Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Majowe spotkanie DKK- dzieci w GBP w Smardzewicach Filia w Wiadernie

 

 W dn.7 maja odbyło się spotkanie DKK na ,którym omawiałyśmy książkę pt

"Dziewczynka, która przestała się uśmiechać" autorstwa Gilles Tibo-Zau. Jest to króciutkie opowiadanie o tym, jak zły dotyk może wpłynąć na życie małych dzieci.

Bohaterką jest mała, niewinna dziewczynka, która skrywa w sobie sekret, którego nie może nikomu zdradzić. Ewa żyje z tą straszną tajemnicą. Jest  zdominowana przez przyjaciela matki do tego stopnia, iż czuje się winna całej, zaistniałej sytuacji. Pogrąża się w ciszy. Przestaje mówić, bawić się, a nawet uśmiechać. Wie, że tak nie powinno być. Czuje się brudna i nie chce jej się żyć. Zamyka się w sobie, opuszcza się w nauce.
Aż do dnia, gdy jej przypadkowy rysunek dostrzega pani Marta. To właśnie nauczycielka odkrywa przesłanie rysunku dziewczynki i dowiaduje się prawdy. W końcu Ewa zrozumiała, że to nie ona jest winna, że to przyjaciel mamy musi zostać ukarany.

Myślę, że opowiadanie jest godne polecenia dzieciom i dorosłym. Świetnie obrazuje problem , który spotyka wiele dzieci. A przede wszystkim to ,że nie potrafią  sobie poradzić z emocjami towarzyszącymi przemocy seksualnej. Opowiadanie jest obrazem tego ,że nie należy milczeć tylko powiedzieć komuś

Spotkanie autorskie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel w GBP w Smardzewicach

Roksana Jędrzejewska-Wróbel była gościem DKK w GBP w Smardzewicach. Tym razem spotkanie z pisarzem odbyło się w Filii w  Wiadernie.  Spotkanie miało miejsce 10 maja 2012 r. podczas trwania Tygodnia Bibliotek 2012  - akcji społecznej, którą realizują wszystkie rodzaje bibliotek, szkoły, ale także media, wydawnictwa i samorządy.

 Pisarka przybyła na spotkanie z najmłodszymi czytelnikami w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książek . W spotkaniu uczestniczyło ok. 60 osób.

     Autorka  podczas spotkania odpowiadała na pytania dzieci, które dotyczyły jej książek i ich bohaterów.  Pani Roksana Jędrzejewska-Wróbel napisała ponad 20 książek, z których większość trafia na Złotą Listę Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Jest Laureatką Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.   Dzieci  na spotkaniu dowiedziały się jak  rodziły się  pomysły na kolejne książki i co pisarkę inspirowało do ich napisania. Czasem był  to sen, czasem tak jak w przypadku cyklu książek o ryjówce zwanej Florką wizyta w sklepie z używanymi rzeczami.   Pisarka opowiedziała o swojej pierwszej książce, którą napisała razem z lekarzem prof. Włodzimierzem Fijałkowskim , a także o swojej ostatniej  pt. „Bzyk Brzęk”, której bohaterami są dwie włochate muchy.  Dzieci poznały cały proces powstawania książki od  pomysłu,  który rodzi się w głowie pisarza, napisania rękopisu lub maszynopisu poprzez wykonanie do niej ilustracji, które w przypadku książek dla dzieci są bardzo istotne, aż do jej wydania i wreszcie możliwości jej kupienia w księgarni lub wypożyczenia w bibliotece.  Na spotkaniu dzieci miały możliwość zakupu  książek autorstwa Pani Jędrzejewskiej-Wróbel i uzyskania  w nich osobistych bardzo śmiesznych dedykacji. Taka książka z dedykacją autora to bezcenna pamiątka  ze spotkania autorskiego, zwłaszcza, że jego uczestnikami były dzieci z klas I-III, dla  których było to pierwsze w życiu spotkanie z pisarzem” twarzą w twarz”.  Dla bibliotek i bibliotekarzy takie spotkania to „wartość dodana”,  która w przyszłości  przekłada się na  zwiększenie liczby czytelników, promocję czytelnictwa, popularyzację bibliotek, ich pracy i osiągnięć.   Pisarka podzieliła się swoimi  wrażeniami z podróży do  Wiaderna,  a my mogliśmy pochwalić się znajdującym się przy bibliotece  „Dziecięcym Ogrodem  Czytelniczym” . Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

Spotkanie z autorką "Dynastii Miziołków"

 Dyskusyjny Klub Książki działający przy GBP w Smardzewicach gościł w poniedziałek 14 czerwca 2009 r. Joannę Olech, pisarkę, ilustratorkę książek dla dzieci i młodzieży oraz laureatkę wielu prestiżowych nagród (m. in. nagrody im. Kornela Makuszyńskiego i nagrody specjalnej Polskiej Sekcji IBBY).

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas czwartych i piątych Zespołu  Szkolno-Przedszkolnego. Joanna Olech przekonywała ich, że pisarzem może zostać każdy niezależnie od kwalifikacji i wykonywanego zawodu. Jako przykład podała Astrid Lindgren, która zanim zaczęła pisać książki, pracowała jako sekretarka oraz siebie - z wykształcenia grafika. Opowiadała o tym, jak sama zaczęła pisać i kto ją do tego zainspirował. Prezentowała też napisane i zilustrowane przez siebie książki, z których najbardziej znaną i lubianą przez młodych czytelników jest "Dynastia Miziołków".

    Głośnemu czytaniu fragmentów książek towarzyszyły konkursy ze znajomości przygód rodziny Miziołków. Za poprawne odpowiedzi dzieci otrzymywały od pisarki cukierki. Na zakończenie spotkania dzieci wybrały spośród siebie dwóch najbardziej podobnych do Miziołka chłopców. Potem ustawiły się w długiej kolejce po dedykacje i autografy autorki w książkach oraz "miziołkowe pieczęcie". W zamian z nie od uczestników spotkania Joanna Olech otrzymała własnoręcznie przez nich wykonany bukiet róż i została zaproszona na słodkie "co nieco".  

Spotkanie autorskie z Katarzyną Majgier

Spotkanie autorskie z Katarzyną Majgier

   Dnia 9.06.2011 r. GBP w Smardzewicach gościła Panią Katarzynę Majgier, znaną pisarkę książek dla dzieci i młodzieży. Autorka podbiła serca młodych czytelników nie tylko opowiadaniem o tajnikach swojego pisarskiego warsztatu, ale nade wszystko czytaniem obszernych fragmentów swojej książki pt. „Misiek, co ty opowiadasz?!”. Gdyby spotkanie mogło trwać dłużej pewnie autorka przeczytałaby ją do końca. Efekt tego działania był bardzo spektakularny, o czym świadczy fakt , że większość uczestników spotkania chciała natychmiast wypożyczyć książkę o Miśku. Można więc śmiało postawić tezę, że spotkania autorskie w tak małych miejscowościach jak Smardzewice, to antidotum na niski wskaźnik czytelnictwa dzieci i młodzieży. Pisarka być może zainspirowała też niektórych do pisania książek, zdradzając, że swoją pierwszą książkę napisała w wieku 7 lat. Na spotkaniu można było także kupić książki autorstwa Pani Majgier i otrzymać osobistą dedykację. Spotkanie było „słodkie” także w dosłownym znaczeniu.

Spotkania autorskie kreują modę na czytanie

 8 grudnia 2009 r. dzięki działalności DKK przy GBP w Smardzewicach odbyło się spotkanie z Barbarą Kosmowską. Oprócz członków DKK gośćmi spotkania byli uczniowie Zespołu Szkół w Smardzewicach. W pierwszej części spotkania autorka podzieliła się swoimi refleksjami na temat swojej sztuki pisarskiej, a także życia prywatnego.  Najwięcej uwagi pisarka poświęciła książkom napisanym dla młodzieży tj. "Buba", "Buba. Sezon ogórkowy", "Pozłacana rybka". Uczestnicy spotkania pytali pisarkę o inspiracje do pisania książek zarówno dla dorosłych jak i dla młodzieży. Każdy uczestnik spotkania miał okazję otrzymać od autorki piękną dedykację, a od uczestników spotkania słodki poczęstunek.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi