Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

I znów się trudno rozstać... zakończenie roku 2017/2018DKK w Filii nr 1 w Sieradzu

W dniu 14 czerwca 2018 r. w Skansenie Muzeum Sieradzkiego odbyło się podsumowanie roku szkolnego Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego już od 2009 r przy Filii nr 1 MBP w Sieradzu.

Spotkanie rozpoczął Dyrektor MBP – dr Zbigniew Łuczak, dziękując za prężną działalność Klubu i zachęcając do dalszej, równie owocnej działalności klubowiczow.

Potem nastąpiło uroczyste rozdanie dyplomów i upominków sponsorowanych przez Urząd Miasta Sieradz.Następnie uczestnicy wysłuchali wykładu etnografa i kierownika Działu Etnografii w Muzeum Okręgowym w Sieradzu - Pawła Kieronia, na temat regionalnych potraw wsi w naszym rejonie.

Okazało się, że większość tych potraw jest nam znana, ale niestety nikt już nie gotuje w ten sposób.

Dzięki temu spotkaniu, zobaczyliśmy jak daleko odeszliśmy od tradycji, a nasze posiłki są bardzo różnorodne, w stosunku do tych omawianych. Zapomnieliśmy też o dobrodziejstwach, jakie daje nam natura, tj. sok z brzozy, topoli czy wiśni, czy zbieranie w odpowiednich porach ziół.

Potem przyszedł czas na małe „co nieco” i wspólne biesiadowanie. I znów się było trudno rozstać....

 

„Pół życia” Jodi Picoult DKK w Filii nr 1 MBP w Sieradzu

W dniu 7 czerwca 2018 r. na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki została omówiona powieść Jodi Picoult „Pół życia”. To już druga lektura autorki, o której dyskutujemy. Głównym bohaterem jest badacz wilków - Luke Warren. Zwierzęta te są mu bliższe niż własna rodzina, której praktycznie nie ma: żona go opuściła, syn dawno wyjechał, a córka Cara, jak się później okazuje jest problemowym dzieckiem.

Wszystko się zmienia, gdy Luke zostaje ciężko ranny w wypadku samochodowym. Książka porusza wiele ważnych wątków, takich jak:homoseksualizm, brak rozmowy i wyjaśnienia trudnych spraw, ucieczka w pracę i zdrady, odrzucenie, eutanazja. Książka pokazuje też, jak ważna jest rodzina w trudnych sytuacjach. Książka wzbudziła wiele emocji, postawiła wiele pytań bez odpowiedzi, pokazała, jak trudno podejmować trudne i mądre decyzje w życiu.

Dyskusyjny Klub zwiedza Chojne z Ireneuszem Wolmanem

W dniu 23 maja br. klubowicze wraz z Ireneuszem Wolmanem, autorem książki „Incipiens”, zwiedzali miejsca, w których rozgrywała się akcja powieści. Nasz przewodnik w niezwykle ciekawy sposób opowiadał o Chojnym, nie tylko nawiązując do swojej książki, ale również przedstawiając wydarzenia bardziej współczesnej historii m.in. pożar, czy wielki głód, które nawiedziły wioskę. Ciekawostką były też zachodzące zmiany topograficzne i społeczno-obyczajowe Chojnego. Zwiedzanie zakończyło się biesiadowaniem nad stawem z kiełbaskami znad ogniska. Serdecznie dziękujemy Panu Ireneuszowi Wolmanowi za życzliwość, przygotowanie miejsca na piknik i wspaniałą wycieczkę po miejscowości. Dziękujemy również Związkowi Wędkarskiemu w Sieradzu za użyczenie nam miejsca.

„Francuski ogrodnik” w Filii nr 1 w Sieradzu

W dniu 17 maja 2018r. odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym została omówiona książka „Francuski ogrodnik” Santy Montefiore. Książka opowiada o historii dwóch rodzin, jednej żyjącej współcześnie, i drugiej pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Akcja umiejscowiona jest w sielskiej posiadłości pod Londynem. Osobą, która łączy te dwie historie jest francuski biznesmen zatrudniający się u młodego małżeństwa z dwójką dzieci jako ogrodnik przywracający dawną świetność ogrodowi. Powieść ta mówi o sile pożądania, prawie do uczuć, wpływie przyrody na zachowania człowieka. Klubowiczki zwróciły uwagę na przyrodę, która ukazana jest w sposób bajkowy, a opisy pobudzają wyobraźnię czytelnika. Panie uznały, że od pierwszych stron lekturę czyta się z zaciekawieniem śledząc losy bohaterów, którzy zostali przedstawieni ciekawie i lekko. Według czytelniczek sporo jest tu emocji i subtelnych miłosnych uniesień, a tajemniczość i trochę magii nadają lekturze ciepłego klimatu. Polecamy tę książkę jako relaks po ciężkim i męczącym dniu.

„Okruchy dnia” Kazuo Ishiguro z prof. Krystyną Pietrych w Filii nr 1 w Sieradzu

W dniu 25 kwietnia br. w Filii nr 1, na Dyskusyjnym Klubie Książki gościliśmy Krystynę Pietrych – dr hab. prof. nadzwyczajnego Uniwersytetu Łódzkiego.

Przedmiotem wykładu i dyskusji była książka noblisty Kazuo Ishiguro „Okruchy Dnia”.Głównym bohaterem książki jest angielski kamerdyner Stevens, który podczas kilkudniowej podróży samochodem rozpamiętuje długie lata służby w Darlington Hall, dokonując rozrachunku z samym sobą. Bohater drobiazgowo analizuje własną postawę moralną i emocjonalną, by ostatecznie zdać sobie sprawę, że bezpowrotnie utracił to, co w życiu najcenniejsze. Człowiek ten ma osobliwie pojętą lojalność wobec swojego arystokratycznego pracodawcy oraz wierność regułom wykonywanego zawodu stawia ponad wszystkie inne wartości.

W wydarzeniu brali udział nie tylko klubowicze, ale także uczniowie ZSP nr 1 w Sieradzu.

Pani Profesor tytułem wstępu omówiła różnorodną twórczość autora na tle historycznym, pokazując związki z innymi utworami literackimi, przywołała filmowe adaptacje powieści.

Następnie Pani Profesor przeszła płynnie do dyskusji z uczestnikami spotkania.

Nie było to proste zadanie, bo grupa była zróżnicowana wiekowo, poglądowo i pod względem

przygotowania do tematu.

Duża liczba sprawiła uczestników musieliśmy przenieść z czytelni do sali AHE w Łodzi.

Ireneusz Wolman gościem DKK przy Filii nr 1 MBP w Sieradzu

W dniu 5 kwietnia 2017 r. Dyskusyjny Klub Książki gościł Ireneusza Wolmana, pasjonata Ziemi Chojeńskiej i autora wielu książek o tymże regionie, oraz dr Zbigniew Łuczak - Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sieradzu, który miał nie mały udział w redagowaniu omawianej książki pod względem historycznym.

Tematem spotkania była najnowsza książka autora „Incipiens”. Akcja powieści historycznej osadzona jest w latach 1400 – 1433, toczy się głównie na terenach Chojnego, Bobrownik, Barczewa i Stoczek. Głównymi bohaterami powieści są: dziedzic i rycerz Mszczuja Barczewski oraz Maciek – chłopak z Choynego, późniejszy sołtys wioski. Książka opisuje też warunki życia zwykłych ludzi i ich zajęć takich jak polowanie, wytwarzanie półtoraka, łowienie ryb, rycerskie uczty czy wesela.

Na kanwie losów bohaterów, autor w ciekawy sposób przedstawia i opisuje powszechnie znane miejsca i wydarzenia historyczne, takie jak zamek w Sieradzu, spiskowanie możnowładców przeciwko Królowi Władysławowi Jagielle, przygotowanie do wojny z Państwem Krzyżackim, Bitwę pod Grunwaldem oraz wiele innych, t.j. Lokowanie wsi Choyne na prawie niemieckim.

Klubowicze korzystając z obecności autora na spotkaniu mogli skonfrontować i wyjaśnić swoje spostrzeżenia, uwagi i wątpliwości bezpośrednio z autorem. Było to niezwykle cenne doświadczenie dla wszystkich uczestników spotkania.

Nasz gość Ireneusz Wolman obdarował klubowiczów niezwykłą niespodziankę - książką „Chojne – wieś Ziemi Sieradzkiej 2”. Na spotkaniu można było też nabyć omawianą powieść „Incipiens”.

 

 

„Co nowego w EMPiK-u?” Prezentacja nowości wydawniczych w Filii nr 1 MBP w Sieradzu

 

W dniu 15 marca br. w Filii nr 1 Dyskusyjny Klub Książki odwiedził Adam Urbaniak – kierownik sieradzkiego salonu EMPiK, by zaprezentować nowości wydawnicze i polecić książki, po które warto sięgnąć.

Na prośbę Kubowiczów prezentacja została ograniczona do literatury obyczajowej.

Pan Adam w niezwykle barwny, a jednocześnie ciekawy sposób opowiadał o literackich nowościach, zarażając swym entuzjazmem i pasją do sięgnięcia po te właśnie pozycje.

„Farciara” Doroty Wachnickiej DKK w Filii nr 1 w Sieradzu

W dniu 15 marca 2018 r. Dyskusyjny Klub Książki spotkał się by omówić książkę Doroty Wachnickiej „Farciara”.

Książka należy do tych łatwych i przyjemnych, po przeczytaniu których nie zostaje nawet wspomnienie. Główna bohaterka Natalia przeżywa burzliwy wakacyjny romans, po którym piękny nieznajomy znika bez śladu, by potem pojawić się w innych okolicznościach.

Akcja książki dzieje się w środowisku prawniczym w wielkiej korporacji wielkomiejskiej, gdzie ludzie żyją chwilą, w weekendy odreagowując swoje stresy związane z pracą w wyrafinowany sposób. Zawierane znajomości są chwilowe i bez zobowiązań, bez perspektywy na przyszłość, choć tak naprawdę bohaterowie tej powieści są samotni i tęskną za prawdziwą miłością.

Klubowicze byli podzieleni na tych, którym podobała się ta książka, i tych którzy nie znaleźli w niej nic dla siebie.

Dzień Kobiet w Filii nr 1 MBP w Sieradzu

W dniu 8 marca 2018 r. Panie z Dyskusyjnego Klubu Książki spotkały się w bibliotece, by świętować Dzień Kobiet.

Po uroczystych życzeniach Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej i tradycyjnych tulipanach, został wyświetlony film Instytutu Książki o różnorodnej działalności DKK w Polsce. Było to ciekawe doświadczenie, w jaki sposób o książkach dyskutują inni. Projekcja zachęciła Klubowiczki nie tylko do rozmów o ostatnio przeczytanych książkach.

Takie spotkania przy małym „co nieco” na pewno służą wzmacnianiu relacji w grupie.

Dzień Kobiet DKK w Filii nr 1 MBP w Sieradzu

W dniu 8 marca 2018 r. Panie z Dyskusyjnego Klubu Książki spotkały się w bibliotece, by świętować Dzień Kobiet.

Po uroczystych życzeniach Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej i tradycyjnych tulipanach, został wyświetlony film Instytutu Książki o różnorodnej działalności DKK w Polsce. Było to ciekawe doświadczenie, w jaki sposób o książkach dyskutują inni. Projekcja zachęciła Klubowiczki nie tylko do rozmów o ostatnio przeczytanych książkach.

Takie spotkania przy małym „co nieco” na pewno służą wzmacnianiu relacji w grupie.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi