Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke w Stróży

 11 maja w Stróży odbyło się spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke.
Bajkopisarz przybył na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy bibliotece publicznej w Stróży. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z miejscowej podstawówki oraz delegacje z Rząśni i Białej. Przybyli również mieszkańcy, bibliotekarki z gminy Rząśnia oraz włodarz gminy Rząśnia – Pan Tomasz Stolarczyk.
O godz. 12:00 delegacja Niesfornego Alfabetu powitała pisarza i oddała mu głos. W pierwszej części spotkania, Grzegorz Kasdepke opowiadał o swoich książkach i zadawał dzieciom pytania- w drugiej zaś role odwróciły się, dzieci zamieniły się w dziennikarzy i pytały : o książki, zainteresowania, samochody, motory i… pierwszą dziewczynę. Jak się można było spodziewać pisarz z humorem odpowiedział na wszystkie. Na zakończenie spotkania zostały wręczone dyplomy za baśniowe konkursy, a zwycięzcy dołączyli do obsady słuchowiska na podstawie bajeczki Grzegorza Kasdepke ” O liście, który zabłądził”. Nagranie odbyło się po spotkaniu i wziął w nim udział również nasz gość (http://www.radiozw.com.pl/index.php?page=news&id=17033 Wyemitowane będzie 1 czerwca na antenie lokalnej rozgłośni – Radia Ziemi Wieluńskiej. Będzie to oczywiście prezent z okazji Dnia Dziecka i aktywny udział w XIV Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom.

Bajka o ławeczce - relacja ze spotkania z Barbarą Kosmowską w Stróży

Opowiem Wam bajkę …

 

Bardzo niedawno temu, za zwałami, za dołami, za wysuszonymi stawami , w prastarym dworskim parku wydarzyło się coś niezwykłego.

 

Był majowy słoneczny poranek. Wśród wystrojonych w kolorowe sukienki drzew, kwitnących klombów, zieleni traw, w promieniach wschodzącego słońca, pojawiła się magiczna ławeczka. Niby zwykła na pierwszy rzut oka: parkowa, drewniana, brązowa, trochę zniszczona. Jednak miała w sobie „COŚ”, co nakazywało porzucić wszystkie dzienne sprawy i przyjść do parku.

 

I tak, z budynku szkoły wybiegły wszystkie dzieci, wszyscy nauczyciele i pracownicy. Przechodzący ulicą ludzie zwabieni śpiewem parkowych ptaków i niezwykłym blaskiem ławeczki postanowili zatrzymać się. Ptasi trel i jakaś niezwykła moc nakazały kierowcy niebieskiego autobusu zajechać na szkolny plac. Pojawili się też członkowie tajemniczego klubu.

 

W parku zrobiło się gwarno. Przybyli goście uświadomili sobie, że przyszli z pytaniami do ławeczki. Dziwne, prawda ? !

 

Ale.. dopiero w samo południe wydarzyła się rzecz niesamowita.

 

Na ławeczce pojawiła się dziewczynka . Była, jakby to Wam opowiedzieć … po prostu Niezwykła . Wyglądała na trochę zmęczoną, a uśmiechała się i zarażała tym uśmiechem wszystkich zebranych w tych tajemniczych okolicznościach. I potrafiła odpowiedzieć na wszystkie pytania. Opowiedziała nam o wszystkich swoich przyjaciołach, z którymi spędzała czas w szkole, w parku, na podwórku … O tym, ze dla każdego zawsze miała czas i lekarstwo na różne dolegliwości : na ból samotności, rozłąki , zazdrości czy niespełnionych marzeń. Opowiedziała o Basi, która jest plasterkiem na wszystkie otarcia; o chmurce, dzięki której można być z kimś nie mieszkając w jednym pokoju ; o chłopcu w żółtym sweterku, który sprawił,że wróciły kolory : o magicznych zielonych kasztanach.

 

Wszyscy siedzieli w parku jak zaczarowani i słuchali dziewczynki. A Ona – Czarodziejka, zaczęła zamieniać się w nastolatkę. Zdradziła swój wielki sekret, że po godz. 16:00 zamienia się w dojrzałą kobietę, ławeczkę pakuje do niebieskiego autobusu i rusza na podbój dorosłego świata...

 

Tak było i w tej bajce. Dziewczynka zabrała ławeczkę i pojechała do Łodzi. Na szczęście rzuciła zaklęcie : „Kochani, jesteście CUDOWNI, chciałabym tu wrócić.”

 

Nie wiedzieliśmy , co podarować Tej Cudownej Dziewczynce, bo zielonych kasztanów jeszcze nie ma, podarowaliśmy więc11 kasztanowych liści, na których kwitły myśli z książki Barbary Kosmowskiej „ Sezon na zielone kasztany”, kwiaty, laurki, zakładki i wiele słów uznania. Dziękujemy i zapraszamy następnym razem po południu na "dorosłe" spotkanie.

 

 

Bajkę napisała „natchniona” przez Barbarę Kosmowską, zapatrzona w Jej twórczość i Osobę.

Magdalena Komór

 

 

Spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel w bibliotece w Stróży

 

9 MAJA 2012 BIBLIOŻYN III, Z BOŻEJ ŁASKI I WOLI NARODU KRÓL BIBLIOLONII, WIELKI KSIĄŻĘ CZYTACZY BAŚNI I BAJEK  OGŁOSIŁ ŚWIĘTO DWORU I WSZYSTKICH PODDANYCH.

GWOLI UCIECHY NASZEJ I WSZELAKIEJ ZGROMADZONEJ  GAWIEDZI ,

NA ZAPROSZENIE DYSKUSYJNEGO GRODU, PRZYBYŁA  DO NAS KRÓLEWNA

 Z TĘCZOWEGO ZAMKU – ROKSANA JĘDRZEJEWSKA - WRÓBEL.

OWEGO DNIA NA DWORZE KRÓLEWSKIM DYSKUSYJE BYŁY, ZABAWY I IGRCE WSZELAKIE, PRAWEM I PRZEZ ZACNE GRONO BAKAŁARZY DOZWOLONE.

NIE BYŁO ANI JEDNEGO SMĘTNEGO OBLICZA I WSZYSTKIE GĘBY UŚMIECHEM ROZKWITAŁY. A BYŁO ICH AŻ 84. SALA TRONOWA WYPEŁNIONA BYŁA PO BRZEGI.

KRÓLEWNA ROKSANA OPOWIEDZIAŁA NAM O SWOIM KRÓLESTWIE , W KTÓRYM MA MNÓSTWO PRZYJACIÓŁ , O TĘCZOWYM ZAMKU, GDZIE MIESZKA  TEŻ KRÓLEWNA AMELKA , O POŁOŻONYM NIEDALEKO  MALEŃKIM KRÓLESTWIE ORAZ  O WIELU  CIEKAWYCH I BARWNYCH POSTACIACH WOKÓŁ NIEJ ; CZARODZIEJACH WILKACH, SMOKACH, ŚWINKACH, RYJÓWKACH...

PRZEZ 1,5 GODZ. SŁUCHALISMY KRÓLEWNY ROKSANY I PODZIWIALIŚMY JEJ KOLOROWY , BAJKOWY ŚWIAT. ZROBIŁA NA NAS OGROMNE WRAŻENIE. NIC WIĘC DZIWNEGO, ŻE NAJWAŻNIEJSZE KRÓLESTWA W ŚWIECIE LITERATURY DZIECIĘCEJ OBSYPAŁY JĄ LICZNYMI NAGRODAMI. WINSZUJEMY ZACNA KRÓLEWNO.

 

 

Marta Fox w Stróży

16 kwietnia 2013 do naszej małej biblioteki przybyła pisarka - Marta Fox.

Była długo oczekiwanym gościem DKK i w związku z tym bardzo staraliśmy się zrobić coś niepowtarzalnego, niebanalnego, oryginalnego. Pomysły na powitanie i przeprowadzenie spotkania wręcz ścigały się, powstawały coraz to nowe koncepcje aż w końcu … wszystkie padły.

Wybiła 10:00, wtorek 16 kwietnia. Na sali : kilkudziesięciu gimnazjalistów, uczniowie z naszej podstawówki,  nauczycielki, koleżanki z bibliotek, prasa. Wchodzę na salę z moim gościem, mówimy „dzień dobry” i trema mnie „zjadła”. Na szczęście na stole leżała książka Święta Rito od Rzeczy Niemożliwych, a w niej zaznaczony fragment zaczynający się od słów „ jeszcze o strachu zwanym tremą...”.

W tym rozdziale, Marta Fox,  dzieli się  z czytelnikami doświadczeniem sprzed lat, kiedy miała poprowadzić spotkanie z  Januszem  Gajosem.

Warto było czekać, gdyż nasz gość, to bardzo otwarta i sympatyczna kobieta. Dała się poznać się jako osoba zdolna, niesamowicie oczytana , pracowita i prawdziwa w tym co robi, mówi, pisze.  Nie tylko pięknie opowiada o swojej twórczości, ale również odsyła i zachęca do czytania innych twórców. Szybko nawiązała kontakt z publicznością i niesamowicie nas zainteresowała tym co mówi, o czym świadczyło skupienie i cisza na sali , a było tam przecież kilkudziesięciu gimnazjalistów.

Spotkanie trwało ponad godzinę. Po serii pytań o książki pani Marty, jej bohaterów , upodobania czytelnicze czy życie prywatne, ustawiła się długa kolejka po autografy i do pamiątkowych zdjęć, na co chętnie zgodziła się nasza pisarka. Miłym zaskoczeniem dla Pani Marty była prośba chłopców o indywidualne zdjęcie, która została oczywiście spełniona.

Na zakończenie spotkania , pisarka otrzymała piękny bukiet z czerwonych róż z rąk Pani dyrektor GBP w Rząśni - Joanny Konieczko oraz malusieńki bukiecik z misternie zrobionych bibułowych kwiatuszków od klubowiczów DKK w Stróży.

Można było zakupić książki Marty Fox, gdyż na spotkanie przybyła pani Magdalena  Granosik , przedstawicielka wydawnictwa Akapit Press.

Uczestnicy spotkania byli bardzo zadowoleni, wręcz zachwyceni. 

- Spotkanie z panią Martą Fox było fantastyczne. Autorka książek młodzieżowych nie tylko odpowiadała na nasze pytania, ale również zachęcała do poezji i własnej jej interpretacji. Spotkanie to uświadomiło mi jedną z najważniejszych rzeczy, a mianowicie, że trzeba rozmawiać o naszych problemach, gdyż sami ich nie rozwiążemy. Mam też zamiar posłuchać rady pani Marty Fox i od spotkania szukam swojego wiersza, który będzie opowiadał o moich uczuciach- taki który do mnie przemówi – gimnazjalistka i członek DKK, Kamila Kozioł.

- Spotkanie z Martą Fox jak najbardziej na tak! Było ciekawie i bardzo śmiesznie. Każdy dowiedział się czegoś na temat swoich ulubionych bohaterów. Najbardziej utkwiła mi w pamięci rada Pani Marty dotycząca czytania utworów lirycznych. Oby więcej takich spotkań! - gimnazjalistka i członek DKK Klaudia Pawełoszek.

Takich opinii było dużo więcej, poza tym dowiedziałam się, że część uczestniczek wypróbowała przepis na ciasto z książki Cafe plotka. Powiedziały, że naprawdę robi się je w kilka minut i jest pyszne.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy za spotkanie.

Pragnę również podziękować koordynatorce, Kindze Siekierskiej za tych wszystkich wspaniałych ludzi, których  do nas przysyła. Za Annę Onichimowską, Katarzynę Majgier, Roksanę Jędrzejewską – Wróbel i Martę Fox.

 

Spotkanie z Katarzyną Majgier

 

10 czerwca 2011 roku do naszej małej biblioteki przybyła Katarzyna Majgier, marzycielka z bagażem doświadczeń pisarskich na karku, psycholog z wykształcenia, autorka książek dla dzieci i młodzieży z wyboru i zamiłowania.

Spotkanie autorskie odbyło się w sali gimnastycznej tutejszej szkoły i było już drugim, zorganizowanym przez Dyskusyjny Klub Książki. Wraz z Panią Katarzyną przybyła również pani Danuta Kapela z WiMBP w Łodzi oraz zaproszeni goście : przedstawiciele urzędu gminy, przedstawiciele Stowarzyszenia Rozwoju Kultury i Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Wsi Stróża, bibliotekarze i nauczyciele z terenu gminy, członkowie DKK oraz dzieci z podstawówki i gimnazjum. Łącznie na spotkanie przybyły 74 osoby.

Po krótkim powitaniu , Pani Katarzyna Majgier opowiedziała uczestnikom o książkach, które napisała oraz o tajnikach sztuki pisarskiej. Następnie zaczęła się seria pytań. Dzieci pytały o ulubione książki z dzieciństwa, o ulubionego bohatera stworzonego przez pisarkę, czy będzie kontynuacja przygód Miśka i Amelki ? Czy Misiek przestanie gadać? Skąd czerpie pomysły? Czy wplecione są historie, przygody autentycznych postaci? I wiele innych dotyczących książek. Pojawiły się również pytania o ulubiony kolor, wiek, rodzinę i przyjaciół.

Na zakończenie spotkania wręczono pisarce kwiaty, ilustracje z przygodami Amelki oraz zakładki do książek a potem dłuuuuga kolejka po autografy

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi