Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

DKK dla niepełnosprawnych (spotk. 18)

Dnia 17 listopada br. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się 18 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla niepełnosprawnych, na którym gościłyśmy piętnaście osób – podopiecznych ze Środowiskowego Domu Samopomocy PSOUU, koło w Pabianicach wraz z terapeutami. 
Na ostatnim, w tym roku, klubowym spotkaniu dokończyliśmy czytanie i omawianie książki panów Sławomira Grabowskiego i Marka Nejmana, pt. „Przygody kota Filemona”, którą zaczęliśmy „przerabiać” na październikowym DKK, a ponieważ ciapowaty kotek skradł wtedy serca naszych niepełnosprawnych klubowiczów, prosili żeby na kolejnym spotkaniu przeczytać książkę do końca. Podobnie, jak na tamtym poprzednim klubowym spotkaniu, tak i teraz perypetie przesympatycznej kociej fajtłapy bardzo podobały się naszym klubowym gościom. Znów trzymali kciuki za ciekawską gapę, która z ogromnym entuzjazmem poznaje świat i żywiołowo kibicowali jego, często niezbyt bezpiecznym, szalonym przygodom. 
Książka jest tak dobrze napisana, że mimo, iż została wydana przeszło trzydzieści lat temu, właściwie nic nie straciła ze swego uroku i w dalszym ciągu wciąga czytelnika w wykreowany przez autorów, dziś już trochę nierealny, zapomniany świat. Pewnie po części dlatego właśnie, naszych klubowiczów zauroczył jej klimat i bohaterowie. Oczywiście przede wszystkim Filemon, ale nie tylko, podobały się także postacie Babci i Dziadka, ale zdecydowanie największą sympatię klubowiczów zdobył leniwy, stary kocur Bonifacy, którego Filemon traktuje trochę, jak wszechwiedzącą wyrocznię i często z tego ślepego zapatrzenia i głębokiej wiary, że wszystko, co Bonifacy powie i zrobi jest doskonałe i nieomylne, wpada w kłopoty. Bonifacy natomiast, z dużą dozą zdecydowanego braku samokrytyki, samozwańczo mianuje się mentorem młodszego kolegi, którego nieustannie poucza we wszystkich sprawach i na każdy temat, choć na ogół wcale nie ma racji. Wynika z tego mnóstwo zabawnych sytuacji, które naszym gościom bardzo przypadły do gustu i to do tego stopnia, że na koniec klubowego spotkania oznajmili, iż opowieść o przygodach Filemona lubią prawie tak samo, jak książki ich ukochanego autora p. Grzegorza Kasdepke, a to naprawdę bardzo duży komplement, bo do tej pory żadna z klubowych lektur nie zdołała, w opinii naszych niepełnosprawnych gości, odebrać książkom tego pisarza palmy pierwszeństwa.
Cieszę się, że udało się nam trafić książką o przygodach niesfornego, wciąż wpadającego w tarapaty, gapowatego kotka, w gust naszych niepełnosprawnych gości i spotkanie DKK było dzięki temu tak udane. 
Może ta szczęśliwa passa nie opuści nas także w przyszłości i pierwsze w nowym roku spotkanie książkowego klubu dla osób niepełnosprawnych, które umówiliśmy sobie 12 stycznia, jak zwykle o godz. 10.00, okaże się równie udane, jak dotychczasowe. Ustaliliśmy z terapeutami, że zwiększymy stopień trudności, bowiem poczytamy i omówimy na nim dwie, bardzo różne, książki – p. Jana Kamyczka „Savoir - vivre dla nastolatków” oraz p. Roksany Jędrzejewskiej - Wróbel „Każdy jest inny”. Już za miesiąc przekonamy się, jak sobie z tym zadaniem poradzą nasi niepełnosprawni klubowicze. 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi