"Kuchnia kloszardów" Agnieszki Łukomskiej

22 lutego 2024 r. odbyło się spotkanie DKK. Pomimo niewielkiego grona uczestniczek, atmosfera była nasycona ekscytacją i zapałem do rozmowy.
Głównym tematem dyskusji był debiutancki kryminał Agnieszki Łukomskiej pt. "Kuchnia kloszardów". Autorka tejże powieści pochodzi z naszego miasta.
Spotkanie Klubowiczek oprócz pogłębienia zainteresowań literackich podkreśliła znaczenie wsparcia dla lokalnych autorów i ich dzieł.

Maria Rodziewiczówna autorką listopadowego DKK

Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki podczas listopadowego spotkania zagłębili się w twórczość Marii Rodziewiczówny. Głównym wątkiem spotkania było "Dewajtis", które ponownie stało się popularne za sprawą serialu telewizyjnego.
Bez wątpienia jest to powieść o sprawiedliwości i niesprawiedliwości, przenosząca nas na tereny XIX wiecznej Żmudzi.
Dewajtis to pradawny dąb. Symbol mocnego charakteru, ludzkiej siły, wiary i niezniszczalności.
W trakcie dyskusji pojawiły się także pytania o inspiracje autorki, o jej życie i wpływ na twórczość literacką.

Katarzyna Grochola autorką omawianą w czerwcu 2023

Czerwcowe spotkanie DKK odbyło się w kameralnym gronie. Rozmawiałyśmy o twórczości Katarzyny Grocholi. Najbardziej przypadła nam do gustu powieść "Trzepot skrzydeł", która ukazuje ciemną stronę miłości. Autorka poruszyła niezwykle trudny temat przemocy domowej, z której bohaterka nie może się wyzwolić.
Polecamy wszystkim, jest to pozycja poruszająca i dająca do myślenia.

Twórczość Janusza Leona Wiśniewskiego

W czwartek 25 maja odbyło się kolejne spotkanie DKK. Tym razem rozmawiałyśmy o twórczości Janusza Leona Wiśniewskiego.

Z wykształcenia fizyk, doktor informatyki oraz doktora habilitowany chemii. Zadebiutował powieścią "Samotność w sieci", która w 2006 roku została zekranizowana.

Klubowiczki jednogłośnie stwierdziły, iż autor nieustannie pisze o miłości i jest znawcą kobiecej psychiki. Mimo swojego technicznego wykształcenia pięknie pisze o emocjach.

Kristin Hannah

Powieści Kristin Hannah cieszą się dużą popularnością. Pisarka odniosła ogromny sukces międzynarodowy oraz została uhonorowana licznymi nagrodami. Do najbardziej popularnych dzieł należy dramat historyczny pt. "Słowik".

Podczas kwietniowego spotkania DKK dyskutowałyśmy na temat książek ww autorki. Historie przedstawione przez pisarkę potrafią na długo zapaść w pamięci czytelnika.

Głównie to literatura obyczajowa z elementami romansu, powieści historyczne i psychologiczne, ukazujące ludzkie losy i dramaty, przede wszystkim kobiet.

Wojciech Chmielarz - Żmijowisko

Wojciech Chmielarz - jeden z najbardziej popularnych autorów powieści kryminalnych był tematem ostatniego spotkania klubu DKK.

Świat przedstawiony w kryminałach autora jest bardzo realistyczny i brutalny. Dzięki temu cieszy się ogromnym uznaniem wśród czytelników.

Naszym klubowiczkom do gustu najbardziej przypadła powieść "Żmijowisko". Jednogłośnie stwierdziły, że jest to najlepszy thriller psychologiczny.

Twórczość Kornela Filipowicza tematem styczniowego DKK

Dzięki Wisławie Szymborskiej sięgnęliśmy po twórczość Kornela Filipowicza i nie zawiedliśmy się. Autor na kartach swoich książek opisuje codzienne życie zwykłych ludzi. Jego kunsztowne opisy prowincji mają w sobie moc autentyku. Przywołują smak dzieciństwa, widok podwórka w małym mieście czy łąkę przy rzece. Niewątpliwie jest on mistrzem krótkich form literackich.

Wisława Szymborska na zakończenie roku 2022

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła" twierdziła Wisława Szymborska.
Na ostatnim spotkaniu w roku 2022 (tj. 29 grudnia 2022 r.) Klubowiczki dyskutowały na temat życia i twórczości poetki.
Noblistka w swojej poezji rozpropagowała tzw. odwódki, altruitki czy moskaliki.
Wydała ponad 15 tomików poezji. W 1996 r. otrzymała nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Dom dla Doma

Na listopadowym spotkaniu omawialiśmy książkę ukraińskiej pisarki Wiktorii Ameliny - "Dom dla Doma". Opowiada ona o trudnej relacji Ukraińców z sowiecką przeszłością.

Narratorem jest pies Dom. Pudel w sposób inteligentny i błyskotliwy dostrzega niuanse ludzkiego życia, a przede wszystkim rodziny Ciłków, z którą mieszka.

Pisarka w doskonały sposób przedstawiła transformację Ukrainy w latach 90-tych XX wieku.

Kraj ten stał się niepodległy i zapanowała wolność.

Mondo Cane

We wtorkowe, jesienne popołudnie (25.10) Klubowiczki zagłębiły się w poezję Jerzego Jarniewicza. Tegorocznego laureata Nagrody Literackiej "Nike".
"Mondo Cane" to tomik drastyczny, wstrząsający, który odnosi się do filmu dokumentalnego z 1962 r. pt. "Pieski świat".
Obnaża on perwersyjne podglądanie mediów jak i słabości własnego ciała. Utwory te są wycieczką po intymnym mikrokosmosie autora.