisywanie swych rodzinnych historii, które jak zapewniała są nieraz ciekawsze od wymyślonych fabuł.

Na miejscu czytelnicy mogli również zakupić książki autorstwa Pani Małgorzaty i oczywiście uzyskać jej autograf.

Spotkanie zrealizowano we współpracy z Instytutem Książki z Krakowa i Wojewódzką i Miejską Biblioteką im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Organizatorem spotkania był Dyskusyjny Klub Książki przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy.

Moderator DKK w Łęczycy

Marek Kamiński

Spotkanie z Andrzejem Pilipiukiem w Łęczycy

 

W środę 18 listopada o godzinie 19.00 w czytelni Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie ze znanym pisarzem Andrzejem Pilipiukiem, najbardziej znanego z cyklu opowiadań o przygodach Jakuba Wędrowycza. Innymi utworami Pilipiuka jest cykl o kuzynkach Kruszewskich oraz Michale Sędziwoju, alchemiku oraz cykl „Norweski dziennik”, opowiadający o przygodach Tomasza Paczenki, młodego uciekiniera z Polski Ludowej. Jest też autorem opowiadań z kręgu fantastyki zebranych w tomy pt. „2586 kroków”, „Czerwona Gorączka”.

 

Rozpoczynając spotkanie prowadzący p. Marek Kamiński powitał gościa i przybyłych czytelników. Od początku zarówno prowadzący jak też czytelnicy, którzy aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, nie szczędzili autorowi wielu pytań. Dotyczyły one min. wykształcenia archeologicznego, początków pisarstwa, inspiracji a przede wszystkim bohaterów jego książek a szczególnie Jakuba Wędrowycza. Pojawiły się też pytania o dalsze plany pisarski.Autor odpowiadał zajmująco na wszystkie pytania.Andrzej Pilipiuk jestnie tylko twórcąale i wielbicielem fantastyki i powiedział też nieco czytelnikom o swoimi ulubionych utworach z tego gatunku.

W spotkaniu wzięło udział 20 osób.

Na miejscu czytelnicy mogli również zakupić książki autora i oczywiście uzyskać jego autograf.

 

Spotkanie zrealizowano we współpracy z Instytutem Książki z Krakowa i Wojewódzką i Miejską Biblioteką im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Organizatorem spotkania był Dyskusyjny Klub Książki przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy.

 

 

Moderator DKK w Łęczycy

Marek Kamiński

Spotkanie z Witoldem Pyrkoszem w Łęczycy

 

W poniedziałek 27 października 2010 r. o godzinie 19.00 w Sali widowiskowej Domu Kultury w Łęczycy odbyło się spotkanie ze znanym aktorem Panem Witoldem Pyrkoszem, autorem książki: „Witold Pyrkosz. Podwójnie urodzony”. Organizatorem spotkania był Dyskusyjny Klub Książki przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy. Na spotkanie przybyło ok. 140 osób.

Rozpoczynając spotkanie prowadzący powitał gościa i przybyłych czytelników. Od początku zarówno prowadzący jak też czytelnicy, nie szczędzili znanemu aktorowi pytań, które dotyczyły one głównie pracy aktorskiej oraz najpopularniejszych postaci wykreowanych przez Pana Witolda: Wichury, Pyzdry, Bacerka, Duńczyka i Lucjana Mostowiaka. Pana Pyrkosza jak zawsze z poczuciem humoru opowiadał o swoim życiu, nie zabrakło ciekawych historii z planu filmowego i śmiesznych anegdot wziętych z życia, których wiele zawartych jest w autobiograficznej książce która została wydana w ubiegłym roku. Opowiadania naszego gościa spotkały się z aplauzem publiczności. Największy wzbudziły fragment dialogu z filmu Alternatywy 4 zacytowany oryginalnym głosem Balcerka oraz anegdota o powstaniu scenki z serialu „Czterej pancerni i pies” - „Pyrkosz, pyrkosz a nie jedziesz”? Można było również dowiedzieć się czemu w „M jak Miłość” na stole we wszystkich odcinkach pojawiają się jabłka… oraz jak aktor radzi sobie z zapamiętanie wszystkich kwestii, które musi wypowiedzieć jako Lucjan Mostowiak. Nawiązując do filmowego Lucjana który zawsze ma w domu jakiś dobry trunek jedna z wielbicielek podarowała Panu Witoldowi domową nalewkę.

Pod koniec spotkania Dyrektor Biblioteki p. Aneta Pucek wręczyła gościowi tradycyjną pamiątkę z Łęczycy – rzeźbę Diabła Boruty. Pan Witold był bardzo zadowolony z prezentów.

Na miejscu można było również zakupić książkę pt. „Witold Pyrkosz. Podwójnie urodzony”.

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i ciepłej atmosferze. Pod koniec Pan Witold Pyrkosz składał autografy swym wielbicielom.

Marek Kamiński

Spotkanie autorskie z Markiem Krajewskim

W piątek 14 listopada 2008 r. o godzinie 19.00 w czytelni Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie ze znanym pisarzem MARKIEM KRAJEWSKIM, autorem takich książek jak np.: "Śmierć w Breslau" (1999), Koniec świata w Breslau (2003), Widma w mieście Breslau (2005), "Festun Breslau" (2006) oraz Dżuma w Breslau (2007). W styczniu 2008 roku, wspólnie z Mariuszem Czubajem, wydał kryminał Aleja samobójców.

Spotkanie zrealizowano we współpracy z Instytutem Książki z Krakowa i Wojewódzką i Miejską Biblioteką im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Organizatorem spotkania był Dyskusyjny Klub Książki przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy.

Rozpoczynając spotkanie prowadzący p. Marek Kamiński powitał gościa i przybyłych czytelników oraz przedstawił dokonania pisarskie Pana Marka Krajewskiego. Od początku zarówno prowadzący jak też czytelni, którzy aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, nie szczędzili autorowi wielu pytań. Dotyczyły one min. wcześniejszej pracy jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, początków pisarstwa, inspiracji a przede wszystkim głównego bohatera jego powieści kryminalnych Eberharda Mocka. Pojawiły się tez pytania o przebieg współpracy z Panem Mariuszem Czubajem i dalsze plany pisarskie. Autor podkreślał znaczenie jakie w jego pisarstwie zajmuje Wrocław jako rodzinne miasto. Marek Krajewski jako, że jest nie tylko twórcą ale i wielbicielem kryminałów podzielił się też z czytelnikami swoimi refleksjami o współczesnych bohaterach tego gatunku zarówno polskich i zagranicznych.

Na spotkanie przybyło ok. 20 osób. Na miejscu czytelnicy mięli również możliwość zakupienia książek autora. Pod koniec spotkania autor podpisywał zebranym swoje książki.

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • p1000850
  • p1000851
  • p1000852
  • p1000853
  • p1000854
  • p1000855
  • p1000857
  • p1000859
  • p1000860
  • p1000863
  • p1000864
  • xp1000856
Marek Kamiński
Moderator DKK przy MiPBP w Łęczycy

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi