Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Sposob na nudę? Biblioteka

      12 lipca 2016 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rząśni, Filia w Białej zorganizowano kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. O godzinie 14-ej przybyła 15-osobowa grupa dzieci. Na początku młodzi czytelnicy poznali opowiadanie z książki Anny Czerwińskiej-Rydel i Renaty Piątkowskiej pt.; 'Moje prawa ważna sprawa!" oraz rozmawiali o poszanowaniu praw dziecka. Odpowiednio wcześnie rozpalony grill pozwolił zaserwować dzieciakom pyszną, pieczoną kiełbaskę, którą zjadły z ochotą. W dalszej części zajęć z przygotowanych kamyczków, muszelek i przyborów do malowania milusińscy wyczarowali morskie obrazki, grali w piknikową grę i układali puzzle. W planie znalazły się także konkursy. Popołudnie spędzone w czytelni, oprócz tego, że odciągnęło od komputerów i tabletów, okazało się znakomitą rozrywką oraz nauką współdziałania i zachowania w grupie.

Jesienne czytanie "Gęboluda"

  20 października 2015 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni, Filia w Białej, zorganizowała "Jesienne czytanie przy kominku". Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, do którego przystąpiła w tym roku biblioteka. Na spotkaniu czytaliśmy i omawialiśmy książkę Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt.: "Gębolud". Sala przystrojona w jesiennym stylu, pełna kolorowych liści i jarzębiny, a na dodatek ogień płonący w kominku "zrobiły" odpowiednią atmosferę zgodną z tematem spotkania. O wyznaczonej godzinie w drzwiach budynku strażackiego pojawili się uczniowie z pierwszej klasy Szkoły Podstawowej im. Marcina Bielskiego w Białej wraz z wychowawczynią. Po zajęciu przygotowanych miejsc rozpoczęło się czytanie. Dzieci z uwagą słuchały o przygodach czarodzieja. Po skończonej lekturze miały okazję wykazać się dobrą pamięcią, odpowiadając na pytania zadawane przez zgromadzone panie. - Ja zapamiętałem, że Gębolud był zły, a potem stal się prawie dobry - zauważył pierwszak. Po dyskusji o książce milusińscy zajęli miejsca przy stołach, by przy gorącej herbacie i słodkim poczęstunku nabrać sił do dalszej pracy. Każdy z nich otrzymał kartkę, na której należało narysować wybraną scenę z książki, a następnie wykonać jesienne drzewo z wykorzystaniem zgromadzonych liści.

  W spotkaniu uczestniczyło 19 dzieci i 5 osób dorosłych.

Z książką na rowerze

  29 lipca 2015 roku, Filia w Białej Gminnej Biblioteki Publicznej w Rząśni zorganizowała dla swoich najmłodszych czytelników wycieczkę rowerowa połączoną z czytaniem w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy spod placówki wyruszyli o godzinie 16-ej. W wyprawie wzięło udział jedenaścioro dzieci i dwie osoby dorosłe. Punktem docelowym były pobliskie Peciaki, gdzie na łące rowerzyści rozłożyli koce i rozpoczęli piknik czytaniem książki Barbary Gawryluk "Dżok, legenda o psiej wierności". Historia Dżoka nie jest łatwa. A jednak przepiękna i pouczająca. Bo któż potrafi być tak oddanym, jak nie pies?             Kolejnym punktem dnia była  "Piknikowa gra planszowa w kolory". Oczywiście, jak na piknik przystało, nie zabrakło wcześniej uszykowanych przepysznych przekąsek. To jednak nie wszystko, co przygotowano dla małych czytelników.     Otóż odwiedzili oni jeszcze siedzibę Koła Łowieckiego "Perkoz". Cała wyprawa przebiegła bardzo pomyślnie. Udało nam się połączyć czytanie z ruchem na świeżym powietrzu oraz dobrą zabawą.

DKK w Białej - czytanie książek i zabawa na całego

       22 lipca, na placu Ochotniczej Straży Pożarnej w Białej odbyło się spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Część dzieci przybyła z rodzicami. Starsi, jak to jest w zwyczaju DKK, przy czytaniu książki popijali kawę, natomiast ci młodsi mieli do dyspozycji zimne napoje a na przekąskę słodycze.

       Bibliotekarze jako pierwsi rozpoczęli czytanie jednego z opowiadań znajdujących się w "Opowieściach ze starego strychu" autorstwa Beaty Ostrowskiej.

       Następnie dzieci odpowiadały na pytania dotyczące treści czytanego fragmentu książki, np. kto był głównym bohaterem, kogo poznał itp. Kolejną część opowieści przeczytał jeden z rodziców. Po nim za czytanie wzięły się dzieci. Po każdym fragmencie następowała ożywiona dyskusja. Jedno z ostatnich pytań dotyczyło "marzeń". Dzieci trochę z zawstydzeniem spoglądały, kto ma odpowiedzieć pierwszy. - Ja chciałabym aby mój brat był zdrowy- głos zabrała Julia. Ta odpowiedź przypadła do gustu pozostałym uczestnikom, gdyż dziewczynka pomyślała o kimś bliskim, a nie tylko o sobie.

      Na koniec dzieci dostały do rąk plastelinę oraz kartki papieru. Jedne lepiły bohaterów opowiadań, a inne wyklejały ich na szablonach wyciętych z papieru. Za tak wykonaną pracę była nagroda specjalna, czyli pieczenie kiełbasek na ognisku. Mimo że było dość gorąco, ta czynność była wspaniała. Po krótkiej przerwie na konsumpcje rozpoczęło się malowanie bohaterów książki na parkingu biblioteki. Następnie były wyscigi w workach, przeciąganie liny, gry z wykorzystaniem piłki.

    W spotkaniu wzięło udział ok. 30 osób, w tym 20 dzieci.

"Opowieści pana Rożka" w Białej

     Dnia 12 czerwca Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni, Filia w Białej zorganizowała spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Gościliśmy 11 dzieci i 3 osoby dorosłe. Omówiona została książka "Opowieści pana Rożka" Małgorzaty Gutowskiej- Adamek.

       Pan Rożek, wędrowny sprzedawca lodów o smaku baśni, opowiada dzieciom trzy niezwykłe historie, o marzeniach, które nadają życiu sens, o pragnieniu bycia potrzebnym oraz o tym, że szczęście czasem jest na wyciągnięcie ręki- wystarczy tylko je dostrzec.

      Klubowicze bardzo aktywnie uczestniczyli w dyskusji na temat książki. Historia pana Rożka rozbudziła wyobraźnię dzieci, które chętnie odpowiadały na pytania, a później wykonały rysunki związane z tymi pięknymi baśniami.

 

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi