Pieśń o poranku w Ksawerowie

W mroźny czwartkowy wieczór przybyło  na spotkanie z książką liczne grono naszych klubowiczów ksawerowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki .W miłej, przytulnej atmosferze przy filiżance kawy , herbaty        i domowych wypiekach omawialiśmy dwie ciekawe powieści .Najwięcej czasu poświęciliśmy amerykańskiej  powieści Paulliny Simons   „Pieśń o poranku ”.Bohaterka  Larrisa Stark , jej życiowe wybory wzbudziły w nas dużo kontrowersji .Trwała burzliwa dyskusja, zadawałyśmy sobie pytania : Co zrobiłybyśmy(tutaj tylko klubowiczki) gdybyśmy spotkały na swojej drodze młodszego od siebie mężczyznę?.Czy porzuciłybyśmy tak jak zrobiła bohaterka dotychczasowe życie: męża, dzieci?.”  Doszłyśmy  do wspólnego wniosku ,iż trudno oceniać  Larisę  za jej wybór . Każdy musi na swój sposób przeżyć swoje życie. Jednak musimy przyznać , „że miłość  oślepia”.
Druga powieść Pauli McLain „Okrążyć słońce „ to również ciekawa poruszająca opowieść o bezgranicznej wolności i pasji . Klubowicze  przyznali ,iż powieść przypomina im „Pożegnanie z Afryką”                  afrykańskiej dzikiej scenerii autorka przedstawiła niezależną i silną kobietę Beryl Markham, która żyje według swoich zasad .Nie boi się niczego. Z wyjątkiem miłości. Kiedy poznaje Karen Blixen i jej kochanka, Denysa Fincha Hattona,  jej życie zmienia się na zawsze. Uwikłana  w miłosny trójkąt, odnajduje w sobie pasję. Po swoim samodzielnym locie  w 1931 roku bohaterka powieści została pierwszą kobietą posiadającą licencję pilota .Oprócz swoich zainteresowań tresurą koni i udziałem  w wyścigach konnych ,podjęła pracę jako pilot na licznych wyprawach safari i zapoczątkowała praktykę szukania słoni z powietrza Ta nowa pasja życiowa wzniosła Beryl Markham  ku słońcu.