Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

GBP Strzelce Wielkie - Spotkanie autorskie z Katarzyną Enerlich

Spotkanie autorskie z Katarzyna Enerlich

Relacja ze spotkania DKK przy GBP Strzelce Wielkie

Daniela Duchowska

 

4 czerwca 2019 roku w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Katarzyną Enerlich, która przyjechała do Strzelec Wielkich aż z Mrągowa, aby opowiedzieć nam o swojej twórczości oraz najnowszej powieści – „Akuszerce z Salzburga”. Spotkanie opiewało także w mazurskie historie „z dreszczykiem”, zabawne anegdoty, jak również historię życia samej pani Katarzyny, z której dowiedzieliśmy się min. dlaczego tak bardzo ukochała sobie wieś i spokojne, proste życie w zgodzie z naturą. Nie zabrakło i porad z zakresu zdrowia i urody, gdyż Katarzyna Enerlich to nie tylko wspaniała pisarka, ale też zielarka i twórczyni kosmetyków naturalnych, a także – jak się okazało podczas ferworu pytań od czytelniczek – znawczyni religioznawstwa, o którym – jak sama mówi – mogłaby rozmawiać bez końca. Spotkanie upłynęło we wspaniałej atmosferze. Katarzyna Enerlich okazała się osobą bardzo otwartą i kontaktową, z niezwykłym talentem do snucia opowieści. Zarówno pisarka, jak i czytelniczki na pewno na długo zapamiętają sobie ten dzień.

Sławomir Koper w GBP Strzelce Wielkie

W ramach działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Strzelcach Wielkich DKK 26.09.2018 r. odbyło się spotkanie ze Sławomirem Koprem, na które przybyła liczna grupa nie tylko członkiń DKK, lecz także kilkoro fanów pisarza. W czasie spotkań autorskich najczęściej goszczą u nas autorki tzw. literatury kobiecej. Tym razem było inaczej. Sławomir Koper jest z wykształcenia historykiem i autorem książek historycznych. Jednak jego książki nie są typowymi, znanymi nam ze szkoły, często nudnymi pozycjami. Pisarz w swoich powieściach stara się pokazać historię poprzez fakty mało znane, często nawet pomijane, a postaci historyczne głównie przez pryzmat ich życia osobistego, uczuciowego.

W czasie spotkania autor wspomniał, że pisze od 20 lat. Początkowo starał się łączyć pisanie z pracą zawodową, jednak okazało się zbyt trudne i wyczerpujące. Pisanie książek historycznych wiąże się, jak sam powiedział, z wyjazdami, wywiadami, odwiedzaniem bibliotek, czy czytaniem akt sądowych, co pochłania dużo czasu i energii. Sławomir Koper w swoim dorobku ma ponad 50 książek i przynajmniej kilkanaście pomysłów na kolejne. Wiele z nich dotyczy czasów II RP, PRL – u czy starożytności i każda z nich jest bardzo ciekawie napisana. Podczas spotkania z czytelnikami w GBP autor zdradził w jaki sposób pozyskuje materiały do książek (wspomniane już wywiady, akta sądowe, ale także archiwa IPN czy listy) i opowiedział wiele ciekawych anegdot z życia swoich bohaterów. Opowiadał też o początkach swojej kariery pisarskiej, które wcale nie były łatwe. Początkowo pisał do szuflady i jak każdy pisarz przeżywał niemiłe chwile, kiedy to odrzucano jego maszynopisy.  Przytoczył nawet formułkę, którą stosują wydawnictwa, gdy nie są zainteresowane wydaniem książki. Jednak  dzięki swojemu uporowi i dzięki krytyce właśnie doszedł do tego miejsca, gdzie jest dziś. A dziś jest jednym z najpoczytniejszych autorów książek historycznych. Jego powieści znajdują się na szczytach list bestsellerów sieci Empik i Matras. Nasz gość poświęcił również uwagę swojej najnowszej książce Zbrodnie z namiętności, w której opisuje między innymi tragiczną historię miłosną znanego i lubianego piosenkarza, Andrzeja Zauchy. Wspomniał, że tak naprawdę historia ta znacznie różni się od tej, którą znamy z mediów.

W czasie spotkania Sławomir Koper chętnie odpowiadał na zadawane przez publiczność pytania, tym samym dał się poznać jako świetny gawędziarz i osoba z dużym poczuciem humoru. Spotkanie zakończyło się podpisywaniem książek i pamiątkowymi zdjęciami.

Spotkanie autorskie z Hanną Cygler

 

 

            Na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy GBP w Strzelcach Wielkich w poniedziałkowy wieczór 19 września gościliśmy Hannę Cygler – pisarkę  powieści obyczajowych i tłumaczkę  -na stałe mieszkającą w Gdańsku.

Na spotkanie przybyło 30 osób, w tym gościliśmy członkinie  DKK  z zaprzyjaźnionej  Gminnej Biblioteki  z Sulmierzyc. 

Hanna Cygler absolwentka skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim zawodowo zajmuje się tłumaczeniami ze szwedzkiego i angielskiego, prowadzi własne biuro tłumaczeń.

Pisze – jak sama mówi dla przyjemności, w swoim dorobku ma już 17 powieści.

Debiutowała w 2003 roku książką „3 razy R", natomiast ostatnia powieść  pt. „Za cudze grzechy" ukazała się w bieżącym roku i stanowi kontynuację wątków rozpoczętych w „Cudzym domu”.

Pisarka barwnie opowiadała o pomysłach na książki, bohaterach i wątkach powieści, wydawcach, nowych pomysłach i książkach , które „nosi w głowie”.

Spotkanie było okazją do zadawania pytań autorce, Pani Cygler wyczerpująco opowiadała o trudnych początkach drogi literackiej i związanych z tym wielu również zabawnych sytuacji, o tym jak pisanie może stać się  życiową  pasją.

Spotkanie przebiegało  w miłej i sympatycznej atmosferze. Można było zakupić książki Hanny Cygler i zdobyć autograf autorki oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie.

A. Lingas-Łoniewska w Strzelcach Wielkich

W dniu 20.06.2017 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Strzelcach Wielkich odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Agnieszką Lingas – Łoniewską – autorką takich powieści jak min. „Szósty”, „Jesteś moja dzikusko”, „Boys from hell” czy  trylogii „Szukaj mnie wśród lawendy”. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, pod patronatem Instytutu Książki.

Agnieszka Lingas – Łoniewska przyjechała do nas z Wrcoławia, gdzie mieszka i pracuje. Opowiedziała czytelniczkom o sobie i swojej twórczości, jednocześnie promując najnowszą książkę zatytułowaną „Wszystko wina kota!”. Pisarka bardzo szybko nawiązała kontakt ze słuchaczkami i chętnie odpowiadała na zadawane pytania. Okazała się osobą bardzo otwartą i pozytywnie nastawioną do życia. W trakcie spotkania istniała możliwość zakupu książek autorki. Na pożegnanie, w ramach akcji pisarki „Karma zamiast kwiatka”, Agnieszka Lingas – Łoniewska otrzymała od biblioteki karmę dla zwierząt, która zostanie przez nią dostarczona do jednego z wrocławskich schronisk.

Spotkanie autorskie z Hanną Kowalewską

              W dniu 28.04. 2015 r.  po raz trzeci w ramach Projektu  Dyskusyjne Kluby Książki  przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Strzelcach Wielkich odbyło się spotkanie autorskie. Tym razem gościem spotkania była Pani Hanna Kowalewska.

Hanna Kowalewska- to pisarka o dużych możliwościach warsztatowych , tworzy zarówno poezję, prozę jak i  opowiadania, ma też w dorobku dramaty, słuchowiska i scenariusze filmowe.

Jest autorką uwielbianej przez czytelników powieści „Tego lata w Zawrociu”, która zdobyła  I nagrodę w konkursie na powieść polską, oraz została przetłumaczona na  język niemiecki i włoski. Kontynuacja tej powieści to: „Góra śpiących węży” , Maska Arlekina „ ,Inna wersja życia” , „Przelot bocianów”.

Opowiadała o najważniejszej dla niej książce „Julita i huśtawki”, która w 2003 r. została uznana za Książkę   Roku. Autorka wydała również tomik wierszy; „Winoroślinność”/1988/ ,i „Anna tłumaczy  świat”/1990/ , oraz zbiór opowiadań ‘Kapelusz z zielonymi jaszczurkami”.

Mimo, iż nieustannie szuka literackich wyzwań i nowych tematów, w jej utworach można znaleźć stałe motywy: samotność, śmierć, skomplikowane związki i uczucia.

Uczestnicy spotkania zadawali autorce pytania: pytano o książki, bohaterów, realia historyczne opisywanych wydarzeń jak również o aspekty współpracy z wydawnictwem.

Ważnym punktem spotkania była promocja najnowszej książki, której premiera była kilka dni przed przyjazdem pisarki. To książka pt. „Tam, gdzie nie sięga już cień”. Pisarka opowiada w swojej książce poruszającą historię, w której znaleźć możemy trudne tematy, zaskakujące tajemnice i nieplanowane miłości. Autorka recytowała nam kilka fragmentów tej książki.

Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej i kameralnej atmosferze. Pisarka chętnie rozdawała autografy i wpisała się do kroniki naszej biblioteki. Była możliwość zakupu książek autorstwa naszego gościa. Pani Hanna Kowalewska chętnie pozowała do wspólnego zdjęcia. 

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi