Eliza Piotrowska - spotkanie w Filii nr 2 w Pabianicach.

We wtorek 10 maja gościem biblioteki „na Piaskach” w Pabianicach była pisarka Eliza Piotrowska. Autorka wzięła udział w spotkaniu z dziećmi z przedszkola nr 12 w Pabianicach. Twórczość Elizy Piotrowskiej to literatura dla dzieci. Jednak w przyszłym roku pisarka planuje wydać książkę dla dorosłych. Ma być to opowieść o mentalności mieszkańców m.in. Włoch

i Brazylii. Jak sama pisarka określiła, książka będzie wstrząsająca. Eliza Piotrowska mieszkała przez 10 lat w Rzymie, obecnie mieszka w Brazylii. Do pisania zainspirowało ją spotkanie autorskie z Danutą Wawiłow. Zanim jednak zdecydowała się zostać pisarką, ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Przez 2 lata pracowała w poznańskim Muzeum Narodowym. Poza pisaniem zajmuje się również ilustrowaniem książek i tłumaczeniami

z języka włoskiego i angielskiego.

Na spotkaniu Eliza Piotrowska zaprezentowała dzieciom książkę „Ciocia Jadzia. Szkoła”. Tytułowa bohaterka pracuje w szkole jako woźna. Jest osobą bardzo pogodną i posiada ogromną wiedzę wielu dziedzinach. Przeciwieństwem Cioci Jadzi jest nauczycielka Scholastyka. Osoba ta nigdy się nie uśmiecha, jest wiecznie niezadowolona i krytyczna wobec otoczenia. Jednak to Jadzia, choć nie jest nauczycielką, dzięki swojej wiedzy wygrywa dla szkoły autokar w konkursie. Eliza Piotrowska podkreśliła w tym miejscu, że nie można patrzeć na innych z góry. To, że ktoś jest sprzątaczką, nie znaczy, ze nie nie zasługuje na szacunek. Nie jest gorszym człowiekiem od kogoś na stanowisku. Pisarka podkreśliła też, że w każdej sytuacji należy szukać pogody ducha. Szkoda życia na bycie wiecznie niezadowolonym. W książce poznajemy też Zenka Pieluchę, który zostaje mężem Cioci Jadzi oraz jej ukochaną bratanicę. Autorka zdradziła słuchaczom, że ciocia Jadzia to ona. Potem pytała dzieci o imiona ich ulubionych cioć. Na koniec ze smutkiem przyznała, że jest Dzień Mamy, Dzień Taty, Dzień Babci, Dzień Dziadka, a nie ma Dnia Cioci. Zaproponowała, aby przedszkolaki wybrały sobie jakiś symboliczny Dzień Cioci . Następnie z tej okazji wykonały piękną laurkę dla ulubionej cioci (albo kilku).

Na zakończenie Eliza Piotrowska zdradziła, że planuje wydać kolejną część przygód Cioci Jadzi. Tym razem Ciocia Jadzia wraz z mężem Zenkiem Pieluchą zamieszka w Brazylii. Małżonkowie planują otworzyć fermę, na której będą hodować zwierzęta. A jakie? O propozycje pisarka zapytała dzieci. Propozycje były różne : lamy, wielbłądy, strusie, małpy i wiele, wiele innych. Pisarka powiedziała, że weźmie wszystkie propozycje pod uwagę. Tym samych przedszkolaki staną się współautorami jej kolejnej książki.

Spotkanie z Elizą Piotrowską bardzo się wszystkim podobało. Pisarka okazała się być osobą bardzo pogodną, otwartą i bezpośrednią. W spotkaniu wzięło udział 25 przedszkolaków.