„Szum" - GBP Strzelce Wielkie

„Szum"

Relacja ze spotkania DKK przy GBP Strzelce Wielkie

Daniela Duchowska

Kolejne spotkanie DKK przy GBP Strzelce Wielkie odbyło się w dniu 25.03 2016 r. Przybyło 7 osób , omawiano książkę „Szum „ Magdaleny Tulli .

W/w książka  opowiada o poniżeniu , chłodzie domu rodzinnego i męce ,  jaką  jest  przebaczenie.

Jest to opowieść o dziewczynce z podstawówki, która jest niezrozumiałym komunikatem dla rodziców, nauczycieli i koleżanek. W  szkole jest wyśmiewana,  szturchana , przezywana, piętnowana

Ma najwięcej dwój i spóźnień , oceny ma złe z powodu dysleksji, której  w latach 60 nikt nie diagnozował.

Dziewczynka nie może liczyć na matkę, która w czasie wojny przeszła przez obozy koncentracyjne i nie ma w sobie ciepła. Radzi dziewczynce, żeby była „twarda a nie miękka”.

Bohaterka ”Szumu” dopiero jako dorosła osoba uczy się przebywać i współpracować z ludźmi, a na koniec  pozbywa się gniewu i jest zdolna do wybaczania.

- Żebyśmy mogli przebaczyć, kiedy nikt nie przeprasza-odezwałam się-ktoś w nas musi umrzeć.

- Kto ? –spytał łyżwiarz zaczepnie.

-Ofiara. (s.175)

….czytamy na 175 stronie „Szumu”  Magdaleny  Tulli. Jakieś 12 stron przed końcem. I właśnie w tym krótkim dialogu kryje się kwintesencja. Byśmy mogli przebaczyć, musi w nas umrzeć ofiara, a „Szum” to opowieść o trudnej,  bardzo bolesnej sztuce zabijania tej ofiary w sobie samym.

Następne spotkanie DKK  w dniu 29.04.2016 r. Czytamy  „Bomba czyli alfabet polskiego  szołbiznesu” Karoliny  Korwin-Piotrowskiej.