Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

88. Spotkanie klubu DKK

 

29 lutego 2024 r. na 88. spotkaniu DKK dyskutowano na temat treści  książki Cezarego Harasimowicza „Saga czyli filiżanka, której nie ma”.

Jest to książka biograficzna, która opisuje historię rodziny ukrytą na przestrzeni kilku pokoleń. Autor w interesujący sposób przekazuje prawdy życiowe swoich rodzin, które nawet po wielu latach budzą wiele emocji i wzruszeń. Inspiruje, zachęca i mobilizuje swoich czytelników do zaglądania w kroniki i wspomnienia przodków z przeszłości. Zachęcamy do przeczytania tej książki,  ponieważ zawiera wiele faktów historycznych, które tworzą naszą wspólną historię. Nie ma piękniejszej pamiątki niż zaklęte w rodzinnych zdjęciach zwykłe i niezwykłe momenty, które zasługują na ponadczasową pomięć. Spotkanie odbyło się przy tytułowej filiżance herbaty.


 

84. spotkanie DKK

 


84

 

28 września 2023 r. odbyło się 84. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone publikacji „Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall”. Wywiad-rzeka złożony z fragmentów rozmów i wypowiedzi do telewizji i radia (wybór i kompozycja Jacek Antczak).

Z książki wyłania się portret wybitnej polskiej reporterki. Hanna Krall opowiada o tym jak powstają reportaże i za co ceni swoich bohaterów. Podkreśla, że postrzega świat przez pryzmat jednego człowieka. Pisząc stara się aby tekst nie był przegadany, jednocześnie pilnując, żeby w słowach znalazło się trochę powietrza.

Wyjątkowość Hanny Krall polega na tym, że żyje życiem wielu ludzi. Jest reporterką i to co napisała ukształtowało ją, to jest jej cały świat.

Serdecznie zachęcamy do lektury.

83. spotkanie DKK

 

4 IMG 7242



„Anna German o sobie” to tytuł książki wokół której toczyła się dyskusja na 83. spotkaniu DKK działającego przy MiGBP w Wieluniu 22.06.2023 r.

Autorka, Mariola Pryzwan, w ciekawy sposób opisuje życie piosenkarki rozpoczynając od wspomnień z dzieciństwa i  czasów studenckich aż po rozwój kariery artystycznej.

Przeplatające się życie prywatne i praca zawodowa stanowią tło opowieści o legendarnej ikonie polskiej piosenki.

Książka trafiła w gusta klubowiczek.  Nasunęły się wspomnienia i przypomniały się ponadczasowe teksty piosenek. Poznaliśmy Annę German nie tylko jako gwiazdę estrady, ale przede wszystkim jako wrażliwego, ciepłego i dobrego człowieka.


1 IMG 7228

2 IMG 7233

10-lecie działalności Dyskusyjnego Klubu Książki przy MiGBP

 


IMG 6011

Za nami spotkanie z okazji 10-lecia Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MiGBP w Wieluniu. Dokładnie pod koniec kwietnia 2013 r. spotkaliśmy się po raz pierwszy. Dzisiaj 8 maja 2023 r. przyszedł czas na podsumowanie dotychczasowej działalności. Był urodzinowy tort, prezentacja ukazująca dorobek klubu, ale nie zabrakło też sentymentalnych wspomnień.

Statystyki są imponujące. W ramach DKK odbyły się w naszej bibliotece aż 82 spotkania, podczas których rozmawialiśmy o książkach o różnorodnej tematyce.

Naszymi gośćmi były takie znakomitości jak: Anna Brzezińska, Roman Czejarek, Ałbena Grabowska, Maria Czubaszek, , Wojciech Jagielski, Sławomir Koper, Teresa Lipowska, Marcin Meller, Jędrzej Pasierski, Andrzej Pilipiuk, Andrzej Stasiuk, Kazik Staszewski.

Mamy ambitne plany na następne lata działalności.

Serdecznie zapraszamy, wszystkich których łączy pasja czytania i poznawania nowych książek do udziału w naszych spotkaniach. Kolejne w czerwcu.

Szczegóły na Facebooku, Instagramie i stronie internetowej biblioteki.

IMG 5985

IMG 5973

IMG 6025

80. Spotkanie klubu DKK

 

Kaczkowski Kolaz



02.03.2023 r. odbyło 80. spotkanie Dyskusyjnego Klub Książki. Tematem spotkania była książka „Johnny – powieść o księdzu Janie Kaczkowskim” Macieja Kraszewskiego. Prawdziwa historia przyjaźni księdza, łamiącego stereotypy duchownego i Patryka Galewskiego, recydywisty, ćpuna i alkoholika, który dzięki temu, że spotkał księdza przeszedł niesamowitą przemianę. Ksiądz Kaczkowski zobaczył w nim nie chłopaka z kryminalną przeszłością, ale człowieka, który zasłużył na drugą szansę. Spotkanie z księdzem i praca w hospicjum, sprawiły, że życie Patryka zaczęło wyglądać inaczej.

Dzisiaj jest szczęśliwym, mężem, ojcem a zawodowo szefem kuchni.

Powieść pokazuje potęgę przyjaźni oraz to, co możemy dać innym – miłość, wsparcie i poświęcony czas.

79. spotkanie DKK

 


79 dkk mix

 

26.01.2023 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klub Książki. Członkinie rozmawiały o poezji Wisławy Szymborskiej, polskiej poetki, eseistki, krytyczki i tłumaczki .
Senat ustanowił rok 2023 rokiem tejże autorki, upamiętniając jej setną rocznicę urodzin, dorobek  twórczy oraz Literacką Nagrodę Nobla. „Tematy , które Szymborska poruszała w swojej poezji, wciąż są aktualne. Forma, jaką się posługiwała, ciągle zachwyca mistrzostwem” – napisali senatorowie.

79. spotkanie zainaugurowała prezentacja przybliżająca życie i twórczość autorki. Następnie klubowiczki dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat żartobliwych limeryków ze zbioru „Rymowanek dla dużych dzieci” Wisławy Szymborskiej. Na zakończenie spotkania wybrzmiała muzyczna interpretacja wiersza „Nic dwa razy”.

78. Spotkanie DKK

 


78 dkk

Ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone zostało niezwykłej, charyzmatycznej kobiecie – Wandzie Rutkiewicz.  W tym roku mija 30 lat od jej śmierci.

Była pierwszą kobietą, która zdobyła najtrudniejszy szczyt świata – K2. Jako pierwsza Europejka zdobyła Mount Everest. Niezwykle ambitna, zdolna, pełna uporu i chęci czerpania z życia pełnymi garściami. Trudna w kontaktach z ludźmi, swoje miejsce odnajdywała w górach, w których czuła się sobą, była wolna. Wokół jej postaci narosło wiele legend, niedopowiedzeń.

Anna Kamińska w książce „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” tworzy wielobarwny portret silnej kobiety, ukształtowanej przez trudne dzieciństwo. Atmosfera powojennego Wrocławia, w którym wychowała się bohaterka książki oraz domu rodzinnego, gdzie każdy prowadził swoje osobne życie zajmują ważną część tej ciekawej biografii. Bohaterkę książki poznajemy poprzez relacje jej przyjaciół, najbliższych, innych himalaistów, towarzyszymy jej podczas kolejnych wypraw…

Na kolejne spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy już pod koniec stycznia 2023 roku.

77. spotkanie DKK

 

2 IMG 20221128 103327

28 listopada 2022 r. w MiGBP w Wieluniu odbyło się kolejne, 77. spotkanie DKK, na którym omawiana była treść książki Marcina Wichy „Kierunek zwiedzania”. Aby nadać ton tej nie całkiem biograficznej książce o Kazimierzu Malewiczu autor czerpał wiadomości z historii sztuki, historii świata i współczesności a najcenniejsze dzieło Kazimierza Malewicza „Czarny kwadrat na białym tle” pełne tajemniczości i symboliki zdobyło popkulturową sławę i uznanie znawców i historyków sztuki. Do dziś jego obraz budzi wiele kontrowersji i różnych emocji.
Po przeczytaniu książki nasuwa się wiec pytanie kim jest dla nas Kazimierz Malewicz? Czy tylko uwrażliwionym artystą, który dostrzegał otaczający świat innymi doznaniami, czy fenomenem na miarę naszych czasów….
Polecamy tę książkę do przeczytania podczas długich, zimowych wieczorów.


1 IMG 20221128 103301

3 IMG 20221128 104259

76. Spotkanie DKK

 

IMG 20221027 094528

27 października 2022 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu odbyło się 76. spotkanie DKK. Tym razem klubowicze prowadzili dyskusję wokół książki Jarosława Mikołajewskiego i Pawła Smoleńskiego „Czerwony śnieg na Etnie”.

To zbiór esejów, szkiców, przeplatanych elementami reportażu, dotyczący problemów, z którymi mierzy się Sycylia. Książka stanowi znakomity punkt wyjścia do samodzielnego pogłębiania poruszonych w niej wątków, do odkrywania przez czytelnika włoskich poetów, prozaików i artystów. W książce pojawia się też temat mafii oraz kryzys uchodźczy, z którymi borykają się Sycylijczycy.

Zachęcamy do lektury

IMG 20221027 090131

75. Spotkanie DKK

75. Spotkanie DKK

dkkk



29 września 2022 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu spotkali się klubowicze DKK. Tym razem przygotowaliśmy powieść „Jeśli tam jesteś” amerykańskiej pisarki Katy Loutzenhiser.

Autorka ukazała silną bohaterkę, która próbuje odnaleźć swoją przyjaciółkę. W książce nie brakuje zwrotów akcji, a cała fabuła opiera się na sile przyjaźni i determinacji Zan. Chociaż dookoła nikt jej nie wierzy, ona i tak wie swoje. Do poszukiwań przyłącza się niedawno poznany przez Zan chłopak o imieniu Logan. Tylko on, jako jeden z nielicznych, próbuje wziąć sprawę na poważnie. Bohaterowie razem stoją w obliczu niemałej zagadki domniemanego zaginięcia Prii. Książka Loutzenhiser to opowieść nie tylko o przyjaźni ale i o tym, że warto słuchać swojej intuicji, bo może doprowadzi nas do rozwiązania niejednej zagadki.

Zapraszamy do lektury.


dkkkk

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi