Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

X spotkanie DKK

Debata w DKK

Listopad. Przyroda przygotowuje się do zimowego letargu, a w DKK trwa gorąca dyskusja nad książką Jana Grzegorczyka „Chaszcze”.

- Zmarnowanie czasu – ostro zaczął pierwszy klubowicz.

-A mi się podobało, ciekawe przesłanie, lekki styl- zachwalał drugi.

I rozpoczęła się prawdziwa debata, która zważywszy na czas spotkania tj.14 listopada, miała trochę przedwyborczy charakter. Chaszcze są wszędzie, w polityce, książce, lesie oraz na ugorach ludzkich serc. Główny bohater, stary kawaler, Stanisław Madej rozpoczyna nowy etap życia, asymiluje się na sielskiej wsi, obserwuje mieszkańców, prowadzi śledztwo, usiłuje wyjaśnić zagadkę dziwnej śmierci i brnie dalej w chaszcze, mroczne tajemnice ludzkich serc, dewiacje, samotność, zdrady.

Klubowicze maja własne zdania. W myśl przysłowia, że „jeszcze się taki nie narodził, żeby każdemu dogodził” jednym podobała się książka, drugim nie. W końcu mamy demokrację…..

A w grudniu, kiedy ucichną wyborcze emocje… niespodzianka. Nie będzie nic o zimie, ale „Słońce w słonecznikach” Dominiki Stec. Czy to będzie lek na zimową depresję?

 

IX spotkanie DKK

W październiku na spotkaniu DKK - Wielka Nurowska

 

Złota polska jesień, łaskawe październikowe słońce i kolejne spotkanie klubowiczów. Na stole kawa, ciastka i książki, czyli uczta dla ciała i ducha. Tym razem gorącą dyskusję wywołała powieść Marii Nurowskiej „Niemiecki taniec”. Książka powstała na podstawie dziejów rodziny von Krockow i prezentuje barwną panoramę ludzkich, jakże często dramatycznych losów.

„Gospodyniami” książki są dwie skrajnie różne kobiety. Pierwsza to wyniosła hrabina Eliza, mieszkająca w luksusowym domu opieki w Monachium, natomiast druga, Marianna, poświęciła życie pomagając biednym kobietom w czarnej Afryce. Te dwie bohaterki łączy przeszłość, lecz dzieli 50 lat innych, ludzkich priorytetów.

Nurowska „dotyka” trudnych tematów : wypędzenie Niemców z Pomorza po II wojnie światowej, trudnej sytuacji afrykańskich kobiet, rozrachunku z przeszłością, umiejętnością wybaczania, miłości rodzicielskiej, zaradności. Wszystko to „związała” autorka wstążką wartkiego czytania.

Oj, było o czym dyskutować! Klubowicze błyskali wiedzą, oczytaniem, swobodną konwersacją. Szczególnie w pamięć zapadło życiowe motto jednego pana : „ Bądź uczciwy bez względu na wszystko”. Jakie to piękne, ale przede wszystkim pouczające słowa! Wzięliśmy je do serca.

A już wkrótce deszczowy listopad. Czeka w kolejce książka Jana Grzegorczyka ”Chaszcze”. Czy będą to tylko chaszcze leśne czy życiowe manowce?

VIII spotkanie DKK

12 września na powakacyjnym spotkaniu omawialiśmy książki Ireny Matuszkiewicz, m. in. Szepty, Gry nie tylko miłosne, Dziewczyny do wynajęcia,Salonowe życie. Twórczość autorki, to powieści wielowątkowe, zawierające historie kryminalne połączone z obyczajowymi i społecznymi. Akcja umiejscowiona jest głównie w małych miejscowościach. ( Włocławek i okolice).

VII spotkanie DKK

Sezon ogórkowy w DKK

Lipcowe spotkanie DKK miało wakacyjny charakter, ponieważ polecaliśmy sobie na letnie wyjazdy nasze ulubione książki. Wydawałoby się, że będą to pozycje łatwe, proste i przyjemne. Tymczasem klubowicze zaproponowali dwa w jednym, książki w ciekawym stylu, ale szalenie mądrej fabule, takie jak:

- „Marzenia i tajemnice”, biografię Danuty Wałęsowej, heroicznej kobiety, matki, a przede wszystkim niedocenionej żony Lecha Wałęsy, żyjącej w cieniu wielkiej polityki,

- „Bez pożegnania” Barbary Rybałtowskiej, książkę otwierającą pięciotomową sagę rodzinną. Polecająca tę lekturę czytelniczka tak utożsamiła się z bohaterami, że śledziła ich dramatyczne losy razem z mapą,

- „Czerwoną księżniczkę” Judyty Watoły i Dariusza Kortko , przedstawiającą sylwetkę Ariadny Gierek – Łapińskiej, synowej Edwarda Gierka i światowej sławy okulistki,

-„Rublowkę” Walerija Paniuszkina, czyli przewodnik po podmoskiewskim rezerwacie milionerów,

- „Bóg nigdy nie mruga” Reginy Brett, to zbiór 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu.

Odkryliśmy ciekawą zależność. Sposób czytania książek często zależy od stylu życia i wieku czytelnika. Młodsi członkowie DKK czytają szybko, zachłannie, wręcz wybiórczo. Starsi celebrują lekturę, czytają szczegółowo i potem pięknie opowiadają o przeczytanej książce, jak o najlepszym przyjacielu.

VI spotkanie DKK

W domu na Płatniczej

Tym razem, za sprawą książki Krystyny Sienkiewicz „Cacko” gościliśmy w pięknym, dopieszczonym, pełnym bibelotów i zwierząt domu artystki, która specjalnie dla nas otworzyła szeroko drzwi, odkrywając nie tylko wnętrze domu, ale i serce. Poznaliśmy życie rodzinne i zawodowe aktorki, ubogacone radościami z małych i dużych rzeczy. Dostaliśmy ciekawe przepisy na kulinarne specjały gospodyni. Obowiązkowe oglądanie zdjęć jeszcze bardziej ociepliło zaczarowany świat komediantki.

Zwróciliśmy uwagę na wymowną dygresję: „Ja się nie starzeję, ja się staram”. Wzięliśmy te słowa do serca. Może wcielimy je w życie ?!

Rodzice bardzo wcześnie osierocili pisarkę. Mimo to dostała od nich „wielki posag”. Miała potrzebę uczenia się i rozwijania zdolności.

Jak na prawdziwe wakacje przystało, nie mamy żadnej książki do przeczytania na następne spotkanie. Przyniesiemy swoje skarby, pozycje bliskie naszym sercom i odzwierciedlające nasze zainteresowania, oraz sposób patrzenia na świat. Jakie to będą książki? Okaże się na następnym spotkaniu.

V spotkanie DKK

Na dzisiejszym spotkaniu pochyliliśmy się nad książką noblistki Herty Muller „Nadal ten sam śnieg i nadal ten sam wujek”. To zbiór wzruszających esejów o strachu ,przemocy, o życiu w kraju komunistycznej dyktatury.

W wyniku zagorzałej dyskusji wybraliśmy pisarza, któremu chcielibyśmy przyznać Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Zgodnie ze słowami Jachowicza ;”Cudze chwalicie ,swego nie znacie…” postanowiliśmy wypromować skierniewicką pisarkę, Wiesławę Maciejak. Jesteśmy już w trakcie pisania laudacji.

IV spotkanie DKK

Zwyczajnie , a jednak świątecznie

11 kwietnia spotkaliśmy się już po raz czwarty. Tym razem na dyskusyjny „warsztat” poszła książka Małgorzaty Kalicińskiej „Zwyczajny facet”. Na kanwie innej książki tej autorki powstał film „Dom nad rozlewiskiem”, który telewizja emitowała w niedzielne wieczory. Wspólnym „mianownikiem” filmu „Dom nad rozlewiskiem” i książki „Zwyczajny facet” jest postać rzeźbiarza, Oresta.

Wiesiek, główny bohater omawianej przez nas książki, jest normalnym facetem, synem, mężem, ojcem. Kocha i chce być kochanym. Niestety, nie rozumie tego jego żona, Joaśka. Ich małżeństwo „okrasza” awanturami, przemocą psychiczną. Wiesiek długo znosi upokorzenia. W końcu pęka jak bańka mydlana i decyduje się na rozwód. Zgorzkniała i podła Joanna zostaje sama, a Wiesiek…..jak to zwyczajny facet znajduje nową miłość, bo „ życie w samotności jest iluzją życia”. Postać Joanny niech będzie przestrogą dla niektórych żon.

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi złożyliśmy sobie życzenia. Porozmawialiśmy o wielkanocnych potrawach. Na naszych stołach będzie królował barszcz, biała kiełbasa, chrzan, mazurki, baby. Po powrocie z Rezurekcji podzielimy się święconym jajkiem. Jedna z klubowiczek powiedziała, że „prawdziwe święta to rodzina”. Naszym sympatykom życzymy spokojnych i rodzinnych świąt.

III spotkanie GKK w Makowie

Historycznie

Trzecie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 14 marca.

Dyskusja dotyczyła książki Mirosława Klemby „Czerwone piętno” oraz „Czerwonej księżniczki” autorstwa Sofki Zinovieff.

Pierwsza opisuje losy mieszkańców regionu skierniewickiego i rawskiego, którzy w sposób pośredni lub bezpośredni zetknęli się z systemem komunistycznym oraz skutki, jakie wywarł on na ich życie.

Druga jest historią rosyjskiej księżniczki Sofki Zenovieff, która życie spędziła na emigracji w warunkach bardzo „niearystokratycznych”. Sofka - kobieta wykształcona, dumna, wrażliwa, podążająca przez życie własną drogą, w dzieciństwie pozbawiona ciepła rodzinnego, miłości matki, w dorosłym życiu nie waha się porzucić własnych synów dla miłości mężczyzny. Bez względu na opinię społeczności emigracyjnej wstępuje do partii komunistycznej. Sofka to księżniczka, bolszewiczka, uciekinierka, więźniarka, komunistka.

Historię Sofki opisała jej wnuczka Sofka na podstawie pamiętnika, który otrzymała od babki na 16 urodziny. Autorka odwiedzała miejsca i ludzi opisanych na kartach pamiętnika. Śladami babki trafiła również na Krym. I tutaj dyskusja Klubowiczów „zmieniła kierunek” i dotyczyła aktualnych wydarzeń na Krymie. Obydwie książki przywołały wspomnienia z czasu wojny i okupacji, którymi podzielił się „nowy klubowicz” pan Józef Świderek.

 

Książki warte przeczytania.

II spotkanie DKK w Makowie

Pod znakiem serca

 

Drugie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przypadło na walentynki. Przebiegło w ciepłej i serdecznej atmosferze, a przyświecały mu serca i to nie tylko te z piernika, które były podane do kawy.

Recenzowaliśmy powieść Hanny Cygler o przewrotnym tytule „Dobre geny”. Jest to książka, którą trudno jednoznacznie zinterpretować. Z jednej strony to lekka literatura kobieca, z drugiej zaś odnajdujemy w niej wątki polityczne, z aferą na szczeblu ministerstwa włącznie i elementy psychologiczne, wynikające z relacji na płaszczyźnie matka – córka.
I właśnie ta sfera uczuciowa interesowała nas najbardziej. Jednogłośnie doszliśmy do wniosku, że pieniądze szczęścia nie dają. Dobre geny też nie są receptą na udany związek,
a interwencja matki, choć pozornie w dobrej wierze niszczy tę pierwszą, młodzieńczą, wspaniale zapowiadającą się miłość.

Z wielką przyjemnością, nawet z nutką dumy oglądaliśmy nowiutką książkę Grzegorza Kossona „Warstwy, czyli obrazy miasta”, napisaną w Natolinie i w …Makowie.
To pełna metafor i kodów opowieść o mieście, którego nazwa nigdy nie pada, to magiczna podróż, która z każdą kolejna stroną, wciąga bez reszty.

Cieszymy się już na następne, przypadające na 14.03.2014r. spotkanie DKK.

Makowski DKK ma się coraz lepiej. Kameralne spotkania sprawiają,
że odkrywamy swoje serca na książki, pasje, poznawanie się, może przyjaźnie…

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi