Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Wrześniowe spotkanie DKK

W dniu 07.09.2019 odbyło się kolejne spotkanie miłośników książek, aby poczytać znane nowele
polskie, ponieważ był to dzień Narodowego Czytania.
Rozmawialiśmy również o wybranej lekturze, książce, która urzekła wszystkich klubowiczów- Erica
Emmanuela Schmitta „Madame Pylinska i sekret Chopina”. Bardzo lubimy książki tego pisarza(nasza
biblioteka posiada już kilka jego książek), więc postanowiliśmy porozmawiać o tej najnowszej.
Opowieść jest piękna, porusza serca i umysły wszystkich czytających, daje receptę na życie.
Opowiada o muzyce Chopina, o nauce gry na fortepianie, ale przede wszystkim pokazuje, że w życiu
liczy się człowiek, który jest cierpliwy, uważny, wytrwały, delikatny. Dzięki wytrwałości i uporowi
może wiele osiągnąć, ale musi umieć też dostrzegać innych ludzi i świat przyrody, od niej może się
nauczyć najwięcej. Pasja pomaga dokonać wielkich rzeczy, ale cieszyć trzeba się też z małych rzeczy,
których często nie dostrzegamy , np. śpiew ptaków, kolory liści czy kwiatów, plusk wody.
Gorąco polecamy tę lekturę wszystkim zabieganym czytelnikom na jesienne wieczory do
poczytania i przemyślenia.

Czerwcowe spotkanie DKK w Kwiatkowicach

W piątek (28.06.2019) odbyło się kolejne spotkanie DKK w naszej bibliotece. Obecnych było 5 członków klubu.

Ostatnio czytelnicy chętnie czytają książki związane z wojną i okupacją. Nasi klubowicze również postanowili podyskutować o swoich ulubionych: Justyny Wydry „Esesman i żydówka. Wojna i miłość” oraz Remigiusza Moroza „Parabellum. Prędkość ucieczki” część I z trylogii.

Pani zachwyciła pierwsza książka, ponieważ jest wojennym romansem, wzruszającą historią miłości Niemca i Żydówki. Wprost nie do wierzenia, że historia mogła się zdarzyć, ale bywali też porządni Niemcy, którzy nie chcieli zabijać i prześladować ludzi, tylko dlatego że pochodzili z innej rasy. Ta piękna opowieść pokazuje, ile jest w stanie zrobić zakochany człowiek dla ukochanej osoby, gdyż później role się odwracają i to Żydówka pomaga Niemcowi, aż wszystko szczęśliwie się kończy. Opisy wiarygodnych akcji niemieckich grup i później radzieckich utwierdzają nas w przekonaniu, że tak mogło być.

Druga książka, zupełnie oparta na dokumentach historycznych, to „Parabellum” R. Mroza. Historia braci Zaniewskich, Bronka i Stasia w pierwszych dniach wojny. Jeden jest żołnierzem, więc walczy na południu Polski w Piątej Kompanii Batalionu „Delatyn” pod dowództwem kapitana Obelta. Niestety ich uzbrojenie jest marne, więc szybko kończy się ich walka obronna, a rozpoczynają walkę w partyzantce. Niestety tracą dowódcę, który dostaje się w ręce Gestapo i jest okrutnie katowany. Jego żołnierze podejmują próbę odbicia go, niestety akcja kończy się nie powodzeniem. Drugi brat również popada w tarapaty, ponieważ wraz z Żydowską narzeczoną próbuje przedostać się do Francji, niestety po drodze trafiają w ręce Niemców. W książce pojawia się też wątek – dobrego Niemca, który próbuje działać zgodnie z honorem żołnierza i humanitaryzmem, niestety nie jest mu łatwo wśród nacjonalistycznych i okrutnych Niemców.

Książkę czyta się jednym tchem, wciąga w akcję, jednocześnie prowadzone są dwa wątki, a nawet trzy, mamy więc obraz wojny obronnej Polski w 1939 na kilku frontach.

Obie pozycje są wartościowe i dobrze napisane, nasi klubowicze gorąco polecają książki do przeczytania.

DKK w teatrze

18 maja 2019r przypomnieliśmy sobie świetną książkę amerykańskiego pisarza, Mattchew
Quicka „Poradnik pozytywnego myślenia”. Jest to opowieść pełna pozytywnych
przesłań i bardzo poruszająca. Genialnie skonstruowany bohater- młody
człowiek po przejściach, który próbuje odbudować swoje życie, starając się być
dobrym dla ludzi, uprawiając sport i czytając literaturę. W tym nowym życiu
towarzyszy mu nowa dziewczyna- Tiffany. Porusza nas rozwijające się między
nimi uczucie i gorąco im kibicujemy, wiedząc, że ich poprzednie związki były
nieudane.
Książka była wspaniała, pełna humoru i pozytywnych refleksji. Tym chętniej
więc wybraliśmy się na sztukę „Loveboook”, która została oparta na książce i
filmie nagrodzonym Oskarem.
Sceneria przedstawienia obejmowała trzy miejsca zdarzeń: wagon metra,
gabinet psychiatry i sypialnię rodziców Buda. W ten sposób rozpoznaliśmy
znane wątki z powieści- poznanie nowej dziewczyny i wspólne treningi tańca,
leczenie psychiatryczne Buda , naprawa stosunków z rodziną( głównie z ojcem i
bratem). Reżyser przedstawienia, Michał Siegoczyński postarał się o bardzo
wymowny przekaz sztuki, wypowiedziany na głos przez aktorów: „Kochajmy
się!”. Każdy człowiek chce być kochany i pragnie bliskości drugiego człowieka. A
często oczekujemy od innych zwyczajnej ludzkiej życzliwości.
Członkowie Klubu Dyskusyjnego Książki z pasją rozmawiali o wrażeniach po
obejrzeniu sztuki w Teatrze Powszechnym w Łodzi. W drodze powrotnej
dyskutowali o wielu przesłaniach widowiska i stwierdzili, że wcześniejsze
przeczytanie książki pomogło im w zrozumieniu spektaklu, a także skłoniło do
głębszych przemyśleń. Warto łączyć czytanie z oglądaniem sztuki.

Piosenki Wojciech Młynarskiego - spotkanie DKK

W dniu 26 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie DKK. Zaprosiła nas gościnnie pani Dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej we Wrzeszczewicach – Jolanta Ośkiewicz. Najpierw zapoznałam zebranych z nowościami zakupionymi dla biblioteki. Znalazły się w śród nich współczesne wiersze Rupi Kaur oraz Jakuba Zięby oraz teksty piosenek L. Cohena i W. Młynarskiego, „Inny Świat” to zbiór opowiadań współczesnych pisarzy do obrazów J. Różalskiego. Zebrani goście z pasją przeglądali nowe książki.
Później czytaliśmy fragmenty wspomnień o Wojtku Młynarskim, słuchaliśmy jego piosenek z płyty „Złota kolekcja”. Były czytane również teksty piosenek i dyskutowaliśmy o ich wymowie. Wieczór był udany i już umówiliśmy się na kolejne spotkanie w maju.

O poezji z DKK Wodzierady

W marcu spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki miało trochę inny charakter niż zazwyczaj. 21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji nasz Klub razem z biblioteką oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu zorganizował wieczorek poetycki. Podczas spotkania czytaliśmy poezję, dyskutowaliśmy o poezji i śpiewaliśmy poezję. Tego wieczoru nie mogło zabraknąć lokalnych poetów, którzy podzielili się z nami swoją twórczością. Było kameralnie,  nastrojowo, magicznie.

"Laska nebeska" w DKK Wodzierady

W lutym nasz Dyskusyjny Klub Książki spotkał się, aby podyskutować o felietonach Mariusza Szczygła zebranych w książce "Laska nebeska". Dyskusja była ciekawa, swoje wypowiedzi czytelniczki popierały odpowiednimi fragmentami książki. Lektura zachęciła nas do sięgnięcia po kilka książek z literatury czeskiej, jak również do obejrzenia (lub przypomnienia) kilku filmów. 

Spotkanie styczniowe DKK - GBP w Wodzieradach

Dnia 17 stycznia 2017 roku w godzinach popołudniowych odbyło się pierwsze w nowym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Poświęcone było książce Witolda Horwatha "Ptakon". Powieść wzbudziła wiele emocji. Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że książka nie należy do najłatwiejszych w odbiorze. Pełno w niej niejasności i niedomówień. Pozostawia czytelnika z szeregiem pytań: o granice odpowiedzialności, o zdolność przebaczania, o winę i karę. "Ptakon" to książka nietypowa, mocna, wymagająca być może kilku podejść. Ale sądzimy,  że warto. Polecamy do przeczytania!  Aby wyciszyć emocje wywołane lekturą, w dalszej części spotkania przeprowadzono warsztaty origami. Powstałe dzieła można oglądać w bibliotece. W spotkaniu uczestniczyło 7 pań.

Spotkania DKK w Wodzieradach w III kwartale 2016 roku

W III kwartale 2016 roku Dyskusyjny Klub Książki przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Wodzieradach z siedzibą w Kwiatkowicach spotkał się dwa razy. W lipcu spotkanie miało nietypowy charakter, postanowiłyśmy spędzić czas aktywnie i porozmawiać o literaturze w plenerze. Najpierw wzięłyśmy udział w  queście rowerowym "Śladami niejednej tajemnicy Piorunowa i Przyrownicy". Quest to gra terenowa, podczas której  poruszamy się po nieoznakowanym szlaku turystycznym (pomaga nam w tym ulotka questowa). Rozwiązując zagadki i pokonując trasę oznaczoną na ulotce, poznajemy atrakcje turystyczne, przyrodnicze i historyczne regionu. Wyprawa sprawiła nam wielką przyjemność. Wzięło w niej udział 5 pań. Na zakończenie przy słodkim poczęstunku odbyła się ogólna dyskusja o literaturze. Członkinie Klubu dzieliły się informacjami na temat ostatnio przeczytanych książek. Nie zabrakło też rozmów o Marii Dąbrowskiej i jej "Nocach i dniach", bowiem Piorunów to miejscowość związana z pisarką. Tutaj przyjeżdżała w latach trzydziestych XX wieku, tu powstało siedem rozdziałów powieści.

W sierpniu, ze względu na plany wakacyjne członkiń Klubu, spotkanie nie odbyło się.

We wrześniu w bibliotece rozmawiałyśmy na temat książki "Pozdrowienia z Korei. Uczyłam dzieci północnokoreańskich elit" Suki Kim. Lektura pozwoliła nam w maleńkim stopniu poznać, jak wygląda życie ludzi mieszkających w kraju w którym panuje jedna z najbardziej bezwzględnych i tajemniczych dyktatur świata. W spotkaniu wzięło udział 6 pań.

 

Spotkanie DKK w Kwiatkowicach

Czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Wodzieradach z siedzibą w Kwiatkowicach poświęcone było  twórczości Hanny Kowalewskiej. Najpierw omówiliśmy pierwszy tom cyklu o Zawrociu, czyli  "Tego lata w Zawrociu", a następnie inne książki autorki. Osoby, które przeczytały całą serię, zachęcały pozostałe do sięgnięcia po kolejne tomy. Rozmawialiśmy też o ostatniej powieści "Tam, gdzie nie sięga już cień". Nawiązaliśmy do spotkania z panią Kowalewską, które odbyło się w naszej bibliotece w kwietniu tego roku. Ponownie wyraziliśmy uznanie dla jej twórczości, wspaniałego stylu pisania i interesującego sposobu przedstawiania postaci i zdarzeń.

Spotkanie majowe DKK przy GBP w Wodzieradach

Kolejne spotkanie  Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Wodzieradach z siedzibą w Kwiatkowicach miało miejsce podczas uroczystości z okazji Tygodnia Bibliotek w dniu 15 maja br. Klubowicze wysłuchali wykładu Jolanty Szwalbe na temat: "Umiej cieszyć się życiem". Pani Jolanta jest autorką antologii cytatów: "Myśl i działaj dla przyszłości", "Sekrety istnienia", " Wyrusz w drogę", "Złap na zawsze wiatr w żagle" i "Sto i więcej lat aktywności". Podczas spotkania autorka prezentowała swoje książki, namawiała do aktywności posiłkując się cytatami ludzi kultury, nauki i filozofii.. Misją autorki jest bowiem inspirować do działania, dawać  radość i dobrą energię. Wykład pani Szwalbe był bardzo interesujący,a na zakończenie  można było zakupić wybrane książki i uzyskać dedykację. 

Kolejne spotkanie DKK planujemy w czerwcu. 

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi