Spotkanie z Joanną Olech

14 czerwca 2010 r. w Filii Nr 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Górna odbyło się spotkanie z Joanną Olech, pisarką, grafikiem, dziennikarką. Wzięły w nim udział dzieci z dwóch pobliskich szkół podstawowych. Łącznie gościłyśmy 115 osób. Spotkanie było zorganizowane w ramach DKK  dla dzieci działającego przy naszej bibliotece.

Joanna Olech z wykształcenia jest grafikiem oraz autorką książek dla dzieci i młodzieży. Pisze artykuły o literaturze dziecięcej w Tygodniku Powszechnym, Rzeczpospolitej, Nowych Książkach i Gazecie Wyborczej. Od 2007 r. zasiada w zarządzie Sekcji Polskiej IBBY. Jest współautorką podręczników PWN do języka polskiego dla gimnazjalistów oraz ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jest laureatką licznych nagród, m.in. Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego, polskiej sekcji IBBY. Autorka bardzo poczytnych książek dla dzieci „Dynastia Miziołków”, „Gdzie diabeł mówi…do usług”, „Pompon w rodzinie Fisiów”, „Trudne słówka. Niepoważny słowniczek rodziny Miziołków”.

Na spotkaniu Joanna Olech opowiadała o tym jak została pisarką. Prezentowała napisane i zilustrowane przez siebie książki. Czytała fragmenty „Dynastii Miziołków” oraz rysowała postaci z tej ogromnie lubianej przez dzieci książki. Zaproponowała też zabawę, w czasie której młodzi czytelnicy wykazali się znajomością treści Miziołków, za co byli nagradzani cukierkami. Publiczność wybrała dwóch najbardziej podobnych do Miziołka chłopców. Dzieci miały też za zadanie wymyślać przez siebie historyjki o smoku. W trakcie ich opowiadania, autorka rysowała tę postać.

Joanna Olech przypomniała, że aby napisać książkę nie potrzeba ukończyć żadnej specjalistycznej szkoły, pisarzem może zostać każdy niezależnie od kwalifikacji i wykonywanego zawodu. Zachęcała również dzieci do twórczych prób i udziału w konkursach literackich.

Miłą pamiątką dla uczestników były dedykacje i autografy w książkach , pamiętnikach i na specjalnie przygotowanych kartkach. Atrakcją były dla dzieci pieczątki z postaciami z książek, którymi autorka ozdabiała wpisy. Niezwykły urok i spontaniczność Joanny Olech, jej doskonały kontakt z czytelnikami sprawiły, że spotkanie było bardzo udane.