Wielki wybuch baśni i bajek - Baśniowa noc 2015

Kwiecień w klubie w Stróży, to spotkania z bajkami, baśniami i utworami Grzegorza Kasdepke.

Nastąpiła wielka kumulacja literackich rocznic i w związku z tym na 17 kwietnia zapowiedziano Wielki wybuch …Wielki wybuch, czyli baśnie, bajki, bajeczki kontra bajkopisarz i jeden wiersz

Przyczyny wybuchu kolejnej Baśniowej Nocy :

- 210 rocznica urodzin Andersena

(przez niego, to wszystko się stało).

- 110 rocznica urodzin Januszewskiej

(szczęśliwy zbieg okoliczności w kalendarium).

- 230 rocznica urodzin Jakuba Grimma (pisał baśnie + jak wyżej).

- 320 rocznica śmierci La Fontaina (jak wyżej).

- 10 rocznica bajkowych zabaw w miejscowej bibliotece.

- Nieumiejętność wycofywania się z cyklicznych zdarzeń przez Bajkoczytarkę

- Pretekst do znowu świetnej zabawy

- Przyjazd najprawdziwszego Bajkopisarza do Stróży

Grzegorza Kasdepke (to jest ta kontra)

- Literackie inspiracje zaczerpnięte ze współczesnych polskich bajek i opowiadań napisanych przez gości naszej biblioteki

(A. Onichimowska, K. Majgier, R. Jędrzejewska -Wróbel, M. Fox, B.Kosmowska )

- aktywne włączenie się w kampanię społeczną Cała Polska Czyta Dzieciom (jak zawsze),bawiąc się literaturą dziecięcą z pierwszymi uczestnikami Baśniowych Nocy (Nowość !).

17 kwietnia wybuchła kolejna Baśniowa noc. Wybuch nastąpił o godz. 19:00, a przygotowała go bajkoczytarka wraz z pierwszymi uczestnikami bombowych spotkań. W zasięgu rażenia znalazło się 14 bajkowych i baśniowych postaci. Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Kot w butach, Dziewczynka z zapałkami, królewny i królowe – przybyli, aby na własne oczy zobaczyć zapowiadane wydarzenie. Otworzyli drzwi do Krainy Baśni i zaniepokojeni zaczęli szukać ładunku wybuchowego, a ponieważ nic nie znaleźli – poprosili o pomoc detektywów.

Na zaproszenie odpowiedział sam detektyw Pozytywka i jak się można było spodziewać spisał się na medal. Nie tylko odnalazł ładunek, ale od razu zorientował się, że to bomba zawierająca mnóstwo pozytywnej energii, sporą dawkę wspomnień, wiele uśmiechów i przednią zabawę. Pozwolił jej więc eksplodować. Dzięki temu usłyszał legendę O baśniowej nocy, zobaczył paradę baśniowych postaci, pomógł Kopciuszkowi przebierać groch. Przed oblicze sądu zaprowadził wilka z bajki o Czerwonym Kapturku i pomógł dzieciom w Kasdepkowych testach. Rozszyfrował też wypowiedzi przedszkolaków, którzy przed wieloma laty wypowiadali się o bajkach. Oj! Mnóstwo pracy miał tej nocy detektyw, ale odjechał zadowolony, bo dowiedział się, że Królewna Śnieżka, Kot w butach i Kopciuszek dołączą do słuchowiska. Poza tym wybuchy śmiechu słychać było do 4-tej nad ranem, a jego skutki mogą być odczuwalne do późnej starości.