Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:


Warning: getimagesize(D:\xampp\htdocs\www\wimbp\dkk\images\joomgallery\details\galerie_dkk_2\mbp_w_pabianicach_fb5_50\spotkanie_autorskie_z_zofi_staneck_1319\kukiekowa_basia_i_jej_tato_opowiedzieli_przedszkolakom_kilka_zabawnych_historyjek_1_20160915_1582256) [function.getimagesize]: failed to open stream: No such file or directory in D:\xampp\htdocs\www\wimbp\dkk\components\com_joomgallery\helpers\html\joomgallery.php on line 1054

Spotkanie autorskie z Zuzanną Orlińską

Dzieci uczestniczące w Dyskusyjnym Klubie Książki działającym przy Filii nr 5 w Pabianicach brały udział w wyjątkowym wydarzeniu. Odwiedziła nas pisarka i ilustratorka – Zuzanna Orlińska, autorka książek i opowiadań zarówno dla najmłodszych, jak i młodzieży. Razem z dziećmi ustaliła, co niezbędne jest pisarzowi, by mógł wymyślić historię, a następnie stworzyła portret pisarza. Okazało się, że autorowi potrzebne są oczy, by mógł obserwować świat; uszy, by słyszeć otaczające go dźwięki; nos, by czuć zapachy; usta, by rozpoznawać smaki. A przede wszystkim wyobraźnia, w której kiełkują pomysły. Pani Zuzanna opowiedziała, ile zajmuje napisanie i zilustrowanie książki. Przedstawiła także prawdziwą historię psa Amora, opisaną później w zbiorze opowiadań „Na psa urok”. Po spotkaniu chętni mogli nabyć książki pani Zuzanny i otrzymać autograf. Spotkanie zrealizowane zostało we współpracy z Instytutem Książki oraz Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. J. Piłsudskiego w Łodzi. Uczestniczyły w nim dzieci z Przedszkoli Miejskich nr 5 i 11 oraz uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 w Pabianicach.

 

Paula Michalska

 

Spotkanie autorskie z Jakubem Skworzem w Pabianicach

We wtorkowy ranek Miejska Biblioteka Publiczna w Pabianicach zamieniła się w bajkowy zamek. A to za sprawą niezwykłego gościa, który zawitał w progi Filii nr 5 – pisarza Jakuba Skworza. A dlaczego zamek? Pan Jakub jest autorem serii książek dla dzieci o przygodach księżniczki Adeli – i to właśnie z tą postacią zapoznały się dzieci z Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej Bibliotece. Uczestnicy spotkania wysłuchali najpierw treści opowiadania „Księżniczka Adela szuka przyjaciela”. Następnie musieli przejść trzy próby, aby móc zostać przyjaciółmi księżniczki. Podczas próby odwagi dzieci miały za zadanie pogłaskać gumowego węża, pokazując, że się go nie boją. To wyzwanie okazało się bułką z masłem. Potem była próba kreatywności – ochotnicy podchodzili do magicznego worka, by bez patrzenia rozpoznać przedmioty, które się w nim kryją. W trakcie próby serdeczności klubowicze musieli udowodnić, że potrafią ze sobą współpracować – podzieleni na grupy układali puzzle z obrazkami z książek o księżniczce Adeli. Na koniec dzieci otrzymały na pamiątkę zakładkę od pana Jakuba Skworza oraz autograf! To miłe spotkanie zorganizowane zostało we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi oraz Instytut Książki.

 

Paula Michalska

Spotkanie z Zofią Stanecką w Filii nr 5 w Pabianicach

Dzieci najczęściej kojarzą tylko postaci ze swoich ulubionych bajek. Zwłaszcza maluchom, którym wydaje się, że książki rosną na drzewie albo po prostu same się robią, trzeba wytłumaczyć, jak ważną rolę pełni pisarz. Ale kiedy już pozna się twórcę lubianego i znanego bohatera, wydarzenie to zapamięta się na długo. 13 września w Bibliotece dla dzieci i młodzieży odbyło się spotkanie z Zofią Stanecką, pisarką znaną małym czytelnikom i rodzicom przede wszystkim dzięki serii książek o Basi. Na widowni zasiadły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 11. Pani Stanecka przedstawiła im, w jaki sposób rodzą się pomysły i co trzeba zrobić, żeby napisać książkę. Później zaprezentowała zebranym kukiełkę Basi oraz jej taty i opowiedziała kilka zabawnych historyjek. Dała też przedszkolakom zadanie – miały poruszyć wyobraźnię i narysować kota, jakiego same chciałyby mieć. Niektóre kociaki to dopiero były stwory! Ziały ogniem, walczyły, miały mnóstwo łap, dwie głowy, były ogromne lub całkiem malutkie i mieściły się w dłoni. Kto wie, może któreś dziecko wyrośnie na sławnego pisarza. Spotkanie zorganizowano w ramach działającego przy Bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki i dofinansowano ze środków Instytutu Książki.

 

Paula Michalska

 

Spotkanie autorskie z Przemysławem Wechterowiczem w Pabianicach

Dzieci uczestniczące w Dyskusyjnym Klubie Książki dla najmłodszych działającym przy Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach spotkały się 15 maja 2017 r. z prawdziwym pisarzem – Przemysławem Wechterowiczem! Pan Przemysław przywiózł ze sobą masę zagadek, zabawnych historii i ogrom poczucia humoru. Dzieciaki śmiały się do rozpuku, kiedy opowiadał o bohaterach swoich książek i czytał ich fragmenty. Uczestnicy spotkania musieli nie tylko uważnie słuchać, ale brali również czynny udział, inscenizując treść „Uśmiechu dla żabki”. Potem czekało na wszystkich zadanie – trzeba było narysować na kartce uśmiech, który po wycięciu stawał się maską wenecką. Dzieci, trzymając swoje prace w rękach, stanęły razem z Przemysławem Wechterowiczem do pamiątkowego zdjęcia.

W spotkaniu zorganizowanym ze środków Instytutu Książki wzięły udział dzieci z Przedszkoli Miejskich nr 5 i 11, Niepublicznego Przedszkola Czarodziejska Akademia oraz uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 w Pabianicach.

 

Paula Michalska

 

Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską w Filii nr 5 w Pabianicach

Spotkanie z autorem ulubionych powieści to niezwykłe wydarzenie, zwłaszcza dla przedszkolaków, które dopiero uczą się, kim jest pisarz i jak powstaje książka. A jeśli jest to autor lubianych i bardzo zabawnych opowiadań dla najmłodszych, cała sala świetnie się bawi i wybucha gromkim śmiechem. Tak było właśnie 12 września w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży, która gościła Renatę Piątkowską, wielokrotnie nagradzaną autorkę kilkudziesięciu już książek. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z Przedszkoli Miejskich nr 5 i 11 oraz Niepublicznego Przedszkola Czarodziejska Akademia. Na początku przedszkolaki obejrzały małą scenkę, która przedstawiała cały łańcuch osób, które pracują nad książką, zanim trafi ona w ręce czytelnika. W dodatku mogły wziąć czynny udział w tej inscenizacji, wcielając się m.in. w pisarza, wydawcę, drukarza, księgarza, a nawet bibliotekarza. Później pani Piątkowska prezentowała napisane przez siebie książki, zaś towarzysząca jej pani Malwina Kożurno czytała ich fragmenty. A robiła to tak, że wzbudzała salwy śmiechu na całej sali! Na koniec dzieci miały jeszcze okazję kupić książkę i zdobyć autograf. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach działającego przy Bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki i sfinansowane ze środków Instytutu Książki.

 

Paula Michalska

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi