Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską, DKK dla młodzieży w Działoszynie

W dniu 2 kwietnia 2019 w Bibliotece Publicznej MiG Działoszyn odbyło się autorskie spotkanie z Barbarą Kosmowską. Spotkanie realizowane jest w ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Łodzi oraz Instytutem Książki. Pani Barbara Kosmowska jest pisarką i poetką. Zadebiutowała jako licealistka, zdobywając liczne nagrody w konkursach poetyckich. Przez krótki czas była nauczycielką języka polskiego w Bytowie oraz pełniła funkcje kuratora społecznego. Nam jednak znana jest jako autorka takich powieści jak „Teren prywatny”, „Gobelin”, „W górę rzeki”, „Niebieski autobus” czy „Dziewczynka z parku”. Pisarka tworzy dla dzieci i młodzieży, jak również dla dorosłych. W swojej twórczości często podejmuje tematy trudne i kontrowersyjne (choroba, śmierć, problemy rodzinne, wykluczenie, samotność), ale pisze o nich bez taniego sentymentalizmu, okraszając ludzkie historie swoistym humorem.
W spotkaniu wzięły udział klasy ósme Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Korczaka w Działoszynie wraz z opiekunami. Młodzież bardzo chętnie przysłuchiwała się opowieściom autorki i sama również zadawała pytania. Pani Kosmowska przybliżyła wszystkim swoją osobę oraz dość nietuzinkowe zajęcie jakim jest pisarstwo. Na zakończenie spotkania autorka chętnie odpowiadała na indywidualne pytania uczniów oraz rozdawała pamiątkowe autografy.

Spotkanie autorskie z Dariuszem Rekoszem, DKK dla dzieci w Działoszynie

24 kwietnia 2018 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Działoszyn odbyło się fantastyczne spotkanie autorskie z Panem Dariuszem Rekoszem - pisarzem książek sensacyjno-przygodowych dla dzieci, jak i kryminałów dla dorosłych, autorem cyklu słuchowisk radiowych.

W warsztatach detektywistycznych udział wzięli uczniowie klasy III i IV Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika w Działoszynie. Dzieci chętnie współpracowały podczas warsztatów, nauczyły się stosować szyfry dzięki, którym zapisywały proste słowa oraz swoje imiona. Na zakończenie warsztatów Pan Dariusz rozdała krótki test detektywistyczny, w którym należało rozszyfrować trzy zagadki. Uczniowie, którzy najszybciej rozwiązali test otrzymali pamiątkowe książki. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi przy współpracy z Instytutem Książki.

Spotkanie autorskie z Zofią Stanecką, DKK Działoszyn

W nastroju pełnym pytań i niezwykle kreatywnych odpowiedzi upłynęło spotkanie autorskie z Zofią Stanecką. 19 września 2017roku uczniów ze Szkoły Podstawowej odwiedziła popularna pisarka, autorka bestsellerowej serii o przygodach sympatycznej „Basi”. Zofia Stanecka napisała również trylogię fantasy dla najmłodszych "Gdy pada deszcz" i poradniki "Damą być" oraz "Rycerzem być".

Poprowadziła ona warsztaty literacko-plastyczne, podczas których uruchomiła wyobraźnię uczestników. Spotkanie nie mogło obejść się bez wspólnej lektury twórczości gościa - Zofia Stanecka czytała fragmenty swoich książek. Ciepły i pełen uśmiechu dialog, jaki nawiązała z czytelnikami, zaobfitował zaskakującymi pomysłami. Pisarka zaskoczyła uczestników spotkania swoimi umiejętnościami plastycznymi. Lekkość i płynność z jaką ilustrowała słowa sprawiały, że uczniowie rwali się do odpowiedzi, chcąc zobaczyć „ożywione” efekty swoich marzeń i fantazji.
Na zakończenie autorka podpisywała egzemplarze swoich książek i fotografowała się z uczestnikami.