Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Kryminalistka" - Joanna Jodełko

Ostatnie przed wakacjami spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w wyjątkowym dniu – w sobotę podczas Nocy Bibliotek.

Nocna aura wprowadziła nas w odpowiedni klimat dla omawianej książki – mroczny kryminał autorstwa Joanny Jodełko. „Kryminalistka” to opowieść dziejąca się na kilku płaszczyznach: realnej oraz tej wykreowanej przez pisarkę, czyli główną bohaterkę książki. Powieść czyta się jednym tchem, przedstawione postacie są bardzo barwne i mocno zarysowane. Do końca fabuła trzyma w napięciu, ale nawet po przeczytaniu nie otrzymujemy jednego zakończenia, a całość każdy może zinterpretować inaczej.

W spotkaniu w sobotę 4 czerwca wzięło udział 10 osób.

Kolejne spotkanie odbędzie się 21 września. Na wakacje klubowicze wybrali książkę pt.: Maybe Someday, autorstwa Colleen Hoover.

 

"Kontrabasista" - Patrick Suskind

9 maja omówiliśmy zbór opowiadań Patricka Suskind pt.: Kontrabasista. Opowiadania nie należą do ulubionych form literackich klubowiczów, dlatego też jako propozycje do czytania pojawiają się one rzadko. Jednakże po dzisiejszym spotkaniu i przeczytaniu opowiadań Suskinda, większość czytelników zmieniło zdanie, a ten tom opowiadań trafił na stałe do ich ulubionych pozycji literackich.

Książka ta opowiada o ludziach niespełnionych, poszukujących swej drogi życiowej, nieszczęśliwych, uwikłanych w życie w którym nie czują się szczęśliwi, jednak nie potrafią go zmienić, a drogi, które obierają, aby odmienić swój los kończą się tragicznie.

Pozycja, choć nie optymistyczna, jest napisana pięknym językiem. Opisy w niej zawarte są tak żywe i dogłębnie przejmujące, iż w niektórych momentach słyszy się opisane w nich dźwięki, czuje się dreszcze  i przeżywa emocje wraz z bohaterami.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie wszystkie osoby kochające literaturę i pragnące wymienić się opiniami na temat swoich ulubionych książek, gdyż na następnym spotkaniu porozmawiamy nie tylko o zadanej powieści, czyli „Kryminalistce” Joanny Jodełki, ale także podzielimy się naszymi ulubionymi autorami i tytułami oraz opowiemy o książkach, które przeczytaliśmy w ostatnim czasie. Spotkanie to odbędzie się w NOC BIBLIOTEK, w sobotę, 4 czerwca o godzinie 18:15.

"Spowiedź Śpiącej Królewny" Mariusz Sieniewicz

 „Spowiedź Śpiącej Królewny” Mariusza Sieniewicza to historia trzydziestoośmioletniej Emilki, której życie określone jest poprzez opiekowanie się zniedołężniałymi rodzicami, ośmieszanie mężczyzn na Facebooku oraz czas spędzany z koleżankami w pubach. Przedstawiony obraz młodej kobiety, otaczającego ją świata oraz ludzi nie napawa optymizmem. Choć w książce nie brak powodujących uśmiech fragmentów jest to raczej wynik nagromadzenia neologizmów oraz sformułowań, stworzonych na potrzeby opowieści, niespotykanych w rzeczywistym świecie. Pozbawione celu, determinacji i sensu życie Emilki od pierwszych kart powieści skazane jest na zagładę.

Opinie czytelników dotyczące książki jak zawsze były podzielone, jednak wszyscy słusznie stwierdzili, iż nie sięgnęli by po raz kolejny po tę niezwykle trudną w odbiorze książkę.

W spotkaniu 20 kwietnia wzięło udział siedem osób.

Kolejne spotkanie odbędzie się 9 maja. Będzie na nim omawiana książka Patricka Suskind pt.: Kontrabasista.

"Kora" Lorrie Moore

„Kora”,zbiór ośmiu opowiadań amerykańskiej pisarski Lorrie Moore,nie przypadł nam do gustu. Pomimo, że większość czytelników nie przebrnęła nawet do połowy książki, klubowicze po raz kolejny potrafili wyciągnąć z treści wszystko, co się dało. 

Opowiadania są znakiem współczesnych czasów, ukazują puste relacje ludzkie, oparte na korzyściach, nie na miłości, bliskości i czułości. Bohaterów łączy to, że każdy z nich wchodzi w związek „na siłę”, jednakże każdą historię można interpretować inaczej. 

Nawet tytuł sugerować może kilka znaczeń: jako dosłowne tłumaczenie angielskiego tytułu, oznaczającego "korę drzewa", którą oplatają się bohaterowie, odgradzając się od codziennego świata i innych ludzi, a także kojarzyć się może z główną postacią z mitu o "Demeter i Korze", w którym Kora zostaje skazana na nieszczęśliwy związek z Hadesem w krainie ciemności, jak i bohaterowie opowiadań, którzy żyją właśnie jakby w "podziemiach", pozostając w płytkich relacjach, pozbawionych emocji i nadziei.

W spotkaniu 30 marca uczestniczyło 7 osób. Następnie, na 20 kwietnia, czytamy powieść „Spowiedź Śpiącej Królewny” Mariusza Sieniewicza.

"Bękart" Kamil Cywka

Na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o debiutanckiej powieści Kamila Cywki pt.: „Bękart”. Na początku obejrzeliśmy film promujący książkę, a następnie zapoznaliśmy się z artykułem, w którym autor w bardzo ciekawy sposób opowiada o autobiograficzności książki. Dzięki niemu w zupełnie inny sposób spojrzeliśmy na opisane sytuacje.
Powieść przedstawia poszczególne stadia postępowania alkoholizmu, jego wpływie na rodzinę, zwłaszcza żonę głównego bohatera oraz dwóch nastoletnich synów, nałogu, który niszczy nie tylko osobę uzależnioną. Opowiada również o dorastaniu w blokowisku, w dzielnicy o „złej sławie” oraz konsekwencjach związanych z przynależeniem do danego środowiska.
Książkę czyta się jednym tchem. Opowieść wciąga, wraz z każdą kolejną kartką czytelnik jest ciekawy, jak dalej potoczą się losy głównych bohaterów. Po jej zakończeniu jeszcze długo myśli się o niej.
Następne spotkanie odbędzie się 30 marca, na które czytamy zbiór opowiadań pt.: „Kora” autorstwa Lorrie Moore.
W spotkaniu 24 lutego 2016 r. uczestniczyło 9 osób.

"Castrop" Paweł Huelle

Powieść „Castrop” Pawła Huelle przedstawia wcześniejsze losy głównego bohatera „Czarodziejskiej góry” Tomasza Manna. To druga, po „Opowieściach chłodnego morza” pozycja tego auta, omawiana podczas Dyskusyjnego Klubu Książki. Również tym razem książka spotkała się z ogromnym entuzjazmem. Opisaną historię czyta się z przyjemnością, jednakże z powodu nasycania fabuły filozoficznymi i politycznymi rozważaniami, trzeba często robić przerwy. Powieść napisana jest pięknym, literackim językiem, oddającym klimat i nastrój przedstawionej epoki (początek XX wieku) oraz opisywanego środowiska (wykształcona burżuazja). Tytułowy bohater wzbudza sympatię i wywołuje uśmiech na twarz: to młody, inteligentny i niezwykle dobrze wychowany dżentelmen idealista-romantyk, w którego uporządkowane życie wkrada się platoniczne uczucie do Polki – Wandy.

Z pozoru monotonna książka, na ostatnich stronach szykuje dla nas zaskakujące zakończenie.

W spotkaniu 27 stycznia wzięło udział siedem osób.

Na kolejnym spotkaniu będziemy omawiać powieść „Bękart” Kamila Cywka.

"Mury Hebronu" Andrzej Stasiuk

16 grudnia za sprawą powieści Andrzeja Stasiuka „Mury Hebronu” wcieliliśmy się w postać głównego bohatera – więźnia – recydywisty. Wraz z nim poznaliśmy więzienną, codzienną rzeczywistość. Poznaliśmy kilka zwrotów w języku więziennym, którym nasycona jest książka.

Pomimo wielu niezwykle brutalnych i wulgarnych wątków, z jakimi do tej pory nie spotkaliśmy się w żadnej książce czytanej podczas spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki, powieść spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Obserwując losy głównego bohatera dowiedzieliśmy się, że więzienie nie resocjalizuje, wręcz przeciwnie, uczy, jak stać się przestępcą, a im wcześniej się do niego trafi, tym gorzej. Początkowe fragmenty czytało się najtrudniej, są one najmocniejsze w całej książce, jeśli jednak uda się przez nie przebrnąć, powieść czyta się jednym tchem. Losy bohaterów wciągają, mamy potrzebę dowiedzieć się, co wydarzyło się dalej. Wczuwając się w sytuacje przedstawionych postaci okazuje się, że w jednej chwili nasz los może się odmienić, każdy z nas może znaleźć się kiedyś po drugiej stronie muru.

Na zakończenie spotkania obejrzeliśmy fragment programu Wojciecha Cejrowskiego, w którym wyjaśnione zostały niektóre znaczenia słów w grypserze więziennej.

W spotkaniu uczestniczyło 8 osób.

Na następne spotkanie czytać będziemy powieść pt.: „Castrop” Pawła Huelle. 

"Dym się rozwiewa" Jacek Milewski

Kim jest Cygan? Czy to przysłowiowy oszust i złodziej? Czy może zwyczajny człowiek? W książce Jacka Milewskiego „Dym się rozwiał” poznajemy właśnie codzienne życie Cyganów, ludzi mieszkających obok Polaków, starających się jednak zachować swoją odrębność kulturową, przestrzegających swoich zasad. Wejście w środek zamkniętego świata Cyganów, do którego żaden „gadzio” nie ma wstępu, jest możliwe dzięki autorowi, współzałożycielowi jedynej w Polsce szkoły romskiej, któremu udało się zdobyć ich zaufanie. Po wielu latach życia wśród Cyganów, jest przez nich traktowany prawie „jak swój”. Pomimo tego wciąż buntuje się przeciw wielu z ich zwyczajów. Oprócz poznania codziennego życia współczesnego Cygana, z książki dowiadujemy się również wielu ciekawostek, między innymi dotyczących historii przybycia Cyganów do Europy.

Książka napisana jest pięknym, literackim językiem, zawierających wiele wtrąceń z języka Romów. Snute w niej historie nie nudzą, wręcz przeciwnie, pobudzają wyobraźnie, skłaniają do przemyśleń i odpowiedzi na wiele pytań. Niebanalne postacie budzą sympatię i ciekawość, by poznać dalsze ich losy.

Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, 25 listopada, czytelnicy zastanawiali się, czy dziś prawdziwych Cyganów już nie ma? Czym wyróżniają się oni na tle nas, Polaków? Czy łączące ich silne więzi rodzinne, wierność tradycji i okazywany szacunek starszym nie jest godny naśladowania?

Dziś, jak mówi tytułowe opowiadanie „Dym się rozwiewa”, Cyganie wtapiają się w społeczność, w której żyją, zwłaszcza młodzi ludzie nie chcą już się wyróżniać.

Opowiadania Jacka Milewskiego wzbudziły niezwykłe zainteresowanie wśród Klubowiczów oraz skłoniły do dyskusji i wymiany poglądów na wiele, również odrębnych tematów. W spotkaniu uczestniczyło 9 osób.

Następne spotkanie odbędzie się 16 grudnia. Będzie na nim omawiana książka Andrzeja Stasiuka „Mury Hebronu”.

"Miłość alchemika" Avery Williams

Podczas wrześniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, czytelnicy zastanawiali się, czy chcieliby żyć wiecznie, czy warto i czy takie życie nie oznaczałoby wiecznej samotności? Takie pytania pojawiły się po lekturze książki „Miłość alchemika” amerykańskiej pisarski Avery Williams, w której główna bohaterka po wypiciu magicznego eliksiru może żyć wiecznie przyjmując ciała innych ludzi.

Powieść pozostawia po sobie niedosyt. Wiele wątków, aż prosi się o rozwinięcie i dokończenie. Historie bohaterów również pozostawiają wiele niewiadomych.

Pomimo tego, powieść czyta się szybko, lekko i przyjemnie. Od wciągającej fabuły nie sposób się oderwać. Zdania czytelników również i tym razem były podzielone. Jedni ze smutkiem, a drudzy z ulgą stwierdzili, że alchemikowi nie udało się zgłębić sekretu nieśmiertelności.

W spotkaniu 9 września uczestniczyło 10 osób.

Z powodu remontu kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się dopiero 18 listopada. Zostanie na nim omówiona książka „Dym się rozwiewa” Jacka Milewskiego.

"Przedział dla pań" Anita Nair

„Przedział dla pań” to powieść indyjskiej pisarki Anity Nair, opowiadająca o losach sześciu hinduskich kobiet, podróżujących w jednym przedziale pociągu. Poprzez historie każdej z pań, dowiadujemy się nie tylko o trudnym życiu każdej z nich w zamkniętym społeczeństwie braminów, ale również o mentalności hinduskiego społeczeństwa, zakorzenionego w sile i władzy mężczyzn. Pomimo, że jest to powieść o kobietach, nie jest ona przeznaczona tylko dla kobiet. Mówi również o poszukiwaniu szczęścia, spełnianiu marzeń o miłości i macierzyństwie, a także próbie wejrzenia w głąb siebie. Czytelnicy starali się wskazać, która z historii podobała im się najbardziej, co jednak nie udało się, gdyż w każdej z opowieści można było odnaleźć cząstkę swojego życia. Na zakończenie spotkania padł jednak zgodny wniosek, że czasem łatwiej zwierzyć się komuś obcemu niż najbliższej osobie.

Kolejne spotkanie odbędzie się 9 września. Podczas przerwy wakacyjnego towarzyszyć nam będzie książka „Miłość alchemika” autorstwa Avery Williams.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi