Styczniowe spotkanie opoczyńskiego DKK

Dnia 17 stycznia 2017 roku o godzinie 16 00 w MBP w Opocznie odbyło się comiesięczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawialiśmy na nim książkę Krystyny Sienkiewicz "Cacko", która przypadła do gustu klubowiczom, jednak nie obyło się bez opinii krytycznej, dotyczyła ona sposobu napisania "Cacka". Według zebranych jest on nieco chaotyczny. Pomimo tego mankamentu lektura trafiła w gusta czytelników i wywiązała się ciekawa dyskusja o przyjaciołach pani Sienkiewicz oraz sposobie prowadzenia domu itp.
     Około godzimy 17 30 zakończyliśmy spotkanie i ustaliliśmy termin następnego na 7 lutego. Już dziś serdecznie na nie zapraszamy.

Zdjęcie użytkownika Wypożyczalnia dla Dorosłych - Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie.

Noworocznie w opoczyńskim DKK.

W poniedziałek 2 grudnia 2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się noworoczne spotkanie opoczyńskiego Dyskusyjnego Klubu Książki oraz Opoczyńskiego Klubu Literackiego „Nad Wąglanką”.
       Dyrektor MBP powitał wszystkich przybyłych gości, a także złożył życzenia noworoczne. W dalszej części zebrani recytowali poezję bożonarodzeniową oraz noworoczną własnego autorstwa. W przerwach między recytacją wierszy śpiewano kolędy m.in. Nie było miejsca dla Ciebie, Cicha noc i inne.

Promocja poza Biblioteką Opoczyńskiego DKK

W dniu 15 04 2015 w ramach promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej                              w Opocznie oraz opoczyńskiego DKK o godzinie 9 30 odbyło się głośne czytanie bajek dzieciom z przedszkola nr 2 w Opocznie. Do przedszkola przybyliśmy w trójkę pani Anna Zięba zastępca Burmistrza,  dyrektor MBP w Opocznie Andrzej Śliwka oraz koordynator opoczyńskiego DKK Artur Gołuchowski.

Zanim rozpoczęliśmy spotkanie z dziećmi porozmawialiśmy z panią dyrektor przedszkola  o infrastrukturze oraz planach na przyszłość dotyczących tej placówki.

Punktualnie o godzinie 9 30 rozpoczęliśmy zajęcia z dziećmi. Przeczytaliśmy  następujące bajki Małpa w kąpieli  Aleksandra Fredry oraz Muzykanci z Bremy.

Po przeczytaniu bajek dzieci dyskutowały z nami na temat zachowania małpki oraz                  o zwierzętach, które są źle traktowane przez właścicieli, jak to miało miejsce w bajce Muzykanci z Bremy.  Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się książki zabawki Domek pieska, Urodziny Misia  i wspomniani Muzykanci z Bremy.

Spotkanie trwało około półtorej godziny na zakończenie dzieci wraz                                     z wychowawczyniami pożegnały się z nami. Mamy nadzieję, że zgłoszą się do nas następne przedszkola i będziemy mogli poczytać maluchom.

Relacja ze spotkania autorskiego z Hanną Cygler w MBP w Opocznie

20 września Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie miała zaszczyt gościć panią Hannę Cygler. Mimo późnej pory na spotkaniu zjawiło się znaczne grono miłośników dobrej literatury. Autorka opowiedziała o początkach swojej kariery pisarskiej i trudach zaistnienia na rynku wydawniczym. Pani Hanna chętnie odpowiadała na pytania uczestników wieczoru: która z napisanych książek jest jej najbliższa, czy wydając nową książkę obawia się opinii czytelników, czy jej literatura jest adresowana wyłącznie do kobiet, jak w dzisiejszych czasach zachęcić młodzież do czytania, itp.
Spotkanie zakończyła niespodzianka. W związku z przypadającymi dwa dni wcześniej urodzinami autorki organizatorzy przygotowali tort, którym zostali poczęstowani wszyscy goście. W spotkaniu autorskim udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Opocznie, członkowie OKL „Nad Wąglanką” i członkowie opoczyńskiego DKK oraz sympatycy twórczości Hanny Cygler.
Spotkanie zrealizowano we współpracy z Instytutem Książki w ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki.

Spotkanie Opoczyńskiego DKK z dnia 14 04 2015.

Opoczyński DKK w dniu 14 04 2015 roku spotkał się na kolejnym wtorkowym popołudniowym wieczorze z książką.Tym razem tematem dyskusji była pozycja  Tajemniczy opiekun autorstwa Jean Webster.

Książka spotkała się z różnym przyjęciem. W swej tematyce jest ona raczej skierowana do kobiet, także męska część klubu nie była zachwycona ponad miarę                       i pozycję uznała za mało interesująca. Podobne rozbieżności w sprawie gustu wystąpiły już przy  Batalionie czołgów, w tym przypadku to była męska pozycja.

Jednakże dyskusja nad książka była dość ciekawa i długa. Członkinie klubu znalazły w niej wiele wątków, które zmusiły je do refleksji nad stanem psychicznym i  duchowym głównej bohaterki.

Książki dostarczane do naszego klubu to nie są pozycje łatwe skierowane do masowego odbiorcy, dlatego wymagają szerszej interpretacji i  i skupienia podczas czytania.

Na następnym spotkaniu pochylimy się nad  Więźniem nieba Carlosa Ruiza Zafona.

Zapraszam. Termin spotkania wkrótce.