Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Sławomir Koper w Łowiczu

9 maja w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy  PBP w Łowiczu odbyło się spotkanie autorskie ze Sławomirem Koprem, historykiem, autorem książek popularnonaukowych, publicystą i scenarzystą. Pisarz opowiadał o początkach swojej pracy twórczej, kryteriach doboru tematów, sposobach docierania do informacji. W niezwykle żartobliwy sposób opisał relacje panujące w świecie wydawniczym. Odniósł się także do nie zawsze pochlebnych opinii historyków. Podkreślił, że nie ma ambicji naukowych, lecz stara się popularyzować historię, dlatego też w swoich utworach skupia się na tych aspektach, które są interesujące dla przeciętnego czytelnika. Zaznaczył również, że w ramach etyki zawodowej nigdy nie ujawnia krępujących czy gorszących informacji na temat osób żyjących. Na prośbę uczestników spotkania zdradził tajniki swojego warsztatu. Dużym zaskoczeniem dla zebranych było przedłożenie przez pisarza ciężkiej pracy nad natchnienie twórcze. Artysta podkreślił, że pisarstwo wymaga pełnego zaangażowania, systematyczności i skrupulatności. Na koniec  podzielił się planami wydawniczymi oraz zapowiedział poszerzenie działalności z zakresu scenopisarstwa.

Dyskusja o książce "Wiele demonów" w Łowiczu

 

Tłusty Czwartek w naszej bibliotece był wyjątkowy. Przy pączkach i faworkach (faworki przygotowała nasza klubowiczka  Olga – mniam!) odbyło się drugie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Tym razem rozmowy toczyły się wokół książki Jerzego Pilcha „Wiele demonów”.  Wszyscy zgodnie przyznali, że była to lektura wymagająca od czytelnika skupienia i zaangażowania. To nie jest książka, którą czyta się jednym tchem, język powieści, tematyka oraz liczne refleksje teologiczne i egzystencjalne wymuszają koncentrację i zmuszają  czytelnika do myślenia.

Chociaż książka nie należała do najłatwiejszych, chyba wszyscy Klubowicze docenili opisy Sigły – niedużej miejscowości na Śląsku Cieszyńskim oraz jej nietuzinkowych mieszkańców, a także poczucie humoru autora.

„Wiele demonów” to książka, która zmusza do refleksji , do zastanowienia się nad losem i kondycją człowieka. Warto do niej wracać.

Spotkanie autorskie DKK z Magdaleną Witkiewicz

W środowy wieczór 22 listopada 2017 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu. Tym razem było to spotkanie specjalne - spotkanie autorskie z pisarką Magdaleną Witkiewicz. W spotkaniu wzięło udział około 37 osób.

Magdalena Witkiewicz to polska pisarka, autorka kilkunastu powieści mniej i bardziej poważnych. Na spotkaniu od pierwszych chwil dała się poznać jako bardzo sympatyczna i ciepła osoba. Chętnie odpowiadała na pytania moderatorki, przedstawiając swoje początki w powieściopisarstwie. Podczas urlopu macierzyńskiego zaczęła pisać książkę „Milaczek” i po pozytywnych opiniach zdecydowała się zmienić korporacyjny styl życia na pisarstwo. Jak sama mówi ma świadomość, że jej książki to raczej lekka literatura, jednak została zaskoczona przez moderatorkę porównaniami do pozytywizmu XXI wieku. W książce „Pierwsza na liście”, która porusza kwestię dawców szpiku, dostrzeżono ideę „pracy u podstaw”. Natomiast miano które nadali jej czytelnicy – Specjalistka od szczęśliwych zakończeń – zostało zinterpretowane jako idea pisania „ku pokrzepieniu serc”.

W drugiej części spotkania czytelniczki chętnie same zadawały pytania i otrzymywały na nie odpowiedzi wzbudzające na sali salwy śmiechu...  Okazało się, że Magdalena Witkiewicz ma zdolności aktorskie, a nawet kabaretowe, które każdą wizytę autorską zamieniają w pełne śmiechu i radości spotkanie. Taka jest też intencja autorki, która poprzez dobre zakończenia chce, aby jej powieści były „otulającym kocykiem”.

Na koniec wszystkie zainteresowane osoby mogły otrzymać autografy w swoich książkach.

Czytelniczki DKK otrzymały książkę "Balzakiana", o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu 13 grudnia. 

Sylwia Chutnik w Łowiczu

W deszczowy poniedziałek 10.12.2018 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu odbyło się spotkanie z Sylwią Chutnik, pisarką, felietonistką, autorką sztuk teatralnych, działaczką społeczną i przewodniczką po Warszawie.

Pisarka opowiadała m. in. o początkach swojej kariery pisarskiej, a także o swoim warsztacie pracy. Przyznała, że tu najważniejsza jest dyscyplina i systematyczność, z kolei  nie ma czegoś takiego jak wena, czy natchnienie pisarskie.

Pytana o przesłanie swojej literatury, powiedziała, że ma wzbudzać niepokój i zmuszać do myślenia. Jej bohaterki nie wiodą sielankowego życia, bo życie takie nie jest, ma za to wiele odcieni szarości.

Czytelnicy przybyli na spotkanie pytali o prace nad „Barłogiem Literackim” i doborem książek do programu.

Pomimo nieprzyjemnej aury za oknem, kameralne spotkanie z nietuzinkową Sylwią Chutnik było niezwykle barwne i  inspirujące.

Po spotkaniu była możliwość zdobycia autografu i porozmawiania z Autorką.

 

Spotkanie autorskie DKK z Barbarą Kosmowską

We wtorek 16 czerwca 2015 roku o godzinie 17.00 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu. Tym razem było to spotkanie specjalne - spotkanie autorskie z pisarką Barbarą Kosmowską. W spotkaniu wzięło udział 9 osób.

Od pierwszych chwil pani Barbara dała się poznać jako bardzo sympatyczna i ciepła osoba. Chętnie odpowiadała na pytania moderatorki, przedstawiając swoje początki w powieściopisarstwie. Poruszona została kwestia pracy doktorskiej Barbary Kosmowskiej, a także tego w jaki sposób pisarka przygotowuje się do pisania książek o trudnej tematyce, takiej jak alkoholizm i choroby nowotworowe. Czytelniczki chętnie same zadawały pytania i otrzymywały na nie wyczerpujące odpowiedzi. Na koniec wykonano pamiątkową fotografię, a wszystkie zainteresowane osoby mogły otrzymać autografy w swoich książkach.

Czytelniczki DKK otrzymały książkę "Jak trwoga, to do bloga", o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu we wrześniu.

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi