Darek Piwowarski w rawskim DKKK

Dariusz Piwowarski - rawianin, artysta fotografik, kinooperator, podróżnik. Fotografią pasjonuje się jak sam mówi od zawsze. Poprzez fotografowanie stara się ukazać piękno przyrody i zatrzymać w kadrze chwile które tak szybko przemijają. W dobie fotografii i kina cyfrowego stara się nie poprawiać swoich prac, oraz pokazuje magię, klimat i urok „starego kina” którą dzięki swoim projekcjom chroni przed zapomnieniem. Miłośnik przyrody i życia z nią w pełnej symbiozie.

Atrakcją naszego marcowego spotkania była wizyta Darka Piwowarskiego, przyjaciela rawskiego DKK, który wyświetlił „Przygodę Stasia”. Jest to film fabularny z 1970 roku, adaptacja opowiadania Bolesława Prusa pod tym samym tytułem na wspaniałym projektorze szpulowym. Około godzinna projekcja z terkotaniem „szpulowca” w tle miała być prologiem i wstępem do dyskusji o twórczości Bolesława Prusa. Jednak aura i klimat „starego kina” tak wciągnęły klubowiczy, że poprosili o kolejne filmy. I tak obejrzeliśmy bajki naszego dzieciństwa czyli „Bolka i Lolka” oraz „Reksia” oraz film dokumentalny o Powstaniu Wielkopolskim. Znakomitym uzupełnieniem spotkania była historia projektora opowiedziana przez Darka oraz pokaz przygotowania sprzętu do pracy. Było więc ręczne przewijanie taśm i ich montaż, mieliśmy okazję poznać historię wyświetlanych filmów, bowiem każdy z nich ma założona metryczkę w którą wpisywana jest data i miejsce projekcji. I tak „Przygoda Stasia” przed naszą projekcja wyświetlana była ponad dwadzieścia lat !!! Dzięki Darkowi klimat kina obwoźnego zawitał do rawskiego DKK za co mu serdecznie dziękujemy, a role Ludwika Benoit, Marka Perepeczko oraz młodziutkiej i prześlicznej Anny Seniuk na długo pozostaną w naszej pamięci.