Barbara Gawryluk w bibliotece na Piaskach

17 listopada 2015 roku działający przy bibliotece Dyskusyjny Klub Książki dla niepełnosprawnych i Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach gościły Barbarę Gawryluk, dziennikarkę, tłumaczkę i autorkę niezwykle poczytnych książek dla dzieci. Laureatkę wielu nagród literackich. W spotkaniu wzięło udział trzydzieści sześć osób ze Środowiskowego Domu Samopomocy PSOUU w Pabianicach. Panowała przemiła atmosfera. Pisarka już od pierwszych chwil nawiązała świetny kontakt z uczestnikami spotkania. Opowiadała o swoim życiu i twórczości. Pani Barbara jest wielką miłośniczką zwierząt, fakt ten wpłynął na jej twórczość, poprzez którą, chce uwrażliwić czytelników na ich los. Choć jej książki skierowane są do dzieci, niektóre opisane przez nią historie do głębi poruszają dorosłych. Pomysły na książki czerpie z życia. Na historię o psie Kaktusie złożyły się wszystkie przygody, jakie przytrafiły się pieskom towarzyszącym jej od najmłodszych lat. Jako młoda dziennikarka śledziła losy psa, który przez kilkanaście miesięcy wiernie czekał przy Rondzie Grunwaldzkim na swojego pana. Mieszkańcy Krakowa upamiętnili go stawiając mu pomnik. Po latach jego historię opisała w książce „Dżok: legenda o psiej wierności”. Prawdziwa jest również opowiedziana przez autorkę historia psa Baltica, który płynął na krze.

Barbara Gawryluk urzekła wszystkich swoją naturalnością, uśmiechem i życzliwością. Chętnie odpowiadała na pytania przygotowane przez klubowiczów, których interesowały między innymi rzeczywistość i fikcja w kreacji bohaterów. Na zakończenie można było dostać autograf i dedykację od autorki.

Ewa Pawlak