Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

W hołdzie Janowi Pawłowi II

W 26 kwietnia 2015 w sali OSP w Stróży kilkadziesiąt osób przybyło, aby obejrzeć montaż słowno- muzyczny poświęcony św. Janowi Pawłowi II. Wierszem, piosenką,anegdotą uczniowie tutejszej szkoły oddali hołd Papieżowi w rocznicę Kanonizacji oraz z okazji Roku św. Jana Pawła II. Inicjatorem tego wydarzenia była pani Dorota Dłubak, która zaprosiła do współpracy nauczycieli, rodziców, członków DKK przy bibliotece publicznej. Oficjalnie otworzyła część artystyczną, w której oprócz wspomnianych wyżej wierszy, piosenek i anegdot znalazł się skrzypcowy akompaniament. Barkę oraz utwór Sutanna zagrała Ewelina Kubiak. Melodie te były tłem do czytanych przez uczniów wspomnień. Zgromadzona na sali publiczność doceniła występy młodych jak i pomysł organizatorki gromkimi brawami i wypowiadanymi pochwałami.

Po części artystycznej uruchomiona została kawiarenka, w której oprócz kawy i herbaty można było zakupić papieskie kremówki. Dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na dofinansowanie szkolnej wycieczki do Wadowic.

29 kwietnia dorośli członkowie DKK spotkali się, aby przejrzeć turystyczne przewodniki i ustalić szczegóły wycieczki do Wadowic. Wybraliśmy propozycję Wadowice - Inwałd, " obdzwoniłyśmy" przewoźników i biura podróży, aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę. Z naszych wyliczeń wynika, że koszt wycieczki -od jednego dziecka- wyniesie ok. 40 zł.

 

Wielki wybuch baśni i bajek - Baśniowa noc 2015

Kwiecień w klubie w Stróży, to spotkania z bajkami, baśniami i utworami Grzegorza Kasdepke.

Nastąpiła wielka kumulacja literackich rocznic i w związku z tym na 17 kwietnia zapowiedziano Wielki wybuch …Wielki wybuch, czyli baśnie, bajki, bajeczki kontra bajkopisarz i jeden wiersz

Przyczyny wybuchu kolejnej Baśniowej Nocy :

- 210 rocznica urodzin Andersena

(przez niego, to wszystko się stało).

- 110 rocznica urodzin Januszewskiej

(szczęśliwy zbieg okoliczności w kalendarium).

- 230 rocznica urodzin Jakuba Grimma (pisał baśnie + jak wyżej).

- 320 rocznica śmierci La Fontaina (jak wyżej).

- 10 rocznica bajkowych zabaw w miejscowej bibliotece.

- Nieumiejętność wycofywania się z cyklicznych zdarzeń przez Bajkoczytarkę

- Pretekst do znowu świetnej zabawy

- Przyjazd najprawdziwszego Bajkopisarza do Stróży

Grzegorza Kasdepke (to jest ta kontra)

- Literackie inspiracje zaczerpnięte ze współczesnych polskich bajek i opowiadań napisanych przez gości naszej biblioteki

(A. Onichimowska, K. Majgier, R. Jędrzejewska -Wróbel, M. Fox, B.Kosmowska )

- aktywne włączenie się w kampanię społeczną Cała Polska Czyta Dzieciom (jak zawsze),bawiąc się literaturą dziecięcą z pierwszymi uczestnikami Baśniowych Nocy (Nowość !).

17 kwietnia wybuchła kolejna Baśniowa noc. Wybuch nastąpił o godz. 19:00, a przygotowała go bajkoczytarka wraz z pierwszymi uczestnikami bombowych spotkań. W zasięgu rażenia znalazło się 14 bajkowych i baśniowych postaci. Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Kot w butach, Dziewczynka z zapałkami, królewny i królowe – przybyli, aby na własne oczy zobaczyć zapowiadane wydarzenie. Otworzyli drzwi do Krainy Baśni i zaniepokojeni zaczęli szukać ładunku wybuchowego, a ponieważ nic nie znaleźli – poprosili o pomoc detektywów.

Na zaproszenie odpowiedział sam detektyw Pozytywka i jak się można było spodziewać spisał się na medal. Nie tylko odnalazł ładunek, ale od razu zorientował się, że to bomba zawierająca mnóstwo pozytywnej energii, sporą dawkę wspomnień, wiele uśmiechów i przednią zabawę. Pozwolił jej więc eksplodować. Dzięki temu usłyszał legendę O baśniowej nocy, zobaczył paradę baśniowych postaci, pomógł Kopciuszkowi przebierać groch. Przed oblicze sądu zaprowadził wilka z bajki o Czerwonym Kapturku i pomógł dzieciom w Kasdepkowych testach. Rozszyfrował też wypowiedzi przedszkolaków, którzy przed wieloma laty wypowiadali się o bajkach. Oj! Mnóstwo pracy miał tej nocy detektyw, ale odjechał zadowolony, bo dowiedział się, że Królewna Śnieżka, Kot w butach i Kopciuszek dołączą do słuchowiska. Poza tym wybuchy śmiechu słychać było do 4-tej nad ranem, a jego skutki mogą być odczuwalne do późnej starości.

 

Niesforni

26 marca 2015 troje małych czytelników, pani Justyna i pani Magda spotkało się w bibliotece, aby poczytać książkę Grzegorza Kasdepke pt.: „Niesforny alfabet”. Dzieci z uwagą wysłuchały czterech pierwszych opowiadań, od Aligatora do Ćmy i zaczęły rysować alfabet. Oprócz akwarium powstały jeszcze obrazki z babciami zajadającymi batona w za dużych butach i czarodzieja kwaszącego się na widok cytryny. Poza tym dzieci dowiedziały się, że „w alfabecie musi być porządek jak w wojsku. Inaczej litery rozbiegłyby się na wszystkie strony i zamiast wierszy powstawałyby rachunki telefoniczne, a zamiast bajek przepisy na bigos lub kwaszoną kapustę.”

Następne spotkanie z dziećmi również będzie z lekturą Grzegorza Kasdepke. Tym razem będzie to „Do trzech odlicz”. Wybór nie jest przypadkowy, bowiem zaczynamy „odliczać”, gdyż pisarz przyjedzie do nas w maju.

A to historia! Ferie z patronami roku

A to historia ! W łódzkim ferie od 3 do 15 lutego. Będą spotkania w bibliotece, będzie zabawa w bibliotece, będzie książka nawet!.

I było... Była zabawa w teatr, kronikarzy i pytania: Czy papież chodził do biblioteki? Czy papież lubił teatr? Czy papież chodził w spodniach? Jak Karolek został papieżem? I tak przez dwa tygodnie było...

Inspirowali nas:Kalina Jerzykowska, Kazimierz Szymeczko, Joanna Krzyżanek, Piotr Rowicki.

18-stka w Dworku pod Lipami

3 lutego 2015 odbyło się wyjątkowe spotkanie DKK. Wyjątkowe, bo urodzinowe :). Kolejne już klubowe dziecię wydoroślało. Spotkaliśmy się więc, aby powinszować Kamili wkroczenia na dorosłą drogę oraz porozmawiać o kolejnej lekturze. Towarzyszyła nam książka Anny Szpielak „Dworek pod lipami”. Nie ukrywamy, że tego dnia losy głównej bohaterki Gabrieli i dyskusja o książce zeszła trochę na „boczny tor”. Niemniej jednak zdążyliśmy w paru słowach wyrazić pozytywną opinię na jej temat. Autorka dała nam naprawdę ciekawą historię o problemach życia codziennego i o twórczej pracy pisarza. Ciepła opowieść, którą czyta się lekko.

Czerwony Kapturek

Styczeń 2015 w klubie, to nowe plany na kolejny Nowy Rok. W tym roku patronuje nam św. Jan Paweł II i Jan Długosz. Mamy też Rok Polskiego Teatru i Współpracy Rozwojowej . W związku z tym pierwsze lektury, to teatrałki, scenariusze, miniatury sceniczne i współpraca ze szkołą. DKK chętnie dołączył do obsady szkolnego przedstawienia „ Czerwony Kapturek szuka księcia” i pomógł w przygotowaniach tradycyjnej „Choinki szkolnej”.

31 stycznia 2015 uczniowie i członkowie klubu dali popis na scenie. Zgromadzeni w sali OSP, rodzice, mieszkańcy, sympatycy długo nie pozwolili młodym zejść ze sceny nagradzając ich gromkimi brawami.

Czyń dobro

Grudzień 2014 w DKK w Stróży – myślę, że nie tylko w Stróży, to czas spotkań, świątecznych porządków, zamieszania świątecznego, ale też jest to czas przemyśleń, refleksji i oczywiście prezentów. W tym roku było u nas bardzo dużo prezentów. Świętowaliśmy już od 5 grudnia, bo Mikołajki wypadły w tym roku w sobotę. Jak co roku została zrobiona tematyczna wystawka książek „ Święta w literaturze”. Zaglądaliśmy tam aby podejrzeć, co w okresie świąt dzieje się u Miziołków?, co u Dzieci z Bullerbyn czy u Mikołajka i innych bohaterów literackich? I oczywiście rozpakowaliśmy swoje prezenty, bo przyszedł do nas św Mikołaj ( należy tutaj dodać, że wszyscy byli grzeczni). To wydarzyło się w piątek piątego. Było tak fajnie, że postanowiliśmy świętować dalej... W niedzielę Joanna Olech oraz Radio Kraków zaprosili nas do supermarketu, gdzie spotkaliśmy Anioła. Tak- dobrze widzicie „Anioł w supermarkecie ! A dokładnie przez uszy do duszy trafiło do nas słuchowisko pani Joanny wyemitowane na antenie Radia Kraków w ramach akcji „Czyń dobro”. Czuliśmy niedosyt i w poniedziałek spotkaliśmy się ponownie. W czytelni przeorganizowaliśmy wystawkę książek na tytuły Grzegorza Kasdepke i z dzieciakami odkręciliśmy słoik "Przetworów. Opowieść pasteryzowaną na mokro". To z kolei prezent Mikołajkowy od autora Kacperiady właśnie i Radia RMF FM. W słuchowisku wystąpili znakomici aktorzy oraz Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska. Było PYSZNIE!

W taki sposób spędziliśmy czas do szkolnej Wigilii. „Świąteczne” książki z powrotem wróciły na wystawkę, a my spotykaliśmy się na tradycyjnym opłatku i w rodzinnej atmosferze z kolędą na ustach pożegnaliśmy rok kalendarzowy. Było wspaniale. Było … Było to ostatnie spotkanie ze społecznością szkolną.

B jak Barbórka

4.12. 2014 widok za oknem był ciekawszy niż zwykle. Koparka kopalniana była bardzo blisko. Wydawało się, że zaraz zapuka w szyby naszej biblioteki. Widok ten przypomniał o dzisiejszym święcie górników. Dziś Barbórka! W związku z tym faktem, najmłodsi z naszej szkolnej społeczności zostali zaproszeni na krótkie posiedzenie klubu.

Dzieci spotkały się w bibliotece, aby poznać fragmenty książek dzisiejszych Solenizantek. Czytaliśmy: Dżok, legenda o psiej wierności” Barbary Gawryluk oraz „ Kolorowy szalik” Barbary Kosmowskiej.

To spontaniczne spotkanie było bardzo, bardzo sympatyczne.

Międzynarodowy Dzień pluszowego misia

25 listopada świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. W związku z tym faktem przybył do nas Wielki pluszowy miś Teddy, aby rozstrzygnąć misiowe konkursy. Pierwszy z nich, to konkurs plastyczny : Portret pluszowego przyjaciela. Drugi konkurs na najmniejszego i największego pluszaka poprzedzony był głośnym czytaniem wierszy i opowiadań, w których bohaterami są misie. W tę część włączyły się bibliotekarki z biblioteki szkolnej i publicznej, które odczytały wiersze, opowiadanie i fragment książki Pauliny Wilk Przygody Misia Kazimierza. Całość zamknął misiowy test i rozdanie nagród uradowanym dzieciom. Organizatorem była pani Mariola Cieślicka – opiekun Samorządu Szkolnego oraz DKK.

Poczwarka D. Terakowskiej

Dary Pana, to kolejny temat, jaki podjęliśmy na klubowym spotkaniu z młodzieżą. Dyskutowaliśmy o „Poczwarce” Doroty Terakowskiej. Dyskutowaliśmy o stworzeniu świata, od „Dnia pierwszego”, w którym to otwarto księgę- piękną, w pięknym domu, pięknych wykształconych ludzi. Księgę, która świetnie się komponowała czy też lepiej powiedzieć świetnie uzupełniała starannie zaplanowaną kompozycję wnętrz. Księgę Adama i Ewy z zapisem idealnie zaplanowanego, rodzinnego biznesplanu. Wreszcie księgę, do której wdarło się wyjątkowo nieestetyczne stworzenie … Marysia, Migotka, Misia … Myszka...

Długa i piękna dyskusja to była o „dzieciach gorszego Boga”, o upośledzeniu, o miłości, o życiu ...

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi