Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Żaba Ferdynand"- Filia nr 2 Pabianice

Podczas lutowego spotkania DKK dla najmłodszych czytaliśmy sobie dwie książeczki. Na początku wyruszyliśmy w podróż z bardzo ciekawskim panem żabą Ferdynandem. A że książka ta była przestrzenna nasza przygoda była bardzo realistyczna. Następnie zajęliśmy się „fachową” literaturą pt. - „Co każdy przedszkolak wiedzieć powinien”. Okazało się, że dzieci na ten temat wiedzę mają perfekcyjną. Używają słów dzień dobry, dziękuję, przepraszam. Znakomicie potrafią zachować się przy stole, a nawet sprzątają swoje zabawki. I jeszcze myją zęby. Nasze spotkanie było bardzo sympatyczne.

"Zaczarowane przedszkole" - Filia nr 2 Pabianice

Podczas styczniowego spotkania DKK dla najmłodszych czytaliśmy sobie opowieść o żółwiku Franklinie, który to któregoś dnia miał wszystkiego dość i postanowił uciec z domu. Jednak kiedy tak wędrował stwierdził,  że jednak tęskni za mamą, tatą, siostrzyczką i...pyszną kolacją. Dla niektórych przedszkolaków żółwik Franklin jest dobrze znaną postacią, sami mają w domu serię książek o nim. Następnie przenieśliśmy się do "Zaczarowanego Przedszkola" w którym to poznaliśmy Basię. W pierwszej historii Basia bardzo bała się pierwszego dnia w przedszkolu. W drugiej niezwykłe zabawki które przygotowały przedstawienie teatralne. Kolejne historie z tego magicznego miejsca poznamy podczas kolejnych naszych spotkań. A widzimy się za miesiąc.

"Zapytaj misia o...zwierzęta" - Filia nr 2 Pabianice

Październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla najmłodszych odbyło się w przedszkolu. Jako pierwszą czytaliśmy książkę „Zapytaj misia o...zwierzęta”. A że wszyscy uwielbiamy zwierzęta z wielkim zainteresowaniem poznawaliśmy ich tajemnice. Wiemy, że w Polsce nie ma jadowitych węży. W Bieszczadach żyje ogromny 2 metrowy eskulap ale on nie jest dla nas zagrożeniem. Wiemy, też że dzik wcale nie jest taki groźny. Jedynie mama dzik w obronie małych warchlaczków może być niebezpieczna...Ale mimo wszystko lepiej nie spotkać w lesie dzika. Wiemy, też że przysłowie „zdrów jak ryba” to nieporozumienie. Ryby wcale nie są okazami zdrowia, wręcz przeciwnie są bardzo wrażliwe na brak i nadmiar tlenu i podatne na wirusy. Liczyliśmy też kropki u biedronki na ilustracji. Ale najbardziej podobał nam się ryś. Taki olbrzymi kot z pędzelkami na uszach. Niektórzy z nas mają w domu koty. Na koniec naszego spotkania przeczytaliśmy kilka opowiadań z książki „Bajki przedszkolaka”. Poznaliśmy między innymi jeżyka, który gromadził zapasy na zimę oraz borowika który pod kapeluszem chronił zwierzątka przed deszczem. Na koniec, choć do Bożego Narodzenia jeszcze trochę czasu przeczytaliśmy list do Mikołaja. Następne spotkanie DKK dla przedszkolaków w listopadzie.

"Z piaskownicy w świat" - Filia 2 Pabianice

Podczas czerwcowego spotkania DKK dla dzieci czytaliśmy książkę Grzegorza Kasdepke - „Z piaskownicy w świat”. Podczas tej lektury przenosiliśmy się kolejno do Australii, Chin, Brazylii i Czech. Następnie powróciliśmy do biblioteki w Pabianicach i każdy z nas został bibliotekarzem. Przedszkolaki kolejno wybierały sobie książki i wypożyczały używając prawdziwej karty bibliotecznej i czytnika. Dzieciakom praca bibliotekarza wychodziła świetnie. Na zakończenie przedszkolaki wykonały pracę z których powstała wystawka pt: „Biblioteka w oczach przedszkolaków”.

"Bajki świata" - Filia nr 2 Pabianice

Podczas majowego spotkania DKK dla dzieci czytaliśmy książkę pt: „Bajki świata”. Lecz nie tylko słuchanie bajek było tematem przewodnim wizyty przedszkolaków.
Na początku rozmawialiśmy sobie o bibliotece, jak wypożycza się książki i jak zostać czytelnikiem. Potem skupiliśmy się na samych książkach i czasopismach. Jak powstają, kim jest autor, ilustrator oraz co się dzieje w wydawnictwie i drukarni. Mówiliśmy o tym jak kiedyś powstawały książki. Okazało się, że wiele przedszkolaków, pomimo bardzo młodego wieku, widziała maszynę do pisania. Na zakończenie stworzyliśmy własną książkę. Każdy z przedszkolaków wykonał swój autoportret z autografem do tego stworzyliśmy okładkę i w ten sposób zostaliśmy autorami książki.

"Jak dżdżownica Akonada o muzyce opowiada" - Filia nr 2 Pabianice

Dzisiaj Filię nr 2 odwiedziły dzieci z przedszkola nr 12.  Ponieważ w poniedziałek będziemy widzieć się ponownie na spotkaniu z Izabellą Klebańską postanowiliśmy zapoznać się nieco z twórczością tej pisarki. Przeczytaliśmy fragmenty książki „Jak dżdżownica Alokada o muzyce opowiada”. Ponieważ na przyszła wiosna i jest piękna pogoda biblioteka zmieniła się w…ogródek. Między regałami na książkach wyrosły pomidory, ziemniaki, bakłażany, ogórki,  truskawki, kukurydza, cebula i sałata. Przybyli także kret, dżdżownica, ślimak, myszka, jeż i motylek. Zadaniem przedszkolaków było pozbieranie wszystkiego co się je wraz z książkami na których wyrosło. Okazało się, że niektórzy chętnie skosztowali by ślimaka, motylka i myszkę. Okazało się, że warzywa i owoc wyrosły na pięknych, kolorowych książkach dla dzieci, które przedszkolaki z zainteresowaniem oglądały

"Bajki z Kraju Mikołajów" - Filia nr Pabianice

Chociaż do Mikołajek i Świąt Bożonarodzeniowych pozostało jeszcze trochę czasu, dzisiejsze spotkanie DKK postanowiliśmy spędzić w świątecznym klimacie. W tym celu przeczytaliśmy sobie 3 opowieści z książki Anny Sójki pt. - „Bajki z Kraju Mikołajów”. W pierwszej historii poznajemy choinkę, która była nieszczęśliwa ponieważ nie została ubrana w łańcuch. Zrozpaczonej, na pomoc ruszył Święty Mikołaj zaprzęgiem napędzanym przez króliki!!!! (a nie renifery). W kolejnej historii poznajemy Gwiazdkową Czarownicę. Pierwszy raz o niej słyszeliśmy. Trzeba przyznać, że jest wyjątkowo wredna. W ostatniej opowieści poznajemy Worek z Prezentami, który sam bez pomocy Świętego Mikołaja musiał dotrzeć pod konkretny adres. A wszystko przez Dzwonek, który się rozchorował....Opowieści bardzo nam się podobały. Porozmawialiśmy sobie o naszych świątecznych planach, kiedy ubieramy choinkę, czy wierzymy w Świętego Mikołaja a może w Gwiazdkową Czarownicę....

"Niebezpieczna podróż", "Bimbo Niezdara" - Filia nr 2 Pabianice

Czerwcowe spotkanie DKK dla najmłodszych odbyło się w przedszkolu. Pani Kasia odwiedziła przedszkolaków z torbą pełną książek. Zadaniem dzieci było wylosowanie 2 książek do czytania. Padło na „Niebezpieczną podróż” oraz „Bimbo Niezdara”. Bohaterką pierwszego opowiadania jest Zuzia, właścicielka leniwego kocura, która pewnego razu trafia do dziwnej krainy w której dzieją się dziwne rzeczy i spotyka dziwnych ludzi. Jej kocur też zmienia się w wielkiego groźnego zwierza. Ale czy to wydarzyło się naprawdę czy tylko się Zuzi przyśniło. Druga opowieść to historia słonika Bimbo, który pewnego razu wpadł do bagna i od tego czasu wszyscy nazywali go Niezdarą. Bimbo bardzo był nieszczęśliwy z powodu swego przezwiska. Dlatego też pewnego razu opuścił wioskę słoni i postanowił zostać kimś innym. Dzięki zaklęciom czarodziejki Bubababy kolejno stawał się ptakiem, rybą, antylopą i zebrą. Jednak na końcu Bimbo stwierdził, że najlepiej być sobą czyli słoniem. Wrócił do rodziny i postanowił w przyszłości postanowił zostać przywódcą słoni.

Po wysłuchaniu czytania dzieci oglądały ilustracje książek. Następne spotkanie po wakacjach.

"Kozucha Kłamczucha" - Filia 2 Pabianice

W majowym spotkaniu DKK dla przedszkolaków bohaterką była „Kozucha Kłamczucha” Joanny Porazińskiej. Jest to opowieść o pewnej niesfornej kózce, która lubiła kłamać. Gospodyni przyjęła sierotkę Zazulę aby opiekowała się jej kozą. Jednak koza kłamała, że pasterka nie daje jej jeść. Gospodyni zdenerwowała się na dziewczynę i wyrzuciła ją z domu. Po pewnym czasie jednak podstępem dowiedziała się że jej koza mówi nieprawdę. Kobieta tak się zdenerwowała, że wypędziła kozuchę z domu. Jednak niczego to ją nie nauczyło. Tułając się po lesie nadal kombinowała i kłamała. Do momentu aż nie natknęła się na jeża, który dał jej nauczkę. Wszystko kończy się dobrze, kozucha postanowiła zmienić swoje postępowanie. Gospodyni wybaczyła jej i przyjęła z powrotem pod dach. Bo tak naprawdę kochała swoją kózkę i bardzo się za nią z tęskniła. Gospodyni również przyjęła pasterkę Zazulę, przepraszając, że tak niesprawiedliwie ją potraktowała. Przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania. Dobrze wiedzą, że nie ładnie jest kłamać. Opowiadanie kończy się pytaniem, że skoro koza już nie jest „Kłamczuchą” to jakie nowe imię powinna nosić. Proste z pozoru pytanie sprawiło nieco trudności. Nikt z słuchaczy nie ma i nie miał nigdy kozy. Padła nieśmiała propozycja, że może Sonia. Jest książka „Sonia to imię małego słonia”. A czy pasuje to imię do Kozy?

Następne spotkanie na początku czerwca.

Artur i czarodziejska księga - Filia 2 Pabianice

Chociaż na dworze bardzo zimno, nie odstraszyło to dzieci z przedszkola nr 12 przez wyjściemdo biblioteki. Kiedy już dotarły na miejsc,e poprosiły aby książkę poczytał im pan bibliotekarz. Panie przedszkolanki wyjaśniły, że jeszcze nigdy żaden pan nie czytał im bajek.W tej sytuacji bibliotekarz Marcin spełnił prośbę dzieci. Czytał im książkę Daniela Jorisapt: „Artur i czarodziejska księga”. Są to opowiadania o pewnym chłopcu, który pewnego dnia znalazł starą książkę z czarodziejskimi zaklęciami. Używając tych zaklęć mały Artur zamieniał się kolejno w myszkę, żabkę, ptaszka, krecika, króliczka i liska. Każda z tych historii kończyła się nawiązaniem do cech charakterystycznych dla tych zwierzątek. W ten sposób przedszkolaki dowiedziały się m.in. co to znaczy być szarą myszką, rannym ptaszkiem, szczwanym lisem czy wykonywać krecią robotę. Spotkanie zakończyło się tradycyjnym buszowaniem po bibliotece oraz oglądaniem książek. Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w maju.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi