Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Maj 2018 - Miejsce na ziemi

Umi Sinha, w swojej powieści „Miejsce na ziemi”, przedstawia nam trzy pokolenia, trzy historie, które splatają się ze sobą niczym korzenie tego samego drzewa. Robi to w sposób delikatny, nie narzucając się z wielkimi prawdami o człowieku, lecz wskazując na kameralne, rodzinne tajemnice, które budują w bohaterach ciągłe poczucie odmienności i braku przynależności. to także bardzo smutna, ale pełna emocji historia o miłości, namiętności, szaleństwie, stracie i zemście, a przede wszystkim o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi.

Debiutancka powieść autorki, bardzo przypadła do gustu Klubowiczom, którzy zjawili się w maju w 7-osobowym składzie. Dzięki książce, temat naszej dyskusji skupił się głównie wokół przynależności. Każdy z nas próbował zdefiniować „swoje miejsce na ziemi”. Rozmawialiśmy również o tym, czy i kiedy należy powiedzieć dzieciom o tym, iż zostały adoptowane. Myślę, iż było to bardzo ważne i pouczające spotkanie.

Kwiecień 2018 - Kolacja dla wrony

Na kwietniowym spotkaniu DKK zjawiło się 10 osób. Tematem popołudnia był zbiór opowiadań Jonathana Carrolla „Kolacja dla wrony”. Właściwie ciężko stwierdzić, czy to tylko opowiadania. Z pewnością część tekstów zawartych w zbiorze, śmiało można zaliczyć do kategorii anegdot, esejów, przypowiastek czy po prostu przemyśleń. Podczas spotkania postanowiliśmy zabawić się i przeczytać po kolei wylosowany tekst, a następnie wspólnie go omówić. Polecam ten sposób, gdyż stanowi naprawdę wartościową rozrywkę :) Kolacja dla Wrony pokazuje, jak wiele magii znajduje się w naszej codzienności, ile radości i inspiracji można czerpać z codziennych, zwyczajnych sytuacji. Zgodnie stwierdziliśmy, iż jest to niezwykle ważne, a niewątpliwą zaletą książki jest fakt iż można ją czytać na wyrywki i za każdym razem odkrywać coś nowego.

Marzec 2018 - Bohaterowie są zmęczeni

W marcu, spotkaliśmy się w 8-osobowym gronie. Początkowo, lekko obawiałam się wybranej książki, ale jak się okazuje niesłusznie. Tym razem bowiem, była to Maria Nurowska i „Bohaterowie są zmęczeni”, opowiadająca o losach Leona i Ludwika Niemczyka. Obydwaj bracia należeli do podziemia podczas II wojny światowej. Po jej zakończeniu Ludwik z narażeniem życia organizował ucieczki przez zieloną granicę. Podczas jednej z nich Leon postanowił zbiec na Zachód. Jednak w trakcie próby przekroczenia granicy obaj zostali aresztowani. Widzieli się wówczas po raz ostatni. Jeden z nich wkrótce wyszedł na wolność i rozpoczął karierę aktorską, drugi – po latach spędzonych w więzieniu przedostał się za żelazną kurtynę. Do końca życia każdy z nich zastanawiał, kto zdradził. Książka bez wątpienia zachwyciła Klubowiczów. Dyskusja była bardzo długa, na przemian czytaliśmy sobie wybrane fragmenty i opowiadaliśmy o obejrzanych przez nas filmach.

Luty 2018 - Ziemiomorze

Pod koniec lutego, w czytelni biblioteki zjawiło się 9 Klubowiczów. Tym razem, dyskutowaliśmy o książce Ziemowita Szczerka : Międzymorze. Większości uczestników spotkania, książka się spodobała, a dyskusja była mocno ożywiona. Autor rusza w podróż tropem konfederacji państw morskiego obszaru ABC zarysowanej przez Piłsudskiego. To teren między Bałtykiem, Adriatykiem, a Morzem Czarnym. Ksiązka stanowiła pretekst do dyskusji na temat naszej europejskości i patriotyzmu. Poczucia przynależności do danego kraju.. a może kontynentu? Ksiązka traktuje również o nas, Polakach. O naszych podziałach i tym, co nas łączy. Szczerek próbował uchwycić i zdefiniować na nowo „polskość”, „czeskość”, „słowackość”, „węgierskość” itd. Przyznaliśmy sami, iż nie jest to zadanie łatwe. Rozmowa potoczyła się również w kierunku naszych prywatny europejskich podróży. Dzięki temu, mogliśmy podzielić się wrażeniami i porównać część naszych doświadczeń, z tymi przedstawionymi przez autora.

Styczeń 2018 - Projekt prawda

Na styczniowym spotkaniu DKK zjawiło się 9 osób. Tym razem, przedmiotem naszej dyskusji była książka Mariusza Szczygła: "Projekt: prawda". Spotkanie zaczęliśmy od podsumowania ubiegłego roku, oraz planach na przyszłość. Następnie, obejrzeliśmy krótki film, na którym Mariusz Szczygieł opowiada o swojej prywatnej biblioteczce z książkami. Zastanawialiśmy się jak sklasyfikować obecne w książce teksty. Czy są to mini reportaże? A może felietony? Zawarta w środku powieść Stanisława Stanucha - "Portret z pamięci", nie przypadła Klubowiczom do gustu. Zgodnie uznaliśmy, że jeśli autor chciał ocalić kolegę pisarza od zapomnienia, mógł postarać się o wznowienie jego powieści, a nie umieszczać dzieło wewnątrz jego własnej książki, gdyż według nas, oprócz fragmentu dotyczącego prawdy, teksty nie są ze sobą powiązane. rozmawialiśmy również o naszych własnych prawdach, gdyż zgodziliśmy się z autorem, iż każdy posiada swoją. Spotkanie zakończyliśmy muzycznym akcentem i wysłuchaliśmy dwóch najnowszych utworów Jaromira Nohavicy. 

Listopad 2017 - Uparte serce

Na listopadowym spotkaniu DKK, zjawiło się 9 osób. Tym razem rozmawialiśmy o biografii Haliny Poświatowskiej. Książka przypadła wszystkim klubowiczom do gustu. Wybieraliśmy fragmenty, które cytowaliśmy, omawialiśmy obecne w książce zdjęcia i dzieliliśmy się faktami, które przed lekturą nie były nam znane. W drugiej części spotkania, czytaliśmy wiersze poetki, które najbardziej przypadły nam do serca. Każdy z Klubowiczów wybrał bądź wylosował swój z tomiku poezji. Było bardzo przyjemnie, a lekturę biografii Poświatowskiej autorstwa Kaliny Błażejowskiej polecamy wszystkim, bo naprawdę warto!

Pijane banany

Pijane banany to już druga powieść Petra Sabach, która omawialiśmy w tym roku. Tym razem jednak, nie spotykamy się z bohaterem, który doświadcza uroków tacierzyństwa. W powieści „Pijane banany”, narratorem jest szesnastoletni chlopiec. Świat opisywany przez niego to typowa komunistyczna przestrzeń. Młodzi ludzie, kreują jednak swój własny świat,  słuchając muzyki, wagarując, robiąc innym i sobie nawzajem  dowcipy i żarty. Jest alkohol, są papierosy, pierwsze dziewczyny i wielkie plany na wycieczkę nad morze  skradzionym wcześniej samochodem.
Obserwujemy samych młodych ludzi, ale także ich rodziców sąsiadów i nauczycieli. Książka skłoniła nas niejako do kontynuacji poprzedniego spotkania, gdzie rozmawialiśmy o czasach dzieciństwa. Tym razem jednak wróciliśmy pamięcia do lat młodzieńczych i wspominaliśmy nasze przygody, żarty i drobne przewinienia. Było naprawdę wesoło! :)

Książki mojego dzieciństwa

Tematem przewodnim naszego drugiego już spotkania wrześniowego, były książki naszego dzieciństwa. Kiedyś już, zorganizowaliśmy spotkanie o takiej tematyce, a ponieważ cieszyło się dużym powodzeniem, a część Klubowiczów dołączyła do naszego grona niedawno, postanowiliśmy je powtórzyć. Była to piękna i niezpomniana podróż do naszego dzieciństwa. Podzieliliśmy ją na dwie części. Najpierw rozmawialiśmy o ulubionych książkach, a także tych, które jako pierwsze czytaliśmy samodzielnie. Pojawiły się takie tytuły jak: Tajemniczy Ogród, Ania z Zielonego Wzgórza, W pustyni i w puszczy, Karolcia, baśnie Rosyjskie, baśnie Andersena, Szatan z siódmej klasy, czy książki Małgorzaty Musierowicz i Krystyny Siesickiej. Druga część spotkania, to nasze wspomnienia dotyczące dziecięcych przygód. Było bardzo przyjemnie i nostalgicznie. Naprawdę warto i polecamy wszystkim spotkanie o takiej tematyce :)

Boginie z Zitkovej

Wrześniowe spotkanie odbyło się w ogrodzie restauracji Presto. Tym razem, przedmiotem dyskusji była powieść Kateriny Tuckovej - „Boginie z Zitkovej.
Główna bohaterka, Dora jako etnografka, pragnie zbadać historię swoich przodkiń, które nazywały siebie boginiami i zajmowały się uzdrawianiem. Podobało nam się, że powieść momentami Czytało się jak baśń, chwilami jak horror, albo wprost przeciwnie – jak historyczny dokument. Ponieważ pogoda nam sprzyjała, dyskusja na świeżym powietrzu była długa i owocna.  Rozmawialiśmy również o medycynie alternatywnej, ziołolecznictwie, znachorach i szeptuchach. To było bardzo owocne i przyjemne spotkanie!

Oblicza strachu

Czerwcowe spotkanie, ze względu na ładną pogodę, odbyło się w restauracji Presto. Klubowicze dopisali, gdyż w spotkaniu wzięło udział 9 osób. Tym razem na pulpicie naszych dywagacji, znalazła się książka Jacka Pałkiewicza: „Oblicza strachu”. Tu przyznaję, że podczas doboru lektury, zasugerowałam się nazwiskiem autora nie sprawdzając uprzednio treści. Niestety, jak się okazało, jest to poradnik mówiący o tym, czego należy się wystrzegać podczas wyjazdów, podróży i pobytów w innych krajach. Lektura książki skłoniła nas jednak do dyskusji nad ostrożnością. Rozmawialiśmy również o tym, co nas spotkało podczas krajowych i zagranicznych wojaży, a także, czego należy się wystrzegać, by urlop upłynął nam miło, komfortowo i bezproblemowo. 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi