Warning: getimagesize(D:\xampp\htdocs\www\wimbp\dkk\images\joomgallery\details\galerie_dkk_2\mbp_w_pabianicach_fb5_50\spotkanie_autorskie_z_zofi_staneck_1319\kukiekowa_basia_i_jej_tato_opowiedzieli_przedszkolakom_kilka_zabawnych_historyjek_1_20160915_1582256) [function.getimagesize]: failed to open stream: No such file or directory in D:\xampp\htdocs\www\wimbp\dkk\components\com_joomgallery\helpers\html\joomgallery.php on line 1054

Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską w Filii nr 5 MBP w Pabianicach

W tym roku dzieci z Dyskusyjnych Klubów Książki działających przy Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Lorentowicza w Pabianicach uczestniczyły w spotkaniu z pisarką Renatą Piątkowską. Pani Renata zdradziła, dlaczego stara się, aby jej książki były nie tylko śmieszne, ale zawierały też piękne historie i rozczulały serca – jak przytoczona opowieść o kotce Wierusi. Pisarce towarzyszyła znana polska lektorka Malwina Kożurno, która w brawurowy sposób przeczytała opowiadanie "Żółw" – rozbawiając dzieci do łez. Na koniec każdy mógł zakupić egzemplarz książki i otrzymać autograf.

Spotkanie zostało dofinansowane ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Warsztaty z ilustratorką Agnieszką Żelewską

Mówi się, że nie od razu Rzym zbudowano. Pani Agnieszce Żelewskiej, która odwiedziła bibliotekę dla dzieci i młodzieży w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki, stworzenie makiety Rzymu nie zajęło dużo czasu. Ta wyjątkowa sceneria posłużyła jednak jako tło rozmów o literaturze i sztuce. Pani Agnieszka Żelewska podzieliła się z uczestnikami warsztatów tajnikami swojej pracy zawodowej, jaką jest ilustrowanie książek dla dzieci. Szczególnie bliskie tematowi spotkania było opowiadanie o kocie Maurizio pod tytułem „Włoska przygoda”. Razem z zabawnymi bohaterami udaliśmy się w podróż po Rzymie i dowiedzieliśmy się mnóstwa ciekawostek o zabytkach tego miasta. Dodatkowo dzieci w ramach pracy plastycznej wykonały włoską kamienicę. Na koniec uczestnicy mieli okazję zakupić książkę i otrzymać autograf! Warsztaty zorganizowane zostały we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi oraz Instytutem Książki.

Spotkanie autorskie z Jakubem Skworzem w Pabianicach

We wtorkowy ranek Miejska Biblioteka Publiczna w Pabianicach zamieniła się w bajkowy zamek. A to za sprawą niezwykłego gościa, który zawitał w progi Filii nr 5 – pisarza Jakuba Skworza. A dlaczego zamek? Pan Jakub jest autorem serii książek dla dzieci o przygodach księżniczki Adeli – i to właśnie z tą postacią zapoznały się dzieci z Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej Bibliotece. Uczestnicy spotkania wysłuchali najpierw treści opowiadania „Księżniczka Adela szuka przyjaciela”. Następnie musieli przejść trzy próby, aby móc zostać przyjaciółmi księżniczki. Podczas próby odwagi dzieci miały za zadanie pogłaskać gumowego węża, pokazując, że się go nie boją. To wyzwanie okazało się bułką z masłem. Potem była próba kreatywności – ochotnicy podchodzili do magicznego worka, by bez patrzenia rozpoznać przedmioty, które się w nim kryją. W trakcie próby serdeczności klubowicze musieli udowodnić, że potrafią ze sobą współpracować – podzieleni na grupy układali puzzle z obrazkami z książek o księżniczce Adeli. Na koniec dzieci otrzymały na pamiątkę zakładkę od pana Jakuba Skworza oraz autograf! To miłe spotkanie zorganizowane zostało we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi oraz Instytut Książki.

Spotkanie autorskie z Zuzanną Orlińską

Dzieci uczestniczące w Dyskusyjnym Klubie Książki działającym przy Filii nr 5 w Pabianicach brały udział w wyjątkowym wydarzeniu. Odwiedziła nas pisarka i ilustratorka – Zuzanna Orlińska, autorka książek i opowiadań zarówno dla najmłodszych, jak i młodzieży. Razem z dziećmi ustaliła, co niezbędne jest pisarzowi, by mógł wymyślić historię, a następnie stworzyła portret pisarza. Okazało się, że autorowi potrzebne są oczy, by mógł obserwować świat; uszy, by słyszeć otaczające go dźwięki; nos, by czuć zapachy; usta, by rozpoznawać smaki. A przede wszystkim wyobraźnia, w której kiełkują pomysły. Pani Zuzanna opowiedziała, ile zajmuje napisanie i zilustrowanie książki. Przedstawiła także prawdziwą historię psa Amora, opisaną później w zbiorze opowiadań „Na psa urok”. Po spotkaniu chętni mogli nabyć książki pani Zuzanny i otrzymać autograf. Spotkanie zrealizowane zostało we współpracy z Instytutem Książki oraz Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. J. Piłsudskiego w Łodzi. Uczestniczyły w nim dzieci z Przedszkoli Miejskich nr 5 i 11 oraz uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 w Pabianicach.

Spotkanie autorskie z Przemysławem Wechterowiczem w Pabianicach

Dzieci uczestniczące w Dyskusyjnym Klubie Książki dla najmłodszych działającym przy Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach spotkały się 15 maja 2017 r. z prawdziwym pisarzem – Przemysławem Wechterowiczem! Pan Przemysław przywiózł ze sobą masę zagadek, zabawnych historii i ogrom poczucia humoru. Dzieciaki śmiały się do rozpuku, kiedy opowiadał o bohaterach swoich książek i czytał ich fragmenty. Uczestnicy spotkania musieli nie tylko uważnie słuchać, ale brali również czynny udział, inscenizując treść „Uśmiechu dla żabki”. Potem czekało na wszystkich zadanie – trzeba było narysować na kartce uśmiech, który po wycięciu stawał się maską wenecką. Dzieci, trzymając swoje prace w rękach, stanęły razem z Przemysławem Wechterowiczem do pamiątkowego zdjęcia.

W spotkaniu zorganizowanym ze środków Instytutu Książki wzięły udział dzieci z Przedszkoli Miejskich nr 5 i 11, Niepublicznego Przedszkola Czarodziejska Akademia oraz uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 w Pabianicach.