Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:


Warning: getimagesize(D:\xampp\htdocs\www\wimbp\dkk\images\joomgallery\details\galerie_dkk_2\mbp_w_pabianicach_fb5_50\spotkanie_autorskie_z_zofi_staneck_1319\kukiekowa_basia_i_jej_tato_opowiedzieli_przedszkolakom_kilka_zabawnych_historyjek_1_20160915_1582256) [function.getimagesize]: failed to open stream: No such file or directory in D:\xampp\htdocs\www\wimbp\dkk\components\com_joomgallery\helpers\html\joomgallery.php on line 1054

Spotkanie autorskie z Jakubem Skworzem w Pabianicach

We wtorkowy ranek Miejska Biblioteka Publiczna w Pabianicach zamieniła się w bajkowy zamek. A to za sprawą niezwykłego gościa, który zawitał w progi Filii nr 5 – pisarza Jakuba Skworza. A dlaczego zamek? Pan Jakub jest autorem serii książek dla dzieci o przygodach księżniczki Adeli – i to właśnie z tą postacią zapoznały się dzieci z Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej Bibliotece. Uczestnicy spotkania wysłuchali najpierw treści opowiadania „Księżniczka Adela szuka przyjaciela”. Następnie musieli przejść trzy próby, aby móc zostać przyjaciółmi księżniczki. Podczas próby odwagi dzieci miały za zadanie pogłaskać gumowego węża, pokazując, że się go nie boją. To wyzwanie okazało się bułką z masłem. Potem była próba kreatywności – ochotnicy podchodzili do magicznego worka, by bez patrzenia rozpoznać przedmioty, które się w nim kryją. W trakcie próby serdeczności klubowicze musieli udowodnić, że potrafią ze sobą współpracować – podzieleni na grupy układali puzzle z obrazkami z książek o księżniczce Adeli. Na koniec dzieci otrzymały na pamiątkę zakładkę od pana Jakuba Skworza oraz autograf! To miłe spotkanie zorganizowane zostało we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi oraz Instytut Książki.

 

Paula Michalska

Spotkanie autorskie z Przemysławem Wechterowiczem w Pabianicach

Dzieci uczestniczące w Dyskusyjnym Klubie Książki dla najmłodszych działającym przy Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach spotkały się 15 maja 2017 r. z prawdziwym pisarzem – Przemysławem Wechterowiczem! Pan Przemysław przywiózł ze sobą masę zagadek, zabawnych historii i ogrom poczucia humoru. Dzieciaki śmiały się do rozpuku, kiedy opowiadał o bohaterach swoich książek i czytał ich fragmenty. Uczestnicy spotkania musieli nie tylko uważnie słuchać, ale brali również czynny udział, inscenizując treść „Uśmiechu dla żabki”. Potem czekało na wszystkich zadanie – trzeba było narysować na kartce uśmiech, który po wycięciu stawał się maską wenecką. Dzieci, trzymając swoje prace w rękach, stanęły razem z Przemysławem Wechterowiczem do pamiątkowego zdjęcia.

W spotkaniu zorganizowanym ze środków Instytutu Książki wzięły udział dzieci z Przedszkoli Miejskich nr 5 i 11, Niepublicznego Przedszkola Czarodziejska Akademia oraz uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 w Pabianicach.

 

Paula Michalska

 

Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską w Filii nr 5 w Pabianicach

Spotkanie z autorem ulubionych powieści to niezwykłe wydarzenie, zwłaszcza dla przedszkolaków, które dopiero uczą się, kim jest pisarz i jak powstaje książka. A jeśli jest to autor lubianych i bardzo zabawnych opowiadań dla najmłodszych, cała sala świetnie się bawi i wybucha gromkim śmiechem. Tak było właśnie 12 września w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży, która gościła Renatę Piątkowską, wielokrotnie nagradzaną autorkę kilkudziesięciu już książek. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z Przedszkoli Miejskich nr 5 i 11 oraz Niepublicznego Przedszkola Czarodziejska Akademia. Na początku przedszkolaki obejrzały małą scenkę, która przedstawiała cały łańcuch osób, które pracują nad książką, zanim trafi ona w ręce czytelnika. W dodatku mogły wziąć czynny udział w tej inscenizacji, wcielając się m.in. w pisarza, wydawcę, drukarza, księgarza, a nawet bibliotekarza. Później pani Piątkowska prezentowała napisane przez siebie książki, zaś towarzysząca jej pani Malwina Kożurno czytała ich fragmenty. A robiła to tak, że wzbudzała salwy śmiechu na całej sali! Na koniec dzieci miały jeszcze okazję kupić książkę i zdobyć autograf. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach działającego przy Bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki i sfinansowane ze środków Instytutu Książki.

 

Paula Michalska

 

Spotkanie z Zofią Stanecką w Filii nr 5 w Pabianicach

Dzieci najczęściej kojarzą tylko postaci ze swoich ulubionych bajek. Zwłaszcza maluchom, którym wydaje się, że książki rosną na drzewie albo po prostu same się robią, trzeba wytłumaczyć, jak ważną rolę pełni pisarz. Ale kiedy już pozna się twórcę lubianego i znanego bohatera, wydarzenie to zapamięta się na długo. 13 września w Bibliotece dla dzieci i młodzieży odbyło się spotkanie z Zofią Stanecką, pisarką znaną małym czytelnikom i rodzicom przede wszystkim dzięki serii książek o Basi. Na widowni zasiadły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 11. Pani Stanecka przedstawiła im, w jaki sposób rodzą się pomysły i co trzeba zrobić, żeby napisać książkę. Później zaprezentowała zebranym kukiełkę Basi oraz jej taty i opowiedziała kilka zabawnych historyjek. Dała też przedszkolakom zadanie – miały poruszyć wyobraźnię i narysować kota, jakiego same chciałyby mieć. Niektóre kociaki to dopiero były stwory! Ziały ogniem, walczyły, miały mnóstwo łap, dwie głowy, były ogromne lub całkiem malutkie i mieściły się w dłoni. Kto wie, może któreś dziecko wyrośnie na sławnego pisarza. Spotkanie zorganizowano w ramach działającego przy Bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki i dofinansowano ze środków Instytutu Książki.

 

Paula Michalska

 

Relacja ze spotkania z Barbarą Gawryluk w Pabianicach

W Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży odbyło się bardzo wesołe i ciekawe spotkanie, zorganizowane w ramach działającego przy bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki. 17 listopada młodych klubowiczów z Przedszkola Miejskiego nr 11 oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 w Pabianicach odwiedziła pisarka i tłumaczka książek dla dzieci – Barbara Gawryluk, która stworzyła m.in. popularne i lubiane opowieści o pieskach takich jak: Kaktus, Baltic czy Dżok. Nasz wyjątkowy gość opowiedział o tym, skąd czerpie pomysły do swoich historii. Otóż okazuje się, że pani Barbara Gawryluk inspiruje się też prawdziwymi wydarzeniami – tak powstała na przykład książka o psie, który pływał na rzecznej krze. Inne z kolei opowieści to czysta fantazja!

Dzieci dowiedziały się także, czym zajmuje się dziennikarz i gdzie pracuje. Klubowicze z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali fragmentów czytanych przez pisarkę opowiadań i odpowiadali na pytania. Wyszło na jaw, że prawie wszyscy wierzą w skrzaty, czarownice, a nawet… trolle!

 

Paula Michalska

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi