Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Izabella Klebańska w Pabianicach - Filia nr 2

9 kwietnia w Filii nr 2 było koncertowo. Stało się to za sprawą wizyty autorki książek dla dzieci Izabelli Klebańskiej. Pani Izabella jest absolwentką Akademii Muzycznej dlatego też jej twórczość związana jest z muzyką. Na spotkanie zaproszone zostały dzieci z przedszkola nr 12. Pani Izabella opowiadała o nutach, kompozycjach, wariacjach i fanaberiach. Grała również na skrzypcach. Wcześniej dzieci musiały odgadnąć gdzie w tym instrumencie ukrył się ślimak i żabka. Na końcu wszyscy zatańczyli braure. Oczywiście instruktorem tańca była Izabella Klebańska.

Renata Piątkowska na spotkaniu w Filii nr 2 w Pabianicach

Ten tydzień był wyjątkowy dla Filii nr 2. Odwiedzili nas wyjątkowi goście. We wtorek z podopiecznymi PSONI spotkał się pisarz Paweł Beręsewicz. Dzień później na spotkanie z dziećmi z Przedszkola nr 12 przyjechała pisarka Renata Piątkowska wraz z lektorką Elżbietą Malwiną Kożurno. Pisarka opowiadała przedszkolakom o swoich książkach. Jedną z nich jest „Paluszki, czyli o 10 takich co się nigdy nie nudzą”. Pisarka zapytała przedszkolaków do czego służą paluszki oprócz zabawy oczywiście. Dzieci wykazały się niezwykłą inwencją. Padły odpowiedzi, że do grania w koszykówkę, łapania piłki, trzymania nożyczek, robienia sałatki, głaskania kota, przewracania kartek książki, zapinania guziczków. Pisarka była zachwycona wyobraźnią dzieci. Następnie Renata Piątkowska opowiedziała dzieciom o dzielnej kotce Wierusi, jednej z bohaterek książki „Mruk. Opowiadania o kotkach, kotach i kociskach”. Na zakończenie pisarka powiedziała, że nigdy nie wolno krzywdzić zwierząt a tym bezdomnym należy pomagać. W międzyczasie Elżbieta Malwina Kożurno brawurowo czytała książki Renaty Piątkowskiej. Żałuję, że ja tak nie potrafię.

Spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel i bohaterami jej książek

 

 15 października 2014 roku do Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie z pisarką przybyła pięćdziesięcioosobowa grupa dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 12. Dzięki działalności Dyskusyjnego Klubu Książki dla najmłodszych czytelników, mogliśmy gościć Roksanę Jędrzejewską-Wróbel,autorkę niezwykle poczytnych książek dla dzieci, za które otrzymała wiele nagród. Pisarka już od pierwszych chwil nawiązała świetny kontakt z małymi czytelnikami, czytała fragmenty swoich książek, opowiadała o swojej twórczości i skąd czerpie pomysły na nowych bohaterów. Choć mali czytelnicy znają wiele książek pani Roksany, ich serce zaskarbiła sobie ryjówka Florka, której historię poznały na klubowych spotkaniach.Uczestnicy spotkania w bardzo obrazowy sposób dowiedzieli się jak powstaje książka, począwszy od pomysłu, aż do pojawienia się jej w księgarniach. Pisarka mówiła dlaczego warto czytać książki, że przenoszą nas do miejsca gdzie toczy się akcja opowiadania, pobudzają wyobraźnię i pomagają rozwiązywać problemy. Podpowiadała jak radzić sobie z nastrojami, kiedy jesteśmy smutni lub gdy zawładnie nami złość. Jak poradzić sobie z koszmarnym snem i uwolnić się od lęku. Zachęcała dzieci do prowadzenia własnego pamiętnika, do malowania na jego stronach własnych emocji i spisywania radosnych i smutnych zdarzeń. Odpowiedziała na wiele pytań o twórczość i sferę prywatną. Pani Roksana zdobyła sympatię dzieci, mamy nadzieję, że jeszcze nas kiedyś odwiedzi.W spotkaniu wzięły udział pięćdziesiąt trzy osoby, panowała wesoła atmosfera.

 

Ewa Pawlak

 

 

Autor „Detektywa Pozytywki” w Pabianicach

17 czerwca 2015 roku działający przy bibliotece Dyskusyjny Klub Książki dla najmłodszych i Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach gościły Grzegorza Kasdepkę, autora niezwykle poczytnych książek dla dzieci, laureata wielu nagród literackich. W spotkaniu wzięło udział dwadzieścia siedem osób. Panowała przemiła atmosfera, było dużo śmiechu, pisarzowi już od pierwszych chwil udało się nawiązać świetny kontakt z uczestnikami spotkania. Czytał fragmenty swoich książek i wciągał przedszkolaków do dyskusji, były zagadki matematyczne i kryminalne. G. Kasdepke jest autorem czterdziestu książek, w tym: pięciu kryminałów o „Detektywie Pozytywce”, sześciu obyczajowych o „Kubie i Bubie” i przedszkolnego romansu „Tylko bez całowania”. Pierwszą książką, którą napisał była „Kacperiada”, a pierwowzorem jej bohaterów sam autor i jego syn Kacper. Małym czytelnikom bardzo podobały się cytowane i tłumaczone przez pisarza różne dziwne powiedzenia, nazywane przez dorosłych związkami frazeologicznymi, a opisane w książce „Co to znaczy...”, na przykład: „Biegać z wywieszonym językiem”, „Dzielić skórę na niedźwiedziu”, „Pocałować klamkę”, „Suszyć zęby”, „Mieć węża w kieszeni lub duszę na ramieniu”. Ze strony przedszkolaków padały pytania o twórczość pisarza i sferę prywatną, zaś pana Grzegorza interesowało, ile czasu dzieci poświęcają na oglądanie telewizji, a ile na czytanie książek. Na zakończenie można było dostać autograf i dedykację od autora.

Ewa Pawlak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marcin Pałasz w bibliotece na Piaskach

Marcin Pałasz w bibliotece na Piaskach

 

19 kwietnia 2013 Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach gościła Marcina Pałasza, autora książek dla dzieci i młodzieży.

Mogliśmy gościć pisarza dzięki Dyskusyjnemu Klubowi Książki dla młodych czytelników działającemu przy naszej bibliotece. W spotkaniu uczestniczyła młodzież ze szkoły podstawowej oraz niewielkie grono dorosłych. Naliczyliśmy 28 osób.

Panowała przemiła atmosfera, było dużo śmiechu. Autor ma ogromne poczucie humoru i już od pierwszych chwil nawiązał świetny kontakt z młodymi czytelnikami. Opowiadał o swoim życiu i oczywiście o twórczości. Pisze w nocy, by po twórczej pracy spać do przedpołudnia,

bo wstaje dokładnie o 11.59.

Pierwszą swoją książkę „Opowieści z krainy potworów” napisał dla chrześniaka Krzysia. Chłopiec, choć zawsze czuł awersję do książek, tę pochłonął w trzy dni. I tak zaczęła się dla pana Marcina przygoda z pisaniem. Czasami inspiracji szuka patrząc w gwiazdy, często podpowiada mu wyobraźnia, ale głównie pomysły na książkę czerpie z życia codziennego. Mieszka we Wrocławiu, ma nastoletniego syna i wielorasowca ze schroniska o imieniu Elf. Właśnie przypominający nieco charta Elf jest bohaterem książki „Sposób na Elfa”. To on tak bardzo bał się huku fajerwerków i petard, że przez noc osiwiała mu broda. Zabawny Elf potrafi rozśmieszyć każdego swoimi minami, obrażony robi taką minę, jakby mówił „nie odzywam się do ciebie”. Sympatyczny Elf będzie bohaterem serii książek, w tym jednej pt. „Jak wychować człowieka” prawie autorem, podpisana bowiem będzie - Elf Pałasz.

Na prośbę młodych czytelników autor chce napisać horror, w którym będą straszyć duchy i pojawi się wampirek.

Pisarz uwielbia jeździć pociągami i ma już przejechane 42 tys. kilometrów.

Było nam bardzo miło gościć pana Pałasza, pisarz zdobył serca młodych czytelników. Mamy nadzieję, że jeszcze nas kiedyś odwiedzi.

Na zakończenie spotkania można było kupić książkę i dostać autograf z dedykacją od autora. Zdjęcie pisarza z uczestnikami spotkania pozostanie dla wszystkich cenną pamiątką.

 

Ewa Pawlak

 

 

 

 

 

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi