22 marca 2019 - Tajemna historia

22 marca trzeci raz w 2019 r. spotkaliśmy się w Filii nr 4 w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, porozmawialiśmy o książce „Tajemna historia” Donny Tartt, która przez wielu czytelników uznawana jest za pozycję kultową, czy słusznie? Historię poznajemy z perspektywy Richarda Papena, znudzonego i rozczarowanego swoim dotychczasowym życiem studenta, który ze słonecznej Kalifornii przenosi się do chłodnej Nowej Anglii, by tam rozpocząć studia na elitarnej uczelni, do której, nie bez trudności, udało mu się dostać. Poszukując swojego miejsca na uczelni, Richard ulega fascynacji ekscentryczną grupką studentów filologii klasycznej, którzy pod wodzą charyzmatycznego wykładowcy, starają się przekraczać kolejne granice w poszukiwaniu nowych sposobów myślenia o życiu i moralności. Kiedy Richard dołącza do grupy i udaje mu się zdobyć jej akceptację, orientuje się, że jej członkowie skrywają mroczną tajemnicę. Sytuacja komplikuje się, kiedy studenci dochodzą do wniosku, że jeden z członków grupy musi zginąć dla dobra reszty, wkrótce życie Richarda i jego znajomych zmienia się w koszmar.

Autorka miała ambicje napisania współczesnej wersji „Zbrodni i kary”, czy to się udało? Zdania uczestników klubu były podzielone, według części z nas „Tajemna historia” dotyka jednak nieco innych problemów i nie jest opowieścią tego samego kalibru co dzieło Dostojewskiego. Książka była chwalona za dobrze nakreślonych bohaterów, wspólnie zastanowiliśmy się, w jakim stopniu zmieniły ich czyny, których się dopuścili i czy ostatecznie otrzymali to, na co zasłużyli. „Tajemna historia” została oceniona przez nas raczej pozytywnie, chociaż była też krytykowana za nieco zbyt dużą objętość i związany z nią lekki przerost formy nad treścią.