Autor „Detektywa Pozytywki” w Pabianicach

17 czerwca 2015 roku działający przy bibliotece Dyskusyjny Klub Książki dla najmłodszych i Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach gościły Grzegorza Kasdepkę, autora niezwykle poczytnych książek dla dzieci, laureata wielu nagród literackich. W spotkaniu wzięło udział dwadzieścia siedem osób. Panowała przemiła atmosfera, było dużo śmiechu, pisarzowi już od pierwszych chwil udało się nawiązać świetny kontakt z uczestnikami spotkania. Czytał fragmenty swoich książek i wciągał przedszkolaków do dyskusji, były zagadki matematyczne i kryminalne. G. Kasdepke jest autorem czterdziestu książek, w tym: pięciu kryminałów o „Detektywie Pozytywce”, sześciu obyczajowych o „Kubie i Bubie” i przedszkolnego romansu „Tylko bez całowania”. Pierwszą książką, którą napisał była „Kacperiada”, a pierwowzorem jej bohaterów sam autor i jego syn Kacper. Małym czytelnikom bardzo podobały się cytowane i tłumaczone przez pisarza różne dziwne powiedzenia, nazywane przez dorosłych związkami frazeologicznymi, a opisane w książce „Co to znaczy...”, na przykład: „Biegać z wywieszonym językiem”, „Dzielić skórę na niedźwiedziu”, „Pocałować klamkę”, „Suszyć zęby”, „Mieć węża w kieszeni lub duszę na ramieniu”. Ze strony przedszkolaków padały pytania o twórczość pisarza i sferę prywatną, zaś pana Grzegorza interesowało, ile czasu dzieci poświęcają na oglądanie telewizji, a ile na czytanie książek. Na zakończenie można było dostać autograf i dedykację od autora.

Ewa Pawlak