Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Małgorzata Szejnert w rawskim DKK

 

Spotkanie autorskie Małgorzata Szejnert    DKK Rawa Mazowiecka 22.11.2018 r.

 

Dwunastym  gościem rawskiego DKK była, cesarzowa polskiego reportażu, Pani Małgorzata Szejnert.

 

Nie ma chyba autora, który w naszym klubie miał tak pozytywne recenzje jak Małgorzata Szejnert. Czytaliśmy już dwa jej reportaże w ramach DKK i z pewnością na tym nie zakończymy. Tym bardziej było nam niezmiernie miło gdy dowiedzieliśmy się , że Pani Małgorzata przyjęła nasze zaproszenie i będziemy mieli możliwość spotkać się z autorką w naszej bibliotece. Książki Małgorzaty Szejnert to arcydzieła gatunku, a na spotkaniu zostaliśmy dodatkowo przez nie oprowadzeni , można powiedzieć przez gospodarza. Podczas spotkania skoncentrowaliśmy się na „wyspach” tych otoczonych wodą jak i tych kulturowych. Pani Małgorzata w fenomenalny sposób wprowadziła nas                  w klimat swoich książek, ale  również opowiedziała o tytanicznej pracy jaką musi wykonać reportażysta, by był wiarygodny. Na spotkaniu nie zabrakło anegdot i refleksji. Spotkanie było po prostu magiczne,  a możliwość poznania Pani Małgorzaty to prawdziwy zaszczyt. Jestem pewien, że zebrane osoby nie były zawiedzione, a pamiątkowy autograf dla miłośników twórczości naszego gościa będzie z pewnością bezcenny.

 

Dziękujemy bardzo Pani Małgorzacie Szejnert za przyjęcie zaproszenia od rawskiego Dyskusyjnego Klubu Książki,  zaś Instytutowi Książki i Bibliotece Wojewódzkiej w Łodzi za wsparcie merytoryczne jak i finansowe spotkania.

 

 Zbigniew Pacho

Darek Piwowarski w rawskim DKKK

 

Dariusz Piwowarski - rawianin, artysta fotografik, kinooperator, podróżnik. Fotografią pasjonuje się jak sam mówi od zawsze. Poprzez fotografowanie stara się ukazać piękno przyrody i zatrzymać w kadrze chwile które tak szybko przemijają. W dobie fotografii i kina cyfrowego stara się nie poprawiać swoich prac, oraz pokazuje magię, klimat i urok „starego kina” którą dzięki swoim projekcjom chroni przed zapomnieniem. Miłośnik przyrody i życia z nią w pełnej symbiozie.

 

Atrakcją naszego marcowego spotkania była wizyta Darka Piwowarskiego, przyjaciela rawskiego DKK, który wyświetlił „Przygodę Stasia”. Jest to film fabularny z 1970 roku, adaptacja opowiadania Bolesława Prusa pod tym samym tytułem na wspaniałym projektorze szpulowym. Około godzinna projekcja z terkotaniem „szpulowca” w tle miała być prologiem i wstępem do dyskusji o twórczości Bolesława Prusa. Jednak aura i klimat „starego kina” tak wciągnęły klubowiczy, że poprosili o kolejne filmy. I tak obejrzeliśmy bajki naszego dzieciństwa czyli „Bolka i Lolka” oraz „Reksia” oraz film dokumentalny o Powstaniu Wielkopolskim. Znakomitym uzupełnieniem spotkania była historia projektora opowiedziana przez Darka oraz pokaz przygotowania sprzętu do pracy. Było więc ręczne przewijanie taśm i ich montaż, mieliśmy okazję poznać historię wyświetlanych filmów, bowiem każdy z nich ma założona metryczkę w którą wpisywana jest data i miejsce projekcji. I tak „Przygoda Stasia” przed naszą projekcja wyświetlana była ponad dwadzieścia lat !!! Dzięki Darkowi klimat kina obwoźnego zawitał do rawskiego DKK za co mu serdecznie dziękujemy, a role Ludwika Benoit, Marka Perepeczko oraz młodziutkiej i prześlicznej Anny Seniuk na długo pozostaną w naszej pamięci.

 

Spotkanie autorskie Sławomir Koper – DKK Rawa Mazowiecka

Spotkanie autorskie Sławomir Koper – DKK Rawa Mazowiecka 16.11.2016 r.

Dziesiątym gościem rawskiego DKK był piszący historyk, Sławomir Koper. W sali konferencyjnej naszej biblioteki zebrało się około 50 osób, w tym podopieczni  Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Rawie Mazowieckiej. Dziękujemy wychowawcom: Ireneuszowi Czyżewskiemu, Sylwestrowi Zendeł oraz Beacie Stępniewskiej za zainteresowanie młodzieży historią        i za udział w spotkaniu. Nasz gość naprawdę ciekawie potrafił opowiedzieć o historii , ale niekoniecznie tej podręcznikowej,  pełnej dat i zdarzeń, ale tej, jak to się mówi o twórczości naszego gościa „historii w kapciach i szlafroku”. Sławomir Koper odbrązawia trochę znane postaci z naszych dziejów, ukazując życie prywatne wielkich tego świata od antyku do PRL-u. Najczęściej znamy tylko ich wizerunek wykreowany, podręcznikowy, sztandarowy. Nasz gość opisuje bardziej sferę prywatną wybranych postaci. Często za maskami jakie przybrali, kryli się cisi pantoflarze nielubiący przepychu lub wręcz odwrotnie, nowobogaccy,  rozrzutni panowie lub osoby z kompleksem posiadanych umiejętności lub wiedzy. To wszystko daje ciekawy obraz historii i jest znakomitym uzupełnieniem wiedzy. Miłość , romanse, sztuka i władza są chyba ponadczasowe i zawsze się znajdzie ktoś do opisania. Czego sobie oraz autorowi życzymy.

Dziękujemy bardzo Panu Sławomirowi Koprowi za przyjęcie zaproszenia od rawskiego Dyskusyjnego Klubu Książki,  zaś Instytutowi Książki i Bibliotece Wojewódzkiej w Łodzi za wsparcie merytoryczne jak i finansowe spotkania.

Joanna Bator w DKK Rawa Mazowiecka

 

Spotkanie autorskie Joanna Bator - 16.11.2017r.

Na zaproszenie Dyskusyjnych Klubów Książki z Białej Rawskiej i Rawy Mazowieckiej w czwartkowy wieczór do naszej biblioteki na spotkanie autorskie zawitała Joanna Bator. Zebrani czytelnicy dzięki barwnej opowieści Pani  Joanny mieli okazję odbyć wspaniałą podróż od Wałbrzycha przez Tokio w Japonii do Sri Lanki. Pisarka opowiedziała o swoim procesie twórczym, fascynacjach literackich oraz jakie znacznie dla pisarza mają nagrody. W spotkaniu wzięło udział około czterdziestu miłośników twórczości  Joanny Bator, półtoragodzinne spotkanie minęło niczym chwila. Na koniec spotkania nie zabrakło oczywiście chętnych po pamiątkową dedykację i  autograf naszego wspaniałego gościa. Dziękujemy bardzo i mamy nadzieję, do zobaczenia.                                                                                                                       Dla rawskiego DKK było to już jedenaste spotkanie , zaś na setnym spotkaniu 25 listopada rawski klub będzie obchodził 10-lecie swojego istnienia. Dziękujemy Kindze Siekierskiej - koordynatorowi projektu z Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi za pomoc w organizacji spotkania oraz księgarni „WAM” za możliwość zakupu książek Joanny Bator.Spotkanie było finansowane przez Instytut Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Zbigniew Pacho

 

Spotkanie ze Zbigniewem Buczkowskim DKK Rawa Mazowiecka

Spotkanie ze Zbigniewem Buczkowskim 18.11.2015r.
Pięćdziesiąt osób, które zdecydowało się przybyć na spotkanie ze znanym i lubianym aktorem Zbigniewem Buczkowskim nie było zawiedzionych. W sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej Pan Zbyszek we wspaniały sposób opowiedział o sobie i swojej pracy. Nie zabrakło anegdot oraz części muzycznej, Pan Zbyszek zanucił kilka piosenek w tym kultowe „Sibą, sibą” !!! Publiczność była zachwycona. Spotkanie promowało książkę Pana Zbigniewa pt. „Pisz pan książkę !” i można było ją zakupić. Na koniec Pan Zbigniew oczywiście podpisywał swoją autobiografię, a kolejka po podpis była naprawdę długa. Jedna z wielbicielek przyniosła nawet swojemu ulubionemu aktorowi słoik miodu na długie jesienne wieczory. Spotkanie toczyło się we wspaniałej przyjacielskiej, by nie rzec rodzinnej atmosferze. I tak niewiadomo kiedy prawie dwugodzinna rozmowa dobiegła końca. Dziękujemy Zbigniewowi Buczkowskiemu za przyjęcie zaproszenia i miejmy nadzieję do zobaczenia raz jeszcze.
Było to dziewiąte spotkanie organizowane przez rawski Dyskusyjny Klub Książki. Po tak wspaniałych osobach jak: Antoni Libera; Marek Krajewski; Andrzej Pilipiuk; Michał Ogórek; Lech Dyblik; Jerzy Bralczyk; Andrzej Stasiuk; Wojciech Jagielski reprezentujących różne gatunki literackie i profesje nadszedł czas na piszącego aktora Zbigniewa Buczkowskiego.
Dyskusyjnym Klubom Książki patronuje Instytut Książki, który współfinansował to spotkanie.
 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi