Historia niezwykłej przyjaźni.

Majowe i czerwcowe spotkania Dyskusyjnego Klubu Książkowego dla Dorosłych były poświęcone powieści Eleny Ferrante.
Punktem wyjścia do rozmowy o książce stały się fragmenty adaptacji filmowej wyreżyserowanej przez Saverio Constanzo. Panie obecne na spotkaniu podjęły próbę porównania tych dwóch dzieł. Zarówno książka jak i film zdaniem Klubowiczek świetnie oddały atmosferę lat 50-tych. Niektóre z nich przyznały, że nieco inaczej wyobrażały sobie postaci głównych bohaterek.
W dalszej części spotkania prowadząca próbowała przedstawić sylwetkę tajemniczej autorki. Panie poznały szereg hipotez i przedstawiły własne pomysły na to, kim może być Elena Ferrante.
Tomaszowskie Klubowiczki wyróżniły kilka tematów istotnych ich zdaniem w „Genialnej przyjaciółce”. Na pierwszy plan z pewnością wysunął się temat relacji między głównymi bohaterkami Elena i Lilu, które z jednej strony ciągle rywalizują ze sobą, z drugiej cechuje je duża empatia i solidarność.
Panie zwróciły także uwagę na obraz Neapolu, a właściwie jego dzielnicy pełnej przemocy, biedy, frustracji i agresji. Kolejną sprawą poruszoną na spotkaniach były prawa kobiet do nauki, decydowania o przyszłości, zamążpójściu. Włoszkom opisanym w książce Ferrante odmówiono prawa do podejmowania życiowych decyzji. Świat „Rione” (dzielnicy) zdominowany i rządzony przez mężczyzn to świat, w którym ojcowie zabraniają kontynuacji nauki i wyrzucają własne dziecko przez okno. Z takiej rzeczywistości próbują uciec Lena i Lilu. Jedna zdobywając kolejne szczeble edukacji, druga wychodząc za mąż za majętnego człowieka.
Obecne na spotkaniu Panie zgodziły się, że „Genialna przyjaciółka” zachęciła ich do sięgnięcia po kolejne tomy tetralogii Ferrante.