Pępowina - Majgull Axelsson

Książka pt. „ Pępowina” przedstawia historię kilku ludzi, którzy podczas powodzi odnajdują schronienie w pewnej restauracji, jednak miejsce to jest bardziej błędne i katastrofalne w skutkach niż mogli się spodziewać. Podczas pobytu w owej restauracji spotykają ludzi wrogo do nich nastawionych i dziwnych dzięki, którym napływa ich fala przygnębienia  i schwytani w pułapkę  stają się zrozpaczeni  są skrajnie nastawieni i na jaw wychodzą mroczne strony przeszłości . Autor w owej powieści przedstawia jak głęboko i dotkliwie potrafią tkwić rany zadane w dzieciństwie. Jak dorosłe matki chcąc uniknąć wzorca z swoich rodzinnych domów w których były wychowywane chcą wychowywać swoje dzieci inaczej, lecz nie zawsze wychowanie to jest lepsze. Czasami błędy których nie chcą popełnić pociągają inne bardziej dramatyczne skutki.  Axelsson dotyka spraw najboleśniejszych pisze o śmierci o tym iż dzieci obarczane ciężarem  ponad miarę nie chcą żyć. W powieści autora nie ma łatwych rozwiązań, właściwie jedyną drogą jest świadomość uwikłania, ujawnienie prawdy, wtedy następuje spokój który do tej pory był niepokojem ciężarem i wówczas wtedy można przestać uciekać.