Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Anna In w grobowcach świata" - Filia nr 10 MBP Łódź-Widzew

  Kolejne spotkanie naszego klubu DKK zaplanowałyśmy poza biblioteką. Chciałyśmy  sprawdzić jak będzie nam się rozmawiało w tzw. przestrzeni publicznej.  Udałyśmy się w tym celu do bardzo klimatycznego miejsca – herbaciarni „Kocie oczy”. Dzień był ponury i deszczowy, a nas przywitało bardzo przytulne wnętrze i  cztery sympatyczne kociaki. Po zajęciu  zarezerwowanych dla nas miejsc i złożeniu zamówienia … rozpoczęłyśmy rozmowę o książce. Tym razem była to „Anna In w grobowcach świata” Olgi Tokarczuk.

  Proza Olgi Tokarczuk nie należy do łatwych. Szczególnie nowoczesna, futurystyczna adaptacja mitu o bogini Isztar, w kulturze sumeryjskiej zwanej Inanną.   Czytanie tej powieści wymaga pewnego przygotowania. Choćby znajomości  oryginalnego mitu. Ten jednak jest przytoczony przez autorkę w posłowiu.  Wobec tego, tytułem wstępu, prowadząca przytoczyła historię wstąpienia Inanny do świata podziemnego i jej powrotu, spisaną przez Enheduannę cztery tysiące lat temu na tabliczkach klinowych.  Pytaniem kluczowym było przesłanie mitu i jego uniwersalna wymowa. Okazało się, że ani pogoda, ani miejsce spotkania nie nastrajało  do rozważań o sensie życia i śmierci. Trochę nam się rozmowa „rwała”. Wnętrze wypełnione świecami, starymi  meblami, koronkami, bibelotami  oraz przyjazne i chętne do pieszczot koty skutecznie odciągnęły naszą uwagę od książki. Nie mniej kilka wątków udało nam się omówić. Np. opis miasta – współczesnego świata gdzie człowiek staje się coraz bardziej zależny od nowoczesnych technologii a jego wolność jest ograniczona hierarchicznym porządkiem  społecznym. Następnie, poświęcenie się dla innych jako warunek zmartwychwstania – motyw obecny  w bardzo wielu współczesnych wierzeniach. Siła kobiet w patriarchalnym świecie.    

  Wszystkie zgodziłyśmy się, że powieść, choć niewielka, jest bardzo dopracowana, zarówno jeśli chodzi o język jak i o potraktowanie i opracowanie na nowo prastarego mitu.

  W sumie wycieczka była bardzo udana, ponieważ inne miejsce spotkania tak sympatyczne , z domową atmosferą,  sprzyjało jeszcze lepszej integracji naszego klubu.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi