"Pępowina" - Filia 75 BMwŁ

Ostatnią omawianą w naszym Klubie pozycją była powieść znanej już nam autorki Majgull Axelsson, pt. „Pępowina”.

Nie wszyscy książkę przeczytali, ale okazało się że temat, którym zajęła się autorka był na tyle nośny i interesujący, że w trakcie spotkania rozwinęła się bardzo żywa i ciekawa dyskusja.

Majgull Axelsson w swojej powieści opisuje relacje jakie łączą ludzi w różnych związkach: przyjacielskich, małżeńskich, a przede wszystkim rodzicielskich.

Rozmawiałyśmy więc głównie o tym jak trudne są to zależności. Każdy człowiek wnosi w kontaktach z innymi swój bagaż doświadczeń,  a ten pozwala mu na dokonywanie takich wyborów, a nie innych.

Nie byłyśmy też zgodne w ocenie wiodących postaci.   Jedni ganili postępowanie głównej bohaterki, inni ją próbowali zrozumieć.

Przypomniałyśmy też poprzednią powieść tej autorki – „Dom Augusty”. Znalazłyśmy wiele podobieństw. Obie książki opisują traumatyczne dzieciństwo i to jak ono wpływa na dorosłe życie. Bo jak mówi pisarka „Nie można dać komuś tego, czego się samemu nigdy nie miało”. Powyższy cytat podsumował naszą dyskusję.