"Czy mógłbym zostać twoim psem?" - Spotkanie DKK kwietniowe w Filii nr 5 dla dzieci

Ten miesiąc przyniósł wiele emocji na spotkaniu DKK w Filii nr 5 dla dzieci i młodzieży oraz Przedszkolu Miejskim nr 11 w Pabianicach. Omawianą książką była "Czy mógłbym zostać twoim psem?" autorstwa Cummings T. Dzieci chętnie wysłuchały historii psa Łatka, a następnie odpowiadały na pytania. Na tematycznych zajęciach plastycznych miały okazje spróbować własnych sił w origami tworząc piękne kolorowe pieski.

DKK wrześniowe

W tym miesiącu na DKK rozmawialiśmy z dziećmi o książce Jean Kim "Księżycowy królik". Morał histori bardzo się dzieciom spodobał i dużo nauczył.

Styczniowe spotkanie DKK on-line w Filii nr 5

Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w tym roku odbyło się on-line. Dzieci wysłuchały treści książki "Najbardziej na całym świecie lubię śnieg" i dzieliły się swoimi przemyśleniami na temat zimy. Dyskutowaliśmy o tym, czy fajnie jest, gdy pada śnieg i czy jest on potrzebny.

Styczniowe spotkania DKK w filii dla dzieci w Pabianicach

Nowy rok rozpoczęliśmy bardzo pracowicie. W styczniu odbyły się aż trzy spotkania klubów działających przy naszej filii: dwa razy odwiedziły nas przedszkolaki, na spotkanie DKK przyszli również uczniowie pobliskiej szkoły specjalnej. Podjęliśmy temat radzenia sobie z problemem nudy, do czego skłoniła nas lektura książki Silvy Serreli "Co mam zrobić, gdy się nudzę?". Dzieci miały mnóstwo pomysłów na ciekawe zajęcia, a że w styczniu swoje święto obchodzą dziadkowie, po dyskusji wykonaliśmy dla nich laurki.

"Elmer i motylek" - majowe spotkanie w F5 w Pabianicach

W maju podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dzieci z Przedszkoli Miejskich nr 5 i 11 oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 w Pabianicach wysłuchały treści opowiadania Daida McKee „Elmer i motylek”. Książka bardzo się wszystkim spodobała, ponieważ jej głównym bohaterem był słoń w kolorową kratę. Przy okazji lektury poruszyliśmy ważne kwestie, jakimi są przyjaźń i niesienie pomocy innym. Dzięki temu klubowicze zrozumieli, jak ważne jest, by pomagać sobie wzajemnie na co dzień. Następnie dzieci samodzielnie wykonały motylki metodą origami. Choć nie było to takie łatwe, poradziły sobie z zadaniem i były zadowolone z efektu końcowego.

"Poznaj Pettsona i Findusa" Filia nr 5 Pabianice

Podczas listopadowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dzieci z Przedszkoli Miejskich nr 5 i 11 oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 w Pabianicach poznały przygody sympatycznych bohaterów książek Svena Nordqvista. Tym razem omówiliśmy "Poznaj Pettsona i Findusa". Lektura bardzo się dzieciom spodobała, ponieważ jednymi z postaci był zabawny kot i gadające kury. Rozmawialiśmy o tym, jak wygląda gospodarstwo i co można robić na farmie. Dzięki temu klubowicze dowiedzieli się, skąd bierze się mleko oraz warzywa, które potem dostępne są w sklepach. Na zakończenie wykonaliśmy wspólnie koty metodą origami. Wykorzystując dwa kwadraty każdy stworzył swojego wyjątkowego mruczka.

Filia nr 5 dla dzieci i młodzieży

"Jesień w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej górce"

W październiku przeczytaliśmy opowiadanie z książki o prawdziwie jesiennym klimacie. Była to "Jesień w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej górce". Przy okazji dyskutowaliśmy o tym, czego boją się leśne zwierzęta i jak przejawia się aktualna pora roku w przyrodzie. Na zakończenie dzieci dostały jesienne kolorowanki - do pokolorowania były liście, kasztany i żołędzie.

"Kłopot" Iwony Chmielewskiej

Wrześniowe spotkania DKK z grupami dzieci z Przedszkoli Miejskich nr 5 i 11 w Pabianicach oraz młodzieżą z Zespołu Szkół Specjalnych dotyczyły książki "Kłopot" Iwony Chmielewskiej. Dzieci dowiedziały się, jak za pomocą jednego kształtu stworzyć niezwykłe ilustracje do tekstu. Rozmawialiśmy również o tym, czym był tytułowy kłopot. Okazało się, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście i nawet pozornie złe zdarzenie może dobrze się skończyć. Po rozmowie dzieci wykonały swoje prace, wykorzystując szablon z książki - ślad przypalonego na obrusie żelazka.

Filia nr 5 dla dzieci i młodzieży w Pabianicach

"Ciocia Jadzia na wsi" i wizyta telewizji

W lipcu Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci niepełnosprawnych odbył bardzo wyjątkowe spotkanie. zawitała do nas Telewizja Kraków, która przyglądała się naszym zajęciom. Tym razem rozmawialiśmy o książce "Ciocia Jadzia na wsi" Elizy Piotrowskiej. Po dyskusji wykonaliśmy warzywnik - każdy pokolorował jakieś warzywo. W spotkaniu wzięła udział grupa integracyjna z Przedszkola Miejskiego nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach.

"Żabek i Ropuch" w parku

W czerwcu spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 5 było bardziej wyjątkowe niż zwykle. Razem z dziećmi z Przedszkola Miejskiego nr 5 udaliśmy się do parku na Zielonej Górce, by tam przeczytać zabawne przygody Żabka i Ropucha z książki Arnolda Lobela. Dzieci uważnie wysłuchały treści, a później odpowiadały na pytania. Rozmawialiśmy między innymi o tym, czego potrzebują rośliny, by zakwitnąć. Okazało się, że poza wodą i słońcem trzeba mieć również wiele cierpliwości. Pogoda nam dopisała, więc mogliśmy wykorzystać okazję i trochę się pobawić na świeżym powietrzu. Na koniec dzieci otrzymały żabie opaski na głowy, dzięki czemu wszyscy przerodzili się w żabki.

Podczas DKK dla dzieci niepełnosprawnych również omawialiśmy książkę o Żabku i Ropuchu, a potem wykonywaliśmy żabie opaski na głowy.

Pozdrawiam,
Filia 5 MBP w Pabianicach