Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Ciernista róża" 78 spotkanie DKK Działoszyn

Dnia 21.01.2020 spotkałyśmy się po raz pierwszy w nowym roku w nieco większym gronie, ponieważ dołączyły do nas kolejne klubowiczki. Omawianą książką była tym razem "Ciernista róża" Ch. Link. Zdaniem jednej z klubowiczek Charlotte Link przyzwyczaiła swoich czytelników do konwencji kryminału i sensacji, to jednak jej powieść „Ciernista róża” daleka jest od sztywnych ram, w jakich zamykają się te gatunki literackie. Czytelniczki jednogłośnie stwierdziły, że książka jest bardzo interesująca, czyta się ją bardzo dobrze mimo że  wątek kryminalny jest grubo po połowie, a tematyka ciężka.  Historia dziecka-dziewczynki, którego rola została odwrócona. „Ciernistą różę” można polecić przede wszystkim tym, którzy nie boją się wniknąć w świat zawiłych relacji, skomplikowanych związków i myśli, nad którymi nie zawsze uda się człowiekowi zapanować.

"Kartagina" 77 spotkanie DKK Działoszyn

W dniu 17 grudnia 2019 spotkałyśmy się po raz ostatni w starym roku, aby omówić książkę Joyce Carol Oates pt. "Kartagina". Zdaniem klubowiczek autorka stworzyła doskonały portret psychologiczny młodej dziewczyny dorastającej w poczuciu bycia gorszą ( Cressida Mayfield, młodsza siostra w rodzinie była „tą mądrzejszą ale brzydszą”). Według Klubowiczek Oates w sposób realny i wnikliwy opisała jej wyobcowanie i samotność pośród rówieśników i rodziny. Cały proces zaprzeczania własnego istnienia i podważania własnej wartości został przedstawiony w rewelacyjnie przenikliwy sposób. Dla większości klubu sposób, w jaki prowadzona jest opowieść wzbudzała ogromną ciekawość dalszych wydarzeń.Od początku do końca książka trzymała w napięciu. Jedna z klubowiczek natomiast podsumowała, że był to zbyt wyrafinowany kryminał.

"Mała Ikar" 76 spotkanie DKK Działoszyn

W dniu 19 listopada spotkałyśmy się, aby omówić książkę H. Oyeyemi "Mała Ikar". Jest to książka trudna do czytania. Ciężko też ją skategoryzować, czy jest to thriller, horror czy książka psychologiczna. Za dużo jest w niej fantastyki. Gdyby było bardziej realne, byłoby bardziej prawdziwie, a tym czasem wyszło śmiesznie, irytująco. Jak na debiut, książko językowo jest napisana dobrze. Można ją określić mianem czytadełka. Tytuł zapowiadał się bardzo ambitnie. Niestety autorka nie określiła się, co chce czytelnikowi przekazać. Jest to lektura o tym, jak dorośli nie rozumieją swoich dzieci.

"Masa. O kobietach polskiej mafii" 75 spotkanie DKK Działoszyn

Książka A.Górskiego "Masa. O kobietach polskiej mafii" nie spodobała się klubowiczkom, zdaniem co niektórych była wręcz obrzydliwa. Nie chce się wierzyć, że ludzie są tacy zepsuci. Słownictwo wykorzystane w książce jest nieskomplikowane, a momentami bardzo nieprzyzwoite. Klubowiczki były bardziej zbulwersowane kobietami niż mafiozami. Kobiety opisane w książce nie szanują siebie, swojego ciała. Konkluzja książki jest jedna: światem rządzą pieniądze.

"Trzy tygodnie z moim bratem" 74 spotkanie DKK Działoszyn

Po wakacyjnej przerwie spotkałyśmy się, aby omówić książkę Nicholasa i Micaha Sparks pt.  "Trzy tygodnie z moim bratem". Klubowiczki jednogłośnie stwierdziły,że książka jest bardzo interesująca, godna polecenia. Matka bardzo dobrze wychowała swoich synów. Wzbudzała w nich wielki autorytet. Jedna z Klubowiczek zauważyła, że w książce został poruszony rzadko spotykany w literaturze wątek więzi braterskiej. Jest ona bardzo ładnie opisany, ponieważ w życiu często te relacje bywają napięte. Książki Sparksa czyta się bardzo chętnie, lekko i często się do nich wraca. Tym razem Sparks wpuścił nas poniekąd w swoje prywatne życie. 

"Oczy zasypane piaskiem" 73 spotkanie DKK Działoszyn

W dniu 11.06.2019 zorganizowałyśmy ostatnie przedwakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem spotkałyśmy się na ogródkach działkowych jednej z Klubowiczek. Omawiana książka to „Oczy zasypane piaskiem” Pawła Smoleńskiego.Jest to książka, dzięki której lepiej rozumie się to, co się dzieje w Ziemi Świętej. Rozumie się dlaczego konflikt trwa tak długo, dlaczego po okresach spokoju wybuchają intifady, dlaczego jedni nienawidzą drugich i dlaczego i jedni i drudzy potrafią robić niesamowite rzeczy ponad podziałami. Książka zdaniem Klubowiczek trudna, niemniej dająca do myślenia.

"Przeznaczeni" 72 spotkanie DKK Działoszyn

Dnia 21.05 mówiłyśmy książkę Katarzyny Grocholi pt. "Przeznaczeni". Zdania klubowiczek były tym razem bardzo podzielone. Jak twierdzi część z nich książka zawiera bardzo ciekawe opisy. Jednak zbyt dużo w niej szybko zmieniających się wątków. Taka wielowątkowość jest bardzo denerwująca. Jak się jednak okazuje, wiele z wątków jest sygnałem ostrzegawczym, np. wyjście z poważnej choroby jaką jest alkoholizm. Zdaniem klubowiczek autorka w bardzo ciekawy sposób przedstawiła obraz kasyna. Ludzie tracą w nim poczucie rzeczywistości. Jak twierdzą czytelniczki książka zagmatwana, opasła, za gruba, jak na przedstawią treść. Sposób pisania nie pasuje do autorki. Jest to swego rodzaju nieskomplikowane czytadełko. Książka łatwa w odbiorze, mimo obszerności szybko się ją czyta.

"Judasz" 71 spotkanie DKK Działoszyn

W kwietniu spotkałyśmy się, aby omówić książkę Amosa Oz pt. "Judasz". Zdaniem klubowiczek mimo iż w książce nic się nie dzieje,a akcja stoi w miejscu, to i tak chce się ją czytać. Bardzo aktualny jest wątek biblijny Judasza Iskarioty. Mimo wielu opisów, książka jest bardzo interesująca, a to za sprawą wielu mądrych cytatów. Autor w znakomity sposób wyjaśnił dzieje Palestyny oraz przedstawił Jezusa w oczach Żydów.Te dwa osobne wątki misternie splatają się w Jerozolimie w 1959 r. Sam tytuł ma wielokrotne znaczenie. Określenie Judasz dla ojca Atalii jest nieadekwatne, ponieważ on nie był zdrajcą. W przeciwieństwie do Iskarioty był oczytany, bogaty, nie miał powodu, żeby kochać Jezusa. Zgubiła go niewiara. Miał zupełnie inne wyobrażenie o zmartwychwstaniu. Amos Oz pisze bardzo obrazowo, widzimy dokładnie to, co autor chciał nam przekazać. Wątek fabularny jest przykrywką, aby mówić o sprawach ważniejszych. Czy każdy kogo uważa się za zdrajcę faktycznie jest zdrajcą? W książce pojawia się bardzo mocna teza: Jezus zdziałał więcej po śmierci, niż za życia.       

"Dom z witrażem" 70 spotkanie DKK Działoszyn

W dniu 19 marca omówiłyśmy książkę Żanny Słoniowskiej pt. "Dom z witrażem". Jak stwierdziła jedna z klubowiczek książka bardzo jej się spodobała, ponieważ była inna niż wszystkie, niebanalna, językowo bardzo dobrze napisana. Książka ukazuje inne patrzenie na świat. Bardzo ładny początek oraz sposób opisania pogrzebu, mimo iż bez emocji. Inna klubowiczka uważa natomiast, że książka była smutna, przygnębiająca, ukazała smutny obraz Lwowa. Brak relacji na linii mata-córka. W książce przedstawione są cztery pokolenia, które symbolizują całą Ukrainę.

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi