Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Hanna Cygler w Ozorkowie

Kolejne spotkanie autorskie już za nami. W minioną środę ozorkowski DKK gościł panią Hannę Cygler – popularną autorkę poczytnych powieści obyczajowych. Książki pani Cygler, podobnie jak  i w wielu innych bibliotekach publicznych, również w Ozorkowie rzadko stoją na półce. Czytelnicy cenią sobie wartką akcję,
a w  każdej kolejnej powieść doszukują  się choćby epizodu z życia ulubionego bohatera. O tym, dlaczego można śledzić losy niemal każdej postaci, co inspiruje autorkę, a co ją denerwuje, jak wygląda jej warsztat pisarski i czy kiedyś napisze książkę po szwedzku, można było posłuchać na środowym spotkaniu. Autorka żywo i z dużą dozą humoru opowiadała o swojej twórczości i przyjaźni z innymi autorkami literatury kobiecej,a na koniec chętnie podpisywała swoje książki i pozowała do wspólnych fotografii.

Ciekawe spotkanie z historią. Anna Brzezińska w Ozorkowie

- „ Nie mogę uwierzyć, że o historii można mówić tak zajmująco!”

- „Niebywałe, spotkanie dopiero się zaczęło, a już się skończyło!”

- „Spotkanie z historyczką, nie spodziewałam się, że będzie aż tak ciekawie!”

- „Ilu ważnych rzeczy się dowiedziałam!”.

Takie i podobne komentarze jeszcze długo po zakończeniu spotkaniu brzmiały w szatni biblioteki w Ozorkowie. A to wszystko za sprawą pani Anny Brzezińskiej, tegorocznego gościa Dyskusyjnego Klubu Książki. Pani Anna Brzezińska, znana i ceniona pisarka i historyczka średniowiecza, w czasie ponad dwugodzinnego spotkania ujęła wszystkich słuchaczy ogromem swojej wiedzy i niezwykłą umiejętnością dzielenia się nią  w nienachalny i bardzo zajmujący sposób.  W czasie spotkania pisarka szeroko opowiadała o historii społecznej widzianej oczami jednostki i stanowiącej istotne dopełnienie ogólnej wiedzy historycznej. Przywołując szereg przykładów, podkreślała, że nie należy myśląc o przeszłości opierać  się o teraźniejsze kryteria, a czytelnicy z zapartym tchem słuchali o życiu codziennym w średniowieczu i w renesansie, o losach królewien i służących, o czarownicach i kobietach niepokornych. Z  bogatej twórczości Anny Brzezińskiej, z wielości problemów i różnorodności wątków, to właśnie o kobiecej perspektywie doświadczania historii mówiono najwięcej i taka właśnie perspektywa dla wielu słuchaczy była ważnym odkryciem. Osią wokół której toczyła się rozmowa była historia Anny, Zofii i Katarzyny Jagiellonek oraz ich służącej karlicy Dosi bohaterek  „Córek Wawelu” a także losy La Vecchii -  kobiety oskarżonej o czary z powieści „Wodzie na sicie”. Anna Brzezińska opowiadała słuchaczom jakie miejsce w wiekach średnich przypisano kobietom, tym dobrze i tym źle urodzonym, w jaki sposób kobiety kiedyś doświadczały porodu, macierzyństwa, małżeństwa. Jak wyglądała edukacja dziewcząt, jaką rolę pełniła wymiana korespondencji miedzy kobietami, czym było wykształcenie kobiet, dlaczego niegdyś wszystkie kobiety tkały i wyszywały i co znaczyły hafty na ślubnej sukni królowej Bony. Opowiadała o roli kobiet w ówczesnym świecie, i o tym jak w średniowieczu i w renesansie odnoszono się do inności, a także o równowadze między magią, czarami i religią. Opowiadała o królu Zygmuncie Starym, który był oddanym mężem i kochającym ojcem i o królowej Bonie – silnej kobiecie i matce skupionej na swoim synu. O tym, że ludzie w tamtej epoce byli pogodzeni ze swoim miejscem w świecie, a królewskie córki marząc o przystojnym i dobrym mężu, wiedziały jednocześnie, że są pionkami w grze politycznej. A wszystko to w sposób ciekawy i przykuwający uwagę słuchaczy.

Kilka dni później, już po zakończonym spotkaniu, ale także po lekturze książek, kolejni czytelnicy mówią:

- „ Książka znakomita, nie mogę uwierzyć, że o historii można pisać tak zajmująco!”

- „Ilu ważnych rzeczy się dowiedziałam!”.

„Dziękuję, spotkanie z historią opowiedzianą przez panią Anną Brzezińską, to jest czysta przyjemność!”

 

W Ozorkowie, przy kawie, o "Cukierni pod Amorem"

Ozorków, październikowy wieczór w pięknej, zabytkowej czytelni biblioteki, zaintrygowana publiczność, szmery cichych rozmów. I gość - długo oczekiwana przez czytelników autorka - pani Małgorzata Gutowska – Adamczyk. Czytelnicy zafascynowani światem, który pisarka stworzyła w chociażby w „Cukierni pod Amorem” są ciekawi jej osoby. Małgorzata Gutowska – Adamczyk nie każe na siebie długo czekać, punktualnie o 19 wchodzi do czytelni i od razu zjednuje sobie publiczność uśmiechem, poczuciem humoru i ... komplementami pod adresem pięknego wnętrza i przytulnej atmosfery.

A potem...a potem morze ciekawych opowieści o książkach własnych i przeczytanych, o warsztacie pisarskim, o rynku wydawniczym, spotkaniach autorskich. Słowem, o tym wszystkim, o czym dusza ciekawego czytelnika zapragnie. No i jeszcze wspólne zdjęcie i indywidualne, niespieszne rozmowy przy podpisywaniu książek.

Po prostu... ciekawy wieczór w bibliotece spędzony z zajmującym gościem DKK.

 

Żar rosyjskich pieśni, czyli Lech Dyblik w Ozorkowie

W  listopadowy wieczór Dyskusyjny Klub Książki w Ozorkowie z przyjemnością podjął kolejnego gościa. Tym razem  klubowe zaproszenie przyjął pan Lech Dyblik, aktor i wykonawca pieśni Aleksandra Galicza, Jurija Wizbora i Włodzimierza Wysockiego.  Wielbiciele rosyjskich bardów i talentu pana Dyblika wypełnili czytelnię biblioteki po  brzegi, czekając na ważną dla siebie muzykę i interesujący wieczór.

Nikt się nie zawiódł. Od pierwszego uśmiechu, pierwszych słów i taktów artysta zyskał  ogromną przychylność słuchaczy. Dalej było już tylko lepiej. Swoimi opowieściami i muzyką  artysta stworzył nastrojowy i bezpretensjonalny klimat, który skłonił widzów, nie tylko do uważnego słuchania i gromkich braw. Publiczność doskonale znała większość utworów, a zachęcana ciepłymi słowami Gościa najpierw nieśmiało podśpiewywała, by za chwilę rozśpiewać się z wyraźną przyjemnością. Widzowie nie tylko z zainteresowaniem słuchali ciekawych opowieści pana Dyblika, ale także chętnie nawiązywali z nim rozmowy, które po gromkich brawach i bisach przeniosły się w kuluary. Zauroczeni występem, i niewątpliwie osobą Wykonawcy,  słuchacze prosili o wspólne zdjęcia i autografy. A na koniec z dużą niechęcią opuszczali bibliotekę życząc sobie nawzajem jak najwięcej takich spotkań i wieczorów.

 

Ozorkowskie spotkanie z Małgorzatą Kalicińską

 

15. maja 2013 r. o godz. 19:00 w ozorkowskiej książnicy odbyło się spotkanie autorskie pani Małgorzaty Kalicińskiej. Licznie przybyłym na spotkanie wielbicielom twórczości autorka „Domu nad rozlewiskiem” opowiadała m. in. o okolicznościach powstania pierwszej powieści, pisaniu „wespół w zespół” z córką – Basią Grabowską, a także dzieciństwie i „Fikołkach na trzepaku”.Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Pani Kalicińska chętnie i niezwykle obszernie odpowiadała na zadawane przez prowadzącą pytania, wplatając w swoją wypowiedź wiele ciekawych anegdot, dzięki czemu zupełnie podbiła serca zgromadzonych na sali gości. Nic zatem dziwnego, że po spotkaniu wielu z nich chciało zamienić z pisarką kilka słów i otrzymać dedykację oraz autograf autorki „Domu nad rozlewiskiem”.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi