Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską

Dnia 3 kwietnia 2019 w Filii nr 53 przy ul. Jurczyńskiego odbyło się spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską. W spotkaniu uczestniczyły 52 osoby. Pani Basia jest autorem książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Napisała m in.: "Pozłacaną rybkę", "Buba", "Sezon na zielone kasztany", "Puszka", "Niechciana", "Gobelin", "Teren prywatny", "Ukrainka". Autorka okazała się bardzo sympatyczną i ciepłą osobą. Odpowiadała na mnóstwo pytań zadawanych przez uczestników. Pytania dotyczyły: ulubionej książki, hobby, twórczości, ulubionych autorów polskich i obcych, życia prywatnego. Zdradziła kilka sekretów, że w wolnym czasie chodzi na grzyby, nie lubi się nudzić, dużo podróżuje, uwielbia wypoczywać w swoim domu na wsi. Spotkanie należało do bardzo udanych, uczniowie byli bardzo zachwyceni pisarką.

Spotkanie autorskie z Izabellą Klebańska w marcu Filia nr 53

Filię nr 53 Biblioteki Miejskiej w Łodzi, dnia 26 marca 2018 odwiedził wyjątkowy gość. W bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z autorką książek dla dzieci poświęconych muzyce i instrumentom – Izabellą Klebańska. Pisarka również znana jest z pisania scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, bajek, piosenek oraz dobranocek. Autorka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi. Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książek oraz Dyskusyjnego Klubu Książek działającego w naszej instytucji. Uczestnikami spotkania były Klubowiczki Dyskusyjnego Klubu Książek i uczniowie z II klasy ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Łodzi. W sumie 26 osób. Pani Izabella napisała wiele książek dla dzieci m.in.: Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie, Jak dżownica Anakonda o muzyce opowiada, Muzyczna zgraja. Podczas spotkania autorka opowiedziała dzieciom: m. in. za pomocą jakich znaków można zapisać muzykę, co to jest nuta, partytura, pięciolinia, półnuta, ósemka, klucz wiolinowy. Pisarka rozrysowała na tablicy jak wyglądają poszczególne znaki muzyczne i opowiedziała jakie rodzaje instrumentów występują w jej książkach. Na zajęcia pani Izabella przyniosła skrzypce, na których wygrywała takty melodii. Uczniowie mogli zobaczyć z jakich elementów zbudowany jest instrument (żabka, ślimak, żeberko, gryf, strunnik itd.) W trakcie spotkania odtwarzano znane fragmenty muzyki poważnej. Na końcu było bardzo dużo pytań do autorki . Pytania dotyczyły np.: (od ilu lat pani Iza pisze książki, jakie książki jest najtrudniej pisać, o jakiej porze dnia najlepiej pisze się książki, czy czytała pani Harrego Pottera?) Spotkanie było wesołe, muzyczne i zakończono je wspólnym tańcem francuskim „branle”.

Spotkanie autorskie z Agnieszką Tyszką

W dniu 19 kwietnia 2016 r. w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Widzew, odbyło się spotkanie autorskie z pisarką książek dla dzieci i młodzieży - Agnieszką Tyszką. Spotkanie było połączone z warsztatami literacko-redakcyjnymi . Z racji tego, że w bibliotece działa Dyskusyjny Klub Książek możliwe było przeprowadzenie programu zrealizowanego przy współpracy z Instytutem Książki. W imprezie, uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Łodzi (kl. IV „b”) oraz Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książek. W sumie były 32 osoby. Na początku pisarkę przedstawiła redaktorka wydawnictwa „Akapit Press” pani Magdalena Granosik, tłumacząc, że tworzenie książek jest jedną z wielu magicznych przypadłości Pani Agnieszki. Generalnie wychowywała się wśród wróżek i ma zwyczaj latać na miotle. W dalszej części uczestnicy spotkania mieli możliwość zadać pani Agnieszce przygotowane wcześniej pytania. Dzieci pytały m.in.: o to którą książkę lubi najbardziej, dlaczego zaczęła pisać oraz czy planuje stworzyć publikację dla dorosłych. Kolejnym punktem programu było zaproponowanie dzieciom zabawy w scenopisarstwo. Autorka przeczytała fragment jednej ze swoich książek by pokazać uczestnikom, w jaki sposób konstruować dialogi w powieści. Na podstawie podanych wskazówek młodzi czytelnicy zostali poproszeni o przygotowanie i odegranie swoich scenek. W trakcie prezentowania krótkich etiud nie obyło się bez zabawnych momentów okraszonych dużą dawką śmiechu. Na zakończenie spotkania można było zakupić książkę z dedykacją autorki.

Relacja ze spotkania autorskiego z Beatą Ostrowicką

Dnia 09 maja 2017 w trakcie XIV edycji programu Tygodnia Bibliotek 2017 w  Filii  nr 3 gościliśmy Beatę Ostrowicką - pisarkę, autorkę książek dla dzieci i młodzieży. Spotkanie zrealizowane zostało w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży oraz przy współpracy z Instytutem Książki. Biblioteka zaprosiła uczniów kl. IV i V ze SP nr 12 (45 osób). Na wstępie literatka rozmawiała z dziećmi o tym czy lubią czytać książki i czy sami piszą opowiadania lub wiersze. Młodzież bardzo chętnie i aktywnie włączyła się w rozmowę i zadawała wiele pytań autorce. W grupie zaproszonych gości były dziewczyny ze Szkolnego Koła Dziennikarskiego. Pani Beata Ostrowicką udzielała odpowiedzi na zadane przez nie pytania i wyraziła zgodę na umieszczenie ich w szkolnej gazetce. W trakcie zajęć odbył się konkurs na najładniejszą okładkę do książek  pisarki. Jedna z uczennic przeczytała fragment napisanej przez siebie książki, który pani Beata pochwaliła.

Na zakończenie uczniowie zakupili książki z dedykacją od autorki.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.

Relacja ze spotkania autorskiego z Barbarą Ciwoniuk

27 maja w Filii nr 3 mieliśmy przyjemność gościć panią Barbarę Ciwoniuk, autorkę powieści dla młodzieży. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki przy współpracy z Instytutem Książki w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Uczestnikami byli uczniowie SP nr 12 (kl. VI- 19 osób). Pisarka zadebiutowała w 2005 roku książką pt. „Igor” , która została nominowana przez Polską sekcję IBBY do programu „ Outstanding Books for People with Disabilities”. Książka opowiada o problemach chłopca w wieku gimnazjalnym cierpiącego na dysleksję. Literatka wydała do tej pory dziewięć powieści dla młodzieży „Igor”, „Ania”, „Rokko”, „Wakacje z gangsterem”, „Ten gruby”, „Własny pokój”, „Uciec jak najbliżej”, „Musisz to komuś powiedzieć”, „A jeśli zostanę” i jedną dla dorosłych : „Wszystko inne poczeka”. Autorka w swoich książkach porusza tematy bliskie młodzieży tj. samotność, miłość, konflikty z rówieśnikami i dorosłymi, niepełnosprawność, śmierć bliskich... Pani Ciwoniuk zaprezentowała swoje powieści i opowiedziała o perypetiach ich bohaterów. Przeczytała fragment powieści „Igor” i przeprowadziła z uczniami krótką dyskusję. Na zakończenie uczniowie zadawali Pani Ciwoniuk pytania. Uczestnicy otrzymali autografy od autorki.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi