Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem w Piotrkowie Tryb.

Spotkanie z autorem – Andrzej Stasiuk

 

Każde spotkanie z autorem jest okazją porozmawiania „na żywo” z pisarzem. 24 października 2022 r spotkaliśmy się z p. Andrzejem Stasiukiem. Na sali zgromadziło się spore grono Jego czytelników. Padały pytania o poszczególne tytuły. Pytania i odpowiedzi toczyły się wartko. Czas płynął szybko i można było poznać różne opinie o książkach gościa. Wielu słuchaczy przyniosło z sobą pozycje jakie mieli w domu prosząc o autografy. Ciekawe i udane spotkanie.

Róża Lesińska

Spotkanie z Jackiem Pałkiewiczem

W dn.5.11.2019 r. w Mediatece 800-lecia o godz. 17.00 odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem, eksploratorem, trenerem survivalu, podróżnikiem Jackiem Pałkiewiczem.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki, które działają przy MBP w Piotrkowie Trybunalskim, we współpracy  z Instytutem Książki i WBP w Łodzi.

W pierwszej części spotkania czytelnicy mogli obejrzeć film i zdjęcia dokumentujące pracę i liczne podróże naszego gościa.

Jacek Pałkiewicz od dziecka  wiedział, że będzie podróżnikiem. Na początku były to podróże bez paszportu do krajów z bloku wschodniego. Nie zaspokoiły one jednak jego ciekawości świata. Dopiero wyjazd  do Włoch otworzyła mu drogę do dalszego eksplorowania naszego globu. Podróżnik imał się różnych zajęć w swoim życiu. Przez dwa lata pływał jako oficer na statkach „tanich bander”, pracował w afrykańskich kopalniach złota i diamentów. Od połowy lat 70. XX wieku kierował wieloma ambitnymi wyprawami w poszukiwaniu osobliwości ginących cywilizacji. Eksplorował największe pustynie i dżungle świata, obserwował niesamowite zjawiska i spotykał niezwykłych ludzi. W 1996 roku zlokalizował źródło Amazonki.

Momentem przełomowym w jego życiu było samotne przepłynięcie Atlantyku. To ponad czterdziestodniowe doświadczenie wykorzystali później badacze z NASA, zainteresowani problematyką izolacji i granic ludzkiej wytrzymałości. Podróżnik swoją wiedzę przekazał podczas szkoleń : kosmonautom, antyterrorystom i oficerom GROM-u. Założona przez pana Jacka Pałkiewicza 1983 r. szkoła przetrwania cieszy się dużym uznaniem i nadal szkoli kadry menadżerskie w przekraczaniu barier osobowości w warunkach krańcowego obciążenia.

W drugiej części spotkania  nasz gość odpowiadał na pytania moderującej spotkanie pani Izy Radke i licznie zgromadzonej publiczności. Na koniec można było zrobić sobie zdjęcie z podróżnikiem, zakupić książki jego autorstwa i uzyskać autograf. Pan Jacek Pałkiewicz wpisał się również do naszej kroniki.

 W spotkaniu wzięło udział 110 osób.

                                                           Moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb.

                                                                     Katarzyna Choja

 

Spotkanie z Jackiem Pałkiewiczem_1

 Spotkanie z Jackiem Pałkiewiczem_2

 Spotkanie z Jackiem Pałkiewiczem_3

Spotkanie autorskie z Lechem Dyblikiem w Piotrkowie Trybunalskim

10 października 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie Tryb. gościliśmy znanego polskiego aktora Pana Lecha Dyblika. Spotkanie odbyło się w ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki, sfinansowane zostało przez Instytut Książki.  

Nasz gość opowiadał zarówno o swoim życiu prywatnym jak i początkach kariery zawodowej. Wspominał, że przez studia aktorskie przeszedł jak burza a po ich ukończeniu bez problemu dostał angaż w Teatrze Narodowym. Grywał też w filmach u tak znanych reżyserów jak  np. Wojciech Smarzowski. Były to wprawdzie role drugoplanowe, ale zagrane po mistrzowsku i na długo zapadające w pamięć widza. Niestety aktorowi nie dawało  to wystarczającej satysfakcji, miał ambicje grywać główne role. Właśnie te niespełnione  ambicje między innymi przyczyniły się do popadnięcia naszego gościa w alkoholizm. Czuł się też niedoceniany w życiu rodzinnym, nierozumiany przez żonę i lekceważony przez dzieci. Żył w permanentnym kłamstwie bo tak było mu wygodnie. Momentem przełomowym stała się przypadkowa wizyta w kościele o. Jezuitów w Łagiewnikach. Odbył  tam 2 godzinną oczyszczającą spowiedź, po której zrozumiał, że nie on jest najważniejszy na świecie, że człowiek jest naprawdę wolny wtedy, gdy zawierzy się Chrystusowi. Dziś z przekonaniem mówi, że szczęścia nie trzeba szukać, tylko je sobie uświadomić. Po tej spowiedzi wszystko stało się proste, klarowne, tak jak powiedział mu spowiednik, zmieniło się całe jego życie. Rozpoczął terapię odwykową. Dziś nie pije już od ponad 24 lat. W tym czasie wielokrotnie spotykał się z osadzonymi w zakładach karnych i osobami uzależnionymi od alkoholu. Opowiada, że alkohol tak naprawdę nie rozwiązuje w życiu żadnych problemów, nie daje szczęścia i każdy ma w sobie siłę by się temu oprzeć. Często odbywa spotkania z młodzieżą, po to by ją przestrzec przed zgubnymi konsekwencjami nałogów. Dziś pan Dyblik mówi, że jest człowiekiem spełnionym zarówno zawodowo jak i  prywatnie. Wychodząc z nałogu zyskał dużo wolnego czasu, który spożytkował na naukę języków obcych. Jako dojrzały mężczyzna nauczył się śpiewać i grać na gitarze. Opowieści o swoim życiu często nasz gość przeplatał wykonywaniem pięknych rosyjskich pieśni takich twórców jak: Galicz, Wysocki czy Wizbor. Podkreślił, że szczególnie bliskie są mu odesskie pieśni, które mają niepowtarzalny, ezoteryczny klimat. Pan Dyblik mieszka w Łodzi, więc od czasu do czasu można go spotkać na żywo śpiewającego i grającego na gitarze pod Domem Buta. Bardzo lubi tam chodzić nocą( już po 22.00). Spotyka wtedy ciekawych, a nawet dość specyficznych ludzi. Pan Dyblik okazał się bardzo otwartą i szczerą osobą. Chętnie odpowiadał na zadawane mu przez obecnych pytania. Na koniec został nagrodzony zasłużonymi  gromkimi brawami. Wiele osób kupiło jego płyty. Podpisał Księgę Pamiątkową oraz rozdał liczne autografy. Na spotkaniu obecnych było ponad sto osób, w tym trzynastu klubowiczów.

 

                                                                            Katarzyna Choja

                                                                   Moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb.

Spotkanie autorskie z Lechem Dyblikiem w Piotrkowie Trybunalskim_1

 Spotkanie autorskie z Lechem Dyblikiem w Piotrkowie Trybunalskim_2

 Spotkanie autorskie z Lechem Dyblikiem w Piotrkowie Trybunalskim_3

Spotkanie autorskie z Lechem Dyblikiem w Piotrkowie Trybunalskim_4

 

Relacja ze spotkania z Sylwią Chutnik

Gościem dyskusyjnych klubów książki działających w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim była Sylwia Chutnik.

7 grudnia 2018 roku, wieczorową porą zasiadła przy stoliku w lokalu Ośrodka Działań Artystycznych i włączyła się w rozmowę i opowieść o sobie. Charakterystyczna jak zawsze, różowo-niebieski kolor grzywki, rozkloszowana spódnica i otwarcie do ludzi, miły tembr głosu i rzeczowe wypowiedzi.  

Pisarka, kulturoznawczyni, varsavianistka, publicystka, feministka, prezeska fundacji, a przede wszystkim bardzo aktywna działaczka na rzecz polepszenia codziennego losu matek i kobiet. Pani Feministka.

Rozmowę z gościem prowadziła Katarzyna Choja (moderatorka dkk), która  pytała o inspiracje do pisania, o pisarską karierę rozpoczętą w 2008 r. publikacją „Kieszonkowego atlasu kobiet”. Za tę książkę autorka zdobyła Paszport Polityki. Od tego czasu wydała jeszcze dwie powieści („Dzidzia” i „Cwaniary”), felietony „Mama ma zawsze rację” a w 2014 r. – zbiór opowiadań „W krainie czarów”. Pisarka była trzykrotnie nominowana do nagrody NIKE (polska nagroda literacka). Inne tematy na następne powieści to, o smutnym cinkciarzu – który jest bohaterem jej ostatniej książki „Smutek cinkciarza”,kontynuacji powieści „Jolanta” (akcja dzieje się w PRL-u, w warszawskim półświatku), o rodzinnych historiach rodem z PRL-owskich dancingów, i o tym, że spełnianie marzeń to tylko kwestia decyzji.

Na pytanie prowadzącej o to, jaki efekt mają wywrzeć na czytelniku Jej książki, Sylwia Chutnik odpowiedziała - „Guli w gardle”. Tematy do twórczości : Kobieta – Historia – Miasto.

Mówi o tym, że nie traktuje literatury jako rozrywki, a raczej jako wyzwanie. Tworzy teksty, które zmuszają do myślenia. Jej opowiadania nie są literaturą popularną z dobrym zakończeniem. Życie bywa zwykle słodko – gorzkie i ma wiele barw. Bohaterki i bohaterowie nie są postaciami z pierwszych stron gazet, to zwykli ludzie borykający się z różnymi problemami i czasami trudno jest im wziąć sprawy w swoje ręce. Ma do nich bardzo empatyczny stosunek i stara się zrozumieć ich wybory życiowe.

Realizuje wiele innych projektów, o których opowiedziała zachęcona przez prowadzącą.  Chciała być kiedyś gwiazdą punk rocka, to zaczęła grać w kapeli. Nazywa się PMS. A jak pomyślała, że fajnie by było zrobić komiks, bo zawsze tego chciała, to poszła na naukę rysunku i właśnie pracuje nad komiksem. Ale według pisarki, to jeszcze długa droga do zakończenia dzieła.

Teraz pracuje nad książką, to będzie zbiór rozmów z kobietami, które zajmują się sztukami walki, które są bokserkami, ćwiczą Muay Mhai, MMA, K-1. To będzie o sile kobiet, nie fizycznej, ale przede wszystkim psychicznej.

Dużo czyta, pisze blurb’y tzn. rekomenduje i poleca książki innych pisarzy, chodzi na spotkania literackie, autorskie. Książki Sylwii Chutnik zostały przełożone na język sztuki teatralnej. Lubi oglądać swoje bohaterki na scenie, ale nie ingeruje w pracę reżysera i aktorów. Nie uczestniczy w próbach.

Pośród tych wszystkich działań realizuje się również, a może przede wszystkim jako Matka.

Taki Gość to niezwykła przyjemność dla uczestników spotkania. Grudniowy wieczór, kameralne grono ludzi, zdjęcia, książki, podpisy. Dużo wrażeń.

Dorota Bąk, moderator dkk

Relacja ze spotkania z Sylwią Chutnik_1

Relacja ze spotkania z Sylwią Chutnik_3

Relacja ze spotkania z Sylwią Chutnik_4

Relacja ze spotkania z Sylwią Chutnik_5

Relacja ze spotkania z Sylwią Chutnik_6

Relacja ze spotkania z Sylwią Chutnik1_1

Grzegorz Miecugow w MBP.

11 maja 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie Tryb. w ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki odbyło się spotkanie autorskie ze znanym dziennikarzem i publicystą Grzegorzem Miecugowem. Największą popularność przyniosły mu programy telewizyjne „Szkło kontaktowe” i „Inny punkt widzenia”.
Pan Miecugow jest również autorem kilku pozycji książkowych, takich jak.: „Inny punkt widzenia”, „Kontaktowi, czyli szklarze bez kitu”, „Przypadek”, „Trójka do potęgi”.
Autor opowiedział o okolicznościach w jakich powstała ostatnia z jego książek pt. „Przypadek”, która jest powieścią beletrystyczną. Opowiada ona historię mężczyzny, który próbuje sobie poradzić z silnym wstrząsem psychicznym jakiego doznał w wyniku odkrycia zdrady, której względem niego dopuściła się ukochana kobieta. G. Miecugow wyznał, że zawsze chciał napisać książkę o wszechświecie, bo od zawsze fascynowała go ta dziedzina wiedzy. Uznał jednak, że byłoby to zbyt nudne, więc tylko pewne treści na ten temat „przemycił” w „Przypadku”.
Nasz gość w bardzo interesujący sposób opowiadał o współczesnych problemach takich jak: sytuacja ekonomiczna w Europie i na Świecie, globalizacja, konflikty zbrojne, przemiany obyczajowe czy sytuacja polityczna w naszym kraju. Zaskakująco miłym okazał się fakt, że pan Miecugow ma duży dystans zarówno do siebie jak i urzędujących polityków. Poruszył także bardzo istotny w tym czasie temat uchodźców.
Autor jako były wykładowca Collegium Civitas podzielił się swymi obawami co do poziomu wiedzy na tematy polityczno-gospodarcze naszego kraju, a właściwie jej braku, wśród młodzieży studenckiej, którą miał okazję egzaminować. Wspólnie z przybyłymi na to spotkanie gośćmi zastanawiał się co może być powodem tak niepokojącego stanu rzeczy. Opowiadał również o swej niezwykłej przyjaźni z ks. Michałem Hellerem z Tarnowa.
Na koniec padły liczne pytania z sali, na które nasz gość chętnie, aczkolwiek nie wyczerpująco z powodu nieubłaganie płynącego czasu mógł odpowiedzieć. Spotkanie zakończyło się po dwóch godzinach. Zwieńczeniem miło spędzonego czasu było rozdanie autografów i wspólne zdjęcia.
W spotkaniu wzięło udział 78 osób.

Katarzyna Choja

Moderator DKK w Piotrkowie Trybunalskim.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi