Kwietniowa lektura - "Sąsiadka" Helene Flood

4 kwietnia odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Piątku.
Tematem spotkania była powieść norweskiej psycholożki, Helene Flood, specjalizującej się w zagadnieniach wstydu, przemocy i poczucia winy. Autorka w swoim thrillerze psychologicznym zabrała nas w podróż po meandrach ludzkiej psychiki. Uwidoczniła również mocno zarysowaną warstwę obyczajową, osnutą wokół trudnej relacji małżeńskiej.
W spotkaniu uczestniczyły 4 osoby.

Dzień Kobiet z DKK - Kobieta w literaturze

Rok 2024 rozpoczęliśmy w naszym klubie od zmian w osobie moderatora. Pierwsze spotkanie zapoznawczo - organizacyjne  odbyło się 8 marca. Z okazji Dnia Kobiet rozmawialiśmy o „Kobietach w literaturze”.

Kobiecych motywów w literaturze nie brakuje. Trudno byłoby stworzyć kompletny spis kobiecych postaci literackich. Spróbowaliśmy jednak prześledzić kilka najbardziej znanych kobiet w literaturze. Niewieście portrety literackie są przeróżne – od żon, matek, kochanek, niewinnych dziewcząt i kusicielek po kobiety silne i słabe, nieszczęśliwe i radosne. W naszych rozmowach pojawiły się takie postacie jak: Ewa – pierwsza niewiasta w Raju, kobiece sylwetki z mitologii starożytnej, niewinna Zosia z „Pana Tadeusza” i stojąca w jej opozycji Telimena, Jagna z „Chłopów” czy Izabela Łęcka – bohaterka „Lalki” i wiele innych.

Przywołane w naszej dyskusji postacie to tylko niewielka część kanonu damskich portretów literackich. O kobietach w literaturze można by rozmawiać godzinami. A zatem do zobaczenia na następnym spotkaniu DKK.

Marcowa lektura CHŁOPKI

DYKTANDO 2016

24 listopada 2016 roku o godzinie 17.00. Klubowicze Dyskusyjnych Klubów Książki województwa łódzkiego pisali dyktando. Nasz Klub w Piątku podjął wyzwanie. Dyktando pozwoliło sprawdzić wiedzę z zasad pisowni polskiej. Było także pretekstem do spotkania w miłej atmosferze i integracji klubowiczów. Wyniki nie były bardzo dobre J, więc humory dopisywały. Czekamy do następnego roku. Dziękujemy organizatorom za wspaniałą zabawę.

DYKTANDO 2016

24 listopada 2016 roku o godzinie 17.00. Klubowicze Dyskusyjnych Klubów Książki województwa łódzkiego pisali dyktando. Nasz Klub w Piątku podjął wyzwanie. Dyktando pozwoliło sprawdzić wiedzę z zasad pisowni polskiej. Było także pretekstem do spotkania w miłej atmosferze i integracji klubowiczów. Wyniki były bardzo dobre, więc humory dopisywały. Czekamy do następnego roku. Dziękujemy organizatorom za wspaniałą zabawę.

Kobiety w literaturze

,,Dzień Kobiet” (08.03.2016r.) stał się okazją do zorganizowania
przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Piątku
spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.
W całości zostało poświęcone obrazowi kobiety w literaturze polskiej.

PIERWSZE KWIETNIOWE

Dnia 13 kwietnia 2016 r. odbyło się spotkanie Klubowiczek DKK w Piątku.
Tematem spotkania była twórczość Małgorzaty Adamczyk-Gutowskiej tuż przed wizytą pani Małgorzaty w Geometrycznym Środku Polski, które odbędzie się 26 kwietnia (wtorek) 2016r.
Na które zapraszamy Wszystkich chętnych!!!!

PIĄTEK-DYKTANDO

Punktualnie 26.11.2015r o godz. 17:00
Panie z DKK przy Gminnej Bibliotece w Piątku
zaczęły pisać DYKTANDO.
Były chwile skupienia, ale również FAJNA ZABAWA.
Było SUPER!!!!
Dziękujemy organizatorom za zorganizowanie spotkania.

LISTOPADOWE DKK w PIĄTKU

W dniu 4 listopada 2015 roku  odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki . Członkinie klubu podzieliły się wrażeniami po lekturze książki „Jutro będzie lepiej” Mariusza Maślanki. Prosta, szczera forma powieści , a zarazem trudna w czytaniu ze względu na gwarę śląską  klubowiczki odebrały ją jako niezwykle przejmującą i autentyczną.
W tej poruszającej książce poznajemy losy małego Borysa Mleczki, który mimo iż wychowuje się w patologicznej rodzinie jest na swój sposób zadowolony ze swojego życia. Banalne stwierdzenie bohatera „jutro będzie lepiej” bardzo mocno uwidacznia czytelnikom uczucia małego dziecka, które stara się być szczęśliwe mimo drastycznych scen i wydarzeń jakie wokół niego się dzieją. Każde nowe wydarzenie Borys ilustruje rysunkiem, który stanowi podstawę do nowej opowieści. Jest to swego rodzaju dialog, który prowadzi z jakimś nieobecnym powiernikiem swoich trosk.
Pomimo wszystko  z całego serca i z czystym sumieniem zachęcamy do tej lektury.

Moderator Ewa Dąbrowska

POWAKACYJNE SPOTKANIE!!!2015

22 września 2015 r. odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w GBP w Piątku. Tematem spotkania była książka Bezdomna Katarzyny Michalak, autorki kilkunastu bestsellerowych powieści m.in.: Nie oddam dzieci!, Kawiarenka pod Różą, Przepis na szczęście, W imię miłości
Bezdomna to piękna i wzruszająca powieść. Książka o kobiecej naturze, o przyjaźni, miłości, a także o poczuciu winy, które uniemożliwia życie i o pokucie, która staje się głównym celem bohaterki, ważniejszym niż chęć powrotu do normalności i ułożenia sobie życia. To historia, która może toczyć się obok ciebie. To opowieść której musisz wysłuchać do końca.
Tak się zaczyna „Wszystkim prawdziwym, cudownym, dobrym Matkom, kochającym swe dzieci tak, jak ja kocham moje”.
POLECAMY!!!!
Następną powieścią do dyskusji będzie "Jutro będzie lepiej" Mariusza Maślanki. Zapraszamy.